Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Zawory i regulatory do instalacji c.o.

Zawory i regulatory do instalacji c.o.
Zawory i regulatory do instalacji c.o.
Fot. HERZ

Zapewnienie komfortu wewnątrz pomieszczeń i niskich kosztów eksploatacyjnych wymaga hydraulicznego równoważenia instalacji oraz zastosowania regulatorów.

Współczesne instalacje c.o. to układy niskotemperaturowe działające prawidłowo i efektywnie przy ściśle założonych parametrach. Szczególnie ważne jest to w przypadku instalacji ogrzewania płaszczyznowego, układów z zasobnikami buforowymi, wspomaganych kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła.

Także w systemach płaszczyznowych grzewczo-chłodzących z odbiornikami o podwójnej funkcji – dostarczania ciepła i chłodu – niezbędne jest równoważnie. Służy m.in. wyeliminowaniu nadprzepływu, który nie tylko uniemożliwia osiągnięcie pełnego komfortu, ale też powoduje wysokie koszty eksploatacyjne, w tym na pompowanie – nawet o 20–40%.

Z kolei instalacje c.w.u. z cyrkulacją wymagają zapewnienia zmiennych przepływów w przewodzie cyrkulacyjnym oraz stałej temperatury wody w każdym punkcie poboru niezależnie od odległości od zasobnika i chwilowego zużycia ciepłej wody.

Zrównoważenie takiej instalacji pozwala na redukcję ilości wody cyrkulacyjnej podczas całego czasu pracy systemu, a dodatkowe akcesoria umożliwią dezynfekcję (przegrzew). Również zmodernizowane instalacje zasilane węzłami lub kotłami wymagają precyzyjnego zrównoważenia, zarówno na etapie projektu, jak i wykonywania instalacji.

O ile ten pierwszy etap jest zawsze realizowany, tym bardziej że projektanta wspomagają nierzadko automatyczne programy doboru, to ten drugi bywa przeoczony lub niestarannie przeprowadzony. Skutkiem zdania się tylko na projekt i niesprawdzenia faktycznego montażu armatury może być zła praca instalacji, a tym samym brak komfortu użytkowników i zbyt wysokie koszty eksploatacyjne.

Koszty inwestycji w hydrauliczne zrównoważenie wynoszą od kilku do kilkunastu procent całkowitych kosztów instalacji. Mogą się one wydawać wysokie, ale jeśli przyjrzymy się efektowi synergii, jaki dają zawory i regulatory – czyli równoważnie i sterowanie – okaże się, że inwestycja ta jest konieczna dla utrzymywania na racjonalnym poziomie kosztów eksploatacji.

Standardem jest obecnie bardzo precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach i jej okresowe obniżanie. Budynki spełniające aktualne wymagania izolacyjności mają mniejszą bezwładność cieplną pomieszczeń i bez narażania się na utratę komfortu użytkowania pomieszczeń można uzyskiwać w zrównoważonych hydraulicznie instalacjach c.o. nawet kilkanaście procent oszczędności w wydatkach na energię do ogrzewania.

W celu maksymalnego wykorzystania zalet zaworów równoważących warto je instalować tak, by możliwe było tworzenie w instalacji modułów, które mogą być niezależnie równoważone. Największe możliwości daje takie rozwiązanie, w którym każdy odbiornik końcowy, odgałęzienie i pion oraz przewód główny, a także każda jednostka oddająca ciepło lub chłód są wyposażone w zawory równoważące.

Takie instalacje łatwo regulować i serwisować, gdyż możliwe jest szybkie i precyzyjne wykrycie usterek oraz zamknięcie przepływów w czasie naprawy i konserwacji instalacji.

Na oszczędną eksploatację mają też wpływ urządzenia dostosowujące pracę instalacji do zmiennych strat i zysków ciepła w pomieszczeniach. Na rynek wprowadzane są coraz nowsze regulatory, w tempie porównywalnym do rozwoju rynku telefonów mobilnych, wiele z nich to urządzenia bezprzewodowe.

Do lamusa przechodzą regulatory typu załącz i wyłącz, a standardem są rozwiązania programowalne z wieloma funkcjami, w tym np. temperatury komfortowej, ekonomicznej i przeciwzamrożeniowej.

W rozbudowanych instalacjach w budynkach z pełną klimatyzacją są one od dawna standardem. Stają się nim także w małych instalacjach w domach energooszczędnych, z mechaniczną wentylacją, które coraz częściej korzystają z hybrydowych układów ogrzewania i chłodzenia zasilanych lub wspomaganych niejednokrotnie energią odnawialną.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   20.01.2015

Komentarze

(1)
creon | 30.04.2015, 10:34

Bardzo dobry i rzeczowy artykuł!

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl