Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Płyny instalacyjne i inhibitory

Biofilm w instalacjach przemysłowych
Biofilm w instalacjach przemysłowych
Fot. mercor

Współczesne instalacje montowane są z różnych materiałów i współpracują z wysokosprawnymi urządzeniami. Między innymi z tych powodów wymagają starannego uzdatniania wody i stosowania inhibitorów korozji lub płynów instalacyjnych. W przeciwnym razie instalacje i urządzenia narażone są na szybką korozję i spadek sprawności.

Korozja

Nowoczesne urządzenia grzewcze składają się nawet z ok. 20 różnych materiałów. Wybór tych ostatnich ma ogromny wpływ na trwałość oraz eksploatację urządzenia. Kontaktują się w nim ze sobą różne metale (powstaje strumień prądu), występuje też pewna ilość tlenu (np. złączki, gwinty, lokalne podciśnienia w instalacji, częste uzupełnianie wody). W tych miejscach dochodzi do korozji elektrochemicznej, której ofiarą padają przede wszystkim metale nieszlachetne, ale także aluminium i miedź.

Instalacje są narażone na kilka rodzajów korozji, także mikrobiologiczną, którą powodują głównie glony i bakterie. Korozja może być ogólna, wżerowa i szczelinowa. Ponadto w instalacjach zachodzić może korozja selektywna polegająca na odcynkowaniu mosiądzu lub naprężeniowa – w miejscach tłoczenia, gięcia lub spawania elementów. Procesy korozyjne ulegają przyspieszeniu pod wpływem wyższej temperatury i większego ciśnienia oraz w obecności mikroorga­nizmów.

Kamień

Warstwy kamienia na wymienniku po stronie wody grubości 1–3 mm obniżają sprawność urządzeń o ok. 10%. Te o grubości 6–13 mm powodują wzrost zużycia paliwa o 50–60%. Pod kamieniem dochodzi do przepalenia materiału i zniszczenia urządzenia.

Biofilm

W instalacjach biofilm powstaje głównie w temperaturze 35–40°C. Procesy biologiczne w instalacjach są różnorodne i praktycznie trudno je opanować. Na przykład z czasem w warstwie styku z metalem rozwijają się bakterie beztlenowe wykorzystujące w procesach metabolicznych elektrony bezpośrednio z metali i kilkudziesięciokrotnie przyspieszające procesy korozyjne. Biofilm powoduje zwężenie przekrojów rur, zaburzenie przepływu, a nawet całkowite zaburzenie krążenia.

Zapobieganie

Uzdatnienie wody przed napełnieniem instalacji grzewczej to najprostszy sposób zapobiegania powyższym zagrożeniom. Był on skuteczny w instalacjach jednorodnych wykonanych z przewodów stalowych i stalowej armatury oraz stalowych wymienników. Obecnie samo odpowietrzenie i zmiękczenie wody nie zawsze spełnia swoją funkcję m.in. z uwagi na miks stosowanych w instalacji i wymiennikach materiałów oraz wymóg precyzyjnego sterowania temperaturą i przepływem. Dlatego stosuje się inhibitory korozji i płyny instalacyjne.

Tabela. Wymagania dot. jakości wody w instalacjach c.o. wg PN-93/C-04607 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody (X – nie określa się wskaźnika)
Tabela. Wymagania dot. jakości wody w instalacjach c.o. wg PN-93/C-04607 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody (X – nie określa się wskaźnika)

Inhibitory korozji dla instalacji c.o. to najczęściej mieszanka środków buforujących, zwalniających odkładanie się kamienia oraz biocydów. Inhibitory wprowadzone do wody tworzą w miejscach korozji barierę, która efektywnie izoluje anodę od wody w obiegu i od kontaktu z katodą. Korozja ulega spowolnieniu, ale utrzymanie tej warstwy wymaga stałej obecności inhibitorów w instalacji. Regulują one także poziom pH – zbyt kwaśny lub zasadowy odczyn wody wpływa na szybkość korozji. Zadaniem inhibitorów jest też zapobieganie odkładaniu się kamienia kotłowego i osadów oraz zanieczyszczeniom biologicznym.

Oferowane na rynku inhibitory korozji to przeważnie pakiety do zabezpieczania instalacji c.o., dobrze rozpuszczalne w wodzie. Ich stosowanie wymaga jednak odpowiedniego dla danej wody stężenia. O jakości inhbitorów decyduje wiele elementów, m.in. dodatki uszlachetniające i skład samej wody. Zawarte w niej siarczany, chlorki, rozpuszczone substancje stałe, a także twardość wody decydują o ostatecznej jakości płynu. Bagatelizowanie jakości wody prowadzi np. do wprowadzania nadmiernej ilości tlenu, który dezaktywuje inhibitory korozji.

Płyny instalacyjne produkowane są na bazie niezamarzającego glikolu i służą do wypełniania instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych, dostępne są też płyny do instalacji solarnych. Oferowane są obecnie produkty z tzw. serii eko – są to środki bezpieczne w stosowaniu i nietoksyczne. Płyny te zalecane są szczególnie w instalacjach w okresie zimowym – mogą przez kilka dni pozostawać bez stałego nadzoru. Mają też inhibitory i zabezpieczają instalację przed korozją i odkładaniem się kamienia kotłowego.

Standardowe płyny to produkty wielosezonowe, zapewniające prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatur od –35 do 100°C. Nie wchodzą w reakcje z powszechnie stosowanymi materiałami i uszczelnieniami. Okres ich użytkowania wynosi od 3 do 10 lat.

Każda instalacja wymaga indywidualnego podejścia i posiłkowanie się analogią może nie przynieść oczekiwanych skutków, zwłaszcza w przypadku indywidualnych ujęć wody. Warto też pamiętać, że w wielu miejscowościach istnieje więcej niż jedno ujęcie wody dla wodociągów – np. w Warszawie funkcjonują cztery ujęcia, w każdym szybkość przebiegu korozji jest różna i inne są jej przyczyny, a tym samym stosuje się odmienne środki zaradcze.

Podstawy prawne

Zagadnienia materiałów instalacyjnych i jakości wody w instalacji reguluje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych Rozdział 4 pt. Instalacje ogrzewcze w § 133 ust. 4: Wyroby zastosowane w instalacji ogrzewczej wodnej powinny być dobrane z uwzględnieniem wymagań Polskiej Normy dotyczącej jakości wody w instalacjach ogrzewania oraz z uwzględnieniem korozyjności wody i możliwości zastosowania ochrony przed korozją. Przywołana norma to PN-C-04607:1993 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   13.02.2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl