Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

Grzanie z przerwami czy grzanie ciągłe?

Fot. REGULUS-system

Konieczność oszczędności w zużyciu energii do celów grzewczych, wynikająca z przepisów oraz z jej wysokich kosztów, zbliża współczesne budownictwo do cech budownictwa pasywnego. Formułowane są nowe, indywidualnie dopasowane, strategie ogrzewania.

Użytkownicy ogrzewania podłogowego uruchamiają je wczesną jesienią i wyłączają późną wiosną. Ze względu na dużą bezwładność cieplną „podłogówka” niemal nigdy nie jest uruchamiana na dogrzewanie np. podczas zimniejszych dni latem. Nie opłaca się.

W okresie grzewczym bez względu na warunki zewnętrzne, podłoga przeważnie grzeje na stałym, indywidualnie ustawionym poziomie. Czy jest to rozwiązanie komfortowe? Dla niektórych tak, dla niektórych niestety już nie. Wymagania co do komfortu cieplnego stale rosną. Grzejników trzeba coraz mniej.

Potrzeby cieplne obiektów są coraz mniejsze, a w ich bilansie cieplnym coraz większy udział procentowy mają uzyski ciepła pochodzące od rozmaitych urządzeń wytwarzających ciepło, czy też od zmiennego nasłonecznienia. Są one nieprzewidywalne, zarówno co do czasu ich wystąpienia, jak i co do ilości pozyskanego „przy okazji” ciepła.

Grzanie grzejnikami REGULUS-system. Alternatywna strategia grzania.

Jeśli doprowadzimy wnętrze całego domu do temp. np. 20°C i wyjdziemy do pracy na 10 godzin wyłączając całkowicie ogrzewanie, oznaczać to będzie, że w domu nie będzie żadnego elementu o temperaturze wyższej niż jego ustabilizowana temperatura wnętrza czyli 20°C.

W ciepłym, dobrze akumulującym ciepło domu, temperatura w tym czasie nie spadnie lub spadnie o ułamek stopnia. Analogicznie można postąpić w nocy w części domu (np. sypialnia) lub we wszystkich pomieszczeniach.

Przy ogrzewaniu regulusami czyli grzejnikami o małej masie całkowitej (mała masa grzejników wraz z wodą), z uwagi na bardzo krótki czas rozruchu instalacji oraz jej szybkie stygnięcie po wyłączeniu, planowane przerwy w grzaniu mogą być maksymalnie wydłużone, a okresy grzania mogą być maksymalnie skrócone. Wyłączając ogrzewanie, włączamy oszczędzanie energii.

Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej umożliwia sytuację, w której górna granica temperatury określona przez użytkownika, nigdy nie jest przekroczona. Rozpoczęcie grzania pełną zadaną mocą lub jego zaprzestanie następuje w stosunkowo krótkim czasie.

Przy ogrzewaniu opartym na grzejniku o dużej bezwładności cieplnej takim jak ogrzewanie podłogowe, zadana temperatura powietrza często jest przekraczana. Co to znaczy dla komfortu cieplnego?

Brak przewyższenia temperatury powyżej zadanej, czyli tej uznanej przez nas za komfortową, oznacza brak niepotrzebnych strat energii. Mniejsza dT pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem domu to mniejsza utrata ciepła, większa dT to większe straty ciepła. I tu leży główne źródło oszczędności w użytkowanie grzejników o znikomej bezwładności cieplnej.

Oszczędności roczne rzędu minimum 10% wynikają właśnie z szybkiego startu i szybkiego hamowania procesu grzania, z niewątpliwym, ogromnym wpływem na komfort cieplny. Czy to mało 10%, czy to dużo? Jak dla kogo. To przeszło 3 tygodnie grzania za darmo. Tylko dlatego, że założyliśmy właśnie regulusy a nie jakieś inne grzejniki. Efekt podwójny. Większy komfort cieplny za mniejsze pieniądze. 

Gdzie umieścić grzejniki?

W ciepłym domu, przy niskim współczynniku przenikalności cieplnej okien, grzejniki wcale nie muszą być umieszczone pod oknami. Mogą być umieszczone w dowolnym wolnym miejscu. Miejsce pod oknem można wykorzystać inaczej, np. na minioranżerię czy półkę z książkami i bibelotami.

Grzejniki mogą być ozdobne kolorem i formą, mogą być bardzo niskie, długie lub bardzo wysokie, wąskie…

Przy minimalnych potrzebach grzewczych domu, ciepło można dostarczać przez układ mieszany tak ustawiony, że podłoga jest neutralna temperaturowo – grzana minimalnie, natomiast wszelkie manewry ciepłotą wnętrza przejmują znacznie dynamiczniej od podłogówki pracujące grzejniki. Przyszłość należy do grzejników nowej generacji, pracujących dynamicznie, ułatwiających maksymalnie pracę inteligentnych systemów sterujących.

Myślmy perspektywicznie.

KONTAKT
REGULUS-system

REGULUS®-system S.j.
ul. Grażyńskiego 51, 43-300 Bielsko-Biała

Telefony kontaktowe/faksy:
+48 33 812 36 69,
+48 33 815 10 25,
+48 33 496 99 99,
+48 33 496 11 00

e-mail:
www.regulus.com.pl

   15.12.2014

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl