Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach
Cz. 1. Straty ciepła przez przenikanie i wentylację

New energy performance – the standards guide
Part 1 – heat losses through transmission and ventilation
Fot. Braas

W artykule poruszono problem zakresu stosowalności norm do obliczeń związanych z bilansowaniem energetycznym budynku na potrzeby sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej według nowej metodyki.

Charakterystyka energetyczna budynku zawiera, w zależności od etapu, na którym jest wykonywana, ocenę przewidywanego lub faktycznego zużycia energii w budynku związanego z jego użytkowaniem, tj. na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i wentylacji pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, oświetlenia wbudowanego oraz pracy urządzeń wspomagających systemy techniczne budynku. W obiektach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych z oceny wyłączony jest zakres oświetlenia wbudowanego.

Każda z poddanych analizie energetycznej dziedzin ma własny zbiór norm przedmiotowych definiujący zakres wymaganych szczegółowych obliczeń, charakterystycznych wielkości w danym zakresie, specyfikę warunków brzegowych i sposoby ich określania czy badania wielkości poszczególnych parametrów.

W nowej metodyce obliczeń charakterystyki energetycznej normy przedmiotowe oraz dane typowego roku meteorologicznego powołane zostały bardzo ogólnie, bez ich szczegółowego wskazania (numeru i tytułu), co w początkowym okresie pracy przysparza sporo trudności. Wybór istotnych w obliczeniach norm wynika z bezpośredniego powołania w rozporządzeniu oraz pośrednio przez odwołania zamieszczone we wskazanych normach.

Obliczenia zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania i wentylacji

Algorytm obliczeń zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania i wentylacji pomieszczeń przewiduje określenie dla analizowanej przestrzeni:

 • współczynników wymiany ciepła przez przenikanie i wentylację oraz strat ciepła przez przenikanie i wentylację,
 • całkowitych zysków ciepła – wewnętrznych oraz od promieniowania słonecznego,
 • bilansu potrzeb i strat ciepła w skali typowego roku meteorologicznego – zapotrzebowania na energię użytkową,
 • średniej sezonowej sprawności całkowitej systemu ogrzewania oraz zapotrzebowania na energię końcową (finalną) na potrzeby ogrzewania i wentylacji,
 • zapotrzebowania na energię pomocniczą w systemie,
 • współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii w rozpatrywanym systemie,
 • zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.

Obliczenia wykonuje się w miesięcznym kroku czasowym przy uwzględnieniu elementów klimatu zewnętrznego określonych w typowym roku meteorologicznym wygenerowanym z danych klimatycznych najbliższej, względem lokalizacji analizowanej przestrzeni, stacji meteorologicznej.

W artykule szczegółowo omówiono każdy z elementów wspomnianego algorytmu obliczeń ze szczególnym podkreśleniem zakresu stosowalności norm przedmiotowych.

Straty ciepła przez przenikanie

Obowiązująca metodyka obliczeń charakterystyki energetycznej budynku [15] podaje tylko ogólny wzór opisujący współczynnik wymiany (przenoszenia) ciepła przez przenikanie (1), dalej odwołując się do metody podstawowej obliczeń zawartej w normie dotyczącej instalacji ogrzewczych w budynkach – metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego, tj. normy PN-EN 12831 [9].

(1)

Współczynnik wymiany ciepła ustalany jest dla przegród ograniczających przestrzeń o regulowanej temperaturze w czterech możliwych sytuacjach, w których przegroda oddziela środowisko wewnętrzne (i) od zewnętrznego (e) – Htr,ie (2), przestrzeni o nieregulowanej temperaturze (u) i następnie warunków zewnętrznych (e) – Htr,iue (3); przestrzeni sąsiedniej w tej samej lub przyległej części budynku (j) – Htr,ij (4) oraz gruntu (g) – Htr,ig (5).

(2)

(3)

(4)

(5)

gdzie:
Ak – pole powierzchni k-tego komponentu, m2;
Uk – współczynnik przenikania ciepła k-tego komponentu, W/(m2 K);
bu – współczynnik redukcji temperatury, –;
e, f, GW – współczynniki korekcyjne (opis w tekście), –;
l – długość węzła tworzącego mostek termiczny, m;
y – liniowy współczynnik przenikania ciepła, W/(m K).

Powołany we wzorach (2–5) współczynnik przenikania ciepła obliczany jest według odpowiedniej normy przedmiotowej z zakresu fizyki budowli, w zależności od rodzaju przegrody chłodzącej:

  Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
  ZOBACZ >>
 • PN-EN ISO 6946 [1] – w przypadku przegród pełnych w kontakcie z powietrzem,
 • PN-EN ISO 10077-1 oraz PN-EN ISO 10077-2 [5, 6] – w odniesieniu do stolarki otworowej,
 • PN-EN ISO 13370 [10] – dla przegród w kontakcie z gruntem.

Granica stosowalności norm PN-EN ISO 13370 i PN-EN ISO 6946 określona została w normie PN-EN ISO 13789 [11]. Przyjęty podział elementów budynku ze względu na kontakt z gruntem prze­biega na granicy wewnętrznego poziomu podłogi na gruncie w przypadku braku podpiwni­czenia oraz na granicy zewnętrznego poziomu gruntu – w sytuacji gdy obiekt ma podziemie ogrzewane.

Wyznaczona izolacyjność termiczna przegród (współczynnik przenikania ciepła U) powinna uwzględniać obliczeniową wartość przewodności cieplnej materiałów tworzących przegrodę określoną na podstawie normy PN-EN ISO 10456 [8] (dotychczas obowiązująca norma PN-EN 12524 została wycofana w marcu 2012 r.).

W przypadku podłóg na gruncie zgodnie z normą PN-EN ISO 13370 opór cieplny warstw podłogowych (Rf) uwzględnia tylko warstwy izolacyjne oraz wykończeniowe i w skrajnym przypadku – wykończenia podłogi posadzką o dużej przewodności cieplnej i braku warstw izolacyjnych – przyjmuje wartość 0 (m2 K)/W [10]. Dodatkowo w obliczeniach wymiany ciepła z gruntem należy zwrócić uwagę na sposób obliczania powierzchni i obwodu podłogi, w zależności od występowania lub braku podpiwniczenia (podziemie ogrzewane). Zasadę wymiarowania przedstawiono na rys. 1.

Czytaj dalej: Straty ciepła przez przenikanie cd. >>

   28.01.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czego jeszcze nie wiesz o pompie cyrkulacyjnej »

niezawodna pompa cyrkulacyjna

Energooszczędna, elektroniczna pompa cyrkulacyjna do instalacji ciepłej wody użytkowej. Gwarantuje (...) czytam więcej »

 


Optymalizacja zurzycia energii na dużej powierzchni » Jak skutecznie mierzyć zużycie gazu »
 systemy gazomierz

 


Czym skutecznie ugasisz pożar »

hydranty


 


Chcesz wkrętarkę? Weź udział w konkursie » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji

Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Energia z nieczynnych kopalń
 • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl