Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Konfiguracja systemów fotowoltaicznych
Konfiguracja systemów fotowoltaicznych
Fot. freeimages.com

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej.

Proces konfiguracji systemu PV ułatwi wykorzystanie odpowiednich programów, jednak wcześniej należy się zapoznać z podstawowymi wytycznymi.

Dobór modułów fotowoltaicznych

Parametry, budowa oraz technologia produkcji modułów fotowoltaicznych przedstawione zostały w RI nr 6/2014. Czym kierować się przy ich wyborze, kiedy zastosować daną technologię i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Połączone w jeden string (szereg) moduły fotowoltaiczne powinny być tego samego typu i pochodzić od jednego producenta. Jednym z głównych parametrów, decydującym o prawidłowej pracy kilku czy kilkunastu modułów fotowoltaicznych, jest tolerancja mocy.

Całkowita moc wydawana przez string jest wynikiem iloczynu mocy modułów, gdzie mnożnikiem jest wartość mocy modułu najsłabszego. Dla przykładu załóżmy, że korzystamy z 12 szt. modułów o mocy 250 W, której zakres tolerancji wynosi –5%; +5%.

Jeżeli wśród tych 12 modułów wystąpi choć jeden, który ma moc obniżoną o –5%, a pozostałe zachowują tolerancję dodatnią +5%, wówczas suma wydawanej mocy będzie wynosić:

Gdy korzystamy z modułów, których tolerancja jest jedynie dodatnia, jesteśmy pewni, że moc maksymalna wydawana przez ten string może być jedynie większa, niż wskazał producent. Gdy zakres tolerancji wynosi +3%; –0%, mamy pewność, że łączna moc maksymalna wynosić będzie zawsze nie mniej niż:

Warto dodać, że zbyt duże granice tolerancji nie najlepiej świadczą zarówno o jakości samego produktu, jak i technologii jego produkcji.

Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się w systemie zasilania budynku w energię elektryczną?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Podczas wrysowywania modułów fotowoltaicznych na danej powierzchni najważniejszą kwestią jest oszacowanie liczby modułów, jaką będzie można zainstalować. Na tym etapie należy również ustalić, czy inwestorowi zależy na efekcie wizualnym, czy na standardowym rozwiązaniu. Moduły fotowoltaiczne wykonywane są w technologii cienkowarstwowej lub krystalicznej.

W przypadku tych pierwszych istnieje zdecydowanie więcej możliwości kolorystycznych, jednak ich sprawność jest o kilka procent niższa modułów krystalicznych, tym samym na danej powierzchni będzie można zainstalować mniejszą moc. Moduły krystaliczne oferowane są najczęściej w kolorze ciemnogranatowym i charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do mocy.

Od miejsca instalacji – dach skośny czy płaski lub grunt – zależy liczba modułów. Na dachu skośnym (pochylenie od 15 do 40°) wskazany jest montaż „na płasko” – moduły leżą koło siebie, a przy ich wrysowywaniu w obiekt należy uwzględnić (rys. 1):

  • odstępy między nimi, które wyznaczają klemy mocujące – zazwyczaj 20–25 mm,
  • długość krawędzi bocznej panelu PV, w tym długość profili nośnych konstrukcji – zazwyczaj dodatkowe 20 mm na stronę.

Z kolei przy wykonywaniu instalacji na gruncie lub dachu płaskim należy uwzględnić odstępy między poszczególnymi rzędami modułów, tak aby nie występował efekt samozacienienia – głównie w okresie od wiosny do jesieni. O wielkości tych odstępów decyduje przede wszystkim szerokość geograficzna miejsca, w którym instalacja ma pracować – dla Polski i zachodniej Europy wyliczenia te (rys. 2) będą zbliżone.

Odległość między rzędami powinna wynosić:

gdzie:
s – szerokość rzędów.

Dopuszczalne jest ułożenie poszczególnych rzędów modułów PV w odległości, która spowoduje samozacienianie, ale jedynie zimą, w godzinach porannych i wieczornych. O tej porze roku warunki atmosferyczne nie sprzyjają produkcji energii elektrycznej, ma więc mały wpływ na całkowity roczny uzysk.

Ważną kwestią przy wyborze modułów fotowoltaicznych jest ich sprawdzenie nie tylko pod kątem parametrów elektrycznych, ale także okresu gwarancji oraz wytrzymałości mechanicznej. Należy wybierać produkty, które posiadają certyfikaty niezależnych instytutów certyfikujących, np. VDE, co gwarantuje pracę przez minimum 25 lat przy zachowaniu 80% mocy, lub 10-letnią gwarancję produktową.

 

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wskaźniki odporności na uderzenia gradu czy wytrzymałość mechaniczną na odkształcenia statyczne lub dynamiczne, co ma duże znaczenie przy coraz częstszym występowaniu anomalii pogodowych. Najlepiej wybierać lokalnych producentów, od których w przypadku niesprawności urządzeń będziemy mogli z łatwością domagać się roszczeń gwarancyjnych.

Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie wiarygodności producenta – okres jego działalności na rynku musi być równy, a najlepiej dłuższy do oferowanego czasu gwarancji.

Dobór inwerterów fotowoltaicznych

Inwerter fotowoltaiczny to urządzenie, którego głównym zadaniem jest transformacja wartości napięcia prądu stałego na napięcie prądu zmiennego dostosowane do parametrów sieci elektroenergetycznej, do której zostaje przyłączony.

Dodatkowo odpowiada on za optymalizację produkcji energii elektrycznej, wyszukując maksymalny punkt pracy przyłączonych do niego modułów fotowoltaicznych nazywany MPP (punkt mocy maksymalnej). Oczywiście mowa tutaj o inwerterze on-gridowym, którego warunkiem pracy jest podłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Kiedy nie można połączyć systemu fotowoltaicznego z siecią elektroenergetyczną lub inwestor nie chce tego wykonać, do zasilania odbiorników prądu przemiennego należy zastosować inwerter off-gridowy.

W zależności od konstrukcji mechanicznej oraz elektrycznej inwertery możemy klasyfikować pod kątem:

  1. typu pracy: pracujące przy obecności sieci elektroenergetycznej i wyspowe,
  2. technologii wykonania: transformatorowa, beztransformatorowa i transformatorowa hi-fi,
  3. konstrukcji: centralne i szeregu.

W tabeli 2 przedstawiono krótką charakterystykę tych grup.

W większości przypadków wykorzystuje się inwertery on-gridowe, dlatego poniżej przedstawione zostaną parametry ważne przy ich wyborze. Charakterystykę inwerterów off-gridowych autor przedstawi w kolejnych artykułach.

   08.01.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
  • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl