RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Building energy consumption on cooling according to new polish regulations

Chłodzenie budynków według nowych przepisów
Fot. VELUX

Chłodzenie budynków według nowych przepisów


Fot. VELUX

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne.
W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Podstawowe dylematy, przed jakimi stanęli autorzy metodyki obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia, były z pewnością następujące:

  • jak pogodzić niemal nieskończoną ilość wersji instalacji chłodniczo-klimatyzacyjnych istniejących i projektowanych w budynkach z koniecznością opracowania jasnego i prostego algorytmu obliczeń,
  • jak uwzględnić indywidualne cechy obiektu i sposoby użytkowania instalacji chłodzenia (klimatyzacji) budynku w obliczu konieczności uogólnienia modelu obliczeniowego.

Problemy te, co oczywiste, nie znajdą nigdy optymalnego rozwiązania, dlatego użytkownicy i autorzy obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia wykonywanych w oparciu o procedurę zawartą w nowym rozporządzeniu w sprawie metodologii [2] są zmuszeni zaakceptować jej następujące cechy:

  • z racji koniecznych uproszczeń wyniki uzyskane w oparciu o zaproponowaną metodykę powinny być traktowane jako oszacowanie, a nie precyzyjne obliczenie potencjalnych nakładów energii na chłodzenie budynku,
  • zaproponowane procedury wskazują i promują te rozwiązania instalacji, które umożliwiają najbardziej efektywne energetycznie chłodzenie budynków.

Jak wynika z publikacji [11, 12, 13, 14, 16], na wielkość zapotrzebowania poszczególnych nośników energii na chłodzenie mają wpływ nie tylko cechy konstrukcyjne agregatów i urządzeń ziębniczych, których obiektywną ocenę umożliwiają wskaźniki efektywności deklarowane przez producenta, ale również zagadnienia eksploatacyjne, zależne od sposobu wymiarowania i projektowania oraz cech ocenianego budynku.

Warto przeczytać: Wpływ rodzaju wymiennika wyparnego na efektywność solarnych systemów klimatyzacyjnych >>

Poprawna identyfikacja powyższych zagadnień stanowi duże utrudnienie w sformułowaniu procedury jasnej i zrozumiałej dla wykonujących obliczenia zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Rola wskaźników efektywności energetycznej urządzeń ziębniczych w metodyce obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia

Podstawowym pojęciem, które definiuje sposób konwersji mocy napędowej dostarczanej do urządzenia ziębniczego (Pel) na użytkową wydajność chłodniczą (FCh), jest wskaźnik efektywności EER zdefiniowany równaniem  (1):

(1)

Głównym problemem przy wyznaczaniu zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków jest dynamika zmian wartości tego wskaźnika wraz ze zmieniajacymi się w czasie warunkami eksploatacji agregatu ziębniczego oraz konieczność wyznaczenia jego średniosezonowej wartości w postaci SEER.

Szczegółowa analiza tego zagadnienia dla agregatów sprężarkowych napędzanych energią elektryczną, stanowiących podstawowe wyposażenie systemów chłodzenia budynków, została przedstawiona w artykule opublikowanym w poprzednim numerze „RI” [16].

Podstawową tezą, którą autor starał się w nim udowodnić, jest zasadność zastosowania w procedurze obliczeniowej zapotrzebowania na energię do chłodzenia wskaźników efektywności agregatu ziębniczego wyznaczanych w warunkach określonych przez europejskie zrzeszenie producentów urządzeń klimatyzacyjnych Eurovent (EEREV i ESEER) [17].

Wskaźniki te stanowią wartości referencyjne (odpowiednio: EERref i SEERref), w stosunku do których wprowadza się poprawki uwzględniające warunki pracy i rodzaj instalacji, w których pracuje agregat w ocenianym obiekcie.

Wyznaczenie uśrednionych dla poszczególnych typów agregatów referencyjnych wskaźników efektywności wiązało się z dość żmudnymi analizami charakterystyk energetycznych tego typu urządzeń dostępnych w źródłach [17, 18]. Przy tej okazji dokonano obserwacji, z których najważniejsze wnioski zostały zaprezentowane poniżej.

Wyniki zaprezentowane na wykresach (rys. 1, 2, 3) zostały oparte na analizie statystycznej wartości wskaźników EEREV i ESEER opublikowanych przez Eurovent [17 dla produktów dziesięciu czołowych producentów tego typu urządzeń obecnych na rynku europejskim. Dodatkowo, w celu sprawdzenia tendencji zmian, jakie dokonały się w tej branży na przestrzeni ostatnich lat, uzyskane wyniki porównano z rezultatami podobnej analizy wykonanej przez autora w roku 2007.

Wyniki analizy potwierdzają dużą zależność efektywności energetycznej agregatu od jego konstrukcji (rodzaj sprężarki, typ czynnika ziębniczego, wielkość wymienników, wyposażenie dodatkowe), dlatego w praktyce elementy te muszą być przede wszystkim przedmiotem dokładnej identyfikacji przez osobę wykonującą obliczenia.

Produkty o podobnej konstrukcji, zarówno tego samego, jak i różnych producentów, wykazują duże zróżnicowanie wskaźnika EEREV oraz ESEER, co potwierdza konieczność dokładnej identyfikacji agregatu przy obliczeniach zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

Przykładowo maksymalne odchylenie średnich wartości ESEER dla pojedynczego producenta wynosi aż 36%, natomiast odchylenie standardowe dla próby średnich wartości ESEER wszystkich badanych producentów – tylko 4%.

W badanym okresie prawie zupełnie wycofane zostały ze sprzedaży agregaty z czynnikiem R407C, co potwierdza prawdziwość wniosków poczynionych przez autora w publikacjach [11, 12].

W tym samym okresie można zaobserwować rozwój technologiczny dwóch dominujących obecnie konstrukcji agregatów prowadzący do wzrostu średniej wartości wskaźnika efektywności EEREV, odpowiednio o 2,1% dla sprężarek spiralnych i 2,4% dla śrubowych (rys. 2a).

Warto podkreślić, że EEREV wzrósł pomimo wprowadzenia do sposobu jego określania „niekorzystnych” zmian związanych z normą PN-EN 14511-3:2011 [3], zgodnie z którą wartość efektu chłodniczego („użyteczna wydajność chłodnicza”) agregatu jest pomniejszana o ciepło podgrzania cieczy w pompie obiegowej, a do mocy pobieranej przez sprężarkę dodawana jest moc urządzeń niezbędnych do pracy agregatu, takich jak pompy, wentylatory, układ sterowania itp.

Potwierdzenie znalazła też teza, że wartość wskaźnika EEREV nie jest wystarczająca do oceny energetycznej urządzenia ziębniczego w ciągu całego sezonu jego eksploatacji. Przykładowo wartości wskaźnika EEREV dla agregatów ze sprężarką śrubową i czynnikiem R134a są niższe niż dla porównywanych w tym samym czasie agregatów ze sprężarkami spiralnymi (scroll) i czynnikiem R410A (rys. 2a), natomiast średniosezonowa wartość wskaźnika efektywności ESEER porównywana dla tych samych typów urządzeń wykazuje zależności przeciwne (rys. 2b).

Od 2007 r. nastąpił wyraźny postęp technologiczny w zakresie konstrukcji agregatów ze sprężarkami śrubowymi i czynnikiem R134a (wzrost średniej wartości ESEER o ok. 8%) przy braku postępu dla grupy agregatów ze sprężarkami spiralnymi i R410A, dla których zanotowano nieznaczny spadek wartości ESEER o 3% wynikający raczej z innego sposobu określania wskaźników aktywności, podyktowanego nowymi zapisami normy [3] (patrz rys. 2b).

Wykres na rys. 3 przedstawia wpływ konstrukcji agregatu (głównie sprężarki) na jego efektywność przy zmieniających się w stosunku do parametrów referencyjnych (dla których wyznaczana jest wartość EEREV) warunkach pracy przy częściowym obciążeniu chłodniczym. Wyraża to stosunek ESEER/ /EEREV, który w 2007 r. był mocno zróżnicowany dla obydwu grup urządzeń (1,48 dla sprężarek spiralnych i 1,26 dla śrubowych), natomiast takie samo porównanie w roku 2014 wykazało znacznie mniejszą rozpiętość pomiędzy tymi dwoma grupami (odpowiednio 1,40 i 1,33). 

Wartość tego stosunku została wykorzystana w metodyce obliczeń zawartej w nowym rozporządzeniu w sprawie metodologii [2] dla przypadków, gdy jedyną informacją, jaką dysponuje wykonawca obliczeń, jest wartość wskaźnika efektywności urządzenia ziębniczego w warunkach referencyjnych EERref = EEREV.

Końcowa wersja metodyki obliczeń zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków zastosowana w nowym rozporządzeniu

Zgodnie z ogólną strukturą przepływu energii w systemie chłodzenia budynku przedstawioną na rys. 4 urządzenie ziębnicze wraz z niezbędnym wyposażeniem jest podstawowym, choć nie jedynym składnikiem, którego bilans energetyczny jest niezbędny do obliczenia rocznego zapotrzebowania na energię do chłodzenia. 

Jednym z kluczowych zagadnień w zaproponowanej metodyce obliczeń jest sposób wyznaczania możliwie bliskiej rzeczywistości wartości sezonowego wskaźnika efektywności SEER na podstawie danych i informacji, które mogą być dostępne dla wykonawcy obliczeń charakterystyki energetycznej budynku. 

Przeczytaj także: Chłodzenie adiabatyczne w układach klimatyzacji komfortu >>

Podsumowując wnioski z dotychczasowych publikacji autora na ten temat, mając na uwadze pewne nadrzędne cechy, jakie powinny cechować metodykę opisaną w rozporządzeniu, czyli: jasność procedury, powszechność i dostępność danych do obliczeń oraz jednoznaczność uzyskanych wyników (możliwość ich weryfikacji), zdecydowano się na wykorzystanie do obliczeń wartości wskaźnika SEER następujących wskaźników efektywności energetycznej (powszechnie dostępnych, publikowanych w katalogach producentów [18] oraz na stronie Eurovent [17]):

  • EERref, czyli wartość wskaźnika efektywności urządzenia ziębniczego EEREV, określanego przez producenta i potwierdzanego przez Eurovent na podstawie badań urządzenia przy 100% wydajności chłodniczej oraz pracy w następujących warunkach referencyjnych:
  • dla urządzeń służących do oziębiania cieczy ze skraplaczem chłodzonym powietrzem (zwanych potocznie agregatami wody lodowej): woda oziębiana o parametrach tw1/tw2 = 12/7°C, powietrze wlotowe chłodzące skraplacz: tZ1 = 35°C,
  • dla urządzeń służących do oziębiania cieczy ze skraplaczem chłodzonym cieczą: woda oziębiana o parametrach tw1/tw2 = 12/7°C, ciecz chłodząca skraplacz: woda o parametrach tC1/tC2 = 30/35°C,
  • dla urządzeń służących do bezpośredniego oziębiania powietrza ze skraplaczem chłodzonym powietrzem (zwanych potocznie klimatyzatorami): powietrze wlotowe do parowacza o parametrach: tS = 27°C, tm = 19°C, powietrze wlotowe chłodzące skraplacz: tZ1 = 35°C,
  • dla urządzeń służących do bezpośredniego oziębiania powietrza ze skraplaczem chłodzonym cieczą (zwanych potocznie klimatyzatorami ze skraplaczem wodnym): powietrze wlotowe do parowacza o parametrach: tS = 27°C, tm = 19°C, ciecz chłodząca skraplacz: woda o parametrach tC1/tC2 = 30/35°C;
  • SEERref, czyli referencyjna wartość sezonowego wskaźnika efektywności urządzenia ziębniczego określanego na podstawie badań i metodyki obliczeń przyjętych przez Eurovent, oznaczanego w katalogach i innych dokumentach jako ESEER. Na marginesie warto zaznaczyć, że w wielu publikacjach nosi on nazwę europejskiego, sezonowego wskaźnika efektywności chłodzenia. Jednak dla odróżnienia go od noszącego podobną nazwę wskaźnika SEER definiowanego przez normę [4] autor proponuje zmienić jego nazwę na sezonowy wskaźnik efektywności chłodzenia wg Eurovent. Podstawowe cechy wskaźnika ESEER zostały przez autora przeanalizowane w publikacjach [11, 12, 16]. 

Powyższe argumenty spowodowały, że w nowym rozporządzeniu w sprawie metodologii [2] wartość zapotrzebowania na energię końcową do chłodzenia budynku Qk,C jest wyliczana zgodnie z algorytmem przedstawionym poniżej.

kWh/rok  (2)

gdzie mianownik powyższego równania został nazwany (niezbyt fortunnie) średnią roczną sprawnością całkowitą systemu chłodzenia obsługującego budynek:

(3)

Dominującą rolę w powyższym równaniu odgrywa wartość SEER, której poprawne obliczenie warunkuje wiarygodność otrzymanych wyników końcowych.

Ponieważ procedura zawarta w nowym rozporządzeniu musi w miarę możliwości obejmować wszystkie przypadki systemów chłodzenia, jakie mogą mieć miejsce w budynku, zdecydowano, że wartość SEER w równaniu (3) będzie obliczana na podstawie równania:

(4)

gdzie wartości SEERref przyjmują różne postaci w zależności od możliwych przypadków rozwiązań instalacji chłodzenia. 

W celu przybliżenia wartości wskaźników efektywności SEERref do rzeczywistych warunków eksploatacji panujących w analizowanym obiekcie zdecydowano się na wprowadzenie do obliczeń wartości SEER współczynników poprawkowych ci obejmujących najbardziej rozpowszechnione przypadki rozwiązań systemów chłodzenia. 

Określone w rozporządzeniu [2] wartości współczynników ci wynikają z zasad termodynamiki i wymiany ciepła oraz z obserwacji i analizy rynku urządzeń ziębniczych dokonanych przez autorów tej części metodologii.

Wartości współczynników ci zestawione w tabeli 1(odpowiednio tabela nr 16 w tekście rozporządzenia [2]) są i pozostaną zawsze dyskusyjne, gdyż nie oddają, co oczywiste, wszystkich aspektów zagadnienia. 

Jednak po pierwsze, spełniają założone wcześniej cele metodyki obliczeń, po drugie, wskazują projektantom i branżystom sposoby i pewne możliwości rozwiązań prowadzące do oszczędności energii końcowej (przez osiągnięcie w danych warunkach maksymalnej wartości wskaźnika SEER).

Należy przy tym zaznaczyć, że przyjmując współczynniki ci w tabeli 1 jako wartości stałe, zrezygnowano z bardziej wnikliwego i skomplikowanego sposobu ich wyznaczania proponowanego we wcześniejszych publikacjach autora, gdyż wiązałoby się to z koniecznością identyfikacji m.in. rzeczywistych nastaw temperatur w sterownikach urządzeń oraz strategii sterowania w ocenianym obiekcie. 

W praktyce doprowadziłoby to do sytuacji, w której wykonujący obliczenia charakterystyki energetycznej budynku mieliby możliwość kreowania fikcyjnych założeń, które są trudne lub niemożliwe do weryfikacji.

Przeczytaj także: Efektywność solarnych układów klimatyzacyjnych wykorzystujących wymienniki gruntowe >>

Poniżej przedstawiono kilka dodatkowych wyjaśnień do danych zawartych w tabeli 1, których nie udało się zawrzeć w nowym rozporządzeniu w sprawie metodologii [2].

Podstawowym obowiązkiem wykonującego obliczenia zgodnie z rozporządzeniem jest identyfikacja urządzenia ziębniczego (typ, model, wielkość, producent) i na tej podstawie wyznaczenie wartości SEERref.

Dla agregatów do oziębiania cieczy (agregaty wody lodowej, chillery itp.) jako SEERref należy przyjmować wprost wartości ESEER dostępne w [17, 18].

Dla urządzeń do bezpośredniego oziębiania powietrza (klimatyzator, split, multisplit, agregat skraplający + chłodnica w centrali, roof top, klimatyzator precyzyjny itp.) należy najpierw określić wartość EERref, który jest równy wskaźnikowi wyznaczonemu w warunkach określonych przez Eurovent (EEREV, dostępny w [17, 18]), a następnie przeliczyć go na wartość SEERref zgodnie z równaniem: 

(5)

Zastosowanie równania (5) wynika z faktu, że urządzenia tego typu są klasyfikowane pod względem energetycznym zgodnie z wartością wskaźnika EEREV i tylko takie dane są powszechnie dostępne [17, 18].

Wartość współczynnika przeliczeniowego SEERref/EERref równa 1,25 wynika z analizy informacji zawartych w literaturze [5–16], wniosków z obserwacji dotyczących wskaźników efektywności energetycznej agregatów sprężarkowych oraz z założenia, że urządzenie tego typu pracuje, przez większą część okresu eksploatacji, w warunkach:

  • średniej temperatury powietrza zewnętrznego chłodzącego skraplacz, która jest o kilkanaście stopni niższa od tZ= 35°C (co powoduje 30–35-procentowy wzrost wartości wskaźnika EER w stosunku do EEREV), 
  • oraz średniej temperatury powietrza wewnętrznego, wlotowego do parowacza, która jest o kilka stopni niższa od tP1 = 27°C (co z kolei powoduje obniżenie wartości wskaźnika EER (o ok. 5–10%) w stosunku do EEREV).

W razie braku możliwości pozyskania powyższych informacji o urządzeniu można skorzystać z wartości SEERrefzamieszczonych w tabeli 2 (odpowiednio tabela nr 15 w rozporządzeniu), przy czym wykonujący obliczenia musi określić typ konstrukcji urządzenia ziębniczego i przyporządkować go jednej z wersji opisanych w ww. tabeli (np. na podstawie wizji lokalnej).

UWAGA: W przypadku konieczności korzystania z danych w tabeli 2 nie należy stosować wzoru (5), gdyż tabela ta zawiera już uśrednione przez autorów tej części rozporządzenia wartości wskaźnika efektywności dla średnich warunków pracy panujących w okresie chłodzenia – SEERref.

W każdym przypadku obliczeń ich wykonawca musi również dokonać identyfikacji systemu chłodzenia budynku, sposobu dystrybucji chłodu, rodzaju czynnika chłodzącego, sposobu regulacji temperatury itp.

Podstawą do wyznaczenia wartości współczynników poprawkowych ci była m.in. predykcja wpływu warunków i parametrów pracy danego typu rozwiązania technicznego systemu chłodzenia budynku na uśrednione wartości temperatur odparowania i skraplania w urządzeniu ziębniczym w stosunku do ich wartości generowanych przez warunki referencyjne przyjęte przez Eurovent. Wielkość i kierunek zmian zostały opracowane w oparciu o wnioski wynikające z publikacji [8–16].

Wartości wskaźników SEERref podane w tabeli 2 z pewnością będą budziły wątpliwości i dyskusje. W celu wyjaśnienia przynajmniej niektórych z nich sformułowane zostały uwagi zamieszczone poniżej.

Zdecydowano, że będą to wartości jednoznacznie określone, a nie „zakresy wartości”. Powinno to w przyszłości zapobiegać rozbieżnościom w wynikach obliczeń wykonywanych przez różnych autorów.

Wartości SEERref podane w tabeli 2 dotyczące agregatów do oziębiania cieczy są wynikiem dogłębnej analizy autora opartej na opracowaniach statystycznych produktów 10 czołowych producentów dokonanej na przestrzeni lat 2007–2014. 

Dla systemów chłodzenia z bezpośrednim oziębianiem powietrza (klimatyzatory), z uwagi na olbrzymią różnorodność systemów i rozwiązań dostępnych na rynku oraz stosunkowo niewielką liczbę produktów certyfikowanych przez Eurovent, wartości wyznaczono na podstawie danych z katalogów wybranych producentów oraz symulacji wskaźników efektywności EER urządzenia ziębniczego typu powietrze/powietrze w różnych warunkach pracy, wykonanych za pomocą programu CYCLE_D [19].

W wierszu nr 4 tabeli 2 wyjaśnienia wymaga fakt, że podana tam wartość dotyczy przypadku, gdy do pokrycia całkowitego, a nie częściowego zapotrzebowania na energię chłodniczą budynku wykorzystuje się rewersyjną pompę ciepła typu ciecz/woda z kolektorami gruntowymi (poziomymi lub pionowymi), przy czym jej praca jest optymalizowana w taki sposób, że w pierwszej kolejności chłód jest pobierany z gruntu w sposób pasywny, bez włączania sprężarki, która jest uruchamiana dopiero wtedy, gdy obciążenie chłodnicze przekracza możliwości pasywnego wykorzystania gruntu.

 

UWAGA: W każdym innym przypadku „pasywnego wykorzystania chłodu z gruntu” (np. współpraca agregatu ziębniczego z gruntową pompą ciepła wyposażoną w obejście do chłodzenia pasywnego) należy skorzystać z metody podstawowej z uwzględnieniem współczynnika poprawkowego podanego w tabeli 1 (wiersz 1.5).

Wszystkie wartości SEERref podane w tabeli 2, poza wierszem nr 5, są odniesione do energii elektrycznej jako nośnika energii dostarczanej do urządzenia ziębniczego. 

Wartość wskaźnika SEERref dla urządzeń absorpcyjnych podana w wierszu 5 tabeli 2 odnosi się do strumienia ciepła napędowego i została określona w oparciu o dane zawarte w literaturze [5, 6, 7].

Z uwagi na stosunkowo niewielkie rozpowszechnienie sprężarkowych agregatów ziębniczych napędzanych w inny sposób (np. urządzenia absorpcyjne, silniki spalinowe, urządzenia bazujące na obiegu Stirlinga itp.) nowe rozporządzenie [2] nie przedstawia procedury obliczeniowej dla tej grupy urządzeń. W tych przypadkach wykonujący obliczenia powinien posłużyć się charakterystykami energetycznymi tych urządzeń zawartymi w dokumentacji technicznej.

UWAGA: Dla urządzeń tego typu, w których energia napędowa pochodzi ze spalania paliwa, wskaźniki efektywności energetycznej definiowane są jako stosunek wydajności chłodniczej do strumienia wartości opałowej danego paliwa dostarczanego do urządzenia. Przykładowo dla urządzeń gazowych norma prPN-prEN 12309:2012 definiuje ten wskaźnik efektywności jako GUE (Gas Utilization Efficiency ratio).

Z uwagi na brak możliwości jednoznacznego zdefiniowania przypadków instalacji mogących znaleźć zastosowanie w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach, w których często dochodzi do jednoczesnego wykorzystania efektu grzewczego i chłodniczego (np. odzysk ciepła przegrzania w agregatach ziębniczych, układy trigeneracyjne itp.), należy obliczyć SEER (w równaniu (3)) jako stosunek efektu chłodniczego pracy urządzenia (kWh lub MJ) do tej części energii napędowej zużytej na ten cel (kWh lub MJ), która nie służy w tym samym czasie do produkcji ciepła lub energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Analiza uzdatniania powietrza wentylacyjnego przy pomocy techniki "desiccant cooling" >>

W nowym rozporządzeniu [2] zamieszczono również tabele zawierające wartości współczynników sprawności związanych z poszczególnymi grupami strat chłodu na drodze od agregatu do powietrza w klimatyzowanym (chłodzonym) pomieszczeniu (odpowiednio tabele 17, 18 i 19 w tekście rozporządzenia, rys. 1, równanie 3). Z racji ograniczonej objętości artykułu dyskusję na ich temat ograniczono do następujących komentarzy:

Zarówno podział na grupy, w których dochodzi do strat chłodu, jak i wartości poszczególnych sprawności prawie w całości przeniesione zostały z poprzedniej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii.

Korekty dokonano jedynie w dwóch przypadkach, a mianowicie rozdzielono instalacje z czynnikiem pośredniczącym na nisko- i wysokotemperaturowe oraz uwzględniono zalety stosowania w tych systemach zaworów regulacyjnych z dynamicznym wyrównaniem ciśnienia (PIBCV). Podkreślono w ten sposób pozytywny wpływ tych rozwiązań na oszczędność energii w budynku.

Żeby uniknąć niejednoznaczności, jakie może budzić analiza wymienionych powyżej tabel w rozporządzeniu [2], należy w wierszach 1 i 2 tabeli nr 17 oraz w wierszu 3 tabeli nr 18 przyjąć, że wartości określone dla temperatur cieczy (wody) w zakresie 6–8°C są reprezentatywne dla wszystkich temperatur cieczy mniejszych lub równych 10°C, a wartości podane dla temperatur cieczy (wody) w zakresie 12–16°C są reprezentatywne dla wszystkich temperatur cieczy większych od 10°C.

Podsumowanie

W artykule zaprezentowano tylko niewielką część zagadnień i problemów, jakie stają przed wykonującym obliczenia charakterystyki energetycznej budynku, związanych z wyznaczeniem sezonowanego zapotrzebowania na energię do chłodzenia. Główny nacisk został położony na sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności źródła zimna w postaci agregatu ziębniczego SEER, który odgrywa dominującą rolę w obliczeniach.

Przeprowadzona analiza pozwala na sformułowanie następujących wniosków o charakterze ogólnym:

  1. Zaproponowana w nowym rozporządzeniu w sprawie metodologii [2] metodyka obliczania zapotrzebowania na energię końcową do chłodzenia budynków, pomimo znaczących uproszczeń, w zadowalający sposób odzwierciedla aktualny stan techniki chłodniczej w klimatyzacji.
  2. Z uwagi na konieczność uogólnienia cech instalacji chłodniczych przy znacznej ich różnorodności, wyników obliczeń zgodnych z zaproponowaną metodyką nie należy utożsamiać z rzeczywistą oceną kosztów eksploatacyjnych ponoszonych na chłodzenie określonego budynku.
  3. Główne przyczyny powyższego stanu rzeczy to:
  • duża dynamika zmian wartości wskaźnika efektywności energetycznej EER urządzenia ziębniczego uzależniona od lokalnych zmian temperatury powietrza zewnętrznego, warunków pracy urządzeń, budowy, konstrukcji, sposobu regulacji itp.,
  • brak możliwości jednoznacznego zdefiniowania warunków klimatycznych, sposobu eksploatacji oraz wpływu uzytkownika na kształtowanie obciążenia chłodniczego budynku,
  • sposób obliczania wielkości sezonowego zapotrzebowania na energię użytkową do chłodzenia budynku (QC,nd) określony w rozporządzeniu, który zdaniem autora w zdecydowanej większości przypadków generuje wyniki poniżej rzeczywistych wartości.
Autor pragnie szczególnie podziękować dr. inż. Marianowi Rubikowi, bez którego wiedzy, życzliwości i pomocy nie byłoby możliwe powstanie tego artykułu

Literatura

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) (DzU UE L 153/13).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2014, poz. 888).
  3. PN-EN 14511:2011 cz. 1–4 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym, do grzania i ziębienia (wersja angielska).
  4. PN-EN 14825:2012 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym, do grzania i ziębienia. Badanie i ocena w warunkach niepełnego obciążenia oraz obliczanie wydajności sezonowej (wersja angielska).
  5. Królicki Z., Termodynamiczne podstawy obniżania temperatury, Wrocław 2006.
  6. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2008.
  7. Rubik M., Pompy ciepła. Poradnik, Technika Instalacyjna w Budownictwie, Warszawa 2006.
  8. Wojtas K., Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2014.
  9. Wojtas K., Projektowanie energooszczędnych systemów chłodzenia budynków. Wybrane zagadnienia, „Energia i Budynek” nr 4/2012.
  10. Wojtas K., Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2009.
  11. Wojtas K., Certyfikacja energetyczna budynków. Propozycja metodyki obliczeń zużycia energii pierwotnej na chłodzenie budynków, „Energia i Budynek” nr 9/2008.
  12. Wojtas K., Efektywność energetyczna sprężarkowych agregatów ziębniczych w klimatyzacji. Wdrażanie Dyrektywy EPBD, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 7/2008.
  13. Wojtas K., Wpływ parametrów projektowych i eksploatacyjnych na efektywność agregatu ziębniczego w klimatyzacji, XI Int. Conference „Air Conditioning, Air Protection and District Heating”, Wrocław – Szklarska Poręba 2008.
  14. Wojtas K., Simplified Model of Seasonal Energy Consumption by Air Conditioning System in Non Residential Buildings, CLIMA 2007, Helsinki.
  15. 15. Wojtas K., Porównanie układów hydraulicznych w instalacjach chłodniczych budynków, konferencja „Chłodnictwo i klimatyzacja w Polsce – nowe trendy rozwoju”, Warszawa 2014.
  16. Wojtas K., Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2014.
  17. Katalog produktów, www.eurovent-certification.com.
  18. Materiały techniczne i katalogi firm: Ciat, Aermec, Carrier, Clivet, York, McQuay, Trane, Blue Box, Gea, Daikin, Airwell, Toshiba, Fujitsu, Samsung.
  19. Domanski P.A., Didion D.A., CYCLE_D. NIST Vapor Compression Cycle Design Program, NIST Gaithersburg, USA.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

arch. Krzysztof Cebrat Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.