Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Nowoczesne pompy obiegowe i cyrkulacyjne
Nowoczesne pompy obiegowe i cyrkulacyjne
Fot. HALM

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz szerzej stosowanym w kontekście nowoczesnych technik ogrzewania i chłodzenia. Stało się tak za sprawą wymagań dotyczących zużycia energii wprowadzanych w Unii Europejskiej.

Unia wprowadziła dyrektywę 2009/125/WE (tzw. produkty związane z energią – dyrektywa ErP) i rozporządzenie 641/2009 w sprawie wymagań dotyczących ekoprojektu dla pomp bezdławnicowych wolnostojących i zintegrowanych z produktami oraz zmieniające je rozporządzenie 622/2012, w których sprecyzowano wymagania dotyczące pomp obiegowych.

Wcześniej do określania efektywności energetycznej pomp stosowano klasy energetyczne. Zostały one jednak zastąpione przez współczynnik EEI – ang. Energy Efficiency Index, dzięki któremu precyzyjniej można porównać produkty i stwierdzić, który jest bardziej energooszczędny. Metodyka jego obliczania została podana w rozporządzeniu 641/2009.

Wymagania stawiane są stopniowo, obecnie obowiązują te wprowadzone 1 stycznia 2013 r., ustanawiające współczynnik EEI na poziomie granicznym 0,27, jego wartość podawana jest także na tabliczce znamionowej wraz ze znakiem CE. Kolejne zmiany wejdą w życie w sierpniu 2015 r., gdy graniczna wartość EEI zostanie obniżona do 0,23 [1].

Obowiązek ten będzie dotyczyć zarówno pomp wbudowanych w urządzenia grzewcze, jak i wolnostojących. W przypadku wymiany pomp zintegrowanych ze źródłem ciepła od 2020 r. starą pompę będzie można zastąpić tylko taką, której współczynnik EEI wynosi maksymalnie 0,23.

Producenci pomp stale podnoszą efektywność energetyczną swoich produktów, tak aby w jak najdłuższej perspektywie czasowej mogły one spełniać stawiane im wymagania (które z biegiem czasu mogą stawać się jeszcze bardziej wyśrubowane). Obecnie można już nabyć pompy, które znacznie przewyższają minimalne wymagania dotyczące efektywności energetycznej.

Producenci praktycznie sami narzucają sobie wysokie standardy, dzięki czemu użytkownik ma do wyboru urządzenia, które zapewnią bezpieczną pracę i energooszczędne działanie całego układu grzewczego. Głównym wyznacznikiem przy wyborze pomp jest obecnie właśnie współczynnik efektywności energetycznej, dlatego producenci dokładają wszelkich starań, by ten parametr był jak najlepszy. Na rynku dostępne są urządzenia, których EEI wynosi nawet ok. 0,15–0,17.

Regulacja obrotów pompy może się odbywać w kilku trybach: proporcjonalna, ze stałą prędkością obrotową oraz stałociśnieniowa. Najbliższa charakterystyce całego układu grzewczego jest pierwsza z nich. Oznacza to, że charakterystyka taka pozwala pompie najlepiej dopasować się do potrzeb instalacji. Dodatkowym elementem obniżającym zużycie energii jest możliwość wprowadzania programów pracy, które dostosowują urządzenie do schematu działania układu.

Podawane przez producentów dane dotyczące EEI odpowiadają najczęściej charakterystyce proporcjonalnej, przez co wartości te są najniższe. Jednak nie w każdej instalacji pompa będzie pracować w tym trybie, co oznacza, że w trakcie eksploatacji współczynnik ten może być wyższy.

Zastosowanie w pompach silnika synchronicznego z trwałym magnesem oraz odpowiedniej automatyki umożliwia dopasowanie wydajności pompy i pracę w trybie proporcjonalnym. Dodatkowo pompy można wyposażyć w czytelny wyświetlacz LCD, który pozwala na bieżąco kontrolować działanie urządzenia.

Wysoka efektywność energetyczna pomp jest efektem zarówno najnowocześniejszych technologii, jak i odpowiedniej eksploatacji. To właśnie ten drugi czynnik ma główne znaczenie w obniżaniu zużycia energii elektrycznej.

Pompa, która współpracuje z instalacją grzewczą i dostosowuje się do jej aktualnego zapotrzebowania, działa oszczędniej od takiej, która reaguje z opóźnieniem na zmiany zachodzące w układzie grzewczym. W instalacjach grzewczych z dużą dynamiką zmian chwilowego zapotrzebowania prawidłowa regulacja jest kluczowa.

kr

Literatura

1. Karaśkiewicz K., Jędral W., Badania i ocena wskaźnika energochłonności pomp obiegowych, „Energetyka” nr 9/2013.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   19.12.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl