RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach | cz. 1. Straty ciepła przez przenikanie i wentylację

New energy performance – the standards guide | Part 1 – heat losses through transmission and ventilation

Bilans energetyczny budynku, Fot. Braas

Bilans energetyczny budynku, Fot. Braas

W artykule poruszono problem zakresu stosowalności norm do obliczeń związanych z bilansowaniem energetycznym budynku na potrzeby sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej według nowej metodyki.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Charakterystyka energetyczna budynku zawiera, w zależności od etapu, na którym jest wykonywana, ocenę przewidywanego lub faktycznego zużycia energii w budynku związanego z jego użytkowaniem, tj. na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i wentylacji pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, oświetlenia wbudowanego oraz pracy urządzeń wspomagających systemy techniczne budynku. W obiektach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych z oceny wyłączony jest zakres oświetlenia wbudowanego.

Każda z poddanych analizie energetycznej dziedzin ma własny zbiór norm przedmiotowych definiujący zakres wymaganych szczegółowych obliczeń, charakterystycznych wielkości w danym zakresie, specyfikę warunków brzegowych i sposoby ich określania czy badania wielkości poszczególnych parametrów.

W nowej metodyce obliczeń charakterystyki energetycznej normy przedmiotowe oraz dane typowego roku meteorologicznego powołane zostały bardzo ogólnie, bez ich szczegółowego wskazania (numeru i tytułu), co w początkowym okresie pracy przysparza sporo trudności. Wybór istotnych w obliczeniach norm wynika z bezpośredniego powołania w rozporządzeniu oraz pośrednio przez odwołania zamieszczone we wskazanych normach.

Obliczenia zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania i wentylacji

Algorytm obliczeń zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania i wentylacji pomieszczeń przewiduje określenie dla analizowanej przestrzeni:

  • współczynników wymiany ciepła przez przenikanie i wentylację oraz strat ciepła przez przenikanie i wentylację,
  • całkowitych zysków ciepła – wewnętrznych oraz od promieniowania słonecznego,
  • bilansu potrzeb i strat ciepła w skali typowego roku meteorologicznego – zapotrzebowania na energię użytkową,
  • średniej sezonowej sprawności całkowitej systemu ogrzewania oraz zapotrzebowania na energię końcową (finalną) na potrzeby ogrzewania i wentylacji,
  • zapotrzebowania na energię pomocniczą w systemie,
  • współczynników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii w rozpatrywanym systemie,
  • zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.

Obliczenia wykonuje się w miesięcznym kroku czasowym przy uwzględnieniu elementów klimatu zewnętrznego określonych w typowym roku meteorologicznym wygenerowanym z danych klimatycznych najbliższej, względem lokalizacji analizowanej przestrzeni, stacji meteorologicznej.

W artykule szczegółowo omówiono każdy z elementów wspomnianego algorytmu obliczeń ze szczególnym podkreśleniem zakresu stosowalności norm przedmiotowych.

Straty ciepła przez przenikanie

Obowiązująca metodyka obliczeń charakterystyki energetycznej budynku [15] podaje tylko ogólny wzór opisujący współczynnik wymiany (przenoszenia) ciepła przez przenikanie (1), dalej odwołując się do metody podstawowej obliczeń zawartej w normie dotyczącej instalacji ogrzewczych w budynkach – metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego, tj. normy PN-EN 12831 [9].

Straty ciepła przez przenikanie(1)

Współczynnik wymiany ciepła ustalany jest dla przegród ograniczających przestrzeń o regulowanej temperaturze w czterech możliwych sytuacjach, w których przegroda oddziela środowisko wewnętrzne (i) od zewnętrznego (e) – Htr,ie (2), przestrzeni o nieregulowanej temperaturze (u) i następnie warunków zewnętrznych (e) – Htr,iue (3); przestrzeni sąsiedniej w tej samej lub przyległej części budynku (j) – Htr,ij (4) oraz gruntu (g) – Htr,ig (5).

przegroda oddziela środowisko wewnętrzne (i) od zewnętrznego(2)

przestrzeni o nieregulowanej temperaturze (u) i następnie warunków zewnętrznych (e) (3)

przestrzeni sąsiedniej w tej samej lub przyległej części budynku(4)

gruntu(5)

gdzie:
Ak – pole powierzchni k-tego komponentu, m2;
Uk – współczynnik przenikania ciepła k-tego komponentu, W/(m2 K);
bu – współczynnik redukcji temperatury, –;
e, f, GW – współczynniki korekcyjne (opis w tekście), –;
l – długość węzła tworzącego mostek termiczny, m;
y – liniowy współczynnik przenikania ciepła, W/(m K).

Powołany we wzorach (2–5) współczynnik przenikania ciepła obliczany jest według odpowiedniej normy przedmiotowej z zakresu fizyki budowli, w zależności od rodzaju przegrody chłodzącej:

  • PN-EN ISO 6946 [1] – w przypadku przegród pełnych w kontakcie z powietrzem,
  • PN-EN ISO 10077-1 oraz PN-EN ISO 10077-2 [5, 6] – w odniesieniu do stolarki otworowej,
  • PN-EN ISO 13370 [10] – dla przegród w kontakcie z gruntem.

Granica stosowalności norm PN-EN ISO 13370 i PN-EN ISO 6946 określona została w normie PN-EN ISO 13789 [11]. Przyjęty podział elementów budynku ze względu na kontakt z gruntem prze­biega na granicy wewnętrznego poziomu podłogi na gruncie w przypadku braku podpiwni­czenia oraz na granicy zewnętrznego poziomu gruntu – w sytuacji gdy obiekt ma podziemie ogrzewane.

Wyznaczona izolacyjność termiczna przegród (współczynnik przenikania ciepła U) powinna uwzględniać obliczeniową wartość przewodności cieplnej materiałów tworzących przegrodę określoną na podstawie normy PN-EN ISO 10456 [8] (dotychczas obowiązująca norma PN-EN 12524 została wycofana w marcu 2012 r.).

W przypadku podłóg na gruncie zgodnie z normą PN-EN ISO 13370 opór cieplny warstw podłogowych (Rf) uwzględnia tylko warstwy izolacyjne oraz wykończeniowe i w skrajnym przypadku – wykończenia podłogi posadzką o dużej przewodności cieplnej i braku warstw izolacyjnych – przyjmuje wartość 0 (m2 K)/W [10]. Dodatkowo w obliczeniach wymiany ciepła z gruntem należy zwrócić uwagę na sposób obliczania powierzchni i obwodu podłogi, w zależności od występowania lub braku podpiwniczenia (podziemie ogrzewane). Zasadę wymiarowania przedstawiono na rys. 1.

 wymiarowanie podłogi na gruncie zgodnie z normą

Rys. 1. Sposób wymiarowania podłogi na gruncie zgodnie z normą [10]: a) budynku niepodpiwniczonego z zastosowaniem systemu wymiarowania zewnętrznego; b) budynku podpiwniczonego (podziemie ogrzewane) z zastosowaniem wymiarów całkowitych wewnętrznych
Źródło: Autorzy

Należy zwrócić uwagę, że powołana w metodyce obliczeń norma PN-EN 12831 dopuszcza, poza obliczeniami zgodnymi z normą PN-EN ISO 13370, wykorzystanie wartości ekwiwalentnej Ueqiuv współczynnika przenikania ciepła podłogi na gruncie, ustalanego na podstawie wartości wymiaru charakterystycznego podłogi B’, zagłębienia górnej warstwy podłogi z oraz podstawowej wartości współczynnika przenikania ciepła U wyznaczonego zgodnie z normą [4].

Należy jednak wskazać, że wykorzystanie wartości ekwiwalentnych nie daje możliwości uwzględnienia rzeczywistych warunków cieplnych podłoża, wpływu izolacji krawędziowej, typu podłogi (w tym podłogi podniesionej), a przede wszystkim – nie ma zastosowania do podłóg o niskim współczynniku przenikania ciepła, np. domów pasywnych, dla których współczynnik przenikania ciepła jest mniejszy niż 0,25 W/(m2 K).

Zgodnie ze wzorem (5) współczynnik wymiany ciepła z przestrzeni ogrzewanej do gruntu koryguje się wielkościami fg1, fg2 oraz GW. Współczynnik korekcyjny uwzględniający wpływ wody gruntowej na zwiększenie wymiany ciepła określa się na podstawie normy PN-EN ISO 13370, jednak w tym celu wymagana jest znajomość głębokości lustra wody gruntowej poniżej terenu oraz jej średniej prędkości przepływu.

Wartości przybliżone dla dwóch przypadków (odległość pomiędzy założonym poziomem wód gruntowych oraz płytą podłogi na gruncie wynosząca do i ponad 1 m) podaje norma PN-EN 12831 w załączniku normatywnym NB. Orientacyjna wartość współczynnika uwzględniającego wpływ rocznych wahań temperatury zewnętrznej fg1 wynosi 1,45, natomiast współczynnik fg2 (wg wzoru (6)) uwzględnia różnicę między średnią roczną temperaturą powietrza zewnętrznego a jej wartością obliczeniową.

 Dane klimatyczne do określenia współczynnika redukcyjnego

Tabela 1. Dane klimatyczne do określenia współczynnika redukcyjnego fg2, na podstawie [9, 19]

W przypadku obliczeń obciążenia cieplnego pomieszczeń w projektowaniu instalacji centralnego ogrzewania do wyznaczenia współczynnika fg2 przyjmowane są wartości średniej rocznej temperatury powietrza zewnętrznego w strefie klimatycznej, natomiast do obliczenia charakterystyki energetycznej budynku przyjmuje się średnią roczną temperaturę powietrza zewnętrznego z rozpatrywanej lokalizacji budynku (tabela 1).

Współczynnik wymiany ciepła przez przenikanie(6)

Współczynnik wymiany ciepła przez przenikanie, opisany zależnościami (2) i (3), uwzględnia dwuwymiarową wymianę ciepła przez mostki termiczne. Liniowy współczynnik przenikania ciepła określa się na podstawie katalogu mostków cieplnych zamieszczonego w normie PN-EN ISO 14683 [13], wyznaczonego dla węzłów przegród o współczynniku przenikania ciepła ok. 0,35 W/(m2 K).

Katalog zawiera ograniczona liczbę rozwiązań, stąd w przypadku prowadzenia bardziej szczegółowych obliczeń lub analiz węzłów przegród pasywnych lub semi-pasywnych liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka termicznego powinien zostać wyznaczony metodą opisaną w normach PN-EN ISO 10211-1 [7] oraz PN‑EN ISO 10211-2, z reguły z zastosowaniem programów numerycznych.

Przy zastosowaniu w obliczeniach systemu wymiarowania zewnętrznego suma iloczynów liniowego współczynnika przenikania ciepła y i długości węzłów tworzących mostek termiczny daje możliwość uwzględnienia, poprzez podwójne przeliczenie, również trójwymiarowej wymiany ciepła powstającej na przecięciu dwóch lub więcej mostków termicznych (rys. 2).

Graficzna interpretacja wielowymiarowej wymiany ciepła

Rys. 2. Graficzna interpretacja uwzględnienia wielowymiarowej wymiany ciepła przy zastosowaniu systemu wymiarowania zewnętrznego
Źródło: Autorzy

Przy bilansowaniu mostków termicznych należy również zwrócić uwagę, że przez powołanie w metodyce obliczeń charakterystyki energetycznej budynków [15] podstawowej metody wyznaczania współczynnika wymiany ciepła przez przenikanie nie mają dalszego zastosowania wartości poprawkowego współczynnika DUTb powszechnie wykorzystywane do uwzględnienia wpływu mostków termicznych w obliczeniach obciążenia cieplnego pomieszczeń metodą uproszczoną [9].

W sytuacji gdy przegroda zamykająca przestrzeń o regulowanej temperaturze graniczy z przestrzenią nieogrzewaną, w obliczeniach współczynnika wymiany ciepła (wzór (3)) stosuje się współczynnik redukcji temperatury wyznaczany zgodnie z normą PN-EN 12831 [9] lub normą PN-EN ISO 13789 [11], opisany zależnościami (7) i (8):

zależności temperatury(7)

zależności współczynnika wymiany ciepła (8)

gdzie:
qint,i – temperatura przestrzeni ogrzewanej, °C;
qu – temp. przestrzeni nieogrzewanej, °C;
qe – temperatura środowiska zewnętrznego, °C;
Hue – współczynnik wymiany ciepła pomiędzy przestrzenią nieogrzewaną i środowiskiem zewnętrznym, W/K;
Hiu – współczynnik wymiany ciepła pomiędzy przestrzenią ogrzewaną i nieogrzewaną, W/K.

W przypadku występowania w budynku przegród z izolacją transparentną, wentylowanych ścian słonecznych czy innych komponentów specjalnych obliczenia współczynnika wymiany ciepła przez przenikanie należy wykonać zgodnie z postanowieniami normy PN-EN ISO 13790 [12].

Straty ciepła przez przenikanie, zgodnie z obowiązującą metodyką obliczeń [15], wyznacza się z zależności (9), analogicznie jak w przypadku normy dotyczącej obliczeń energetycznych właściwości użytkowych budynków – obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia [12].

obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia (9)

gdzie:
tM – liczba godzin w analizowanym miesiącu, h;
qint,s,H – temperatura rozpatrywanej przestrzeni ogrzewanej s w trybie ogrzewania, °C.

Temperaturę wewnętrzną w strefie (10) oblicza się zgodnie z normą PN-EN ISO 13790 [12] jako średnią ważoną, gdzie wagę stanowi powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze – powierzchnia użytkowa [15] zdefiniowana w normie dotyczącej obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych w budownictwie [14] oraz uszczegółowiona w metodyce obliczeń [15] analogicznie do przyjętych zapisów rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [16].

temperaturę wewnętrzną w strefie(10)

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z obowiązującą metodyką obliczeń [15] jedną strefę obliczeniową można utworzyć w sytuacji, gdy różnica temperatury przestrzeni przyległych strefy ogrzewanej nie różni się więcej niż o 4 K. Szczegółowy opis warunków podziału budynku na strefy obliczeniowe przedstawiony jest w normie poświęconej obliczaniu zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia, tj. PN-EN ISO 13790 [12].

Średnia miesięczna temperatura powietrza zewnętrznego do wzoru (9) przyjmowana jest z danych typowego roku meteorologicznego [19], określonego dla 61 stacji meteorologicznych zlokalizowanych na terenie kraju. Do obliczeń należy przyjmować informacje ze stacji najbliższej względem analizowanej lokalizacji budynku [15].

Straty ciepła przez wentylację

Zgodnie z metodyką obliczeń charakterystyki energetycznej [15] współczynnik wymiany ciepła przez wentylację oblicza się z zależności (11), analogicznie do zapisów normy PN-EN ISO 13789 [11] oraz PN-EN ISO 13790 [12]. W nowym ujęciu obliczeń objętość rozpatrywanych strumieni powietrza warunkuje się przeznaczeniem budynku oraz rodzajem systemu wentylacji (tabela 2).

strumienie powietrza oraz współczynniki redukcji temperatury

Tabela 2. Uśrednione w czasie strumienie powietrza k oraz ich współczynniki redukcji temperatury [15]

Objętość uśrednionego w czasie podstawowego strumienia powietrza wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej określona została wskaźnikowo w odniesieniu do powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze (12), a w przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zależnością (13).

W odniesieniu do przypadków, które nie zostały wyszczególnione w metodyce obliczeń [15], zastosowanie mają postanowienia normy dotyczącej obliczania zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia, tj. PN-EN ISO 13790 [12], która z kolei zawiera powołanie na normy PN-EN 15241 [1] i PN-EN 15242 [2] oraz PN-EN 15243 [3].

Hve,s(11)

Vve,l,n(12)

Vve,l,n(13)

gdzie:
raca – pojemność cieplna powietrza, przyjmowana jako wartość stała wynosząca 1200 J/(m3 K);
bve,k – współczynnik redukcji temperatury strumienia k, –;
Vve,k – rozpatrywany strumień powietrza, m3/s;
Vve,1,s – podstawowy strumień powietrza zewnętrznego w okresie użytkowania, m3/(m2 s);
Af – powierzchnia przestrzeni o regulowanej temperaturze, m2;
rn – współczynnik redukcyjny, –.

Współczynnik b, określający udział czasu pracy wentylatorów wentylacji mechanicznej w rozpatrywanym okresie, wynika ze sposobu użytkowania budynku oraz wymagań określonych w przepisach techniczno-budowlanych. W przypadku braku danych wyznaczany jest na podstawie normy PN-EN ISO 13790 [12] zawierającej odnośnik do kolejnej normy, tj. PN-EN 15242 [2].

Średnią miesięczną sprawność odzysku ciepła z powietrza usuwanego przy zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła oblicza się z zależności [15]:

Średnią miesięczną sprawność odzysku ciepła(14)

w której sprawność gruntowego wymiennika ciepła hGWC,n przyjmowana jest na podstawie danych udostępnionych przez dostawcę, producenta lub zawartych w projektowej dokumentacji technicznej, a sprawność temperaturową wymiennika ciepła hoc1,n wyznacza się na podstawie zapisów norm PN-EN 15241 i 15242 [1, 2] poprzez powołanie w normie PN-EN ISO 13790 [12].

Dodatkowy strumień powietrza powstający na skutek oddziaływania sił wyporu termicznego oraz działania wiatru Vinf wyznacza się z zależności (15) w przypadku przeprowadzenia badania szczelności powietrznej obudowy. W sytuacji gdy badanie nie zostało przeprowadzone, korzysta się ze wzoru (16), przyjmując krotność wymiany powietrza [15] n na poziomie 0,2 h–1 – w przypadku budynków wzniesionych po 1995 r. oraz wcześniejszych, o ile po roku 1995 zostały w nich wymienione okna i drzwi balkonowe.

W pozostałych przypadkach przyjmuje się krotność wymiany kubatury wewnętrznej wynoszącą 0,3 h–1. We wzorach (15) i (16) przez V oznaczono kubaturę wewnętrzną analizowanej strefy wyrażoną w m3.

kubaturę wewnętrzną analizowanej strefy(15)

kubatura wewnętrzna analizowanej strefy(16)

Straty ciepła przez wentylację, zgodnie z obowiązującą metodyką obliczeń [15], wyznacza się z zależności (17), analogicznie jak w przypadku strat ciepła przez przenikanie (10).

Straty ciepła przez wentylację(17)

obliczenia strat ciepła przez przenikanie i wentylację

Tabela 3. Wykaz odwołań normatywnych w obliczeniach strat ciepła przez przenikanie i wentylację

Podsumowanie

W obliczeniach strat ciepła przez przenikanie i wentylację przeprowadzanych na potrzeby określenia charakterystyki energetycznej budynków zastosowanie ma kilkanaście norm przedmiotowych przywołanych w metodyce obliczeń [15] w sposób bezpośredni lub pośredni. Należy podkreślić, że zapisy każdej z wymienionych w artykule norm mają ograniczony zakres zastosowania w obowiązującym algorytmie określania wskaźników energetycznych budynku. Zestawienie głównych i wtórnych powołań normatywnych przedstawiono w tabeli 3.

Pracę ze wskazanym zbiorem norm przedmiotowych utrudnia brak spójności językowej wynikający z ich tłumaczenia na język polski oraz już niezależna od Polskiego Komitetu Normalizacyjnego niespójność przyjętych oznaczeń poszczególnych wielkości. Szeroki zakres powołań zapisów norm przedmiotowych oraz opisane w nich metody obliczeniowe i dopuszczalne uproszczenia powodują możliwość powstania rozbieżności obliczeniowych w zależności od interpretacji dostępnych danych wejściowych oraz przyjętej metodyki postępowania zgodnej z wyszczególnionymi normatywami.

Literatura

  1. 1PN-EN 15241:2007 + AC:2011 Wentylacja budynków. Metody obliczenia strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza.
  2. PN-EN 15242:2007 Wentylacja budynków. Metody obliczeniowe do wyznaczania strumieni objętości powietrza w budynkach z uwzględnieniem infiltracji.
  3. PN-EN 15243:2007 Wentylacja budynków. Obliczanie temperatury wewnętrznej, obciążenia i energii w budynkach wyposażonych w systemach klimatyzacji.
  4. PN-EN ISO 6946:2008 Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania.
  5. PN-EN ISO 10077-1:2007 Cieplne właściwości okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła. Część 1: Metoda uproszczona
  6. PN-EN ISO 10077-2:2012 Cieplne właściwości okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła. Część 2: Metoda komputerowa dla ram.
  7. PN EN ISO 10211-1:2008 Mostki cieplne w budynkach. Strumień cieplny i temperatura powierzchni. Ogólne metody obliczania.
  8. PN-EN ISO 10456:2009 Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe i procedury określania deklarowanych i obliczeniowych wartości cieplnych.
  9. PN-EN 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia ciepl­nego.
  10. PN-EN ISO 13370:2008 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Przenoszenie ciepła przez grunt. Metody obliczania
  11. PN-EN ISO 13789:2008 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Współczynnik przenoszenia ciepła przez przenikanie i wentylację. Metoda obliczania.
  12. PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.
  13. PN-EN ISO 14683:2008 Mostki cieplne w budynkach. Liniowy współczyn­nik przenikania ciepła. Metody uproszczone i wartości orientacyjne.
  14. PN-ISO 9836:1997 Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
  15. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub samodzielnej części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU 2014, poz. 888).
  16. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 27 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU 2012, poz. 462).
  17. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2013, poz. 926).
  18. Gawin D., Sabiniak H. red., Świadectwa charakterystyki energetycznej. Praktyczny poradnik, ArCADiasoft Chudzik sp.j., Łódź 2010.
  19. Typowy rok meteorologiczny, www.mir.gov.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.