RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne, Fot. freeimages.com

Instalacje fotowoltaiczne, Fot. freeimages.com

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej.

Proces konfiguracji systemu PV ułatwi wykorzystanie odpowiednich programów, jednak wcześniej należy się zapoznać z podstawowymi wytycznymi.

Zobacz także

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zielona Firma Sp. z.o.o Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd,...

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd, najtrudniejsza.

BayWa r.e. Solar Systems AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć! AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc...

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie produkując zieloną energię z tej samej ziemi.

Dobór modułów fotowoltaicznych

Parametry, budowa oraz technologia produkcji modułów fotowoltaicznych przedstawione zostały w RI nr 6/2014. Czym kierować się przy ich wyborze, kiedy zastosować daną technologię i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Połączone w jeden string (szereg) moduły fotowoltaiczne powinny być tego samego typu i pochodzić od jednego producenta. Jednym z głównych parametrów, decydującym o prawidłowej pracy kilku czy kilkunastu modułów fotowoltaicznych, jest tolerancja mocy.

Całkowita moc wydawana przez string jest wynikiem iloczynu mocy modułów, gdzie mnożnikiem jest wartość mocy modułu najsłabszego. Dla przykładu załóżmy, że korzystamy z 12 szt. modułów o mocy 250 W, której zakres tolerancji wynosi –5%; +5%.

Jeżeli wśród tych 12 modułów wystąpi choć jeden, który ma moc obniżoną o –5%, a pozostałe zachowują tolerancję dodatnią +5%, wówczas suma wydawanej mocy będzie wynosić:

suma wydawanej mocy

Gdy korzystamy z modułów, których tolerancja jest jedynie dodatnia, jesteśmy pewni, że moc maksymalna wydawana przez ten string może być jedynie większa, niż wskazał producent. Gdy zakres tolerancji wynosi +3%; –0%, mamy pewność, że łączna moc maksymalna wynosić będzie zawsze nie mniej niż:

łączna moc maksymalna

Warto dodać, że zbyt duże granice tolerancji nie najlepiej świadczą zarówno o jakości samego produktu, jak i technologii jego produkcji.

Podczas wrysowywania modułów fotowoltaicznych na danej powierzchni najważniejszą kwestią jest oszacowanie liczby modułów, jaką będzie można zainstalować. Na tym etapie należy również ustalić, czy inwestorowi zależy na efekcie wizualnym, czy na standardowym rozwiązaniu. Moduły fotowoltaiczne wykonywane są w technologii cienkowarstwowej lub krystalicznej.

W przypadku tych pierwszych istnieje zdecydowanie więcej możliwości kolorystycznych, jednak ich sprawność jest o kilka procent niższa modułów krystalicznych, tym samym na danej powierzchni będzie można zainstalować mniejszą moc. Moduły krystaliczne oferowane są najczęściej w kolorze ciemnogranatowym i charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do mocy.

Od miejsca instalacji – dach skośny czy płaski lub grunt – zależy liczba modułów. Na dachu skośnym (pochylenie od 15 do 40°) wskazany jest montaż „na płasko” – moduły leżą koło siebie, a przy ich wrysowywaniu w obiekt należy uwzględnić (rys. 1):

  • odstępy między nimi, które wyznaczają klemy mocujące – zazwyczaj 20–25 mm,
  • długość krawędzi bocznej panelu PV, w tym długość profili nośnych konstrukcji – zazwyczaj dodatkowe 20 mm na stronę.
powierzchnia panelu

Rys. 1. Rzeczywista powierzchnia, jaką zajmuje zamontowany panel


Źródło: Autor

Z kolei przy wykonywaniu instalacji na gruncie lub dachu płaskim należy uwzględnić odstępy między poszczególnymi rzędami modułów, tak aby nie występował efekt samozacienienia – głównie w okresie od wiosny do jesieni. O wielkości tych odstępów decyduje przede wszystkim szerokość geograficzna miejsca, w którym instalacja ma pracować – dla Polski i zachodniej Europy wyliczenia te (rys. 2) będą zbliżone.

systemy fotowoltaiczne

Rys. 2. Wielkości odstępów między kolejnymi rzędami modułów PV; s – szerokość rzędów, O – odległość 

Odległość między rzędami powinna wynosić:

wzór na odległość między rzędami

gdzie:s – szerokość rzędów.

Dopuszczalne jest ułożenie poszczególnych rzędów modułów PV w odległości, która spowoduje samozacienianie, ale jedynie zimą, w godzinach porannych i wieczornych. O tej porze roku warunki atmosferyczne nie sprzyjają produkcji energii elektrycznej, ma więc mały wpływ na całkowity roczny uzysk.

Ważną kwestią przy wyborze modułów fotowoltaicznych jest ich sprawdzenie nie tylko pod kątem parametrów elektrycznych, ale także okresu gwarancji oraz wytrzymałości mechanicznej. Należy wybierać produkty, które posiadają certyfikaty niezależnych instytutów certyfikujących, np. VDE, co gwarantuje pracę przez minimum 25 lat przy zachowaniu 80% mocy, lub 10-letnią gwarancję produktową.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wskaźniki odporności na uderzenia gradu czy wytrzymałość mechaniczną na odkształcenia statyczne lub dynamiczne, co ma duże znaczenie przy coraz częstszym występowaniu anomalii pogodowych. Najlepiej wybierać lokalnych producentów, od których w przypadku niesprawności urządzeń będziemy mogli z łatwością domagać się roszczeń gwarancyjnych.

Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie wiarygodności producenta – okres jego działalności na rynku musi być równy, a najlepiej dłuższy do oferowanego czasu gwarancji.

Dobór inwerterów fotowoltaicznych

Inwerter fotowoltaiczny to urządzenie, którego głównym zadaniem jest transformacja wartości napięcia prądu stałego na napięcie prądu zmiennego dostosowane do parametrów sieci elektroenergetycznej, do której zostaje przyłączony.

Dodatkowo odpowiada on za optymalizację produkcji energii elektrycznej, wyszukując maksymalny punkt pracy przyłączonych do niego modułów fotowoltaicznych nazywany MPP (punkt mocy maksymalnej). Oczywiście mowa tutaj o inwerterze on-gridowym, którego warunkiem pracy jest podłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Kiedy nie można połączyć systemu fotowoltaicznego z siecią elektroenergetyczną lub inwestor nie chce tego wykonać, do zasilania odbiorników prądu przemiennego należy zastosować inwerter off-gridowy.

W zależności od konstrukcji mechanicznej oraz elektrycznej inwertery możemy klasyfikować pod kątem:

  1. typu pracy: pracujące przy obecności sieci elektroenergetycznej i wyspowe,
  2. technologii wykonania: transformatorowa, beztransformatorowa i transformatorowa hi-fi,
  3. konstrukcji: centralne i szeregu.

W tabeli 2 przedstawiono krótką charakterystykę tych grup

Klasyfikacja inwerterów

Tabela 2. Klasyfikacja inwerterów

W większości przypadków wykorzystuje się inwertery on-gridowe, dlatego poniżej przedstawione zostaną parametry ważne przy ich wyborze. Charakterystykę inwerterów off-gridowych autor przedstawi w kolejnych artykułach.

Planując zakup inwertera on-gridowego, a następnie konfigurując go z modułami fotowoltaicznymi, należy się zapoznać z danymi przedstawionymi w jego karcie katalogowej:

  • maksymalne napięcie wejściowe – maksymalna wartość napięcia, jaką może osiągnąć grupa modułów fotowoltaicznych podłączona w jeden string,
  • napięcie startowe – minimalna wartość napięcia, jaka musi zostać wytworzona przez grupę modułów fotowoltaicznych podłączoną w jeden string, aby inwerter rozpoczął pracę,
  • zakres napięć mppt – zakres wartości napięcia, w jakim inwerter pracuje, śledząc maksymalny punkt pracy modułów fotowoltaicznych podłączonych w jeden string,
  • liczba mpp trackerów – liczba oddzielnych mpp trackerów, które pozwalają na niezależną pracę kilku stringów,
  • maksymalny prąd wejściowy – maksymalna wartość prądu, jaka może zostać wytworzona i wprowadzona do inwertera.

Innymi parametrami, które mają istotne znaczenie przy projektowaniu i podczas eksploatacji, są: możliwość podłączenia inwertera do sieci web, wbudowany wyświetlacz graficzny, poziom hałasu, rodzaj chłodzenia, stopień ochrony IP, a także waga, wymiary czy dopuszczalny zakres temperatur pracy.

Inwestor nie powinien zapomnieć o zapoznaniu się z warunkami serwisu i gwarancji. Niektórzy producenci oferują już serwis i pomoc techniczną w języku polskim, co ułatwia ewentualne rozwiązywanie problemów podczas eksploatacji urządzeń. Minimalny okres pracy inwerterów nie powinien odbiegać od czasu żywotności modułów.

Większość producentów inwerterów zapewnia gwarancję na 5 lat, jednak daje możliwość jej rozszerzenia nawet do 20 lat. Doświadczenie wskazuje, że markowe inwertery pracują bez usterek nawet przez 15 lat.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze inwertera jest zwrócenie uwagi na to, czy producent dostarcza dokumenty (certyfikaty zgodności, deklaracje zgodności i in.) wymagane przez zakład energetyczny w trakcie przyłączania. Wykaz wymaganych dokumentów znaleźć można zazwyczaj we wnioskach przyłączeniowych.

Wytyczne przy konfiguracji systemu fotowoltaicznego

Korzystając z programów komputerowych służących do konfiguracji systemów fotowoltaicznych, za pomocą kilku kliknięć myszki można szybko dokonać prawidłowej konfiguracji całego systemu. Jednak żeby zrozumieć tok obliczeń, warto się zapoznać z algorytmem ich wykonywania.

Załóżmy, że inwestor planuje na dachu (Warszawa, orientacja południowa, pochylenie 30°) montaż wspomnianych 12 modułów fotowoltaicznych SV60P.4-250 (tabela 1).

moduł fotowoltaiczny

Tabela 1. Parametry modułu fotowoltaicznego typ SV60P.4-250 produkcji Selfa GE S.A
Źródło: Selfa GE


 

Żeby dokonać prawidłowej konfiguracji modułów fotowoltaicznych z inwerterem on-gridowym, należy spełnić następujące warunki:

1. Moc panelu fotowoltaicznego w warunkach STC powinna być wyższa od mocy wyjściowej inwertera, przy standardowym usytuowaniu: 110–115%.

Nie należy przekraczać wartości 120%. Przewymiarowanie to powinno zostać obliczane indywidualnie dla danego usytuowania modułów.
Obliczamy moc panelu fotowoltaicznego: 12×250 W = 3000 W.
Dobieramy inwerter, który umożliwia przyłączenie 12 modułów fotowoltaicznych (tabela 3).
Wprawdzie producent zaleca podłączenie panelu fotowoltaicznego o mocy 2650 W, jednak biorąc pod uwagę praktykę, dopuszczalne jest podłączenie 12 modułów, co daje przewymiarowanie na poziomie 120%.

inwerter fotowoltaiczny

Tabela 3. Wybrane parametry inwertera fotowoltaicznego SB 2500TLST-21
Źródło: SMA Solar Technology AG

2. Prąd Isc wszystkich stringów nie powinien być wyższy od maksymalnej wartości prądu wejściowego inwertera. 12 modułów PV połączonych w jeden string wytwarza prąd zwarcia o wartości 8,8 A (< 15 A).

3. Napięcie Uoc każdego stringu przy minimalnej temperaturze otoczenia –20°C musi być niższe od maksymalnej wartości napięcia wejściowego inwertera.

wzór na napięcie UOC

4. Napięcie MPP każdego stringu przy maksymalnej temperaturze pracy (80°C) musi być wyższe od minimalnej wartości napięcia wskazanego w zakresie napięć mppt. Napięcie to musi być również bezwzględnie wyższe od wartości napięcia startowego inwertera.

wzór na napięcie MPP

Uzyski energetyczne

W celu obliczenia uzysków energetycznych z pracującej instalacji fotowoltaicznej należy korzystać z przeznaczonych do tego celu programów. Oczywiście uzyski te nigdy nie będą pokrywały się z rzeczywistością, ponieważ nawet najbardziej zaawansowany program nie jest w stanie przewidzieć warunków atmosferycznych, jakie wystąpią w ciągu danego roku czy następnych kilku lat.

Do obliczeń przyjmowane są średnie wartości danych meteorologicznych dla wskazanej lokalizacji, uwzględniające poprzednie kilkanaście lat. Dodatkowo uwzględniane są wszelkie straty, związane nie tylko z konwersją energii, ale również z drogą, jaką promieniowanie słoneczne musi przejść, żeby dotrzeć do ziemi, zanieczyszczeniami, temperaturą pracy, zacienieniem, opadami, wiatrem i in.

W praktyce jesteśmy w stanie samodzielnie oszacować uzyski z danej instalacji PV. W tym celu należy się posłużyć danymi określającymi średnie wartości promieniowania słonecznego dla danej lokalizacji. Można je znaleźć w ogólnodostępnych portalach internetowych, np. Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (www.mir.gov.pl), gdzie znajdziemy informacje o Typowych latach meteorologicznych i statystycznych danych klimatycznych dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków. Odczytujemy tam wartości natężenia promieniowania słonecznego w poszczególnych miesiącach roku, na powierzchnię badaną o orientacji południowej i pochyleniu 30° (I_S_30°) dla Warszawy (rys. 3).

natężenie promieniowania słonecznego

Rys. 3. Wartości natężenia promieniowania słonecznego dla Warszawy
Źródło: www.mir.gov.pl

Żeby obliczyć wartość energii wyprodukowanej z danego systemu fotowoltaicznego, należy podstawić dane do poniższego wzoru:

wzór na wartość energii wyprodukowanej

gdzie:

E – uzysk energetyczny, kWh/rok;
P – moc systemu fotowoltaicznego, kWp;
N – suma całkowitego natężenia promieniowania słonecznego na powierzchnię modułu, kWh/(m2 rok);
1000 – wartość natężenia promieniowania słonecznego dla badań modułu w warunkach STC, kWh/m2;
h – sprawność systemu (założono 0,85).

Kontynuując analizę projektowanego systemu, tj. 12 szt.×SV60P.4-250, 1×SMA SB 2500TLST-21 – na rys. 4 pokazano uzyski energetyczne w poszczególnych miesiącach eksploatacji systemu PV, na podstawie samodzielnych obliczeń oraz przy wykorzystaniu programu PVSyst, dla tej samej lokalizacji i tego samego usytuowania modułów.

wartości uzysków energetycznych

Rys. 4. Porównanie szacowanych wartości uzysków energetycznych na podstawie własnych obliczeń oraz wyliczeń programu PVSyst

Roczna wartość energii wyprodukowana przez zaprojektowany system fotowoltaiczny wynosi:

  • wg programu PVSyst: 2819,4 kWh/rok;
  • wg samodzielnych obliczeń: 2688,9 kWh/rok.

Jeśli na powierzchni modułów może wystąpić zacienienie lub różne jest ich usytuowanie, samodzielne obliczenie uzysków nie jest takie proste. Wskazane jest wówczas korzystanie z programów, które uwzględniają te zmienne.

Optymalizacja pracy systemu PV

System fotowoltaiczny przewymiarowuje się po to, by po stratach, jakie występują podczas eksploatacji całego systemu PV, sumaryczna moc modułów fotowoltaicznych przyłączona do inwertera była jak najbliższa mocy AC, którą może on produkować. Jest to czynność celowa i gwarantuje prawidłową pracę systemu w ciągu wielu lat. Wspomniane straty wywołane są głównie następującymi czynnikami:

1. Napromieniowanie i temperatura

W warunkach STC moduły badane są przy natężeniu promieniowania słonecznego 1000 W/m2 oraz temperaturze pracy 25°C. Jednak przy takim natężeniu temperatura pracy modułów wynosi nawet 70–80°C, co przekłada się na spadek ich mocy nominalnej o 5–15%. Już kilkustopniowe zamiany temperatury powodują spadek mocy modułów, zgodnie ze współczynnikiem temperaturowym mocy Pmax: 0,42%/°C.

2. Współczynnik AM

Określa, pod jakim kątem promieniowanie słoneczne pada na moduły fotowoltaiczne. W warunkach STC AM = 1,5, co oznacza kąt 48°. Żeby moduły odbierały promieniowanie w 100%, musiałyby być przez cały czas skierowane prostopadle do słońca. Przy zamocowaniu modułów na konstrukcji stałej sytuacja ta zdarza się bardzo rzadko, co powoduje, że ilość promieniowania padająca na moduły jest zawsze inna niż w warunkach STC.

3. Spadek sprawności

Podczas eksploatacji modułów fotowoltaicznych zakłada się, że ich spadek sprawności w ciągu 25 lat pracy wynosi 20%, co daje średnio 0,8% w roku.

4. Zabrudzenia

Zabrudzenia powstające na powierzchni modułów fotowoltaicznych pracujących w zanieczyszczonym środowisku powodują stratę uzysków na poziomie ok. 4% w ciągu roku. Przy normalnym użytkowaniu straty nie przekraczają 2–3%.

5. Przewody

Podczas przesyłu energii elektrycznej produkowanej przez moduły przewodami prądu stałego do inwertera występują spadki napięć, tym samym moc docierająca do inwertera jest stosunkowo mniejsza.

6. Inwerter

Przyglądając się charakterystykom sprawności inwerterów, łatwo zauważyć, że pracują one najefektywniej w zakresach napięć modułów PV zbliżonych do górnej granicy zakresu napięć mppt. Generuje to straty nawet do 15% podczas transformacji energii (rys. 5).

sprawność inwertera

Rys. 5. Charakterystyka sprawności inwertera SMA SB 3000TLST-21
Źródło: SMA Solar Technology AG

Powyższe wskazuje, że maksymalna rzeczywista moc modułów fotowoltaicznych nie będzie przekraczać długotrwale 80% mocy wyznaczonej w warunkach STC. Z tego względu optymalnie dobrana moc instalacji PV powinna wynosić 110–115% (maks. 120%) wartości mocy wydawanej przez inwerter.

Na rys. 6 przedstawiono wykres strat generowanych przez skonfigurowany system fotowoltaiczny. Wynika z niego, że większość strat (nie wliczając spowodowanych przejściem promieniowania przez atmosferę) wiąże się z wrażliwością modułów na warunki atmosferyczne. Natomiast analizując ostatni blok diagramu, odczytujemy, że obniżenie sprawności z powodu użycia wskazanego inwertera wynika jedynie z przewymiarowania jego mocy i wynosi 0,1%.

sprawność systemu fotowoltaicznego

Rys. 6. Diagram sprawności systemu fotowoltaicznego na podstawie obliczeń programu PVSyst

Faktycznie, po przeprowadzeniu analizy system ten jest wydajniejszy niż w przypadku zastosowania zalecanej przez producenta dla tego inwertera liczby modułów. Dodatkowe straty wynikają ze sprawności pracy i wynoszą 4,6%.

Literatura

  1. Łotocki H., ABC Systemów fotowoltaicznych sprzężonych z siecią energetyczną. Poradnik dla instalatorów, Wydawnictwo i Handel Książkami „KaBe”, Krosno 2011.
  2. Materiały firm Selfa GE S.A. i SMA Solar Technology AG.
  3. Gabryańczyk P., Technologia PV – moduły fotowoltaiczne, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2014.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne...

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

praca zbiorowa Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience? Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji...

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie materiały. W artykule pokazujemy krok po kroku poszczególne etapy prac.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia...

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego i przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

Norbert Winogrodzki Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing?

Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing? Kotły kondensacyjne – oszczędność czy marketing?

Dominującym kierunkiem w nowoczesnym budownictwie jest w ostatnich latach ekonomiczna eksploatacja. Nowe budynki projektuje się i wykonuje jako domy niskoenergetyczne, a nawet pasywne, w których zdecydowanie...

Dominującym kierunkiem w nowoczesnym budownictwie jest w ostatnich latach ekonomiczna eksploatacja. Nowe budynki projektuje się i wykonuje jako domy niskoenergetyczne, a nawet pasywne, w których zdecydowanie mniej energii zużywa się na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody niż dwadzieścia lat temu. Tę samą tendencję można zaobserwować w modernizacjach budynków i instalacji centralnego ogrzewania. Naprzeciw tym oczekiwaniom i potrzebom rynkowym wychodzi technika kondensacyjna. Czy rzeczywiście umożliwia...

mgr inż. Bożena Blum Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej...

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i na podgrzanie wody wodociągowej. W Polsce stan wyposażenia budynków w liczniki ciepła jest niewystarczający.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej...

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego oraz przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

Maciej Danielak SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych

SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych SFP – wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych

Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia...

Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne jest coraz ważniejszym aspektem doboru urządzeń.

Cezary Szyjko Zielona energia na stadionach Euro

Zielona energia na stadionach Euro Zielona energia na stadionach Euro

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna...

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna stać się także promocja energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

mgr inż. Bartłomiej Adamski ESEER a koszty eksploatacji agregatów chłodniczych

ESEER a koszty eksploatacji agregatów chłodniczych ESEER a koszty eksploatacji agregatów chłodniczych

Zdaniem autora obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na wiarygodne szacowanie kosztów eksploatacji źródła chłodu w postaci sprężarkowych agregatów wody ziębniczej. Kalkulacje przeprowadzane na podstawie...

Zdaniem autora obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na wiarygodne szacowanie kosztów eksploatacji źródła chłodu w postaci sprężarkowych agregatów wody ziębniczej. Kalkulacje przeprowadzane na podstawie obowiązującego rozporządzenia powodują zafałszowania w deklaracji zużycia energii elektrycznej przez agregaty wody ziębniczej. Co więcej, optymalizacja parametrów pracy systemów klimatyzacji w myśl tego dokumentu nie ma najmniejszego sensu, bo nie znajdzie ona odzwierciedlenia podczas sporządzania...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Projektowanie zintegrowane – co nas czeka? Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

Redakcja RI Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności Gazowe pompy ciepła – technologie i wydajności

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię...

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących różne technologie, ale określanych wspólnym mianem „pomp ciepła”. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań pompy ciepła łączy fakt, że czerpią energię z dolnego źródła i przekazują ją (pompują) do źródła górnego. Dolnym źródłem może być powietrze, woda albo grunt, a górne to instalacja c.o. lub c.w.u. Nawet w chłodnym powietrzu i chłodnej wodzie jest dużo energii - problem w tym, jak ją zmusić do przepływu w odwrotnym kierunku, niż się to odbywa...

Norbert Winogrodzki Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca...

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca układem grzewczym, która reguluje pracę kotłów i obiegów grzewczych w sposób ilościowy i jakościowy. Stosowane obecnie w instalacjach c.o. kotły kondensacyjne mają dużo mniejsze pojemności wodne niż kotły żeliwne i stalowe. Duża pojemność cieplna pozwala magazynować ciepło i powoduje wydłużenie...

Maciej Danielak Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej...

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej konkurencji na rynku mieszkaniowym i biurowym, szukają zatem rozwiązań technicznych wyróżniających ich inwestycję na tle innych. Rozwiązaniem optymalnym jest takie, które w fazie eksploatacji pochłania najmniejsze kwoty (niezawodne, energooszczędne) i pozwala na szybkie dopasowanie się do zmian...

Maciej Danielak Finansowanie oszczędności energetycznych

Finansowanie oszczędności energetycznych Finansowanie oszczędności energetycznych

Sukcesywne zmniejszanie kosztów energii we wszystkich sektorach powinno być strategią każdego jej użytkownika. Z doświadczenia krajowego i zagranicznego wiadomo, że w prawie każdej firmie można zmniejszyć...

Sukcesywne zmniejszanie kosztów energii we wszystkich sektorach powinno być strategią każdego jej użytkownika. Z doświadczenia krajowego i zagranicznego wiadomo, że w prawie każdej firmie można zmniejszyć w sposób opłacalny koszty energii o 10–40%. Potencjał oszczędności w gospodarstwach domowych i sektorze prywatnym jest nawet większy – do 50%. Jednak modernizacja energetyczna wymaga nakładów finansowych, koniecznych, by zaprojektować, wdrożyć i kontrolować odpowiednie energooszczędne rozwiązania.

Waldemar Joniec Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia

Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia

Udział pomp ciepła w instalacjach ogrzewania budynków będzie wzrastał. Decyduje o tym powszechny dostęp do energii zasilającej te urządzenia oraz energii, którą czerpią one z powietrza, gruntu i wód, a...

Udział pomp ciepła w instalacjach ogrzewania budynków będzie wzrastał. Decyduje o tym powszechny dostęp do energii zasilającej te urządzenia oraz energii, którą czerpią one z powietrza, gruntu i wód, a także ciepła odpadowego. Coraz lepsze perspektywy rysują się też przed gazowymi pompami ciepła z uwagi na budowę biogazowni oraz spadek cen gazu ziemnego i jego potencjalnie dużą podaż ze złóż łupkowych.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Ogrzewanie domów jednorodzinnych Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania,...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

Waldemar Joniec Realizacje instalacji z pompami ciepła

Realizacje instalacji z pompami ciepła Realizacje instalacji z pompami ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ mają staranny i optymalny dobór dolnego i górnego źródła ciepła oraz poprawny montaż instalacji. W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.

Norbert Winogrodzki Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje...

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje grzewcze, w których zastosowano kotły kondensacyjne, zużywają nawet o 40% mniej gazu czy oleju. Jednak w bilansie ekonomicznym uwzględnić należy również wyższe koszty serwisowania tych urządzeń.

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.