RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja pomieszczeń centralnej sprężarkowni i centralnej próżni

Ventilation in central compressor and vacuum rooms

Wentylacja pomieszczeń centralnej sprężarkowni i centralnej próżni; Multimed

Wentylacja pomieszczeń centralnej sprężarkowni i centralnej próżni; Multimed

Pomieszczenia, w których montowane są sprężarki wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza i agregaty pomp próżniowych, wymagają odpowiedniej wentylacji i chłodzenia, a także czystości powietrza. Ma to istotny wpływ na eksploatację tych urządzeń – nieprawidłowa wentylacja grozi bowiem ich przegrzewaniem się i awarią.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Wydzielone pomieszczenia techniczne, w których znajdują się sprężarki scentralizowanej instalacji sprężonych gazów i agregaty próżniowe scentralizowanej instalacji próżni, nazywa się pomieszczeniami centralnej sprężarkowni i centralnej próżni.

Dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy urządzeń i bezpieczeństwa użytkowania konieczna jest wentylacja tych pomieszczeń.

Sprężarki należą do najbardziej rozpowszechnionych maszyn cieplnych. Sprężone gazy znajdują bardzo szerokie zastosowanie w technice, m.in. w przemyśle drzewnym, hutniczym, chemicznym, medycynie, układach sterowania pneumatycznego, chłodnictwie.

Urządzenia te służą do sprężania i przetłaczania różnego rodzaju gazów. Do najczęściej sprężanych czynników zalicza się: powietrze, gaz ziemny, amoniak, chlor, węglowodory i gazy chłodnicze. Tematem artykułu są przede wszystkim urządzenia, w których sprężane jest powietrze. Innym dość powszechnie stosowanym w przemyśle i medycynie systemem jest instalacja próżni z agregatami pomp próżniowych.

Wymiana powietrza w pomieszczeniach centralnej sprężarkowni i centralnej próżni ma na celu przede wszystkim:

  • odprowadzenie nadmiaru ciepła,

  • utrzymanie odpowiedniego stanu higienicznego powietrza w pomieszczeniu,

  • dostarczenie świeżego powietrza do sprężarki (konieczne, gdy sprężarki nie pobierają bezpośrednio powietrza zewnętrznego niezależnym przewodem),

  • odprowadzanie wilgoci i zanieczyszczeń emitowanych do powietrza w pomieszczeniu,

  • ochronę zdrowia obsługi w razie wystąpienia awarii, tzw. wentylacja awaryjna stosowana w przypadkach rozhermetyzowania układu próżni zasysającej substancje niebezpieczne, np. powietrze skażone drobnoustrojami z wydzielin organizmu ludzkiego (próżnia medyczna, laboratoryjna).

Wentylacja sprężarkowni powietrza

Wśród maszyn sprężających powietrze wyróżnia się wentylatory, dmuchawy i sprężarki właściwe. Przyjmuje się, że spręż całkowity mierzony na króćcu tłocznym dla sprężarek jest większy niż 0,3 MPa. Sprężem „s” (stosunkiem sprężania) nazywa się stosunek ciśnień gazu wytłaczanego p2 do zasysanego p1:

    (1)

Sprężarki w zależności od zasady działania dzieli się na dwie grupy: sprężarki wyporowe i przepływowe. W sprężarkach wyporowych proces sprężania odbywa się w sposób pulsacyjny, a w przepływowych w sposób ciągły.

Urządzenia te charakteryzują m.in. następujące wielkości: ciśnienie ssania sprężarki (bezwzględne), ciśnienie tłoczenia sprężarki (bezwzględne), całkowity stosunek sprężania, temperatura początkowa ssania, temperatura końcowa tłoczenia, prędkość obrotowa sprężarki, wydajność objętościowa. W miarę wzrostu sprężu wzrasta końcowa temperatura sprężanego czynnika (rys. 1). Temperaturę gazu po sprężeniu oblicza się ze wzoru:

       (2)

gdzie:
T2 – temperatura absolutna gazu po sprężeniu, K;
T1 – temperatura absolutna gazu zasysanego, K;
p2 – ciśnienie gazu po sprężeniu, Pa;
p1 – ciśnienie gazu zasysanego, Pa;
m – wykładnik politropy, –.

Temperatura a ciśnienie

Rys. 1. Zależność temperatury końcowej od ciśnienia sprężania powietrza; p1 = 0,1 MPa, t1 = 20°C, 1 – linia czerwona, sprężanie adiabatyczne m = ? = 1,4; 2 – linia niebieska, sprężanie politropowe m = 1,25
Źródło: Autor

Znaczna część produkowanych sprężarek przystosowana jest do smarowania olejem, który pełni m.in. funkcję czynnika chłodzącego. Użycie specjalnego, odpornego na utlenianie smaru sprężarkowego, łatwo rozkładającego się w temperaturze powyżej 200°C, ogranicza wartość stosowanego sprężu [4]. Temperatura tłoczonego gazu nie powinna przekraczać wartości dopuszczalnej.

W przypadku sprężania powietrza przyjmuje się, że temperatura tłoczonego gazu nie powinna przekraczać 160–180°C i z tego powodu podczas sprężania znajduje zastosowanie tzw. sprężanie wielostopniowe.

Przy założeniu, że wykładnik politropy m = 1,4 (sprężanie adiabatyczne) dla powietrza sprężanego od ciśnienia początkowego p1 = 0,1 MPa i t1 = 20°C, temperatura końcowa t2 dla różnych końcowych p2 zmienia się według krzywej przedstawionej na rys. 1.

Temperatura końcowa czynnika podczas sprężania adiabatycznego już przy ciśnieniu 0,55 MPa wynosi 200°C.

W praktyce w wolnobieżnych sprężarkach (n < 200 obr/min) z chłodzeniem cylindra i głowicy przyjmować można wykładnik politropy m = 1,25, maksymalny spręż wynosi wówczas 10; w szybkobieżnych (n > 500 obr/min), gdy m = c = 1,4, nie zaleca się przy pracy ciągłej stosowania sprężu > 6.

Stosowanie wyższych wartości sprężu, a tym samym wyższych temperatur powoduje odgazowanie smaru cylindrowego, grozi zatarciem i uszkodzeniem sprężarki, dlatego w razie konieczności stosuje się sprężanie wielostopniowe [4].

Pomimo chłodzenia sprężarki sprężanie do wyższych wartości (s > 8) w układzie jednostopniowym jest nieekonomiczne, dlatego wprowadza się sprężanie wielostopniowe z międzystopniowym chłodzeniem sprężanego czynnika [1]. Dla sprężarek małych dobrze chłodzonych dopuszcza się sprężanie jednostopniowe.

W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz w celach medycznych zastosowanie znajdują sprężarki bezolejowe.

Należy podkreślić, że powietrze po sprężeniu jest gorące (osiąga temperaturę 70–200°C), dlatego przed użyciem wymaga schłodzenia. Chłodzenia wymaga także sama sprężarka. Znaczna część dostępnych na rynku sprężarek chłodzona jest powietrzem, chociaż niekiedy stosuje się również chłodzenie wodą, np. w sprężarkach z pierścieniem wodnym sprężany gaz jest równocześnie chłodzony, dzięki czemu jego sprężanie odbywa się prawie izotermicznie. Tego rodzaju sprężarki często pracują jako pompy próżniowe do odsysania gazów. Zastosowanie chłodzenia powietrznego sprężarki jest na ogół mniej kosztowne niż chłodzenie wodą.

Biorąc pod uwagę, że teoretycznie cała energia dostarczana do sprężarki zamieniana jest w ciepło (powietrze wentylacyjne w przypadku sprężarek chłodzonych powietrzem zawiera blisko 100% energii zużywanej przez silnik elektryczny służący do napędu sprężarki [2]), które następnie oddawane jest do powietrza w pomieszczeniu, instalacja sprężonego powietrza jest źródłem znacznych zysków ciepła.

Dla porównania: sprężarka o mocy ok. 25 kW dostarcza tyle energii cieplnej, ile zazwyczaj potrzeba na ogrzanie domu jednorodzinnego.

Uwzględniając fakt, że zalecana przez producentów temperatura otoczenia pracy sprężarek powietrza mieści się w zakresie od 3 do 40°C, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia sprężarkowni.

W okresie zimowym zapewnienie dodatniej temperatury wewnątrz pomieszczenia centralnej sprężarkowni wymagane jest w celu ochrony sprężarki oraz instalacji sprężonego powierza przed zamarzaniem spustów kondensatu i miejsc jego nagromadzenia, a start sprężarki śrubowej w temperaturze poniżej 2°C może spowodować awarię modułu śrubowego.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia centralnej sprężarkowni polega na doprowadzeniu świeżego powietrza odpowiedniej jakości i odprowadzeniu powstającego ciepła przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej temperatury w pomieszczeniu.

Podstawą do określenia ilości powietrza wentylacyjnego, jaka powinna zostać dostarczona do pomieszczenia, jest ilość energii cieplnej wyemitowanej przez instalację sprężonego powietrza w pomieszczeniu.

Wymaganą ilość powietrza wentylacyjnego na podstawie zysków ciepła (obciążenia cieplnego) można obliczyć ze wzoru:

     (3)

gdzie:
Q. – zyski mocy cieplnej w pomieszczeniu, kW;
cp – średnie ciepło właściwe powietrza wilgotnego, kJ/(kg K) – przyjmowana jest zazwyczaj stała wartość 1,005 kJ/(kg K);
Dt – różnica temperatury pomiędzy powietrzem wywiewanym z pomieszczenia a nawiewanym do pomieszczenia, K, dopuszczalny wzrost temperatury;
rw – gęstość powietrza wilgotnego, kg/m3.

Oczywiście w dokładnych obliczeniach poza emisją ciepła z układu sprężarkowego należałoby uwzględnić również inne źródła zysków, chociażby od nasłonecznienia. Do obliczeń przyjmuje się, że temperatura w pomieszczeniu sprężarkowni nie powinna być większa niż 7–10°C powyżej temperatury zadanej (zazwyczaj jest to 20°C).

Przyjmując, że całkowite zyski ciepła wynoszą w pomieszczeniu Q.z, a ich odprowadzenie odbywa się przez wentylację oraz przez przenikanie przez przegrody budowlane Q.w, bilans cieplny pomieszczenia można zapisać w postaci:

     (4)

czyli:

   (5)

gdzie:
U – współczynnik przenikania ciepła, W/(m2 K);
A – powierzchnia przegrody budowlanej, m2;
m. – masa powietrza wentylującego pomieszczenie, kg/s;
cp – ciepło właściwe powietrza, J/(kg K).

Gdy sprężarka nie pobiera powietrza do sprężenia z pomieszczenia sprężarkowni, czyli ma niezależny przewód ssawny (czerpny), korzystając z powyższego równania, można stwierdzić, że:

  • wentylacja pomieszczenia sprężarkowni jest zbędna tylko w przypadku całkowitego odprowadzania zysków ciepła przez przenikanie przez przegrody budowlane,

  • kiedy przenikanie przez przegrody jest niewystarczające, odprowadzanie zysków ciepła powinna przejąć wentylacja pomieszczenia. W zależności od potrzeb może to być wentylacja naturalna lub mechaniczna.

W praktyce, poza przypadkiem pomieszczenia hermetycznie zamkniętego, zawsze występuje pewna wymiana powietrza. Przed zainstalowaniem sprężarek należy wykonać obliczenia dotyczące bilansu energetycznego pomieszczenia i przeanalizować, czy konieczne będzie zastosowanie wentylacji mecha­nicznej.

W zależności od potrzeb i rozwiązań dostarczania powietrza do sprężarki w wentylacji pomieszczeń centralnej sprężarkowni wykorzystuje się wentylację naturalną lub mechaniczną (rys. 2). Ta druga jest w praktyce chętniej stosowana.

Wentylację naturalną pomieszczeń sprężarkowni stosuje się w przypadkach, gdy zainstalowane w pomieszczeniu sprężarki mają małą moc lub kubatura pomieszczenia, w której się znajdują, jest stosunkowo duża. Wentylację mechaniczną stosuje się wszędzie tam, gdzie zastosowanie wentylacji naturalnej jest niewystarczające i mogłoby prowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Metody wentylacji sprężarkowni

Rys. 2. Przykłady metod wentylacji pomieszczenia centralnej sprężarkowni: a) wentylacja naturalna, b) wentylacja mechaniczna wywiewna z wentylatorem umieszczonym w otworze przegrody budowlanej, c) wentylacja mechaniczna wywiewna z wentylatorem umieszczonym w przewodzie wywiewnym ze sprężarki, d) wentylacja mechaniczna wywiewna z wentylatorem umieszczonym w przewodzie wywiewnym ze sprężarki i z przewodem doprowadzającym świeże powietrze do sprężarki, e) wentylacja mechaniczna wywiewna z wentylatorem umieszczonym w otworze przegrody budowlanej i przewodem doprowadzającym świeże powietrze do sprężarki, f) wentylacja mechaniczna wywiewna z wentylatorem umieszczonym w przewodzie wywiewnym ze sprężarki oraz z przepustnicą umożliwiającą rozdział strumienia powietrza
Źródło: Autor

W wentylacji mechanicznej często wykorzystuje się wentylatory wywiewne, natomiast doprowadzenie powietrza odbywa się za pomocą przewodu wentylacyjnego o odpowiednio dużym przekroju.

Dla pomieszczeń centralnej sprężarkowni zaleca się, by otwór wlotowy powietrza do pomieszczenia umieszczać u dołu, natomiast otwór wylotowy z pomieszczenia u góry, na przeciwnej ścianie, dzięki czemu do sprężarki będzie dostarczane chłodne powietrze, a z pomieszczenia usuwane powietrze ciepłe. Istotną rolę w wentylacji tych pomieszczeń odgrywają wentylatory wywiewne. Do ich załączania i wyłączania powszechnie stosowane są termostaty umieszczane w pomieszczeniu sprężarkowni.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnego przewodu na wylocie chłodzenia sprężarki. Przewód odprowadzający ciepłe powietrze może zostać dodatkowo rozdzielony, a dzięki zastosowaniu przepustnicy w przewodzie możliwy jest rozdział strumienia przepływającego powietrza, tak aby w zależności od potrzeb kierować powietrze do pomieszczenia sprężarkowni lub pomieszczenia zewnętrznego w okresie zimy czy na zewnątrz budynku w okresie lata.

Jeżeli nie można bezpośrednio przetransportować powietrza usuwanego z pomieszczenia sprężarkowni do innego pomieszczenia, np. ze względów higienicznych lub bezpieczeństwa, można rozważyć zastosowanie wymienników ciepła stosowanych w układach wentylacyjnych, takich jak wymienniki przeponowe (krzyżowy, z cieczą pośredniczącą).

Powietrze z zewnątrz należy doprowadzać do pomieszczenia za pomocą możliwie prostego i krótkiego przewodu zabezpieczonego siatką chroniącą przed większymi zanieczyszczeniami, owadami i zwierzętami. Przewód doprowadzający powinien zostać zabezpieczony przed przedostawaniem się wody i śniegu.

Przewód wentylacyjny doprowadzający powietrze do sprężarki powinien mieć przekrój nie mniejszy niż wlot powietrza do sprężarki. W dużych sprężarkowniach stosuje się czerpnie powietrza o odpowiednio dużych rozmiarach oraz indywidualne przewody wywiewne z każdej ze sprężarek.

Sprężarka powinna być chroniona przed dostępem substancji agresywnych, szkodliwych substancji gazowych oraz pyłów zawartych w powietrzu. W przypadku sprężarek w instalacjach medycznych powietrze zasysane powinno być pozbawione drobnoustrojów chorobotwórczych oraz związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia, zatem bardzo istotna jest właściwa lokalizacja czerpni powietrza przeznaczonego do sprężania.

Powietrze zasysane przez sprężarkę zawiera 0,005–0,02 g/m3 zanieczyszczeń mechanicznych, a w rejonach szczególnie zapylonych ich ilość sięga 0,1 g/m3 [3]. W celu oczyszczenia powietrza doprowadzanego do sprężarki stosuje się filtry. Poza względami bezpieczeństwa użytkowania filtracja powietrza wpływa także na zmniejszenie zużycia i tarcia podczas pracy sprężarki. Elementami składowymi układów sprężonego powietrza są również chłodnice oleju i sprężanego czynnika, zbiorniki, układy filtracyjne, odolejacze.

Biorąc pod uwagę, że sprężarki podczas pracy emitują znaczne ilości energii cieplnej, warto przeanalizować, czy możliwe jest odzyskiwanie tej energii. Niejednokrotnie daje to wymierne korzyści ekonomiczne. Ilość odzyskiwanej ze sprężarki energii zależy od stanu jej obciążenia. W układach chłodzonych powietrzem energia cieplna może być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń.

Należy jednak pamiętać, że transport ogrzanego powietrza na większe odległości wymaga zastosowania wentylatora kanałowego. Jeśli emitowana podczas sprężania energia cieplna nie znajduje zastosowania do ogrzewania budynku, powinna zostać wyprowadzona z pomieszczenia sprężarkowni na zewnątrz.

Pomijając zyski cieplne z innych źródeł, w okresie zimowym energia cieplna pochodząca ze sprężania powietrza odprowadzana jest przez przenikanie przez przegrodę oraz przez wentylację. Jeżeli instalacja jest dostosowana do odzyskiwania energii, regulując intensywność wentylacji, można odzyskać odpowiednio duży strumień ciepła:

   (6)
gdzie:
Q.o, – strumień ciepła możliwy do odzyskania, W;
Q. – strumień ciepła emitowany przez instalację sprężonego powietrza (głównie przez sprężarkę) konieczny do odprowadzenia z pomieszczenia, W;
Q.p, – strumień ciepła przenikający przez przegrody budowlane ze sprężarkowni na zewnątrz pomieszczenia, W;
Q.w, – strumień ciepła odprowadzany przez wentylację pomieszczenia, W.

Po zmniejszeniu intensywności przepływu powietrza usuwanego z pomieszczenia na zewnątrz obiektu wzrasta ilość energii do odzyskania. Ciepłe powietrze z pomieszczenia centralnej sprężarkowni można wówczas przetransportować za pomocą instalacji wentylacyjnej do innego pomieszczenia (np. rozwiązanie wentylacji przedstawione na rys. 2f).

Ilość ciepła przenikającego przez przegrody budowlane jest proporcjonalna do wartości współczynnika przenikania ciepła, powierzchni przegród oraz różnicy temperatury powietrza po obu stronach przegrody:

           (7)

gdzie:
Q.p, – strumień ciepła przenikający przez przegrodę budowlaną, W;
U – współczynnik przenikania ciepła, W/(m2 K);
A – powierzchnia przegrody budowlanej, m2;
DT – różnica temperatury pomiędzy powietrzem znajdującym się po obu stronach przegrody, K.

Dla ścianki płaskiej wielowarstwowej współczynnik przenikania ciepła wynosi:

, W/(m2 K)         (8)

gdzie:
l – współczynnik przewodzenia ciepła i-tej warstwy ścianki, W/(m K);
a1, a2 – współczynniki przejmowania ciepła odpowiednio po obu stronach przegrody, W/(m2  K);
d – grubość i-tej warstwy ścianki, m.

 

Strumień ciepła odprowadzony przez wentylację można opisać zależnością:

    (9)

a uwzględniając fakt, że krotność wymian powietrza to:

     (10)

otrzymujemy:

     (11)

gdzie:
Q.w – masa powietrza wentylującego pomieszczenie, kg/s;
cp – ciepło właściwe powietrza, J/(kg K);DT – różnica temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczenia, K;
r – strumień objętości powietrza wentylującego pomieszczenie, m3/s;
r – gęstość powietrza, kg/m3;
k – krotność wymian powietrza, s–1;V – kubatura pomieszczenia, m3.

Strumień cieplny do zagospodarowania w przypadku zastosowania odzysku ciepła wynosi zatem:

    (12)

Przy założeniu, że temperatura w pomieszczeniu jest równa temperaturze powietrza wywiewanego, a pozostałe straty ciepła w stosunku do energii cieplnej transportowanej przez powietrze wentylacyjne są na tyle małe, że można je pominąć, temperaturę w pomieszczeniu można wyznaczyć z poniższej zależności:

          (13)

Przyjmując, że emisja ciepła, gęstość powietrza i jego ciepło właściwe oraz kubatura pomieszczenia są niezmienne, otrzymujemy zależność:

     (14)

gdzie:
TW – temperatura powietrza wywiewanego z pomieszczenia, K;
TN – temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczenia, K;

Należy zauważyć, że temperatura w pomieszczeniu zależy od krotności wymian powietrza oraz temperatury powietrza nawiewanego, co przedstawiono na rys. 3. Istotna jest również ilość emitowanego ciepła w stosunku do kubatury pomieszczenia – rys. 4 i 5.

Na rys. 6 przedstawiono przewidywaną temperaturę w istniejącym pomieszczeniu sprężarkowni w zależności od krotności wymian powietrza. Maksymalna rzeczywista krotność wymian wynosi w tym przypadku 15 h–1. Wentylator osiowy usuwający powietrze ze sprężarkowni uruchamiany jest za pomocą termostatu.

W okresie zimowym, przy działającej wyłącznie wentylacji grawitacyjnej i temperaturze –10°C powietrza infiltrującego, uzupełniającego, wprowadzanego do pomieszczenia, strumień ciepła przenikający do pomieszczeń otaczających pomieszczenie sprężarkowni wynosi ok. 1100 W. Istnieje zatem w tym okresie realna możliwość zagospodarowania pozostałej nadwyżki ciepła pochodzącej z instalacji sprężonego po­wietrza.

Temperatura w pomieszczeniu

Rys. 3. Temperatura w pomieszczeniu w zależności od krotności wymian powietrza przy założeniu, że emisja ciepła przez instalację sprężonego powietrza wynosi 5 kW, a kubatura pomieszczenia to 120 m3. Pomiędzy liniami przerywanymi znajduje się obszar zalecanych temperatur w pomieszczeniu podczas pracy sprężarek
Źródło: Autor

Temperatura w pomieszczeniu

Rys. 4. Temperatura w pomieszczeniu w zależności od krotności wymian powietrza przy założeniu, że temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczenia wynosi 20°C, a kubatura pomieszczenia to 120 m3. Pomiędzy liniami przerywanymi znajduje się obszar zalecanych temperatur w pomieszczeniu podczas pracy sprężarek
Źródło: Autor

Temperatura w pomieszczeniu

Rys. 5. Temperatura w pomieszczeniu w zależności od krotności wymian powietrza przy założeniu, że emisja ciepła przez instalację sprężonego powietrza wynosi 5 kW, a temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczenia to 20°C. Pomiędzy liniami przerywanymi znajduje się obszar zalecanych temperatur w pomieszczeniu podczas pracy sprężarek
Źródło: Autor

Przewidywana temperatura pomieszczenia

Rys. 6. Przewidywana temperatura w pomieszczeniu w okresie letnim w zależności od krotności wymian powietrza dla rzeczywistego obiektu: emisja ciepła przez instalację sprężonego powietrza wynosi 4 kW, temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczenia to 20°C, a kubatura pomieszczenia 125 m3. Dla k = 15 h–1 przewidywana temperatura w pomieszczeniu jest niższa od 30°C
Źródło: Autor

W pomieszczeniach, w których znajdują się sprężarkowe agregaty chłodnicze przeznaczone np. do wytwarzania wody lodowej na potrzeby klimatyzacji, zaleca się stosować wentylację mechaniczną wywiewną. Wentylacja naturalna powinna być stosowana dla małych urządzeń chłodniczych zawierających niewielkie ilości czynnika.

Celem stosowania wentylacji jest nie tylko odprowadzanie ciepła z pomieszczenia, ale również ochrona personelu obsługującego instalację chłodniczą. Wentylacja powinna być wykonywana jako podciśnieniowa i umożliwiać w przypadku rozszczelnienia układu chłodniczego sprawne odprowadzenie czynnika chłodniczego wyemitowanego do pomieszczenia. Należy ją traktować przede wszystkim jako wentylację awaryjną, którą każdorazowo należy załączać przed wejściem do pomieszczenia.

Wydajność wentylacji powinna być dostosowana do potencjalnej wielkości emisji czynnika, a więc ilości zgromadzonego w układzie chłodniczym czynnika oraz kubatury pomieszczenia. Na ogół stosuje się dziesięciokrotną wymianę powietrza na godzinę, jednak w zależności od potrzeb krotność wymian może być nieco inna.

W przypadku sprężania czynników palnych, wybuchowych wentylacja powinna zapobiegać ich występowaniu w powietrzu w stężeniu, które umożliwiałoby zainicjowanie zapłonu. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie [5], stanowi w § 91.1, że: Pomieszczenia, w których znajdują się sprężarki gazu ziemnego, powinny być wyposażone w systemy wentylacji naturalnej i wentylacji mechanicznej awaryjnej, zapewniającej wymianę powietrza w ilości uniemożliwiającej przekroczenie dolnej granicy wybuchowości (…). System awaryjnej wentylacji mechanicznej powinien być sprzężony z automatycznym systemem wykrywania metanu.

W przypadku sprężania czynników niebezpiecznych dla zdrowia celem stosowania wentylacji w pomieszczeniu jest uniemożliwienie przekroczenia stężenia powyżej progu uznanego za bezpieczny. Intensywność wentylacji pomieszczeń, w których zachodzi sprężanie zarówno czynników palnych, wybuchowych, jak i niebezpiecznych dla zdrowia, powinna być dostosowana do wartości występującego i mogącego wystąpić w powietrzu pomieszczenia stężenia czynnika.

W niektórych przypadkach ze względów bezpieczeństwa instalacji wentylacyjnej może zostać postawione dodatkowe wymaganie, np. powinna być ona wykonana jako chemoodporna lub przeciwwybuchowa. Obliczanie ilości powietrza wentylacyjnego na podstawie ilości wydzielanych do pomieszczenia zanieczyszczeń wyznaczyć można na podstawie następującej zależności:

    (15)

gdzie:
V. – ilość powietrza wentylacyjnego, m3/h;
F – współczynnik poprawkowy, uwzględniający między innymi skuteczność wentylacji, nierównomierność wydzielania się zanieczyszczeń i ich rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu;
W. – emisja zanieczyszczeń, mg/h;
Sdop – dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń, mg/m3;
Sn – stężenie zanieczyszczeń w powietrzu nawiewanym, mg/m3.

Oczywiście w zależności od zagrożenia spowodowanego przez czynnik sprężany, a w przypadku awarii mogący się uwolnić do powietrza w pomieszczeniu, przyjmuje się odpowiedni współczynnik korekcyjny.

Wentylacja pomieszczenia centralnej próżni

Znaczna część instalacji próżniowych odprowadza powietrze na zewnątrz pomieszczeń. Wraz z powietrzem uchodzi energia cieplna w nim zgromadzona.

Zdarza się, że odprowadzane powietrze jest powtórnie wykorzystywane. Możliwe jest to jednak tylko wówczas, gdy powietrze odprowadzane jest czyste, pozbawione substancji szkodliwych, niebezpiecznych i drobnoustrojów chorobotwórczych. W celu wykorzystania energii cieplnej zawartej w czynniku wyprowadzanym na zewnątrz możliwe jest zastosowanie przeponowego wymiennika ciepła.

W pomieszczeniach centralnej próżni pracującej z zanieczyszczonym powietrzem, np. instalacji próżni medycznej, zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej odprowadzającej powietrze na zewnątrz poza strefę przebywania ludzi.

Dzięki doprowadzeniu czystego powietrza do pomieszczenia możliwe jest rozcieńczenie emitowanych w maszynowni zanieczyszczeń i ich wyprowadzenie na zewnątrz, co wpływa na poprawę jakości powietrza wewnętrznego i bezpieczeństwo obsługi. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest, by była to wentylacja podciśnieniowa z możliwością załączania jej pełnej wydajności przed wejściem obsługi do pomieszczenia.

Żeby wentylacja mechaniczna była traktowana jak tzw. wentylacja awaryjna, krotność wymiany powietrza w pomieszczeniu centralnej próżni o powyższym przeznaczeniu powinna być stosunkowo duża, np. min. 10 h–1. Ma to na celu w razie rozszczelnienia instalacji skuteczne wyprowadzenie zanieczyszczeń potencjalnie wyemitowanych przez instalację próżni do powietrza maszynowni.

Krótki czas przebywania powietrza w pomieszczeniu wskazuje na wysoką sprawność wymiany powietrza, a tym samym usuwania zanieczyszczeń. Należy zauważyć, że szybkość usuwania zanieczyszczeń powietrza z pomieszczenia zależy od krotności wymian. Niestety, w niektórych rozwiązaniach systemów wentylacji mieszającej rzeczywisty czas przebywania powietrza w pomieszczeniu może być znacznie wyższy niż dwu krotność nominalnej stałej czasowej (rys. 7).

Czas wymian powietrza

Rys. 7. Teoretyczny czas przebywania powietrza w pomieszczeniu w zależności od krotności wymian powietrza w systemie wentylacji mieszającej. Rzeczywisty czas przebywania powietrza w pomieszczeniu może być znacznie wyższy od dwukrotności nominalnej stałej czasowej
Źródło: Autor

Chcąc zapewnić niezbędną ilość powietrza wentylacyjnego dla zachowania właściwych warunków w pomieszczeniu, konieczna jest dokładna analiza ewentualnej wielkości emisji zanieczyszczeń i zaprojektowanie instalacji zdolnej do usuwania największego chwilowego obciążenia powietrza tymi zanieczyszczeniami.

Niestety dla warunków rzeczywistych w przypadkach rozhermetyzowania instalacji próżniowej dokładne określenie wielkości emisji jest na ogół niemożliwe, stąd przyjmuje się, że minimalna godzinowa krotność wymian powietrza dla przypadków awaryjnych nie powinna być niższa niż 10. W warunkach normalnej pracy agregatu próżniowego wydajność wentylacji może być niższa, chyba że na skutek zmniejszonej wentylacji temperatura otoczenia urządzeń byłaby zbyt wysoka.

Podsumowanie

Sprężarka, która nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji i odpowiedniego chłodzenia, nie będzie prawidłowo działała – będzie się przegrzewać, a to niewątpliwie prosta droga do wystąpienia awarii. Z tego powodu jednym z podstawowych wymagań dotyczących lokalizacji sprężarek jest zapewnienie odpowiednio niskiej temperatury w pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowania.

Powietrze w pomieszczeniu sprężarkowni, w tym powietrze doprowadzane do sprężarki, powinno być zarówno chłodne, jak i czyste, pozbawione substancji niebezpiecznych. Temperatura otoczenia sprężarek chłodzonych powietrzem i olejem nie powinna przekraczać 40°C, chyba że sprężarki dostosowane są do pracy w wyższych temperaturach otoczenia. Powietrze doprowadzane do sprężarki nie powinno mieć temperatury niższej niż 3°C.

Zarówno powietrze zasysane przez sprężarki, jak i powietrze chłodzące wymagają oczyszczania za pomocą filtrów. W służbie zdrowia, farmacji wymaga się dodatkowo, by powietrze dostarczane do sprężarki było wolne od drobnoustrojów chorobotwórczych.

Przed zainstalowaniem sprężarek w pomieszczeniu należy przeanalizować, czy konieczne będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej.

Poza zyskami ciepła od urządzeń w projektowaniu wentylacji pomieszczenia centralnej sprężarkowni istotne są również zyski ciepła od nasłonecznienia, dlatego w warunkach europejskich zaleca się instalowanie sprężarek w pomieszczeniach zlokalizowanych od północnej strony budynku.

W pomieszczeniach centralnej próżni należy zastosować system wentylacji, który:

  • umożliwi utrzymanie odpowiednich warunków pracy agregatów próżniowych,

  • obniży ryzyko wystąpienia takiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu pomieszczenia, które mogłoby zagrażać bezpieczeństwu przebywających w nim osób, np. w przypadku rozszczelnienia instalacji,

  • umożliwi wymianę powietrza w celu odprowadzenia wilgoci i zapachów.

Literatura

  1. Górski Z., Perepeczko A., Okrętowe maszyny i urządzenia pomocnicze. Tom I, Wyd. Trademar, Gdynia 1997.

  2. Janiak M., Krzyżaniak G., Urządzenia mechaniczne w inżynierii środowiska. Cz. 2. Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1999.

  3. Reymer B. red., Mały poradnik mechanika, Wyd. Nau­kowo-Techniczne, Warszawa 1996.

  4. Zagórski J., Zarys techniki cieplnej, WNT, Warszawa 1971.

  5. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 640).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.