Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zawory i regulatory do instalacji c.o.

Zawory i regulatory do instalacji c.o.
Zawory i regulatory do instalacji c.o.
Fot. HERZ

Zapewnienie komfortu wewnątrz pomieszczeń i niskich kosztów eksploatacyjnych wymaga hydraulicznego równoważenia instalacji oraz zastosowania regulatorów.

Współczesne instalacje c.o. to układy niskotemperaturowe działające prawidłowo i efektywnie przy ściśle założonych parametrach. Szczególnie ważne jest to w przypadku instalacji ogrzewania płaszczyznowego, układów z zasobnikami buforowymi, wspomaganych kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła.

Także w systemach płaszczyznowych grzewczo-chłodzących z odbiornikami o podwójnej funkcji – dostarczania ciepła i chłodu – niezbędne jest równoważnie. Służy m.in. wyeliminowaniu nadprzepływu, który nie tylko uniemożliwia osiągnięcie pełnego komfortu, ale też powoduje wysokie koszty eksploatacyjne, w tym na pompowanie – nawet o 20–40%.

Z kolei instalacje c.w.u. z cyrkulacją wymagają zapewnienia zmiennych przepływów w przewodzie cyrkulacyjnym oraz stałej temperatury wody w każdym punkcie poboru niezależnie od odległości od zasobnika i chwilowego zużycia ciepłej wody.

Zrównoważenie takiej instalacji pozwala na redukcję ilości wody cyrkulacyjnej podczas całego czasu pracy systemu, a dodatkowe akcesoria umożliwią dezynfekcję (przegrzew). Również zmodernizowane instalacje zasilane węzłami lub kotłami wymagają precyzyjnego zrównoważenia, zarówno na etapie projektu, jak i wykonywania instalacji.

O ile ten pierwszy etap jest zawsze realizowany, tym bardziej że projektanta wspomagają nierzadko automatyczne programy doboru, to ten drugi bywa przeoczony lub niestarannie przeprowadzony. Skutkiem zdania się tylko na projekt i niesprawdzenia faktycznego montażu armatury może być zła praca instalacji, a tym samym brak komfortu użytkowników i zbyt wysokie koszty eksploatacyjne.

Koszty inwestycji w hydrauliczne zrównoważenie wynoszą od kilku do kilkunastu procent całkowitych kosztów instalacji. Mogą się one wydawać wysokie, ale jeśli przyjrzymy się efektowi synergii, jaki dają zawory i regulatory – czyli równoważnie i sterowanie – okaże się, że inwestycja ta jest konieczna dla utrzymywania na racjonalnym poziomie kosztów eksploatacji.

Standardem jest obecnie bardzo precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach i jej okresowe obniżanie. Budynki spełniające aktualne wymagania izolacyjności mają mniejszą bezwładność cieplną pomieszczeń i bez narażania się na utratę komfortu użytkowania pomieszczeń można uzyskiwać w zrównoważonych hydraulicznie instalacjach c.o. nawet kilkanaście procent oszczędności w wydatkach na energię do ogrzewania.

W celu maksymalnego wykorzystania zalet zaworów równoważących warto je instalować tak, by możliwe było tworzenie w instalacji modułów, które mogą być niezależnie równoważone. Największe możliwości daje takie rozwiązanie, w którym każdy odbiornik końcowy, odgałęzienie i pion oraz przewód główny, a także każda jednostka oddająca ciepło lub chłód są wyposażone w zawory równoważące.

Takie instalacje łatwo regulować i serwisować, gdyż możliwe jest szybkie i precyzyjne wykrycie usterek oraz zamknięcie przepływów w czasie naprawy i konserwacji instalacji.

Na oszczędną eksploatację mają też wpływ urządzenia dostosowujące pracę instalacji do zmiennych strat i zysków ciepła w pomieszczeniach. Na rynek wprowadzane są coraz nowsze regulatory, w tempie porównywalnym do rozwoju rynku telefonów mobilnych, wiele z nich to urządzenia bezprzewodowe.

Do lamusa przechodzą regulatory typu załącz i wyłącz, a standardem są rozwiązania programowalne z wieloma funkcjami, w tym np. temperatury komfortowej, ekonomicznej i przeciwzamrożeniowej.

W rozbudowanych instalacjach w budynkach z pełną klimatyzacją są one od dawna standardem. Stają się nim także w małych instalacjach w domach energooszczędnych, z mechaniczną wentylacją, które coraz częściej korzystają z hybrydowych układów ogrzewania i chłodzenia zasilanych lub wspomaganych niejednokrotnie energią odnawialną.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   20.01.2015

Komentarze

(1)
creon | 30.04.2015, 10:34

Bardzo dobry i rzeczowy artykuł!

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl