Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ochrona wodomierza

Redakcja RI    |  3
Fot. Elpad

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną prawidłowo dobrane i zamontowane, pozwolą uniknąć kłopotów w trakcie eksploatacji instalacji wodociągowej.

Główną przyczyną usterek wodomierzy jest ich zamarznięcie z powodu niezapewnienia odpowiedniej temperatury w przestrzeni lub pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane.

Zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki zestaw wodomierza głównego, na połączeniu z siecią wodociągową, powinien być umieszczony w piwnicy budynku lub na parterze, w wydzielonym, łatwo dostępnym miejscu, zabezpieczonym przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej miejscem tym powinno być odrębne pomieszczenie.  Dopuszcza się umieszczenie zestawu wodomierza głównego w studzience poza budynkiem, jeżeli jest on niepodpiwniczony i nie ma możliwości wydzielenia na parterze budynku miejsca, o którym mowa powyżej.

EWE

Można też odpowiednio zaizolować wodomierz, ale tak, by możliwy był jego odczyt, lub zabezpieczyć go przed zamarznięciem poprzez zamontowanie kabli grzejnych.

Jeżeli chodzi o studzienkę wodomierzową, która jest stosowana, gdy nie ma możliwości umieszczenia wodomierza w budynku, w gestii właściciela nieruchomości należy dbałość, by prawidłowo spełniała ona swoją funkcję. Powinien on kontrolować, czy studzienka nie została naruszona.

Przekrój studzienki ø 400 Rys. Adello
Przekrój studzienki ø 400, Rys. Adello

Rolą studzienki jest  bowiem ochrona armatury oraz umożliwienie wygodnego odczytu wodomierza. Rurociąg, jeśli jest prawidłowo zaprojektowany i biegnie poniżej strefy przemarzania gruntu, nie jest zagrożony zamarznięciem, inaczej sytuacja wygląda w przypadku odcinków, które nie zostały zakopane w ziemi ze względu na konieczność swobodnego dostępu do nich.

Wybór studzienki

Dobrze wykonana studzienka wodomierzowa zabezpieczy wodomierz oraz dany fragment rurociągu przed zamarznięciem, oszczędzając właścicielowi kosztów naprawy usterek w okresie zimowym. Studnia wodomierzowa izoluje urządzenia w niej zainstalowane dzięki temu, że umieszczona jest w gruncie, a z góry zamknięta hermetycznie, przez co działa jak termos.

Przy wyborze studzienki należy się przede wszystkim kierować jej izolacją – ma ona zapewnić możliwie stałą temperaturę we wnętrzu urządzenia. Na rynku są dostępne takie, które są izolowane płaszczem z poliuretanu, a dodatkowo od góry utwardzonym styropianem, przez co wodomierz może być montowany już na głębokości 30 cm pod pokrywą bez ryzyka zamarznięcia. Zainstalowanie go tak płytko umożliwia wygodny odczyt wskazań wodomierza przez inkasenta, bez czasochłonnego wchodzenia do studzienki.

Studzienka powinna także mieć solidny właz, który będzie w stanie przenosić obciążenia, jeśli zostanie zamontowana np. w podjeździe do posesji. Uszkodzenie pokrywy skutkuje bowiem powstaniem nieszczelności, przez którą dostaje się do wnętrza zimne powietrze. Nawet najlepiej zaizolowana studzienka nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie do niej napływać mroźne powietrze.

Producenci oferują studzienki w kilku wymiarach średnic: mniejsze – ø 315–600 oraz większe – ø 1000–14 000, a także o różnych głębokościach. Studzienki mają także różną konstrukcję – jeżeli są bez dna, nie ma konieczności solidnej izolacji ścian bocznych do pewnej wysokości, ponieważ takie rozwiązanie pozwala wydajnie czerpać ciepło z gruntu.

W przypadku terenów podmokłych, o wysokim poziomie wód gruntowych, powstają siły wyporu, które wypychają studzienkę na powierzchnię i dlatego nie zaleca się stosowania studzienek z dnem. Z kolei te bez dna są lepiej izolowane przed napływem zimnego powietrza, dlatego umożliwiają płytszy montaż wodomierza pod pokrywą, przez co nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych woda nie powinna zalać licznika, nie będzie też ciągle zalegała w studzience, tylko opadnie, jeśli poziom wód się obniży.

Montaż

Przed wykonaniem wykopu należy sprawdzić poziom wód gruntowych. Przy sadowieniu dużych studzienek wykop powinien mieć szerokość o ok. 1 m większą niż wymiar studzienki – ułatwi to potem jej montaż. Studzienka z dnem spełni swoje zadanie tylko wtedy, jeżeli zostanie zabezpieczona przed napływem wody. W związku z tym przejścia przewodów przez ścianę studzienki powinny zostać zabezpieczone uszczelkami elastomerowymi, żeby zapobiec infiltracji wody do jej wnętrza.

W przypadku gdy studzienka montowana jest na gruncie słabonośnym, dla niektórych konstrukcji zaleca się wykonanie płyty z chudego betonu. Po obsypaniu studzienki, przy zachowaniu ostrożności, by jej nie odkształcić jednostronnym zasypem, należy wykonać próbę szczelności poprzez zalanie wodą (jeśli jest to studzienka z dnem). Próba ta powinna trwać 24 godz. Nie zaleca się montażu studzienki w pasach ruchu pojazdów oraz w obniżeniach terenu, gdzie mogą się gromadzić wody opadowe.

kr, Opracowano na podstawie materiałów producentów studzienek wodomierzowych

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

 

   13.02.2015

Komentarze

(2)
Tomasz | 26.08.2016, 11:14
Bardzo dobry artykuł. Sam instalowałem studnię drenażową z http://studniewodomierza.pl/. Dwie zimy nie mam żadnych problemów, więc polecam.
kobalt | 02.05.2017, 10:23
Nigdy przez dwadzieścia lat nie mieliśmy w domu takiego problemu. Może dlatego, ze wodomierz jest w kotłowni? ;-)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
  • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl