Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Building energy consumption on cooling according to new polish regulations
Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów
Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów
Fot. VELUX

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne.

W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Podstawowe dylematy, przed jakimi stanęli autorzy metodyki obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia, były z pewnością następujące:

  • jak pogodzić niemal nieskończoną ilość wersji instalacji chłodniczo-klimatyzacyjnych istniejących i projektowanych w budynkach z koniecznością opracowania jasnego i prostego algorytmu obliczeń,
  • jak uwzględnić indywidualne cechy obiektu i sposoby użytkowania instalacji chłodzenia (klimatyzacji) budynku w obliczu konieczności uogólnienia modelu obliczeniowego.

Problemy te, co oczywiste, nie znajdą nigdy optymalnego rozwiązania, dlatego użytkownicy i autorzy obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia wykonywanych w oparciu o procedurę zawartą w nowym rozporządzeniu w sprawie metodologii [2] są zmuszeni zaakceptować jej następujące cechy:

  • z racji koniecznych uproszczeń wyniki uzyskane w oparciu o zaproponowaną metodykę powinny być traktowane jako oszacowanie, a nie precyzyjne obliczenie potencjalnych nakładów energii na chłodzenie budynku,
  • zaproponowane procedury wskazują i promują te rozwiązania instalacji, które umożliwiają najbardziej efektywne energetycznie chłodzenie budynków.

Jak wynika z publikacji [11, 12, 13, 14, 16], na wielkość zapotrzebowania poszczególnych nośników energii na chłodzenie mają wpływ nie tylko cechy konstrukcyjne agregatów i urządzeń ziębniczych, których obiektywną ocenę umożliwiają wskaźniki efektywności deklarowane przez producenta, ale również zagadnienia eksploatacyjne, zależne od sposobu wymiarowania i projektowania oraz cech ocenianego budynku.

Warto przeczytać: Wpływ rodzaju wymiennika wyparnego na efektywność solarnych systemów klimatyzacyjnych >>

Poprawna identyfikacja powyższych zagadnień stanowi duże utrudnienie w sformułowaniu procedury jasnej i zrozumiałej dla wykonujących obliczenia zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Rola wskaźników efektywności energetycznej urządzeń ziębniczych w metodyce obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia

Podstawowym pojęciem, które definiuje sposób konwersji mocy napędowej dostarczanej do urządzenia ziębniczego (Pel) na użytkową wydajność chłodniczą (FCh), jest wskaźnik efektywności EER zdefiniowany równaniem (1):

(1)

Głównym problemem przy wyznaczaniu zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków jest dynamika zmian wartości tego wskaźnika wraz ze zmieniajacymi się w czasie warunkami eksploatacji agregatu ziębniczego oraz konieczność wyznaczenia jego średniosezonowej wartości w postaci SEER.

Szczegółowa analiza tego zagadnienia dla agregatów sprężarkowych napędzanych energią elektryczną, stanowiących podstawowe wyposażenie systemów chłodzenia budynków, została przedstawiona w artykule opublikowanym w poprzednim numerze „RI” [16].

Podstawową tezą, którą autor starał się w nim udowodnić, jest zasadność zastosowania w procedurze obliczeniowej zapotrzebowania na energię do chłodzenia wskaźników efektywności agregatu ziębniczego wyznaczanych w warunkach określonych przez europejskie zrzeszenie producentów urządzeń klimatyzacyjnych Eurovent (EEREV i ESEER) [17].

Wskaźniki te stanowią wartości referencyjne (odpowiednio: EERref i SEERref), w stosunku do których wprowadza się poprawki uwzględniające warunki pracy i rodzaj instalacji, w których pracuje agregat w ocenianym obiekcie.

Wyznaczenie uśrednionych dla poszczególnych typów agregatów referencyjnych wskaźników efektywności wiązało się z dość żmudnymi analizami charakterystyk energetycznych tego typu urządzeń dostępnych w źródłach [17, 18]. Przy tej okazji dokonano obserwacji, z których najważniejsze wnioski zostały zaprezentowane poniżej.

Wyniki zaprezentowane na wykresach (rys. 1, 2, 3) zostały oparte na analizie statystycznej wartości wskaźników EEREV i ESEER opublikowanych przez Eurovent [17 dla produktów dziesięciu czołowych producentów tego typu urządzeń obecnych na rynku europejskim. Dodatkowo, w celu sprawdzenia tendencji zmian, jakie dokonały się w tej branży na przestrzeni ostatnich lat, uzyskane wyniki porównano z rezultatami podobnej analizy wykonanej przez autora w roku 2007.

Wyniki analizy potwierdzają dużą zależność efektywności energetycznej agregatu od jego konstrukcji (rodzaj sprężarki, typ czynnika ziębniczego, wielkość wymienników, wyposażenie dodatkowe), dlatego w praktyce elementy te muszą być przede wszystkim przedmiotem dokładnej identyfikacji przez osobę wykonującą obliczenia.

Produkty o podobnej konstrukcji, zarówno tego samego, jak i różnych producentów, wykazują duże zróżnicowanie wskaźnika EEREV oraz ESEER, co potwierdza konieczność dokładnej identyfikacji agregatu przy obliczeniach zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Przykładowo maksymalne odchylenie średnich wartości ESEER dla pojedynczego producenta wynosi aż 36%, natomiast odchylenie standardowe dla próby średnich wartości ESEER wszystkich badanych producentów – tylko 4%.

W badanym okresie prawie zupełnie wycofane zostały ze sprzedaży agregaty z czynnikiem R407C, co potwierdza prawdziwość wniosków poczynionych przez autora w publikacjach [11, 12].

W tym samym okresie można zaobserwować rozwój technologiczny dwóch dominujących obecnie konstrukcji agregatów prowadzący do wzrostu średniej wartości wskaźnika efektywności EEREV, odpowiednio o 2,1% dla sprężarek spiralnych i 2,4% dla śrubowych (rys. 2a).

Warto podkreślić, że EEREV wzrósł pomimo wprowadzenia do sposobu jego określania „niekorzystnych” zmian związanych z normą PN-EN 14511-3:2011 [3], zgodnie z którą wartość efektu chłodniczego („użyteczna wydajność chłodnicza”) agregatu jest pomniejszana o ciepło podgrzania cieczy w pompie obiegowej, a do mocy pobieranej przez sprężarkę dodawana jest moc urządzeń niezbędnych do pracy agregatu, takich jak pompy, wentylatory, układ sterowania itp.

   08.12.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl