Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników

Division of fees due for central heating – coefficients of assessment of radiators

W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to z zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń ocieplonych.

Wartości współczynników UF, jako związane z gabarytami geometrycznymi grzejnika, nie są korygowane po wykonaniu termomodernizacji budynków i nie odpowiadają mocom cieplnym potrzebnym do ogrzewania pomieszczeń.

Wraz z wykonaniem termomodernizacji należy skorygować wartości współczynników Rm, które uwzględniają położenie mieszkania w bryle budynku. Nie stosuje się innych współczynników uwzględniających zmniejszenie strat ciepła wskutek termomodernizacji poszczególnych pomieszczeń.

Współczynniki oceny grzejnika UF są zależne od KQ (UF = f(KQ)), a definicja brzmi: współczynnik oceny KQ jest bezwymiarową wartością liczbową nominalnej mocy grzejnika wyrażonej w watach. Nominalna moc grzejnika przy przyjętych temperaturach 90/70/20°C pomiarów w komorze badawczej wynika z wymiarów grzejnika.

Przytoczona powyżej definicja pochodzi z wycofanej normy PN-EN 834:1999 [1]. Od grudnia 2013 r. obowiązuje norma PN-EN 834:2013-12 Podzielniki kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki. Przyrządy zasilane energią elektryczną (w języku angielskim).

Obie te normy wskazują, że współczynnik oceny KQ związany jest z wielkością grzejnika. W związku z tym w normach tych nie ma odniesienia do kwestii zmniejszenia obciążeń cieplnych ogrzewanych pomieszczeń, np. na skutek przeprowadzonej termomodernizacji.

W wycofanej normie z 1999 r. w załączniku 4 „Dodatkowe poprawki” w pkt 1 zapisano: W ramach rozliczania kosztów ogrzewania dopuszcza się dodatkowe współczynniki poprawkowe według ustalenia krajowego, szczególnie takie, które nie mają charakteru pomiarowo-technicznego. Podobny zapis znaleźć można w normie PN-EN 834:2013-12, w załączniku 5: Within the context of heat cost billing, additional correction factors are permissible which are in accordance with national specifications, particularly if they are not of a metrological nature” (pol. W kontekście rozliczania kosztów ciepła, dodatkowe czynniki korygujące są dopuszczalne, jeżeli są zgodne z przepisami krajowymi, w szczególności jeżeli nie mają charakteru pomiarowego).

Wartość współczynnika oceny UF w zależności od nominalnej mocy cieplnej grzejnika w wybranym mieszkaniu przedstawia rys. 1. Punkty w kolorze niebieskim odpowiadają grzejnikom. Linia czarna to uzyskana aproksymacja określona równaniem:

(1)

Wartość współczynnika korelacji R² = 0,9791. Nominalne moce grzejników i odpowiadające im współczynniki oceny UF zestawiono również w tabeli 1.

Budynek mieszkalny o łącznej powierzchni lokali 1945,80 m2 ogrzewany jest z węzła cieplnego przy sąsiednim bloku. Liczniki ciepła są zamontowane w piwnicach poszczególnych budynków.

Ciepłomierze rejestrują zużycie ciepła w poszczególnych budynkach, a straty ciepła w sieci ogrzewczej doprowadzającej ciepło do budynków nie są uwzględniane w tych pomiarach. Rozliczenie opłat za centralne ogrzewanie wykonano w oparciu o kwotę uwzględniającą faktycznie poniesione wydatki, które zestawiono w tabeli 2.

Należność za moc zamówioną może być rozliczana w oparciu o powierzchnię ogrzewanych mieszkań, natomiast należność za zużyte ciepło – według wskazań podzielników. Przyjęcie większej kwoty do rozliczeń w oparciu o powierzchnię ogrzewanych mieszkań powoduje zmniejszenie wpływu wartości odczytanych z podzielników ciepła na ustalenie należności za ogrzewanie poszczególnych mieszkań.

Regulaminy spółdzielni mieszkaniowych określają, jaką część kosztów ogrzewania bloku rozlicza się w oparciu o powierzchnię mieszkania, a jaką według wskazań podzielników ciepła. Zwykle zakres wartości kosztów rozliczanych w oparciu o powierzchnię mieszkań wynosi 20–80%. Kwota rozliczana w oparciu o powierzchnię mieszkań nie powinna być mniejsza niż należność za moc zamówioną. Często przyjmuje się, że połowa kosztów ogrzewania bloku rozliczana jest w oparciu o powierzchnię mieszkań.

W dalszej części artykułu wyznaczono należności za ogrzewanie poszczególnych mieszkań w bloku. Obliczenia przeprowadzono w dwóch wariantach różniących się wartościami współczynników UF oceny grzejników. W wariancie obliczeniowym A przyjęto wartości współczynników UF poszczególnych grzejników wg jednej z firm rozliczających koszty ciepła. Współczynniki te firma określa w oparciu o gabaryty geometryczne grzejnika. W wariancie obliczeniowym B zastosowano wartości współczynników UF wyznaczone według mocy cieplnej grzejników wynikającej ze strat ciepła pomieszczeń po termomodernizacji wg równania (1).

Oba warianty obliczeń dotyczące budynku po termomodernizacji wykonano w oparciu o dane z tabeli 2. Przyjęto, że 50% kosztów ogrzewania rozpatrywanego bloku rozliczane jest w oparciu o powierzchnię ogrzewanych mieszkań.

Przykład obliczeniowy

Należność za ogrzewanie jest sumą należności wyznaczonych w oparciu o powierzchnię mieszkania oraz kosztów wyznaczonych w oparciu o odczyty z podzielników ciepła.

Wyznaczenie kosztów ogrzewania 1 m2 mieszkania

Połowę kosztów ogrzewania (tabela 3) rozpatrywanego bloku uwzględniono przy obliczaniu ceny ciepła przypadającej na powierzchnię 1 m2 mieszkania: (36 623,23 : 2) : 1945,80 = 9,41 zł/m2. Wyznaczona powyżej cena ogrzewania 1 m2 mieszkania pomnożona przez jego powierzchnię jest cząstkową należnością za ogrzewanie.

Wyznaczenie kosztów przypadających na jednostkę zużycia ciepła

Pozostałą część kosztów ogrzewania bloku rozdzielono proporcjonalnie do liczby jednostek zużycia ciepła na ogrzewanie. Stosuje się następujący sposób obliczeń jednostek zużycia ciepła: odczyty z poszczególnych podzielników ciepła mnożone są przez wartości współczynników oceny UF odpowiednich grzejników w bloku. Następnie sumuje się otrzymane iloczyny odpowiadające poszczególnym grzejnikom w obrębie jednego mieszkania.

Uzyskane podsumy dotyczące poszczególnych mieszkań są mnożone przez współczynnik Rm uwzględniający wpływ położenia danego mieszkania. Otrzymujemy liczbę jednostek do rozliczenia – wyznaczono je w dwóch wariantach: A i B.

Czytaj dalej: Dalsze obliczenia >>

   27.01.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl