Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Fot. rekuperatory.pl

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo sterowane, pozwalają osiągnąć wyższą niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej jakość powietrza.

Nowoczesne budownictwo stawia na rozwiązania zużywające jak najmniej energii, zapewniając przy tym komfort użytkownikom. Budujemy coraz szczelniej, stosujemy lepsze materiały izolacyjne, minimalizujące niekontrolowane straty ciepła zarówno przez przegrody, jak i infiltrację poprzez stolarkę okienną. Tym samym zachodzi konieczność doprowadzenia do pomieszczeń świeżego powietrza o odpowiednich parametrach.

W domach jednorodzinnych oraz niewielkich obiektach rozwiązaniem zapewniającym energooszczędną wentylację są tzw. rekuperatory, czyli domowe centrale nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła, które pozwalają odzyskać część ciepła z powierza wywiewanego z budynku i wykorzystać do ogrzania nawiewanego powietrza świeżego.

Rekuperacja jest też jednym z koniecznych rozwiązań stosowanych w budynku ubiegającym się o miano pasywnego. Zapewnienie dopływu świeżego powietrza w szczelnych budynkach jest konieczne ze względu na komfort i zdrowie mieszkańców. Dobra wentylacja pozwoli uniknąć m.in. rozwoju pleśni i grzybów, które mogą być przyczyną różnego rodzaju alergii i chorób układu oddechowego.

Bezpieczeństwo

Nowoczesne technologie odzysku ciepła stosowane w rekuperatorach pozwalają uzyskiwać bardzo wysoką sprawność pracy tych urządzeń. Jednak nie tylko czynnik technologiczny ma znaczenie przy oszczędzaniu energii, ale również, a może i przede wszystkim – eksploatacja.

Postępująca na każdym kroku automatyzacja procesów w znacznym stopniu ułatwia sterowanie urządzeniem, przez co jest ono bardziej efektywne oraz lepiej dostosowuje się do aktualnych potrzeb w budynku.

Regulacja pracy rekuperatora jest konieczna nie tylko ze względu na komfortowe warunki temperatury w pomieszczeniach, ale także zapewnienie jego bezpiecznego działania poprzez ochronę wymiennika przed zamarzaniem lub wyłączenie wentylatorów na wypadek pożaru. W praktyce oznacza to, że należy zastosować sterownik oraz czujniki, które będą wysyłać impulsy sygnalizacyjne, przetwarzane następnie w impulsy wykonawcze.

Realizacja funkcji ochrony przed zamarzaniem może być prowadzona przez zastosowanie czujników temperatury powietrza nawiewanego oraz silników wentylatorów nawiewnego i wywiewnego, jako urządzeń wykonawczych.

Gdy temperatura powietrza dopływającego do wymiennika rekuperatora osiągnie wartość, która może przyczynić się do szronienia wymiennika, sygnał wysyłany jest do centralki, z której generowane są sygnały do wentylatora nawiewnego - zatrzymuje się on, a wentylator wywiewny zaczyna pracować ze zwiększoną wydajnością, by roztopić powstający lód.

Funkcja może być realizowana czasowo, do momentu, aż temperatura na wymienniku nie wzrośnie. Innym sposobem uniknięcia zamarzania wymiennika jest zastosowanie - przeważnie elektrycznej - nagrzewnicy wstępnej lub by-passu omijającego wymiennik.

Komfort

Rekuperatory, by skutecznie dostosować dystrybucję świeżego powietrza do potrzeb użytkowników, powinny zostać wyposażone w system sterowania komfortem. Składa się on z szeregu czujników, m.in. temperatury w pomieszczeniach i obecności mieszkańców (w postaci sensorów CO2 lub wilgoci). Czujniki montuje się wewnątrz budynku w miejscach, w których pomiary nie będą przekłamane przez np. ewentualne przeciągi lub urządzenia emitujące ciepło.

Dopasowanie strumienia świeżego powietrza powinno uwzględniać faktyczne zapotrzebowanie w danym momencie, czyli liczbę osób znajdujących się w pomieszczeniu. Rekuperacja jest wtedy najbardziej efektywna i energooszczędna. Dobrze jest zatem mieć możliwość podłączenia czujników do pełnego systemu sterowania urządzeniem, który będzie regulował pracę wentylatorów.

Gdy nikogo nie ma w domu, wentylatory mogą zostać wyłączone lub pracować z minimalną prędkością, by zapewnić podstawową wymianę powietrza. Pozwala to osiągnąć dość znaczne oszczędności energii, ponieważ to właśnie praca wentylatorów generuje najwyższe koszty pracy instalacji wentylacyjnej, a użytkownik powinien decydować, jakie parametry chce mieć w pomieszczeniu.

Do regulacji pracy instalacji stosuje się ścienne panele umieszczane w dostępnym miejscu, by użytkownik mógł samodzielnie nastawiać odpowiednie parametry, np. temperaturę, oraz kontrolować pracę całego układu. Może dzięki temu w każdej chwili sprawdzić, na jakim biegu działa w danym momencie wentylator lub czy konieczna jest już wymiana filtra.

Na panelu wyświetlana może być też sprawność chwilowa rekuperatora, dzięki czemu użytkownik wie, jak efektywne jest jego urządzenie. Działanie rekuperatora można w wygodny sposób kontrolować także poprzez podpięcie systemu w jeden układ sterowania budynkiem BMS, jeżeli sterownik jest wyposażony w odpowiedni interfejs, np. M-Bus. Dzięki temu możliwe jest zintegrowane sterowanie wszystkimi procesami w budynku, łącznie z rekuperacją.

Wykorzystanie rekuperacji jest coraz częstszą praktyką przy projektowaniu wentylacji w niewielkich obiektach, takich jak domy jednorodzinne. Osiągnięcie korzyści ekonomicznych, a także komfortu jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniego systemu sterowania, który pozwoli dostosować pracę urządzenia do faktycznego zapotrzebowania.

Nawet najlepsze parametry osiągane w warunkach laboratoryjnych nie gwarantują oszczędnej eksploatacji, o ile nie zostanie zapewnione dobre sterowanie. To ono decyduje o zaoszczędzonej energii, która nie jest tracona np. na pracę wentylatorów, w sytuacji gdy dostarczenie świeżego powietrza nie jest konieczne. Najnowsze technologie automatyki znacznie upraszczają skomplikowany proces programowania sterowników i minimalizują ilość elementów składowych układu sterowania.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   04.12.2014

Komentarze

(3)
Piotrek | 04.12.2014, 12:16
Czy ktoś sprawdza te artykuły przed publikacją? Artykuł słaby merytorycznie. Dwa przykłady:

Realizacja funkcji ochrony przed zamarzaniem może być prowadzona przez zastosowanie czujników powietrza nawiewanego oraz siłowników wentylatorów nawiewnego i wywiewnego jako urządzeń wykonawczych. [/cytat]

Co to są siłowniki wentylatorów?[cytat] właśnie praca wentylatorów generuje najwyższe koszty pracy instalacji wentylacyjnej


w wentylacji mechanicznej w okresie zimowym największe straty są związane z ciepłem uciekającym wraz z powietrzem a nie wentylatorami - nawet w przypadku zastosowania wymienników do odzysku ciepła.
krybka | 04.12.2014, 14:40
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wkradła się pomyłka. Już poprawione.
Piotrek | 04.12.2014, 15:10
Niestety jest tutaj więcej nieścisłości które rażą oko inżyniera np.
"zastosowanie czujników powietrza nawiewanego " - słyszałem o czujnikach temperatury, ciśnienia lub wilgotności powietrza, nigdy nie słyszałem o czujnikach samego powietrza. Artykuły na Waszej stronie są czytane przez wiele osób i wypadałoby być trochę staranniejszym w ich redagowaniu.

W artykule jest napisane:
"Gdy temperatura powietrza dopływającego do wymiennika rekuperatora osiągnie wartość, która może przyczynić się do szronienia wymiennika, sygnał wysyłany jest do centralki, z której generowane są sygnały do wentylatora nawiewnego - zatrzymuje się on, a wentylator wywiewny zaczyna pracować ze zwiększoną wydajnością, by roztopić powstający lód.

Funkcja może być realizowana czasowo, do momentu aż temperatura na wymienniku nie wzrośnie, lub przy użyciu presostatu."

Sugeruje to załączenie zabezpieczenia pod wpływem temperatury powietrza przed wymiennikiem na wlocie nawiewu, a wyłączenie po pewnym czasie, gdy wzrośnie temperatura na wymienniku (w którym miejscu???) lub gdy obniży się spadek ciśnienia na wymienniku. Jest tutaj pomieszane kilka sposobów zabezpieczeń - jestem przekonany że osoba która chce się czegoś dowiedzieć z artykułu będzie po jego przeczytaniu mniej wiedziała niż przed jego przeczytaniem.
   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl