RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 2. Plan inwestycji z analizą potencjału efektów termomodernizacji

Comprehensive thermomodernization of the building of WBiI Part 2 – investment plan with an analysis of the potential effects of the thermomodernization

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ
Fot. Autorzy

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ


Fot. Autorzy

Artykuł opisuje przebieg modernizacji budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Głównym celem inwestycji jest redukcja kosztów eksploatacyjnych.

Zobacz także

PAROC Polska Sp z o.o. Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC? Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC,...

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC, żeby straty ciepła były jak najmniejsze?

PAROC Polska Sp z o.o. Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC? Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów...

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów i wykonawców, jest izolacja termiczna elementów instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Na jakiej podstawie ustalić, jak grube powinny być izolacje techniczne kanałów i urządzeń?

Termo Organika Sp. z o.o. Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by...

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by obniżyć rachunki i ograniczyć zjawisko smogu. Alternatywą dla tradycyjnego białego styropianu jest styropian grafitowy, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Kwota zainwestowana w ocieplenie budynku styropianem grafitowym szybko się zwróci się, a budynkowi zapewni skuteczną...

Wybór przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Analiza dostępnej dokumentacji projektowej oraz ocena aktualnego stanu technicznego budynku WBiIŚ [1], szczegółowo opisana w poprzednim numerze RI [6], pozwoliła wytypować możliwe do przeprowadzenia zabiegi termomodernizacyjne. Jako kryteria kwalifikujące zabieg do realizacji brano pod uwagę: izolacyjność cieplną, stan techniczny, możliwości techniczne wykonawstwa oraz nakłady inwestycyjne.

Lista usprawnień, które zdecydowano się przeprowadzić na bryle budynku, obejmuje:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych piwnic części A,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych kondygnacji nadziemnych części A,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych klatek schodowych w części A,
  • ocieplenie stropów w loggiach i wnękach (nad piwnicą) w części A,
  • ocieplenie stropu pod wysuniętą częścią auli i nad wnękami przy wejściach w części A,
  • ocieplenie dachu nad aulą w części A,
  • ocieplenie dachu nad klatkami schodowymi w części A,
  • ocieplenie stropodachu części A,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych piwnic części B,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych parteru części B,
  • wymiana okien w części B.

Procentowy udział strat ciepła przez poszczególne elementy budynku w stanie istniejącym zaprezentowano na rys. 1.

W przypadku przegród pełnych spodziewanym efektem, oprócz oczywistego zmniejszenia strat energii cieplnej na drodze przenikania, jest eliminacja lub przynajmniej znaczące ograniczenie skutków występowania słabych termicznie miejsc w obudowie budynku (mostków cieplnych, fot. 1) oraz wyrównanie zróżnicowanego rozkładu temperatur (fot. 2) na wewnętrznych powierzchniach przegród zewnętrznych.

Mostki cieplne występujące w obudowie budynku są przede wszystkim źródłem dodatkowych strat ciepła. Szacuje się że przy dobrych rozwiązaniach detali budowlanych dodatek na mostki liniowe wynosi ok. 0,05 W/(m2 K), a przy rozwiązaniach niepoprawnych straty ciepła przez mostki cieplne mogą dorównywać stratom przez całą płaszczyznę ściany [2].

Lokalne zwiększenie strumienia ciepła wymienianego przez mostek termiczny (fot. 1) wiąże się jednocześnie z obniżeniem wartości temperatury powierzchni wewnętrznej. Zaburzenia rozkładu temperatury na powierzchniach wewnętrznych przegród chłodzących budynku są istotne z punktu widzenia komfortu cieplnego pomieszczeń. Nawet kilkustopniowe obniżenie temperatury znacznej powierzchni może być bowiem przyczyną odczuwania przez użytkowników dyskomfortu termicznego.

Szczególnie niebezpiecznym efektem wychłodzenia wewnętrznej powierzchni przegród zewnętrznych w miejscu występowania mostków cieplnych jest spadek temperatury poniżej granicy punktu rosy. Następuje wówczas kondensacja wilgoci, która oprócz degradacji wykończenia powierzchni może prowadzić do rozwoju na niej pleśni. Są to zjawiska niepożądane z uwagi na zdrowie użytkowników budynku oraz niedopuszczalne z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego.

Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja pozwala wyeliminować lub znacząco ograniczyć możliwość wystąpienia przedstawionych powyżej niekorzystnych zjawisk.

Optymalizacja wytypowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Rozpatrywany obiekt należy do instytucji budżetowej, co powoduje, że pozbawiony jest możliwości współfinansowania według zasad określonych w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Mimo to zdecydowano się oprzeć optymalizację zakresu prac na procedurze określonej w rozporządzeniu w sprawie formy i zakresu audytu energetycznego i remontowego [4].

Zgodnie z przyjętą metodologią optymalizacja poszczególnych zabiegów następuje z wykorzystaniem metody statycznej analizy opłacalności ekonomicznej inwestycji, na podstawie wskaźnika SPBT (Simply Payback Time).

W ogólnym ujęciu wskaźnik ten definiuje okres, po jakim zwraca się inwestycja, traktując wartość nabywczą pieniądza jako niezmienną w czasie:

 , lata   (1)

gdzie:

N – koszt robót związanych z realizacją inwestycji, zł;
DOr – roczna oszczędność kosztów energii wynikająca z realizacji inwestycji, zł.

Roczna oszczędność kosztów energii jest efektem redukcji strat ciepła w wyniku podwyższenia izolacyjności cieplnej przegrody i dla przegród pełnych obliczana jest z zależności (w zł/rok):

(2)

gdzie:

x0, x1 – udział n-tego źródła w zapotrzebowaniu na ciepło przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego;
Q0, Q1 – roczne zapotrzebowanie na ciepło na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przed i po wykonaniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, GJ/rok;
O0z, O1z – opłata zmienna za jednostkę energii przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego dla n-tego źródła, zł/GJ;
y0, y1 – udział n-tego źródła w zapotrzebowaniu na moc cieplną przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego;
q0, q1 – zapotrzebowanie na moc cieplną na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego, MW;
O0m, O1m – stała opłata miesięczna za jednostkę mocy przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego dla n-tego źródła, zł/(MW · m-c);Ab0, Ab1 – miesięczna opłata abonamentowa przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego, zł/m-c.

Podczas optymalizacji przegród przezroczystych należy dodatkowo uwzględnić koszty oraz oszczędności wynikające z ewentualnej ingerencji w wentylację budynku.

Zniszczona stolarka okienna i drzwiowa jest przeważnie źródłem dodatkowego niepożądanego strumienia powietrza infiltracyjnego, którego dogrzanie do założonej temperatury wewnętrznej powiększa straty energii cieplnej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym budynku.

Eliminacja tego składnika w wyniku działań termomodernizacyjnych powoduje zatem zwiększenie efektu energetycznego i ekonomicznego.

, lata   (3)

gdzie:
NOk – koszt robót związanych z wymianą przegrody przezroczystej, zł;
NW – koszt robót związanych z modernizacją wentylacji, zł;
DOrOk – roczna oszczędność kosztów energii wynikająca z wymiany przegrody przezroczystej, zł/rok;
DOrW – roczna oszczędność kosztów energii wynikająca z modernizacji wentylacji, zł/rok.

Pomijając inne obostrzenia, dotyczące np. minimalnego poziomu izolacyjności przegrody po termomodernizacji, która wynika m.in. z obowiązujących w czasie występowania o pozwolenie na budowę wymagań zawartych w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [5], najmniejsza wartość SPBT spośród rozpatrywanych wariantów realizacji danego przedsięwzięcia wskazuje jego optimum.

Rys. 2 ilustruje ustalanie grubości ocieplenia ścian zewnętrznych w części A budynku WBiIŚ. Osiągnięcie minimum funkcji przy grubości 14 cm dodatkowej, efektywnej izolacji cieplnej wskazuje najkorzystniejszą ekonomicznie grubość styropianu o współczynniku przewodzenia ciepła l = 0,040 W/(m K) (założono ocieplenie metodą BSO). 

Warto wspomnieć, że przy ustalaniu kosztów inwestycyjnych tego ulepszenia uwzględniono kilka dodatkowych czynników, z których najistotniejszym jest różna wielkość powierzchni generującej straty energii cieplej oraz powierzchni do docieplenia. Wynika to z konieczności przeciągnięcia izolacji cieplnej poza wieńce przegród poziomych oddzielających strefę ogrzewaną od nieogrzewanej, a także odpowiedniego zaizolowania ościeży okiennych i drzwiowych. 

Innym dodatkiem uwzględnionym w optymalizacji jest przyrost kosztów jednostkowych w związku z koniecznością zmiany długości kołków mocujących warstwę izolacyjną przy grubościach przekraczających 10 cm. Oczywiście podobny mechanizm zastosowano w przypadku innych optymalizowanych przegród. W tabeli 1 przedstawiono wyznaczone grubości izolacji cieplnej poszczególnych przegród.

Termomodernizacja przegród zewnętrznych (dołożenie dodatkowej izolacji termicznej lub wymiana elementu na nowy o lepszych własnościach izolacyjnych – jak w przypadku stolarki okiennej i drzwiowej) powoduje poprawę charakterystyki cieplnej. 

Zmianę izolacyjności termicznej modernizowanych przegród budynku WBiIŚ przedstawiono na rys. 3. Dla każdego rodzaju przegród zestawiono wartość wyjściową współczynnika przenikania ciepła U [1, 3] i końcową, wyznaczoną na podstawie optymalizacji.

Poszczególne zabiegi termomodernizacyjne uszeregowano według malejącej opłacalności (wartość SPBT):

  1. ściany zewnętrzne klatek schodowych w części A,
  2. ściany zewnętrzne piwnic części A,
  3. ściany zewnętrzne kondygnacji nadziemnych części A,
  4. stropy w loggiach i wnękach (nad piwnicą) w części A,
  5. okna w części B,
  6. dach nad klatkami schodowymi w części A,
  7. strop pod wysuniętą częścią auli i nad wnękami przy wejściach w części A,
  8. ściany zewnętrzne części B (piwnic i parteru),
  9. dach nad aulą w części A,
  10. stropodach części A.

Według rozporządzenia wykonawczego do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów przygotowując przedsięwzięcie, należy rozpatrzyć jego różne warianty. 

Mechanizm konstrukcji wariantów termomodernizacji polega na uszeregowaniu zoptymalizowanego zakresu zaproponowanych zabiegów w porządku rosnącego SPBT i dodawaniu do najbardziej opłacalnego kolejnych z listy. Schemat ten dla rozpatrywanej inwestycji przedstawiono w tabeli 3.

Liczba wariantów termomodernizacji (10) różni się od liczby zaproponowanych przedsięwzięć (11) ze względu na połączenie docieplenia ścian piwnic części B i ścian parteru części B. 

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną (w artykule jest to energia użytkowa) na potrzeby centralnego ogrzewania wynikające z zaplanowanych prac termomodernizacyjnych wpływa oczywiście na „ekologiczną jakość” budynku. Oznacza to mniejszą ilość substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery ze źródła zasilającego w energię cieplną dany obiekt.

Na rys. 4 pokazano redukcję emisji podstawowych zanieczyszczeń (NOx, CO2, SO2, CO i pyłu), którą można będzie osiągnąć w wyniku przewidywanego ograniczenia zużycia ciepła na cele ogrzewcze przez budynek WBiIŚ PB.

Ponieważ przedsiębiorstwo dostarczające energię cieplną dysponuje dwoma różnymi źródłami ciepła (elektrociepłownia i ciepłownia) przedstawiono trzy wartości efektu ekologicznego dla każdej substancji zanieczyszczającej (przy założeniu zasilania z ciepłowni opalanej węglem, elektrociepłowni opalanej węglem i elektrociepłowni opalanej węglem i biomasą pracującą wspólnie z ciepłownią opalaną węglem – tak wytwarzane jest obecnie ciepło dla budynku WBiIŚ). 

Widoczne znaczne różnice pomiędzy wartościami redukcji dla tych samych substancji wynikają z istotnego wpływu źródła na osiągane ekologiczne efekty modernizacji budynku, pomimo że dotyczy to trzech z pozoru bardzo podobnych sytuacji zasilania budynku w ciepło. Ponadto pokazują one możliwości wpływania na osiągane efekty ekologiczne inwestycji poprzez zmianę sposobu wytwarzania energii oraz rodzaju paliwa zasilającego źródło ciepła. 

Podsumowanie

Realizacja pełnego (wybranego przez inwestora) wariantu termomodernizacji, obejmującego docieplenie wszystkich ścian zewnętrznych, stropodachów w części A, stropów w loggiach i wnękach pod wysunięciem auli oraz wymiany okien w części B budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, pozwoli uzyskać:

  • zmianę wartości współczynników przenikania ciepła poszczególnych przegród zewnętrznych na niższe, wynikające z wyliczonej optymalnej grubości izolacji,
  • zmniejszenie projektowego obciążenia cieplnego budynku na cele grzewcze z 620,24 do 501,63 kW,
  • obniżenie zapotrzebowania na ciepło użytkowe do ogrzewania budynku z 2919 do 2051 GJ.

Termomodernizacja budynku WBiIŚ spowoduje też poprawę stanu środowiska poprzez ograniczenie emisji podstawowych substancji zanieczyszczających. Redukcja najistotniejszego zanieczyszczenia (CO2) wynosi od 55 do 105 Mg/rok w zależności od źródła ciepła, natomiast jednakowa dla wszystkich zanieczyszczeń redukcja względna przekracza 29%.

Wykonano w ramach pracy statutowej KPBiFB PB (S/WBiIŚ/02/13) oraz projektu „Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007–2013 Osi Priorytetowej I. Wzrost innowacyjności i wspieranie przedsiębiorczości w regionie. Działania 1.1 Tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności B – DO-120.362/40/14

Literatura

  1. Sadowska B., Piotrowska-Woroniak J., Sarosiek W., Audyt energetyczny budynku Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej, NAPE S.A., Białystok 2012.
  2. Pogorzelski J.A., Przewodnik po PN-EN ochrony cieplnej budynków, Dział Wydawniczy Instytutu Techniki Budowlanej, Warszawa 2009.
  3. PN-EN ISO 6946:2008 Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczeń.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU nr 43/2009, poz. 346).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU nr 75/2002, poz. 690, ze zmianami od 1.01.2014 r., Załącznik 2. Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii).
  6. Sadowska B., Święcicki A., Sarosiek W., Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ. Cz. 1. Stan istniejący na podstawie dokumentacji archiwalnej i pomiarów, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2014.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

Testo Sp. z o.o. Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem....

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem. Pomiary nie mogą być już prostsze.

Piotr Narowski Nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski

Nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski Nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski

Powszechnie wykorzystywane obecnie w Polsce dane dotyczące typowego roku meteorologicznego pochodzą z lat 1971–2000. W obliczu warunków meteorologicznych występujących w ostatnim dziesięcioleciu mogą one...

Powszechnie wykorzystywane obecnie w Polsce dane dotyczące typowego roku meteorologicznego pochodzą z lat 1971–2000. W obliczu warunków meteorologicznych występujących w ostatnim dziesięcioleciu mogą one istotnie zawyżać obliczeniowe zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków, dlatego konieczna jest ich aktualizacja.

Testo Sp. z o.o. Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych?

Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych? Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych?

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa – z nowymi SmartSondami teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa – z nowymi SmartSondami teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.

Testo Sp. z o.o. Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła

Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła

W nadchodzącym sezonie grzewczym przed specjalistami z branży grzewczej staną szczególne wyzwania. Klienci są wymagający i oczekują obsługi na najwyższym poziomie, a jednocześnie liczą na minimalizację...

W nadchodzącym sezonie grzewczym przed specjalistami z branży grzewczej staną szczególne wyzwania. Klienci są wymagający i oczekują obsługi na najwyższym poziomie, a jednocześnie liczą na minimalizację kosztów.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.