Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych

Air thermodynamic parameters selection based on an example of a water park and swimming pool building
Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych
Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych
Fot. freeimages.com

W wielu obiektach basenowych stosuje się nocne obniżenia temperatury, co w okresie zimowym może powodować wzrost ryzyka wykraplania się wilgoci na zimnych przegrodach. Ryzyko to minimalizuje się, stosując nawiew szczelinowy ciepłym powietrzem, który tworzy kurtynę osłaniającą przegrody.

Korzystniejsze z punktu widzenia wystąpienia ryzyka kondensacji jest obniżenie wilgotności względnej w okresie nocnym. Natomiast względy eksploatacyjne (koszty uzdatniania powietrza) przemawiają za utrzymywaniem wyższej wilgotności względnej powietrza w hali basenowej w ciągu dnia.

W takich obiektach jak pływalnie parametry powietrza są zazwyczaj stałe w ciągu roku i doby, a pomieszczenia te wymagają ciągłej pracy wentylacji, zarówno w czasie ich użytkowania, jak i przerw. W niektórych obiektach stosuje się różnicowanie parametrów powietrza w zależności od pory roku czy dnia.

W okresie nocnym, kiedy basen jest nieczynny, zmieniać się może zarówno wilgotność względna, jak i temperatura powietrza. W wielu obiektach stosuje się nocne obniżenia temperatury, przez co zimą może rosnąć ryzyko wykraplania się wilgoci na zimnych przegrodach.

Parametry termodynamiczne, jakie powinny panować w hali basenowej, na etapie projektowania określa projektant, jednak podczas eksploatacji wielu parków wodnych zarządzający obiektem mają możliwość zmiany nastaw i decydują się często na wybór innych ustawień, co nie zawsze jest korzystne.

Charakterystyka analizowanych obiektów

Analizie poddano dwa różne obiekty basenowe – basen pływacki i park wodny. W hali basenowej pierwszego obiektu znajduje się jedna niecka basenowa, a w drugim cztery niecki basenowe, atrakcje wodne i zjeżdżalnie zewnętrzne. Obiekty te charakteryzują się innymi parametrami termodynamicznymi powietrza i wody utrzymywanymi w hali basenowej.

Basen pływacki

Zlokalizowany jest w II strefie klimatycznej okresu zimnego (tz = –18°C) oraz w II strefie klimatycznej okresu ciepłego (tz = 30°C). W obiekcie znajduje się niecka basenowa o powierzchni 312,5 m2 oraz dwie atrakcje basenowe. Powierzchnia hali basenowej wynosi 585 m2, a jej kubatura 5310 m3.

Do wentylacji hali zastosowano centralę basenową o wydajności 13 000 m3/h powietrza nawiewanego oraz 11 780 m3/h powietrza wywiewanego. Basen czynny jest od 8.00 do 22.00 od poniedziałku do soboty oraz od 10.00 do 20.00 w niedzielę.

Park wodny

Zlokalizowany jest w tych samych strefach klimatycznych, co pierwszy obiekt. Wybudowany został w 2006 r. We wspólnej hali basenowej znajduje się basen pływacki o powierzchni 312,5 m2, basen rekreacyjny z atrakcjami wodnymi, rwąca rzeka, brodzik dla dzieci z atrakcjami wodnymi, wanna do hydromasażu oraz dwie zjeżdżalnie zewnętrzne. Powierzchnia hali basenowej wynosi 1200 m2, a kubatura 8400 m3.

Współczynniki przenikania ciepła przegród zewnętrznych są następujące:

  • ściany zewnętrzne hali basenowej: U = 0,40 W/(m2 K),
  • stropy zewnętrzne: U = 0,30 W/(m2 K),
  • okna (hala basenowa): U = 1,40 W/(m2 K).

Halę basenową obsługuje centrala o wydajności 35 000 m3/h powietrza nawiewanego oraz 36 400 m3/h wywiewanego. Jednak strumień powietrza wywiewanego z pomieszczenia hali basenowej wynosi 32 300 m3/h, a pozostały strumień jest wyciągany przez wywiewniki w natryskach. Park wodny czynny jest codziennie od 6.00 do 22.00.

Parametry termodynamiczne powietrza w analizowanych halach basenowych

Basen pływacki

Na rys. 1 pokazano, jak kształtują się parametry powietrza wywiewanego z hali basenu pływackiego. Kiedy basen jest użytkowany, temperatura powietrza wynosi ok. 30°C, a wilgotność względna powietrza kształtuje się na poziomie 35–45%. Dokładny rozkład parametrów powietrza wywiewanego w ciągu doby przedstawiono na rys. 2 i 3.

W okresie nocnym następuje zjawisko obniżenia temperatury powietrza, która waha się od 28 do 29°C, a wraz z obniżeniem temperatury następuje zwiększenie wilgotności względnej powietrza w hali basenowej w przedziale od 50 do 55%. Niższa wilgotność względna w okresie użytkowania basenu wynika ze sposobu uzdatniania powietrza w centrali basenowej.

W ciągu dnia do hali nawiewane jest wyłącznie powietrze zewnętrzne, a recyrkulacja uruchamiania jest jedynie w nocy. Według [1] przy zastosowaniu central basenowych z jednostopniowym odzyskiem energii realizowanym w rekuperatorze bez recyrkulacji nie można w okresie zimowym utrzymywać w hali basenowej wilgotności względnej powietrza powyżej 40–45%.

Zbyt niska wilgotność względna powoduje intensyfikację procesu parowania – z lustra wody, a także zwilżonych posadzek, atrakcji wodnych, od osób kąpiących się, co może być przyczyną odczuwania przez nich dyskomfortu. Zwiększone odparowanie ze zwilżonej skóry człowieka powoduje nieprzyjemne odczucie chłodu.

W okresie nocnym, kiedy zaczyna pracować centrala basenowa na powietrzu mieszanym, w hali uzyskuje się wilgotność względną powietrza na poziomie 50–55%, zalecaną przez autorów publikacji [2, 3, 4].

Park wodny

Na rys. 4, 5 oraz 6 przedstawione zostały parametry powietrza wywiewanego z hali basenowej parku wodnego. W obiekcie tym temperatura powietrza jest utrzymywana w ciągu doby na stałym poziomie.

Jedyną zmienną zależną od pory dnia jest wilgotność względna, która maleje w okresie nocnym nawet do 40%. Wynika ona przede wszystkim ze zmniejszonych zysków wilgoci w okresie nocnym (mniejsza emisja od lustra wody, niepracujące atrakcje wodne, brak użytkowników). Wilgotność względna powietrza w czasie użytkowania basenu sięga 50–55%, a w okresie nocnym spada do 40–45% i znajduje się w przedziale zalecanym przez autora publikacji [2].

Według [4] w hali basenowej zaleca się utrzymywanie wilgotności względnej powietrza nie niższej niż 45% ze względu na komfort użytkowników (co nocą nie ma znaczenia) oraz rachunek ekonomiczny.

Czytaj dalej: Ocena trafności wyboru parametrów termodynamicznych >>

   12.01.2015
mgr inż.  Ilona Czerkawska
mgr inż.  Ilona Czerkawska
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza więcej »
mgr inż.  Bartosz Cyba
mgr inż.  Bartosz Cyba
Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza Politechnika Wrocławska więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl