Projektowa charakterystyka energetyczna w świetle nowej metodyki obliczeń

Designed energy performance according to the new calculation methodology
Projektowa charakterystyka energetyczna w świetle nowej metodyki obliczeń
Projektowa charakterystyka energetyczna w świetle nowej metodyki obliczeń
Fot. www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

W przypadku wszystkich budynków poza pełniącymi funkcję opieki zdrowotnej założenie projektowe granicznych współczynników przenikania ciepła przegród Umax nie pozwala na spełnienie kryterium nieprzekroczenia wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.

W przypadku budynków mieszkalnych przekroczenie to (tabela 2) waha się w granicach od 10,3 do 84,6% (analizy budynku jednorodzinnego 3–5-kondygnacyjnego, przy założonych danych wejściowych, są rozważaniem czysto teoretycznym w celu wskazania na trendy zmian szacowanego zużycia energii), dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych od 33,58 do 120,45%, w budynkach biurowych od 24,65 do 162,94%, w usługowych od 39,75 do 176,60%.

W przypadku budynków opieki zdrowotnej niedotrzymanie warunku projektowego związanego z ilością wymaganej do funkcjonowania budynku nieodnawialnej energii pierwotnej ma miejsce w budynkach parterowych. Zwiększenie gabarytów budynku w większości przypadków pozwoliło na ograniczenie wymaganej ilości energii pierwotnej, poza budynkami zlokalizowanymi w Suwałkach (rys. 3).

Z analizy wyników zestawionych w tabeli 2 wynika, że najlepszą z rozpatrywanych lokalizacji budynku jest Nowy Sącz, a największe zapotrzebowanie na energię w analizowanych modelach każdorazowo uzyskuje się przy ich lokalizacji w Suwałkach. Na rys. 4 zestawiono wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wszystkich rozpatrywanych funkcji budynków przy ich lokalizacji w Nowym Sączu i Suwałkach.

Z zestawienia danych w tabeli 1 oraz 2 widać wyraźną zależność pomiędzy analizowaną funkcją budynku a uzyskanym wskaźnikiem zapotrzebowania na energię. W przypadku budynków opieki zdrowotnej o wielkości zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPH+W decyduje głównie składowa związana z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

W analizowanych budynkach udział przygotowania ciepłej wody we wskaźniku zapotrzebowania na energię użytkową wynosi od 57,92 do 66,72% dla budynków jednokondygnacyjnych w zależności od lokalizacji i rośnie do zakresu od 75,03 do 81,09% w przypadku budynków pięciokondygnacyjnych.

Sytuacja ta wynika z uzależniania w obowiązującej metodyce obliczeń charakterystyki energetycznej [5] średniej ilości zużycia ciepłej wody od powierzchni użytkowej obiektu. Obliczeniowe zapotrzebowanie na energię do celów przygotowania ciepłej wody użytkowej można jednak zredukować, stosując dane określone na podstawie dokumentacji technicznej [5].

Wnioski

Z przeprowadzonych analiz można wyciągnąć następujące wnioski:

  1. Zróżnicowanie funkcji budynku istotnie wpływa na uzyskaną charakterystykę energetyczną. Zagadnienie to należy szczególnie uwzględnić podczas projektowania zmiany sposobu użytkowania przestrzeni, zarówno w odniesieniu do budynków nowych, jak i istniejących.
  2. W projektowaniu budynków nowych, zaopatrywanych z konwencjonalnych, nieodnawialnych źródeł energii, wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych budynku Umax, określone w warunkach technicznych [6], nie odgrywają roli i mogą jedynie stanowić bazę wyjściową do modelowania energetycznych potrzeb budynku. Izolacyjność termiczna musi zostać skorygowana w celu zredukowania wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu nieprzekraczającego wartości granicznej EPH+W.
  3. W przypadku budynków opieki zdrowotnej, o ile roczne zapotrzebowanie na energię do przygotowania ciepłej wody użytkowej nie przekracza wartości wskaźnikowej opisanej w metodyce obliczeń charakterystyki energetycznej [5], możliwe jest osiągnięcie wymaganego poziomu energooszczędności budynku o zwartej bryle oraz dogodnych warunkach środowiska zewnętrznego.
  4. Z uwagi na sposób postawienia w przepisach techniczno-budowlanych wymagań dotyczących oszczędności energii i izolacyjności termicznej (§ 328 i 329 warunków technicznych) graniczne wartości współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych są istotne podczas projektowania przebudowy budynku [6] oraz termomodernizacji przegród budowlanych [8].
  5. Poprawa izolacyjności termicznej przegród budowlanych oraz doszczelnienie obudowy wpływa na ograniczenie zapotrzebowania na energię, jednak może nie zagwarantować uzyskania granicznego poziomu wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Dalsze ograniczenie wymaganej ilości nieodnawialnej energii pierwotnej możliwe jest przez zmianę systemu zaopatrzenia budynku w energię i wprowadzenie odnawialnych źródeł energii.
  6. Na etapie projektowania budynków istotne jest zintegrowanie prac pomiędzy poszczególnymi branżami. Koncepcja projektowa powinna uwzględniać zaopatrzenie budynku w energię oraz rozwiązania sprzyjające osiągnięciu jak najwyższego standardu energetycznego. Przyjęta koncepcja powinna zostać potwierdzona wstępnymi bilansami potrzeb budynku i ostatecznie projektową charakterystyką energetyczną obiektu, uwzględniającą wszystkie przyjęte rozwiązania projektowe.

Literatura

1. Dyrektywa 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 19.05.2010 r. w sprawie cha­rakterystyki energetycznej budynków.
2. Hegger M., Fuchs M., Stark T., Zuemer M., Energy Manual. Sustainable Architecture, Birkhäuser Verlag AG, Basel – Boston – Berlin 2008.
3. Kurtz-Orecka K., Najder M., Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2014.
4. PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU 2014, poz. 888).
6. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 926).
7. Ryńska E.D., Bioklimatyka a forma architektoniczna, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2001.
8. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (DzU 2014, poz. 1200).
9. Węglarz A., Żurawski J., Projektowanie w nowych warunkach, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2014.
10. Żurawski J., Wymagania w zakresie EP a izolacyjność termiczna przegród, „Izolacje” nr 1/2014.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   05.12.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl