Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ochrona wodomierza

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 1-2/2015  |  13.02.2015  |  1
Fot. Elpad

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną prawidłowo dobrane i zamontowane, pozwolą uniknąć kłopotów w trakcie eksploatacji instalacji wodociągowej.

Główną przyczyną usterek wodomierzy jest ich zamarznięcie z powodu niezapewnienia odpowiedniej temperatury w przestrzeni lub pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane.

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, wodomierze powinny być instalowane w pomieszczeniu, w którym okna i drzwi są odpowiednio uszczelnione (Czytaj więcej na ten temat). Można też odpowiednio zaizolować wodomierz, ale tak, by możliwy był jego odczyt, lub zabezpieczyć go przed zamarznięciem poprzez zamontowanie kabli grzejnych.

Jeżeli chodzi o studzienkę wodomierzową, która jest stosowana, gdy nie ma możliwości umieszczenia wodomierza w budynku, w gestii właściciela nieruchomości należy dbałość, by prawidłowo spełniała ona swoją funkcję. Powinien on kontrolować, czy studzienka nie została naruszona.

Przekrój studzienki ø 400 Rys. Adello
Przekrój studzienki ø 400, Rys. Adello

Rolą studzienki jest  bowiem ochrona armatury oraz umożliwienie wygodnego odczytu wodomierza. Rurociąg, jeśli jest prawidłowo zaprojektowany i biegnie poniżej strefy przemarzania gruntu, nie jest zagrożony zamarznięciem, inaczej sytuacja wygląda w przypadku odcinków, które nie zostały zakopane w ziemi ze względu na konieczność swobodnego dostępu do nich.

Wybór studzienki

Dobrze wykonana studzienka wodomierzowa zabezpieczy wodomierz oraz dany fragment rurociągu przed zamarznięciem, oszczędzając właścicielowi kosztów naprawy usterek w okresie zimowym. Studnia wodomierzowa izoluje urządzenia w niej zainstalowane dzięki temu, że umieszczona jest w gruncie, a z góry zamknięta hermetycznie, przez co działa jak termos.

Przy wyborze studzienki należy się przede wszystkim kierować jej izolacją – ma ona zapewnić możliwie stałą temperaturę we wnętrzu urządzenia. Na rynku są dostępne takie, które są izolowane płaszczem z poliuretanu, a dodatkowo od góry utwardzonym styropianem, przez co wodomierz może być montowany już na głębokości 30 cm pod pokrywą bez ryzyka zamarznięcia. Zainstalowanie go tak płytko umożliwia wygodny odczyt wskazań wodomierza przez inkasenta, bez czasochłonnego wchodzenia do studzienki.

Studzienka powinna także mieć solidny właz, który będzie w stanie przenosić obciążenia, jeśli zostanie zamontowana np. w podjeździe do posesji. Uszkodzenie pokrywy skutkuje bowiem powstaniem nieszczelności, przez którą dostaje się do wnętrza zimne powietrze. Nawet najlepiej zaizolowana studzienka nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie do niej napływać mroźne powietrze.

Producenci oferują studzienki w kilku wymiarach średnic: mniejsze – ø 315–600 oraz większe – ø 1000–14 000, a także o różnych głębokościach. Studzienki mają także różną konstrukcję – jeżeli są bez dna, nie ma konieczności solidnej izolacji ścian bocznych do pewnej wysokości, ponieważ takie rozwiązanie pozwala wydajnie czerpać ciepło z gruntu.

W przypadku terenów podmokłych, o wysokim poziomie wód gruntowych, powstają siły wyporu, które wypychają studzienkę na powierzchnię i dlatego nie zaleca się stosowania studzienek z dnem. Z kolei te bez dna są lepiej izolowane przed napływem zimnego powietrza, dlatego umożliwiają płytszy montaż wodomierza pod pokrywą, przez co nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych woda nie powinna zalać licznika, nie będzie też ciągle zalegała w studzience, tylko opadnie, jeśli poziom wód się obniży.

Montaż

Przed wykonaniem wykopu należy sprawdzić poziom wód gruntowych. Przy sadowieniu dużych studzienek wykop powinien mieć szerokość o ok. 1 m większą niż wymiar studzienki – ułatwi to potem jej montaż. Studzienka z dnem spełni swoje zadanie tylko wtedy, jeżeli zostanie zabezpieczona przed napływem wody. W związku z tym przejścia przewodów przez ścianę studzienki powinny zostać zabezpieczone uszczelkami elastomerowymi, żeby zapobiec infiltracji wody do jej wnętrza.

W przypadku gdy studzienka montowana jest na gruncie słabonośnym, dla niektórych konstrukcji zaleca się wykonanie płyty z chudego betonu. Po obsypaniu studzienki, przy zachowaniu ostrożności, by jej nie odkształcić jednostronnym zasypem, należy wykonać próbę szczelności poprzez zalanie wodą (jeśli jest to studzienka z dnem). Próba ta powinna trwać 24 godz. Nie zaleca się montażu studzienki w pasach ruchu pojazdów oraz w obniżeniach terenu, gdzie mogą się gromadzić wody opadowe.

kr, Opracowano na podstawie materiałów producentów studzienek wodomierzowych

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

 

 

Komentarze

(1)
Tomasz | 26.08.2016, 11:14
Bardzo dobry artykuł. Sam instalowałem studnię drenażową z http://studniewodomierza.pl/. Dwie zimy nie mam żadnych problemów, więc polecam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy zmiękczacze wody mogą być bezawaryjne »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
Specjalnie dobrane systemy ustawień zapewniające jeszcze większą wydajność i dokładniejszą filtrację (...) czytaj dalej »
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »

 


 

Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądarka produktów: Wodomierze

4/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe z OZE
  • - Wentylacja z rekuperatorami wewnątrzściennymi
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl