Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rozdział powietrza w krytych basenach pływackich dla układu centralnego i zdecentralizowanego

Air distribution system for indoor swimming pools in central and decentralized ventilation system
Fot. freeimages.com

Najczęściej stosowanym układem wentylacyjnym w przypadku obiektów basenowych jest układ przygotowywania powietrza dla całej hali. Centrala wentylacyjna jest tak dobierana, żeby powietrze nawiewane do hali basenowej miało odpowiednią temperaturę, która zrekompensuje straty ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz dostarczy taką zawartość wilgoci, by odebrać zyski powstałe w wyniku parowania wody z niecki basenowej.

Głównym wyznacznikiem doboru centrali jest ilość powietrza dostarczonego do hali basenowej oraz jej możliwości osuszania i odpowiedniego podgrzania powietrza wentylacyjnego. Strumień powietrza w tradycyjnym układzie zabezpiecza przegrody zewnętrzne przed wykraplaniem się na ich powierzchni wilgoci, jednak takie rozwiązanie powoduje zwiększenie strat ciepła przez przenikanie [1, 2, 3].

 

Rozwiązaniami uznawanymi za wysokoefektywne są centrale wentylacyjne basenowe, w których odzysk ciepła odbywa się trzystopniowo: poprzez krzyżowy wymiennik ciepła, pompę ciepła oraz recyrkulację powietrza [4].

Recyrkulacja powietrza pozwala łatwo podnieść jego temperaturę oraz ustalić odpowiednią zawartość wilgoci w powietrzu nawiewanym. Krzyżowy wymiennik ciepła natomiast umożliwia wstępne ogrzanie powietrza wentylacyjnego, co znacznie zmniejsza wielkość urządzenia stosowanego do podgrzewu powietrza do wymaganej temperatury, czyli nagrzewnicy wodnej lub pompy ciepła.

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła składającej się ze skraplacza umiejscowionego w części nawiewnej centrali przed nagrzewnicą wodną (jeżeli jest ona wymagana) i parowaczem umiejscowionym na wywiewie powietrza za wymiennikiem ciepła możemy wykorzystywać charakterystyczne właściwości powietrza wentylacyjnego usuwanego z hali basenowej, którego temperatura i wilgotność są w przybliżeniu równe przez cały rok. Wahania związane są ze zmiennymi parametrami powietrza zewnętrznego. Pompa ciepła wykorzystywana może być w kilku wariantach sterowania.

W centralach wysokoefektywnych koszty przygotowania i przetłaczania powietrza są wyższe niż w układach prostszych, w związku z tym nie jest zasadne, by powietrze przygotowane w takiej centrali było nawiewane do całej kubatury obiektu, zwłaszcza na okna. Potrzebna jest zatem analiza systemów zdecentralizowanych. Centrala basenowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna być przeznaczona dla użytkowników obiektu, a inne dodatkowe systemy powinny zabezpieczać przegrody zewnętrzne hali basenowej.

Centralny układ wentylacyjny dla hali basenowej

W centralnym układzie wentylacyjnym dla hali basenowej powietrze przygotowywane jest dla całej hali w jednej centrali i powinno spełniać szereg wymagań. Najważniejszym jest usuwanie zysków wilgoci powstałych podczas parowania wody oraz szkodliwych produktów ubocznych procesu jej dezynfekcji. Dodatkowo układ powinien zapewnić odpowiednią ilości powietrza świeżego i wymaganą temperaturę dla zapewnienia komfortu cieplnego użytkownikom basenu.

Poprzez odpowiedni rozdział powietrza układ wentylacyjny zabezpiecza konstrukcję budynku przed wykraplaniem wilgoci oraz zapewnia powietrze świeże i odpowiednie warunki ludziom przebywającym na trybunach obiektu (jeżeli takie występują). Jeden system wentylacyjny może być niewystarczający z uwagi na inne wymagania dotyczące temperatury, wilgotności, jakości powietrza [5].

Zyski wilgoci oraz produkty uboczne dezynfekcji wody powstają w obszarze niecki basenowej, czyli strefie przebywania głównych użytkowników basenu – pływaków, trenerów, ratowników. To tutaj należy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność względną powietrza oraz odpowiednią ilość powietrza świeżego.

 

Przegrody zewnętrzne powinny być zabezpieczone przed wykraplaniem się na ich powierzchni wilgoci. Zasadne może być zabezpieczanie tych przegród powietrzem nawiewanym w ich pobliżu. Korzystniejsze wydaje się jednak stosowanie przegród o niskich współczynnikach przenikania ciepła, których ten problem prawie nie dotyczy.

Trybuny w obiektach basenowych są wykorzystywane stosunkowo rzadko, jednak powinny na nich zostać zapewnione odpowiednie warunki dla widzów, którzy są ubrani, czyli temperatura powietrza powinna tam być niższa niż w strefie niecki basenowej.

Układy centralne charakteryzują się również typowym rozdziałem powietrza. Nawiew odbywa się na przeszklone przegrody zewnętrzne, w Polsce najczęściej z dołu, a wywiew z górnej części hali basenowej [1, 2, 3].

Zapewnienie tych wszystkich, tak różnych warunków w całej hali basenowej poprzez przygotowanie powietrza o jednakowych parametrach oraz rozdział powietrza dół-góra nie jest do końca uzasadnione – może powodować niedostateczną wentylację niecki basenowej.

Powietrze świeże dostarczanie jest nie do strefy przebywania ludzi, ale nawiewane na okna. Temperatura nawiewu jest wysoka, żeby pokryć straty ciepła przegród zewnętrznych, a nawiewanie gorącego powietrza na przegrody przeszkolone powoduje zwiększenie tych strat.

Centrala wentylacyjna musi być duża, ponieważ przygotowuje powietrze dla bardzo dużej kubatury, a im większa centrala, szczególnie specjalistyczna, tym jest ona droższa w eksploatacji. Użytkowane trybuny nie są odpowiednio wentylowane, a parametry powietrza w ich strefie są niekomfortowe dla widzów (za gorąco, za duszno).

Natomiast zaletami centralnych układów wentylacyjnych jest ich tradycyjność i typowość, szybkie projektowanie oraz prostota działania i sterowania.

Zdecentralizowany układ wentylacyjny dla obiektu

Układ zdecentralizowany pozwala na rozdzielenie funkcji, jakie powinna spełniać wentylacja obiektu basenowego, na kilka mniejszych systemów [5].

Centrala wentylacyjna przygotowuje powietrze dla strefy niecki basenowej. Osusza powietrze do poziomu, dzięki któremu odebrane zostaną zyski wilgoci, zapewnia temperaturę wynikającą z bilansu cieplnego samej niecki basenowej oraz dostarcza odpowiednią ilość powietrza świeżego. Nawiew powietrza powinien się odbywać do strefy niecki basenowej, a wywiew w dolnej części, tak żeby odbierać zyski wilgoci i szkodliwe związki w miejscu ich powstawania i nie pozwolić im przedostawać się do innych części hali basenowej.

Dodatkowy układ wentylacyjny obsługujący widownię pozwala zapewnić widzom odpowiednie parametry komfortu cieplnego, a także zaoszczędzić dużą ilość energii, gdyż jest włączany tylko w czasie zawodów.

Przegrody zewnętrzne mogą być zabezpieczone poprzez nawiew powietrza, ale można skorzystać z powietrza, które już się znajduje w hali basenowej. Centrala zabezpieczająca przegrody zewnętrzne może pracować na powietrzu obiegowym. Powietrze jest osuszane, a jego temperatura może być niższa, co powoduje zmniejszenie strat ciepła przez przenikanie.

Czytaj dalej: Zdecentralizowany układ wentylacyjny dla obiektu cd. >>

   16.02.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl