RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Sustainable stormwater systems design

Projekt systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowym, Fot. www.sxc.hu
 

Projekt systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowym, Fot. www.sxc.hu


 

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej oraz terenów rekreacyjnych.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Większa ilość powierzchni uszczelnionych, związana z postępującym procesem urbanizacji, zwiększa częstotliwość występowania zjawisk ekstremalnych (dłuższe okresy bezopadowe przerywane gwałtownymi i nawalnymi opadami). Towarzyszy mu często niewystarczająca przepustowość systemów kanalizacyjnych mających przejąć rosnącą ilość spływów powierzchniowych – wymusza to zmianę podejścia do zarządzania zasobami wodnymi w miastach.

Obecnie coraz częściej zagospodarowanie wód opadowych na terenach miejskich jest prowadzone w oparciu o urządzenia wspomagające pracę systemów tradycyjnej sieci kanalizacyjnej [1–3, 5, 6]. Urządzenia tego typu noszą nazwę zrównoważonych systemów odwadniających. Są to rozwiązania wykorzystujące lokalną infiltrację lub retencję na terenie zlewni do zagospodarowania wód opadowych.

Jak pokazuje praktyka, pomimo rosnącej w ostatnich latach liczby zrównoważonych inwestycji potrzeby działań w tym kierunku są o wiele większe. Jedną z barier w budowaniu systemów tego typu na większą skalę jest niedostatek informacji w zakresie zasad dotyczących zarządzania wodami opadowymi zapisanych w polskim prawie oraz czynności administracyjnych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia tego rodzaju.

Opisane w artykule zagadnienia dotyczące w szczególności uwarunkowań prawnych i administracyjnych zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi poparte są doświadczeniem autorek zdobytym w czasie realizacji projektu budowlanego i wykonawczego przebudowy fragmentu istniejącej kanalizacji deszczowej na potrzeby zrównoważonego systemu odprowadzającego wody opadowe.

Uregulowania prawne

Podstawą prawną dla realizacji zrównoważonej gospodarki wodami opadowymi jest ustawa Prawo wodne [7] oraz Prawo ochrony środowiska [8]. W myśl zapisów zawartych w tych dokumentach ochrona wód polega na zapewnieniu jak najlepszej ich jakości, w tym utrzymaniu jakości wody na poziomie zapewniającym ochronę równowagi biologicznej.

Zgodnie z definicją wód opadowych, którą można znaleźć w obu aktach prawnych, wody te stają się ściekami dopiero wtedy, kiedy zostaną ujęte w systemy kanalizacyjne, a wody opadowe z powierzchni niezanieczyszczonych, np. z wewnętrznych ciągów komunikacyjnych czy z dachów, mogą być odprowadzane do gruntu i wód powierzchniowych bez oczyszczania, pod warunkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonywanie urządzeń wodnych służących do ich wprowadzania do odbiornika.

Kwestię odprowadzania wód opadowych z terenów budowlanych reguluje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [9], które stanowi, że działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. W razie braku możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej dopuszcza się odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych.

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [9] zabrania właścicielowi posesji zmiany stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Z kolei Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków [10] zabrania wprowadzania ścieków opadowych do kanalizacji sanitarnej. Natomiast ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym [11] nakazuje uwzględnienie wymagań ochrony środowiska związanych z gospodarowaniem wód w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym poprzez odpowiednie zapisy w planach i projektach realizacyjnych.

Jednym z narzędzi służących do ograniczania powierzchni uszczelnionych w miastach jest egzekwowanie intensywności wykorzystania terenu i wielkości powierzchni biologicznie czynnej.

Pod pojęciem terenu biologicznie czynnego rozumie się teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50% powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 m2, oraz wodę powierzchniową na tym terenie [9].

Zapis ten może być bodźcem do stosowania zielonych dachów i powierzchni przepuszczalnych, a także zbiorników retencyjnych. Możliwość ta jest coraz częściej wykorzystywana przez inwestorów, dla których każdy metr kwadratowy terenu przeznaczony pod zabudowę oznacza zwiększenie zysku z inwestycji.

Wzrost zainteresowania realizacją zrównoważonych systemów do zagospodarowania wód opadowych wynika poniekąd z wprowadzenia w wielu miastach opłat za wody opadowe i roztopowe odprowadzane z zanieczyszczonej powierzchni o trwałej nawierzchni do systemu kanalizacyjnego.

Kwestie te regulowane są ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków [10] oraz rozporządzeniem w sprawie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków [12]. Wielu inwestorów, chcąc uniknąć tego typu opłat lub w pewnym stopniu je ograniczyć, decyduje się na rozłączanie spływów wód opadowych, np. z powierzchni dachów od systemów kanalizacyjnych, i zagospodarowanie ich na miejscu opadu.

Pewnego rodzaju zachętą, głównie dla inwestorów prywatnych realizujących inwestycje zrównoważone na mniejszą skalę, są zapisy ustawy Prawo budowlane [13]. Znosi ona obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę na wykonanie oczek wodnych o powierzchni do 30 m2, do których mogą być kierowane np. wody opadowe spływające z dachów.

Wymagania jakościowe wód opadowych odprowadzanych do wód lub do gruntu reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska [14]. Stanowi ono w § 19.1, że wody opadowe i roztopowe ujęte w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne pochodzące z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej, terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, budowli kolejowych, dróg zaliczonych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu 77 l/s na 1 ha, nie powinny zawierać substancji zanieczyszczonych w ilości przekraczającwj 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych. Jeśli występują opady o natężeniu większym niż 77 l/s na ha, rozporządzenie to znosi potrzebę ich oczyszczania oraz dopuszcza odprowadzanie do odbiorników (§ 19.2).

Polskie prawo nie reguluje jednak w sposób kompleksowy kwestii zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych [4]. Brakuje w nim definicji systemu jako całości, jak i definicji poszczególnych elementów składowych systemu [3]. Jest to kwestia o tyle istotna, że zagadnienia prawne mają bezpośredni wpływ na podejście zarówno projektantów, inwestorów, jak i eksploatatorów do budowy systemów zagospodarowujących wody opadowe na terenie działki.

Procedury administracyjne

Większość inwestycji z udziałem systemów zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej wymaga uzyskania decyzji administracyjnej w postaci pozwolenia wodnoprawnego. Są wśród nich jednak takie, dla których ścieżka uzgodnień administracyjnych jest prostsza – nie wymagają one pozwolenia wodnoprawnego, pozwolenia na budowę i mogą być przeprowadzone w trybie zgłoszenia.

Należy przypomnieć, że systemy zagospodarowania wód opadowych dzielą się na dwa główne typy: powierzchniowe i podziemne. Na systemy powierzchniowe składają się różne formy ukształtowania terenu rozprowadzające wodę, takie jak niecki, muldy, rynsztoki, rowy.

Często są one połączone ze zbiornikami retencyjnymi o nieprzepuszczalnym dnie, magazynującymi nadmiar wody opadowej, lub ogrodami deszczowymi (zagłębieniami w gruncie w formie niecki o głębokości 10–20 cm, porośniętymi roślinnością przystosowaną do warunków okresowego zalewania wodą) umożliwiającymi oczyszczanie, magazynowanie i stopniową infiltrację wody do gruntu.

Na systemy podziemne składają się m.in. skrzynki retencyjno-infiltracyjne, studnie infiltracyjne oraz tunele (komory) retencyjno-infiltracyjne. Urządzenia te projektowane są ze studniami osadnikowymi pełniącymi funkcję urządzeń podczyszczających.

Zagospodarowanie wód opadowych w systemach powierzchniowych na terenie działki nie wymaga pozwolenia na budowę, jedynie zgłoszenia, pod warunkiem że obiekty do magazynowania nadmiaru wód (np. zbiorniki retencyjne) będą miały powierzchnię mniejszą niż 30 m2. Regulują tę kwestię zapisy cytowanej już wcześniej ustawy Prawo budowlane [13] w art. 29 pkt 15. Natomiast art. 30 tej ustawy informuje o konieczności ich zgłoszenia.

Kolejną istotną kwestią jest przyjęcie definicji urządzeń składających się na systemy zrównoważonego gospodarowania wodą opadową (skrzynek, tuneli retencyjno-rozsączających itp.).

Wielu praktyków uważa, że urządzenia składające się na systemy zrównoważonego gospodarowania wodą opadową należy traktować jako urządzenia budowlane, a nie wodne. Klasyfikowanie ich jako urządzeń wodnych i podporządkowywanie zapisom ustawy Prawo wodne [7] może okazać się nadinterpretacją.

Systemy podziemne jako urządzenia budowlane podlegają ustawie Prawo budowlane, tj. regulacjom zawartym w art. 3.9 [13]. Według tej ustawy urządzenia budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Zgodnie z cytowanymi wcześniej przepisami polskiego prawa wody opadowe ujęte w systemy kanalizacyjne są zaliczane do ścieków. W podziemnych systemach zrównoważonego gospodarowania wodą opadową następuje ich gromadzenie i oczyszczanie.

Urządzenia te można więc traktować jako indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków, które, jeśli nie przekraczają wydajności 7,5 m3 na dobę, nie będą podlegać procedurze pozwolenia na budowę, a tylko zgłoszeniu do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej – Prawo budowlane art. 29 pkt 1.3 [13] i zgodnie z art. 152 ustawy Prawo ochrony środowiska [18] wymagają jedynie zgłoszenia eksploatacji do właściwego organu.

Kolejną kwestią jest samo odprowadzenie wód opadowych do gruntu, czyli jednego z odbiorników. W większości przypadków wymaga ono pozwolenia wodnoprawnego (pozwoleniem takim objęty jest w tym przypadku sam sposób odprowadzenia wód opadowych do gruntu).

Odprowadzenie wód do gruntu regulują dwa dokumenty: rozporządzenie w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia [15], oraz art. 122 ustawy Prawo wodne. Za instalacje niewymagające pozwolenia wodnoprawnego uznaje się oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód – tabela B rozporządzenia w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia [15].

Zwykłe korzystanie z wód polega na zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego. Zwykłym korzystaniem z wód jest także rolnicze wykorzystanie ścieków lub wprowadzanie do wód albo do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest nie większa niż 5 m3 na dobę – art. 36 pkt 3.4 ustawy Prawo wodne [7].

Podsumowując powyższą interpretację przepisów prawnych, jeśli stosowane systemy zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych nie wprowadzają do ziemi oczyszczonych ścieków (wód deszczowych ujętych w systemy kanalizacji) w liczbie większej niż 5 m3 na dobę, nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę.

Studium przypadku

Przedstawiona analiza przepisów prawnych została przez autorki artykułu wykorzystana na etapie opracowywania i uzgadniania projektu polegającego na przebudowie istniejącej kanalizacji deszczowej w obrębie działki inwestora z uwzględnieniem systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi.

Z jednej (zachodniej) połaci dachu budynku o łącznej powierzchni 350 m2 woda opadowa odprowadzana była pierwotnie pięcioma rurami spustowymi do sieci kanalizacji deszczowej DN 150. Przebudowa zakładała odłączenie fragmentu istniejącej sieci kanalizacji deszczowej i podłączenie trzech rur spustowych do zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi, a dwóch kolejnych rur spustowych do nowoprojektowanego odcinka sieci kanalizacji.

Nowe rozwiązanie polegało na podłączeniu pierwszej rury spustowej poprzez studnię osadnikową ø 1000 do podziemnych skrzynek retencyjno-rozsączających (8 szt. o łącznej pojemności 1,5 m3), poprzedzonych studnią służącą przechwytywaniu grubszych zanieczyszczeń dostających się wraz ze spływem wód opadowych, a tym samym na ochronie skrzynek retencyjno-rozsączających przed kolmatacją.

Z kolejnych dwóch rur spustowych przewidziano odprowadzenie wód opadowych systemem powierzchniowym, w formie odwodnienia liniowego i rynsztoków o naturalnym charakterze, do dwóch ogrodów deszczowych o powierzchni 12 m2 każdy.

W celu odprowadzenia odpływów powstających w czasie deszczy nawalnych o natężeniu przekraczającym założenia projektowe przewidziano wybudowanie po jednej studni przelewowej PVC ø 315 na terenie ogrodów deszczowych oraz jednej żelbetowej ø 1000 w pobliżu skrzyń rozsączających.

Założono odprowadzenie wód opadowych ze studni przelewowych rurami PVC o średnicy DN 160 do nowego odcinka sieci kanalizacji deszczowej PVC o średnicy DN 160, a następnie do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej PVC o średnicy DN 500 przebiegającej w chodniku sąsiadującej ulicy.

Na sieci kanalizacji deszczowej PVC DN 160 przewidziano zasuwę burzową ze stali nierdzewnej zapobiegającą tzw. cofce, która może wystąpić w czasie deszczy nawalnych. Takie podłączenie projektowanych urządzeń z systemem studni przelewowych miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu zagospodarowania wód opadowych oraz wydłużenie czasu odprowadzenia ich nadmiaru (rys. 1).

rzut zagospodarowania terenu działki

Rys. 1. Projekt przebudowy istniejącej kanalizacji deszczowej w obrębie działki inwestora z uwzględnieniem systemów zrównoważonego gospodarowania wodą opadową – rzut zagospodarowania terenu działki
Źródło: Autorzy


 

Przed przystąpieniem do prac projektowych przeprowadzono badania geotechniczne gruntu, które potwierdziły, że na działce inwestora istnieją odpowiednie warunki do retencjonowania i infiltracji wód deszczowych.

Nowa koncepcja, poza funkcją techniczną, miała się odznaczać wysokimi walorami estetycznymi (powstała w zespole złożonym z projektanta instalacji sanitarnych, architekta i architekta krajobrazu). Powierzchniowe systemy zagospodarowania wód opadowych tworzą układ różnorodnych form i elementów.

Przy ścianie budynku zaprojektowano zbiorniki granitowe przechwytujące wodę opadową bezpośrednio z rur spustowych. Woda trafia z nich do elementów odwodnienia liniowego przecinających ścieżkę pieszą, a następnie do rynsztoków o charakterze naturalnym. Systemem tym woda opadowa dostaje się do ogrodów deszczowych.

Oba ogrody deszczowe mają podobny kształt, różni je jednak roślinność oraz ukształtowanie otaczających je niewielkich skarp (jedna ma formę wału ziemnego, druga jest uformowana z kamieni). Dobór roślin został przemyślany pod względem kompozycji i ich przystosowania do okresowego zalewania wodą i okresowej suszy.

Od strony procedury administracyjnej zaproponowane rozwiązanie nie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Według przeprowadzonych obliczeń ilość wód opadowych zatrzymywanych w ogrodach deszczowych i skrzynkach retencyjno-rozsączających nie podlega konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, wymaga tylko zgłoszenia w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej (art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane [13]).

Dokumentami umożliwiającymi rozpoczęcie procedury administracyjnej było wykonanie projektu zagospodarowania terenu wraz z instalacjami w skali 1:500 na mapie do celów projektowych przez projektantów o specjalności architektonicznej i instalacyjnej.

Ze względu na wykonanie przebudowy istniejącego odcinka kanalizacji deszczowej tak przygotowany projekt zagospodarowania terenu wymagał uzgodnienia z Zespołem Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUD). Po uzyskaniu pisemnego uzgodnienia komplet dokumentów (projekt zagospodarowania terenu z opisem i potwierdzeniem uzgodnienia ZUD wraz z wnioskiem zgłoszenia) został złożony w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej.

Zgodnie z Prawem budowlanym roboty budowlane mogły zostać rozpoczęte po 30 dniach od daty zgłoszenia pod warunkiem niewniesienia sprzeciwu przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule zagadnienia stanowią głos w dyskusji na temat zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi. Informacje te mogą być pomocne projektantom i inwestorom decydującym się na zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu, w szczególności na rozwiązania w małej skali, np. na terenach zabudowy jednorodzinnej.

Przy dużych inwestycjach miejskich ilość wód opadowych odprowadzanych z dachów budynków i innych nawierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, które jest niezbędnym dokumentem w procedurze ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Należy zauważyć, że pod względem uzgodnień administracyjnych dużo prostszym rozwiązaniem od systemów podziemnych są rozwiązania powierzchniowe. Stanowią one ponadto atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania działki, pożądany we współczesnej zabudowie jedno- i wielorodzinnej oraz na terenach rekreacyjnych. Dzięki nim historyczna idea ogrodów wodnych powraca do przestrzeni miejskiej XXI wieku.

Literatura

  1. Burszta-Adamiak E., Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2010.
  2. Burszta-Adamiak E., Wody opadowe w miastach, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2012.
  3. Kozłowska E., Proekologiczne gospodarowanie wodą opadową w aspekcie architektury krajobrazu, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, seria „Współczesne problemy architektury krajobrazu”, Wrocław 2008.
  4. Kruszelnicka I., Ginter-Kramarczyk D., Ewertowska D., Zagospodarowanie wód opadowych – aspekty prawne a rzeczywistość, „Wodociągi i Kanalizacja” nr 9/2012.
  5. Mrowiec M., Urządzenia do infiltracji wód opadowych, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2008.
  6. Nowakowska-Błaszczyk A., Retencja i infiltracja wód do gruntu jako element zrównoważonego rozwoju terenów zurbanizowanych, praca zbiorowa pod red. J. Łomotowskiego, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Warszawa 2008.
  7. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU nr 115/2001, poz. 1229, z późn. zm.).
  8. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU nr 62/2001, poz. 627, z późn. zm.).
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
  10. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72/2001, poz. 747, z późn. zm).
  11. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80/2003, poz. 717, z późn. zm.).
  12. Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (DzU nr 127/2006, poz. 886).
  13. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89/1994, poz. 414, z późn. zm.).
  14. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 137/2006, poz. 984, z późn. zm.).
  15. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (DzU nr 130/2010, poz. 880).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • kszyho kszyho, 16.11.2014r., 18:05:01 Chciałbym się dowiedzieć co to był za budynek którego dotyczy artykuł? Zastanawia mnie brak konieczności wykonania operatu wodno-prawnego i powołanie się na przypadek instalacji do 5 m3 ścieków na dobę i zwykłym korzystaniu z wód.
  • Sitnepres Sitnepres, 29.12.2014r., 09:38:08 Bardzo ważnym aspektem przy tego typu sprawach są odpowiednie oczyszczalnie ścieków
  • Oksydeco Oksydeco, 01.04.2015r., 13:50:12 Zawsze można zadać zapytanie fachowcom którzy dobiorą odpowiednie urządzenie techniczne
  • Bielbet.pl Bielbet.pl, 08.04.2015r., 10:58:56 No właśnie, ja myślę że odpowiedni system odwodnień liniowych, by tutaj załatwił sprawę

Powiązane

Redakcja RI Energia z kanalizacji

Energia z kanalizacji Energia z kanalizacji

W amerykańskim Portland 100 domów korzysta z energii wytwarzanej z kanalizacji. W ramach eksperymentalnego projektu w rurach umieszczono 4 turbiny, które wytwarzają prąd.

W amerykańskim Portland 100 domów korzysta z energii wytwarzanej z kanalizacji. W ramach eksperymentalnego projektu w rurach umieszczono 4 turbiny, które wytwarzają prąd.

S M Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych

Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych

Wody opadowe z powierzchni utwardzonych oraz ścieki technologiczne mogą zawierać substancje ropopochodne szkodliwe dla środowiska. Ich oddzieleniem od wody wprowadzanej do zbiorników wodnych oraz od ścieków...

Wody opadowe z powierzchni utwardzonych oraz ścieki technologiczne mogą zawierać substancje ropopochodne szkodliwe dla środowiska. Ich oddzieleniem od wody wprowadzanej do zbiorników wodnych oraz od ścieków zajmują się separatory. Oferowane są różne rodzaje tych urządzeń, w zależności od wielkości zlewni i rodzaju obiektu.

Joanna Ryńska Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu...

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu czy lokalizacji inwestycji) można pozyskać. Przeprowadzenie takiej analizy obliczeniowej dla domu jednorodzinnego jest stosunkowo proste.

Joanna Ryńska Odwadnianie dachów płaskich

Odwadnianie dachów płaskich Odwadnianie dachów płaskich

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania –...

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania – wymaga starannego dobrania systemu odwodnienia i jego parametrów.

dr inż. Joanna Paduchowska, dr inż. Agnieszka Ludwińska Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie...

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie awaryjnych odwodnień dachów budynków w celu redukcji ryzyka przelewania się wód opadowych do budynku lub przeciążenia konstrukcji.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Wody opadowe w miastach

Wody opadowe w miastach Wody opadowe w miastach

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują,...

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują, że wody spływające z powierzchni nieprzepuszczalnych mogą być ujęte w systemy zwiększające infiltrację i retencję. Rozwiązania tego typu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska (m.in. poprawy bilansu wodnego terenów zurbanizowanych czy zmniejszenia zagrożenia powodziowego poprzez spowolnienie...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas...

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania...

mgr inż. Adam Bojena, mgr inż. Jacek Chlipalski Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację...

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację do gruntu, a tylko część odpływała do pobliskich rowów i rzek. Powstające wody nie tworzyły ścieków w rozumieniu Prawa wodnego, były zagospodarowywane w sposób naturalny i rzadko musiał interweniować tu człowiek.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.