Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ
Cz. 2. Plan inwestycji z analizą potencjału efektów termomodernizacji

Comprehensive thermomodernization of the building of WBiI
Part 2 – investment plan with an analysis of the potential effects of the thermomodernization
Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ
Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ
Fot. Autorzy

Artykuł opisuje przebieg modernizacji budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Głównym celem inwestycji jest redukcja kosztów eksploatacyjnych.

Wybór przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Analiza dostępnej dokumentacji projektowej oraz ocena aktualnego stanu technicznego budynku WBiIŚ [1], szczegółowo opisana w poprzednim numerze RI [6], pozwoliła wytypować możliwe do przeprowadzenia zabiegi termomodernizacyjne. Jako kryteria kwalifikujące zabieg do realizacji brano pod uwagę: izolacyjność cieplną, stan techniczny, możliwości techniczne wykonawstwa oraz nakłady inwestycyjne.

Lista usprawnień, które zdecydowano się przeprowadzić na bryle budynku, obejmuje:

 • ocieplenie ścian zewnętrznych piwnic części A,
 • ocieplenie ścian zewnętrznych kondygnacji nadziemnych części A,
 • ocieplenie ścian zewnętrznych klatek schodowych w części A,
 • ocieplenie stropów w loggiach i wnękach (nad piwnicą) w części A,
 • ocieplenie stropu pod wysuniętą częścią auli i nad wnękami przy wejściach w części A,
 • ocieplenie dachu nad aulą w części A,
 • ocieplenie dachu nad klatkami schodowymi w części A,
 • ocieplenie stropodachu części A,
 • ocieplenie ścian zewnętrznych piwnic części B,
 • ocieplenie ścian zewnętrznych parteru części B,
 • wymiana okien w części B.

Procentowy udział strat ciepła przez poszczególne elementy budynku w stanie istniejącym zaprezentowano na rys. 1.

W przypadku przegród pełnych spodziewanym efektem, oprócz oczywistego zmniejszenia strat energii cieplnej na drodze przenikania, jest eliminacja lub przynajmniej znaczące ograniczenie skutków występowania słabych termicznie miejsc w obudowie budynku (mostków cieplnych, fot. 1) oraz wyrównanie zróżnicowanego rozkładu temperatur (fot. 2) na wewnętrznych powierzchniach przegród zewnętrznych.

Mostki cieplne występujące w obudowie budynku są przede wszystkim źródłem dodatkowych strat ciepła. Szacuje się że przy dobrych rozwiązaniach detali budowlanych dodatek na mostki liniowe wynosi ok. 0,05 W/(m2 K), a przy rozwiązaniach niepoprawnych straty ciepła przez mostki cieplne mogą dorównywać stratom przez całą płaszczyznę ściany [2].

Lokalne zwiększenie strumienia ciepła wymienianego przez mostek termiczny (fot. 1) wiąże się jednocześnie z obniżeniem wartości temperatury powierzchni wewnętrznej. Zaburzenia rozkładu temperatury na powierzchniach wewnętrznych przegród chłodzących budynku są istotne z punktu widzenia komfortu cieplnego pomieszczeń. Nawet kilkustopniowe obniżenie temperatury znacznej powierzchni może być bowiem przyczyną odczuwania przez użytkowników dyskomfortu termicznego.

 

 

Szczególnie niebezpiecznym efektem wychłodzenia wewnętrznej powierzchni przegród zewnętrznych w miejscu występowania mostków cieplnych jest spadek temperatury poniżej granicy punktu rosy. Następuje wówczas kondensacja wilgoci, która oprócz degradacji wykończenia powierzchni może prowadzić do rozwoju na niej pleśni. Są to zjawiska niepożądane z uwagi na zdrowie użytkowników budynku oraz niedopuszczalne z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego.

Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja pozwala wyeliminować lub znacząco ograniczyć możliwość wystąpienia przedstawionych powyżej niekorzystnych zjawisk.

Optymalizacja wytypowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Rozpatrywany obiekt należy do instytucji budżetowej, co powoduje, że pozbawiony jest możliwości współfinansowania według zasad określonych w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Mimo to zdecydowano się oprzeć optymalizację zakresu prac na procedurze określonej w rozporządzeniu w sprawie formy i zakresu audytu energetycznego i remontowego [4].

Zgodnie z przyjętą metodologią optymalizacja poszczególnych zabiegów następuje z wykorzystaniem metody statycznej analizy opłacalności ekonomicznej inwestycji, na podstawie wskaźnika SPBT (Simply Payback Time).

W ogólnym ujęciu wskaźnik ten definiuje okres, po jakim zwraca się inwestycja, traktując wartość nabywczą pieniądza jako niezmienną w czasie:

, lata   (1)

gdzie:
N – koszt robót związanych z realizacją inwestycji, zł;
DOr – roczna oszczędność kosztów energii wynikająca z realizacji inwestycji, zł.

Roczna oszczędność kosztów energii jest efektem redukcji strat ciepła w wyniku podwyższenia izolacyjności cieplnej przegrody i dla przegród pełnych obliczana jest z zależności (w zł/rok):

(2)

gdzie:
x0, x1 – udział n-tego źródła w zapotrzebowaniu na ciepło przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego;
Q0, Q1 – roczne zapotrzebowanie na ciepło na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przed i po wykonaniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, GJ/rok;
O0z, O1z – opłata zmienna za jednostkę energii przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego dla n-tego źródła, zł/GJ;
y0, y1 – udział n-tego źródła w zapotrzebowaniu na moc cieplną przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego;
q0, q1 – zapotrzebowanie na moc cieplną na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego, MW;
O0m, O1m – stała opłata miesięczna za jednostkę mocy przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego dla n-tego źródła, zł/(MW · m-c);
Ab0, Ab1 – miesięczna opłata abonamentowa przed i po wykonaniu ulepszenia termomodernizacyjnego, zł/m-c.

Podczas optymalizacji przegród przezroczystych należy dodatkowo uwzględnić koszty oraz oszczędności wynikające z ewentualnej ingerencji w wentylację budynku.

Zniszczona stolarka okienna i drzwiowa jest przeważnie źródłem dodatkowego niepożądanego strumienia powietrza infiltracyjnego, którego dogrzanie do założonej temperatury wewnętrznej powiększa straty energii cieplnej, które należy uwzględnić w bilansie energetycznym budynku.

   19.12.2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
 • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl