RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Błędy projektowe i montażowe w ogrzewaniu płaszczyznowym

Fot. REHAU

Fot. REHAU

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, dlatego każdy inwestor stara się znaleźć jak najwięcej oszczędności. Czasem, tnąc koszty, rezygnuje również z projektu instalacji i zdaje się na doświadczenie wykonawcy. Rezygnacja z projektu jest najczęściej główną przyczyną źle działającej lub w ogóle niedziałającej instalacji ogrzewania podłogowego oraz ewentualnych późniejszych roszczeń gwarancyjnych.

treść sponsorowana

W skład projektu wchodzą wszystkie najważniejsze informacje: wykonane obliczenia hydrauliczne z nastawami na rozdzielaczu uwzględniające źródło ciepła, jakim dysponuje inwestor; rozrysowane pętle grzewcze; zaznaczone propozycje dylatacji; wyliczone średnice i zestawienie materiałów.

Poszczególne budynki różnią się zapotrzebowaniem na ciepło, źródłem ciepła czy rodzajem zastosowanej wykładziny podłogowej. Od tych czynników zależą np. średnice rur zasilających, rozstaw ułożenia rur i wiele innych szczegółów, o których nawet najlepszym wykonawcom zdarza się zapomnieć, jeśli nie dysponują projektem. Efektem braku dokładnego projektu może być np. niedogrzanie pomieszczeń czy uszkodzenie podłogi.

Przykład 1. Podłoga z wykładziną: płytki ceramiczne o oporze cieplnym 0,011 (m2 K)/W:
  • wymagana moc: 835 W,
  • nadwyżka mocy cieplnej: +102 W,
  • różnica temperatur zasilanie/powrót: 10,8 K,
  • VA rozstaw rur: 10 cm – strefa brzegowa, 15 cm – strefa środkowa,
  • temperatura na posadzce w strefie środkowej: 27,0°C,
  • długość rur z przyłączem: 93,9 m,
  • prędkość przepływu: 0,199 m/s,
  • nastawa na zaworze rozdzielacza: 1,20 l/min.
Przykład 2. Podłoga z wykładziną: parkiet klejony o oporze cieplnym 0,050 (m2 K)/W:
  • wymagana moc: 835 W,
  • nadwyżka mocy cieplnej: +3 W,
  • różnica temperatur zasilanie/powrót: 8,3 K,
  • VA rozstaw rur: 10 cm – strefa brzegowa, 15 cm – strefa środkowa,
  • temperatura na posadzce w strefie środkowej: 26,4°C,
  • długość rur z przyłączem: 93,9 m,
  • prędkość przepływu: 0,240 m/s,
  • nastawa na zaworze rozdzielacza: 1,60 l/min.
Jak widać, również w przypadku parkietu jako warstwy wykończeniowej można ogrzać pomieszczenie, zachowując przy tym optymalną temperaturę na posadzce wynoszącą 26,4°C. Warto zwrócić uwagę, że powyższe wyliczenia wykonano dla warunków obliczeniowych, czyli dla temperatury zewnętrznej –18°C. Warunki takie panują zazwyczaj tylko przez kilka dni w roku. W obu przypadkach występuje ta sama temperatura zasilania na zestawie mieszająco-pompującym wynosząca 40°C oraz ten sam rozstaw rur. Różnica polega przede wszystkim na odpowiednim wyregulowaniu hydraulicznym układu.

Projekt instalacji centralnego ogrzewania uwzględnia wszystkie niezbędne dane – przede wszystkim zrównoważenie hydrauliczne instalacji w postaci nastaw dla każdej pętli ogrzewania podłogowego lub ściennego. Pamiętajmy także, że program do obliczeń parametrów nie wykona najważniejszego, czyli analizy otrzymanych wyników oraz optymalizacji systemu, zarówno pod kątem kosztów inwestycyjnych, jak i ekonomiki pracy całego układu. To projektant – a nie program – projektuje instalację.

Programy wykonujące tysiące obliczeń potrafią np. dobierać pętle o zbyt dużej długości czy takie prędkości przepływu, przy których woda w instalacji prawie stoi, co skutkować będzie niedogrzaniem podłogi. Za długie pętle najlepiej jest podzielić na dwie mniejsze, żeby móc wyregulować hydraulicznie układ grzewczy i zapewnić prędkości konieczne do samoodpowietrzania instalacji. Zrobić to może projektant, a program często tego nie dostrzeże. Przy podziale pętli grzewczych należy jeszcze uwzględnić dylatacje.

Dylatacje

Innym problemem, który może się pojawić przy pracach wykonawczych instalacji ogrzewania podłogowego, jest brak dylatacji (nawet jeśli zostały uwzględnione w projekcie) lub ucinanie wystającej taśmy dylatacyjnej na wysokości wylewki i układanie płytek na stałe do ściany. Podłoga grzewcza pracuje, a wraz z nią płytki. Należy również zwracać uwagę na niekompletne ułożenie paska brzegowego, które może skutkować pękaniem posadzki.

Instalacje mieszane

Schemat instalacji analizowanego pomieszczenia

Rys. 1. Schemat instalacji analizowanego pomieszczenia

Gdy mamy do czynienia z instalacją mieszaną, tzn. część budynku (zazwyczaj parter) wyposażona jest w ogrzewanie podłogowe, a część poddasza w grzejniki, układ grzejnikowy będzie miał inną temperaturę zasilania niż układ ogrzewania podłogowego. Jednym z rozwiązań będzie zastosowanie zestawu mieszającego, który przygotuje niższą temperaturę dla systemu ogrzewania podłogowego, a wyższa pozostanie dla instalacji ogrzewania grzejnikowego.

Jednak w 90% przypadków inwestorzy dobrze izolują swoje domy, stosują dobre okna, przepisy również narzucają coraz lepsze ocieplenie. Dzięki temu domy można ogrzać za pomocą samego ogrzewania podłogowego oraz ściennego.

Doświadczenia specjalistów REHAU wskazują, że instalacje grzewcze wyposażone wyłącznie w ogrzewanie podłogowe świetnie współpracują z kotłami kondensacyjnymi, które dzięki dużemu zładowi wody w podłogówce nie taktują, tzn. nie włączają się często, dzięki czemu są w stanie osiągnąć wysoką sprawność. W innym przypadku kocioł kondensacyjny mimo katalogowej wysokiej sprawności nigdy jej nie osiągnie bez zastosowania odpowiedniego buforu – rozruch zawsze zużywa sporo energii.

Panele drewniane

Jeżeli inwestor chce wyposażyć poddasze w panele, liczy się wyłącznie z kosztami inwestycyjnymi i z założenia planuje montaż najtańszych paneli drewnianych – ogrzewanie podłogowe nie jest zalecane. W przypadku podłogówki eksperci REHAU zalecają gatunki drewna o niskim współczynniku skurczu i rozkurczu, z długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej: egzotyczne – merbau, iroko, doussie, jatobe i krajowe – dąb i akacja.

Nie zaleca się natomiast zastosowania buku, klonu, grabu i brzozy. Przed zakupem konkretnych paneli należy zwrócić uwagę, czy producent dopuszcza je do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym.

Mając już wybrany odpowiedni typ, trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście w przypadku podłogówki z panelami można ogrzać pomieszczenie. Jak wspomniano, budynki są coraz bardziej energooszczędne i nie ma potrzeby zasilać ogrzewania wysoką temperaturą czynnika grzewczego. Przeanalizujmy jednak budownictwo standardowe bez odzysku ciepła, zgodne z warunkami technicznymi WT2008.

Analizowane pomieszczenie (rys. 1) ma zapotrzebowanie na ciepło wynoszące 835 W, dzieląc przez powierzchnię 11,91m2, otrzymujemy 70 W/m2 – jest to stosunkowo dużo, standard wynosi obecnie maks. 60 W/m2. Jednak nawet dla pomieszczenia o tak dużym zapotrzebowaniu na ciepło możemy dobrać odpowiednią instalację (patrz ramka).

Termostaty pokojowe

Żeby w pełni wykorzystać możliwości systemu ogrzewania podłogowego i energooszczędność z nim związaną, należy wyposażyć instalację w termostaty pokojowe ze sterowaniem czasowym trybu pracy standardowej i zredukowanej. Regulatory umieszczone w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką będą utrzymywały zadaną temperaturę. W czasie nieobecności mieszkańców obniżą temperaturę do np. 18°C, co pozwoli uzyskać oszczędności energii.

Szczególnie polecane są regulatory elektroniczne z funkcją optymalizacji fazy nagrzewania, np. regulator Nea HT firmy REHAU. Regulator taki będzie się uczył i optymalizował czas przejścia z fazy zredukowanej temperatury do fazy temperatury standardowej, np. 20°C, tak aby o odpowiedniej godzinie uzyskać temperaturę zadaną. Dodatkową zaletą jest estetyczny wygląd termostatów oraz łatwość ich obsługi.

Jeżeli natomiast inwestorowi zależy na systemie szybko reagującym, za pomocą którego może szybko zwiększyć temperaturę lub ochłodzić pomieszczenie, zalecić można dodatkowe wykonanie w wybranych miejscach ogrzewania ściennego, które dzięki niewielkiemu przykryciu tynkiem (ok. 1 cm nad rurą) może praktycznie natychmiast reagować na zmiany temperatury.

Sprawdzona technika łączenia

Warunki budowlane, takie jak na przykład słabe oświetlenie, sprzyjają błędom montażowym. Żeby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie systemu, warto zdecydować się na system łączony techniką tulei zaciskowej. Wprawdzie połączenia w ogrzewaniu podłogowym wykonywane są rzadko, jednak warto pamiętać, że najmniejsze straty hydrauliczne generuje system, w którym w celu wykonania połączenia należy rozszerzyć rurę przed włożeniem złączki.

W systemie tulei zaciskowej tak zwany pierścień nasuwany jest na rozszerzoną końcówkę rury, do której wkładamy złączkę. Połączenie to jest natychmiast szczelne. Co ważne, nawet z większej odległości widać, czy połączenie zostało wykonane, czy też nie.

Próba szczelności

Zdarza się, że wykonawca z nich rezygnuje ze względu na potrzebny do ich przeprowadzenia czas (kilka godzin). Próba szczelności jest jednak podstawą uzyskania gwarancji na system. Protokoły prób dostępne są na stronach producentów lub w informacjach technicznych dotyczących systemu grzewczego.

REHAU logo

REHAU Sp. z o.o.
62-081 Przeźmierowo, Baranowo
ul. Poznańska 1A
tel. 61 84 98 400, faks 61 84 98 401

e-mail: [email protected]
www.rehau.com

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.