Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników

Division of fees due for central heating – coefficients of assessment of radiators

W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to z zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń ocieplonych.

Wartości współczynników UF, jako związane z gabarytami geometrycznymi grzejnika, nie są korygowane po wykonaniu termomodernizacji budynków i nie odpowiadają mocom cieplnym potrzebnym do ogrzewania pomieszczeń.

Wraz z wykonaniem termomodernizacji należy skorygować wartości współczynników Rm, które uwzględniają położenie mieszkania w bryle budynku. Nie stosuje się innych współczynników uwzględniających zmniejszenie strat ciepła wskutek termomodernizacji poszczególnych pomieszczeń.

Współczynniki oceny grzejnika UF są zależne od KQ (UF = f(KQ)), a definicja brzmi: współczynnik oceny KQ jest bezwymiarową wartością liczbową nominalnej mocy grzejnika wyrażonej w watach. Nominalna moc grzejnika przy przyjętych temperaturach 90/70/20°C pomiarów w komorze badawczej wynika z wymiarów grzejnika.

Przytoczona powyżej definicja pochodzi z wycofanej normy PN-EN 834:1999 [1]. Od grudnia 2013 r. obowiązuje norma PN-EN 834:2013-12 Podzielniki kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki. Przyrządy zasilane energią elektryczną (w języku angielskim).

Obie te normy wskazują, że współczynnik oceny KQ związany jest z wielkością grzejnika. W związku z tym w normach tych nie ma odniesienia do kwestii zmniejszenia obciążeń cieplnych ogrzewanych pomieszczeń, np. na skutek przeprowadzonej termomodernizacji.

W wycofanej normie z 1999 r. w załączniku 4 „Dodatkowe poprawki” w pkt 1 zapisano: W ramach rozliczania kosztów ogrzewania dopuszcza się dodatkowe współczynniki poprawkowe według ustalenia krajowego, szczególnie takie, które nie mają charakteru pomiarowo-technicznego. Podobny zapis znaleźć można w normie PN-EN 834:2013-12, w załączniku 5: Within the context of heat cost billing, additional correction factors are permissible which are in accordance with national specifications, particularly if they are not of a metrological nature” (pol. W kontekście rozliczania kosztów ciepła, dodatkowe czynniki korygujące są dopuszczalne, jeżeli są zgodne z przepisami krajowymi, w szczególności jeżeli nie mają charakteru pomiarowego).

Wartość współczynnika oceny UF w zależności od nominalnej mocy cieplnej grzejnika w wybranym mieszkaniu przedstawia rys. 1. Punkty w kolorze niebieskim odpowiadają grzejnikom. Linia czarna to uzyskana aproksymacja określona równaniem:

(1)

Wartość współczynnika korelacji R² = 0,9791. Nominalne moce grzejników i odpowiadające im współczynniki oceny UF zestawiono również w tabeli 1.

Budynek mieszkalny o łącznej powierzchni lokali 1945,80 m2 ogrzewany jest z węzła cieplnego przy sąsiednim bloku. Liczniki ciepła są zamontowane w piwnicach poszczególnych budynków.

Ciepłomierze rejestrują zużycie ciepła w poszczególnych budynkach, a straty ciepła w sieci ogrzewczej doprowadzającej ciepło do budynków nie są uwzględniane w tych pomiarach. Rozliczenie opłat za centralne ogrzewanie wykonano w oparciu o kwotę uwzględniającą faktycznie poniesione wydatki, które zestawiono w tabeli 2.

Należność za moc zamówioną może być rozliczana w oparciu o powierzchnię ogrzewanych mieszkań, natomiast należność za zużyte ciepło – według wskazań podzielników. Przyjęcie większej kwoty do rozliczeń w oparciu o powierzchnię ogrzewanych mieszkań powoduje zmniejszenie wpływu wartości odczytanych z podzielników ciepła na ustalenie należności za ogrzewanie poszczególnych mieszkań.

Regulaminy spółdzielni mieszkaniowych określają, jaką część kosztów ogrzewania bloku rozlicza się w oparciu o powierzchnię mieszkania, a jaką według wskazań podzielników ciepła. Zwykle zakres wartości kosztów rozliczanych w oparciu o powierzchnię mieszkań wynosi 20–80%. Kwota rozliczana w oparciu o powierzchnię mieszkań nie powinna być mniejsza niż należność za moc zamówioną. Często przyjmuje się, że połowa kosztów ogrzewania bloku rozliczana jest w oparciu o powierzchnię mieszkań.

W dalszej części artykułu wyznaczono należności za ogrzewanie poszczególnych mieszkań w bloku. Obliczenia przeprowadzono w dwóch wariantach różniących się wartościami współczynników UF oceny grzejników. W wariancie obliczeniowym A przyjęto wartości współczynników UF poszczególnych grzejników wg jednej z firm rozliczających koszty ciepła. Współczynniki te firma określa w oparciu o gabaryty geometryczne grzejnika. W wariancie obliczeniowym B zastosowano wartości współczynników UF wyznaczone według mocy cieplnej grzejników wynikającej ze strat ciepła pomieszczeń po termomodernizacji wg równania (1).

Oba warianty obliczeń dotyczące budynku po termomodernizacji wykonano w oparciu o dane z tabeli 2. Przyjęto, że 50% kosztów ogrzewania rozpatrywanego bloku rozliczane jest w oparciu o powierzchnię ogrzewanych mieszkań.

Przykład obliczeniowy

Należność za ogrzewanie jest sumą należności wyznaczonych w oparciu o powierzchnię mieszkania oraz kosztów wyznaczonych w oparciu o odczyty z podzielników ciepła.

Wyznaczenie kosztów ogrzewania 1 m2 mieszkania

Połowę kosztów ogrzewania (tabela 3) rozpatrywanego bloku uwzględniono przy obliczaniu ceny ciepła przypadającej na powierzchnię 1 m2 mieszkania: (36 623,23 : 2) : 1945,80 = 9,41 zł/m2. Wyznaczona powyżej cena ogrzewania 1 m2 mieszkania pomnożona przez jego powierzchnię jest cząstkową należnością za ogrzewanie.

Wyznaczenie kosztów przypadających na jednostkę zużycia ciepła

Pozostałą część kosztów ogrzewania bloku rozdzielono proporcjonalnie do liczby jednostek zużycia ciepła na ogrzewanie. Stosuje się następujący sposób obliczeń jednostek zużycia ciepła: odczyty z poszczególnych podzielników ciepła mnożone są przez wartości współczynników oceny UF odpowiednich grzejników w bloku. Następnie sumuje się otrzymane iloczyny odpowiadające poszczególnym grzejnikom w obrębie jednego mieszkania.

Uzyskane podsumy dotyczące poszczególnych mieszkań są mnożone przez współczynnik Rm uwzględniający wpływ położenia danego mieszkania. Otrzymujemy liczbę jednostek do rozliczenia – wyznaczono je w dwóch wariantach: A i B.

Czytaj dalej: Dalsze obliczenia >>

   27.01.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl