Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Przepompownie ścieków

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 11/2014  |  19.12.2014
Przepompownie ścieków
Przepompownie ścieków
Fot. Kessel

Na rynku wciąż pojawiają się modyfikacje sprawdzonych przepompowni przydomowych i sieciowych. Zmienia się w nich głównie automatyka i sterowanie, wzrasta też trwałość i niezawodność podzespołów i armatury.

Dostępne są obecnie kompletne przepompownie ścieków, które składają się z komory retencyjnej, pompy, układu hydraulicznego i układu sterowania. Zbiorniki coraz częściej wykonywane są z tworzyw lub polimerobetonu, a ich kształt zapobiega wypieraniu ścieków pomimo braku obciążenia.

O niezawodności i efektywności przepompowni decydują pompy i zastosowane w nich wirniki, odpowiednie do zawartości ścieków – do wyboru jest kilka rodzajów.

Nowoczesne sterowniki umożliwiają zdalną kontrolę pracy tych urządzeń oraz diagnostykę ewentualnych zakłóceń i stanów alarmowych.

Szeroka gama wymaga starannego doboru urządzenia, jego wielkości, przyłączy z instalacjami i siecią oraz rodzaju pomp i armatury adekwatnych do rodzaju i ilości ścieków.

Warto w miarę możliwości uwzględnić ewentualny hałas podczas pracy i rozprzestrzenianie się zapachów w trakcie prac konserwacyjnych – na to bowiem coraz częściej zwracają uwagę mieszkańcy. Wprawdzie dna zbiorników są tak profilowane, aby nie powstawały na nim i nie zagniwały osady, lecz nie można wykluczyć całkowicie tego zjawiska i tym samym dobór pompy i ich wirników do spodziewanego składu ścieków może pomóc w zapobieganiu powstawaniu osadów dennych i kożuchów z tłuszczy, które mogą zagniwać i powodować przyspieszoną korozję czy zakłócenia w pracy.

Osady denne można też usuwać dzięki zaworom płuczącym, które zmieniają pracę pompy, tak że wykonuje ona przez kilkadziesiąt sekund w momencie załączenia funkcję mieszadła i wzbudza osad (dzięki czemu powstaje zawiesina, którą łatwo usunąć), a następnie powraca do normalnego trybu pompowania.

Stosowany jest też specjalny moduł do sterowania pracą pompy – może się ona załączać przy bardzo niskich poziomach ścieków i pracuje bardzo krótko, jednak wystarczająco, by pochwycić i przepompować kożuch.

Dobór pomp, zwłaszcza do kanalizacji ciśnieniowej, wymaga szczególnej uwagi, gdyż dla jej prawidłowej pracy ważny jest optymalny poziom ciśnienia.

W zabudowie zwartej i na równinach zalecane jest stosowanie pomp wirowych, które mają większą wydajność, choć niższą wysokość podnoszenia niż pompy wyporowe o takiej samej mocy. Podniesienie ścieków przez pompę wirową na tę samą wysokość co za pomocą pompy wyporowej wymaga zastosowania silnika o ponad dwukrotnie większej mocy, a to wpływa nie tylko na cenę przepompowni, ale także na koszty eksploatacyjne.

Pompy wyporowe dzięki znacznej wysokości podnoszenia umożliwiają dostarczanie ścieków nie tylko wzwyż, ale także na duże odległości, nawet do kilku kilometrów. Zalecane są zatem w zabudowie rozproszonej i znacznie zróżnicowanej wysokościowo.

Sterowanie pracą przepompowni w kanalizacji ciśnieniowej może wpływać na pracę całego systemu, np. przez rozpoznawanie stanu wzajemnego dławienia się pomp. Należy też chronić układ przed jednoczesnym włączeniem się wszystkich pomp po dłuższym zaniku napięcia.

Niektóre sytuacje wymagają szczególnych układów pompowych gwarantujących pracę ciągłą. Przepompownie wyposaża się wtedy w dwie pompy o takiej samej wydajności, sterowane automatycznie. Dobiera się dla nich taki algorytm, by były one równomiernie obciążane pracą i włączały się naprzemiennie.

Dla pracy przepompowni istotne znaczenie mają też zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym – w zawory zwrotne i zasuwy odcinające, które zapobiegają wstecznemu przepływowi i pozwalają zamknąć przepływ ścieków podczas prac serwisowych.

Przepompownie domowe

Gdy przybory i urządzenia sanitarne znajdują się na poziomie poniżej spadku do przykanalika, konieczne jest podniesienie ścieków. Na rynku dostępne są urządzenia do swobodnego ustawienia w budynku w pomieszczeniach nieprzemarzających i podnoszenia dużej ilości ścieków zawierających fekalia i bez fekaliów. Są one wyposażane w jedną lub dwie pompy.

Główne elementy składowe takich przepompowni to zbiornik z tworzywa o pojemności od 50 do kilkuset dm3, z pneumatyczną rejestracją poziomu i otworem rewizyjnym. Wyposażony jest on w króćce przyłączeniowe i odpowietrzania oraz w zasuwę odcinającą. Sterowanie pracą pomp jest automatyczne, a w celu zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym instalacje wyposaża się w lewar.

Przepompownie mogą być też montowane w specjalnych studzienkach na zewnątrz budynków. Stosowanie tych urządzeń zalecają warunki techniczne w § 124 oraz przywołane przez nie dwie normy: PN-EN 12056-4:2002 oraz PN-EN 13564-1:2004.

wj

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

Chcesz ulepszyć pomiary spalinowe? Skorzystaj z odpowiedniego narzędzia »

5-letnia gwarancja bez umowy serwisowej na analizator oraz sensory (...) czytaj dalej »

 


Jak za pomocą klimatyzacji usunąć nadmiar bakterii i wirusów z powietrza »  
Kto zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie iF DESIGN AWARD 2017 »
Najważniejszymi właściwościami nowoczesnych klimatyzatorów jest zdolność chłodzenia, grzania, a także uzdatniania powietrza »
Kto zdobył główną nagrodę w iF DESIGN AWARD – w jednym z najważniejszych międzynarodowych konkursów w kategorii design. Zwycięski produkt »

 


Jakie wymienniki najlepiej stosować w instalacjach podgrzewu wody w sieciach grzewczych »

Wymienniki stosowane w instalacjach podgrzewu wody w sieciach grzewczych, jako separatory obiegów o różnych ciśnieniach, w układach (...) czytaj dalej »

 

 Gdzie znajdziesz największy wybór złączek i węży »


(...) bogaty asortyment  węży i złączy przemysłowych, które pochodzą od renomowanych producentów z całego świata. Produkty ofertowe spełniają najwyższe wymagania dotyczące jakości,  (...) »


Czym jest "punkt rosy" i co należy z nim zrobić »

Jak należy przechowywać płyty ze skalnej wełny »

W jakich warunkach montować izolacje  »

 


Na czym polega rewolucja na rynku HVAC?  
Potrzebujesz szybkiego dostępu do produktów instalacyjnych? Załóż konto i ciesz się profitami »

 


 

Neutralizuj zanieczyszczenia w najbliższym otoczeniu! Ciesz się zdrowiem »

Alergie i choroby układu oddechowego stają się poważnym problemem w Europie. Raport WHO (...) czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądarka produktów: Oczyszczanie ścieków

1-2/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe wytyczne ppoż.
  • - Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl