Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Izolatki na oddziałach dziecięcych – wymagania

Fot. freeimages.com

Izolatka na oddziale pediatrycznym to pomieszczenie o specyficznym przeznaczeniu – dziecko przebywa w nim w odosobnieniu. Jest to też pomieszczenie wymagające określonego stopnia szczelności, osiąganego dzięki spełnieniu wielu warunków jednocześnie.

Cel stosowania izolatki

Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, stanowi:

W oddziale dziecięcym znajduje się co najmniej jedna izolatka [13]. Wymagania te dotyczą izolatek tzw. septycznych, a ich definicja jest następująca: § 2. 2) izolatka – pomieszczenie przeznaczone do odosobnienia pacjenta lub grupy pacjentów, chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób, podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby [13].

W większości krajowych szpitali spotyka się zazwyczaj czynniki biologiczne klasyfikowane w niższych grupach ryzyka. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko pojawienia się pacjenta zakażonego drobnoustrojem o wysokiej zjadliwości i zakaźności, stąd w każdym przypadku podejrzenia o taką chorobę zaleca się izolowanie tej osoby.

Do czynników biologicznych szczególnie niebezpiecznych zalicza się m.in. drobnoustroje powodujące gruźlicę, grypę, SARS, gorączki krwotoczne (Lassa, Marburg, Ebola, Kongo).

Dawka infekcyjna dla większości drobnoustrojów zazwyczaj zawiera się w granicach 100–105. Ilość cząstek emitowanych do powietrza drogą kropelkową przez osobę chorą może sięgać nawet 1 mln podczas jednorazowego kichnięcia, a ich wielkość wynosi ok. 10 mm [1, 2].

Najmniejszymi biocząstkami są wirusy, których długość wynosi od 0,02 do 0,2 mm.

Bakterie i grzyby mikroskopijne mają średnice od 0,2 do 100 mm, a pyłki kwiatowe i inne cząstki biologiczne osiągają od 10 mm do nawet kilkuset mikrometrów [4].

W zależności od ryzyka wystąpienia określonego rodzaju szkodliwych dla zdrowia czynników biologicznych stosuje się różne stopnie szczelności pomieszczeń.

Warto przeczytać: Wentylacja izolatek szpitalnych cz. 1 >>

W rzeczywistych warunkach służby zdrowia jest to związane z profilem i funkcją obiektu leczniczego, np. inne będą izolatki w szpitalach ogólnych, natomiast w szpitalach zakaźnych powinny być hermetyczne, również w zakresie klimatyzacji i wentylacji.

Budowa i wyposażenie izolatek

W skład izolatki wchodzą:

 • pomieszczenie pobytu pacjenta,
 • pomieszczenie higieniczno­‑sanitarne,
 • śluza umywalkowo-fartuchowa.

Według rozporządzenia [13] pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno być dostępne z pomieszczenia pobytu pacjenta i wyposażone w:

 • miskę ustępową,
 • umywalkę z baterią uruchamianą bez kontaktu z dłonią,
 • dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym uruchamiany bez kontaktu z dłonią,
 • dozownik z mydłem w płynie, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia,
 • pojemnik na zużyte ręczniki,
 • natrysk (z wyłączeniem izolatki w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii),
 • płuczkę-dezynfektor, gdy stosowane są baseny i kaczki wielorazowego użytku,
 • urządzenie do dekontaminacji oraz do utylizacji wkładów jednorazowych wraz z zawartością, które powinno być zainstalowane w sposób eliminujący zagrożenia dla pacjentów – w przypadku stosowania basenów i kaczek jednorazowych (w razie przeprowadzania dekontaminacji w urządzeniu znajdującym się w innym pomieszczeniu zlokalizowanym na terenie oddziału pod warunkiem transportu w szczelnych pojemnikach nie jest konieczne stosowanie takiego rozwiązania).

Śluza umywalkowo-fartuchowa powinna być wyposażona [13] w:

 • umywalkę z baterią uruchamianą bez kontaktu z dłonią,
 • dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym uruchamiany bez kontaktu z dłonią,
 • pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki,
 • zamykany pojemnik na brudną bieliznę,
 • miejsca na ubrania z zachowaniem rozdziału ubrań czystych i brudnych.

W zależności od rodzaju występującego zagrożenia stosowane są różne środki ochrony indywidualnej osób wchodzących do izolatki, np. maski ochronne, odzież ochronna, okulary ochronne.

W przypadku obecności w bioaerozolu mikroorganizmów z grupy najwyższego ryzyka konieczna jest odzież w postaci kombinezonów ochronnych zapewniających całkowitą izolację personelu od otoczenia. Analogiczne zabezpieczenia powinien stosować personel techniczny zajmujący się obsługą techniczną urządzeń i instalacji izolatki.

Izolatki według rozporządzenia [13] to pomieszczenia, w których ciśnienie powinno być niższe niż ciśnienie otoczenia: izolatka powinna być wyposażona w wentylację wymuszoną działającą na zasadzie podciśnienia w taki sposób, że ciśnienie w izolatce jest niższe niż na korytarzu i w śluzie.

Podciśnienie w izolatce stanowi jedną z barier ochronnych przed przenoszeniem się skażonego powietrza do pomieszczeń sąsiadujących. Zbyt mała różnica ciśnień może być przyczyną wydostawania się substancji szkodliwych na zewnątrz pomieszczenia, natomiast zbyt duża jest przyczyną przeciągów i prowadzi do utrudnionego otwierania drzwi [3].

Jednocześnie obowiązuje wymaganie stosowania w izolatkach wentylacji nawiewno­‑wywiewnej lub klimatyzacji zapewniającej parametry jakości powietrza dostosowane do funkcji tych pomieszczeń.

Przepływ powietrza będący następstwem gradacji ciś­nie­nia w pomieszczeniu izolatki powinien się odbywać z kierunku korytarza ogólnodostępnego poprzez śluzę umywalkowo-fartuchową, następnie przez pomieszczenie pobytu pacjenta do pomieszczenia higieniczno-sanitarnego (rys. 1).

W przypadku oddziałów zakaźnych ciśnienie w korytarzach powinno być niższe od ciśnienia otaczającego oddział zakaźny.

CDC [8] zaleca, by ciśnienie w tzw. izolatkach brudnych było niższe względem ich otoczenia o wartość nie mniejszą niż 2,5 Pa, natomiast krotność wymian powietrza w izolatkach była nie mniejsza niż 12 h–1 (dla izolatek oddanych do użytkowania przed 2001 r. CDC tymczasowo dopuszcza krotność wymian powietrza niższą, lecz nie mniejszą niż 6 h–1).

Prowadząc badania nad sposobami przenoszenia prątków gruźlicy, Wells i Riley odkryli relację epidemiologiczną między liczbą przypadków infekcji a skutecznością wentylacji [10, 11]:

(1)

gdzie:
h – współczynnik zmniejszenia ryzyka infekcji na skutek zastosowania wentylacji mechanicznej o wydajności Q,

• dla pomieszczeń bez wentylacji h = 1, co oznacza brak jej wpływu na ryzyko infekcji,

• dla pomieszczeń z wentylacją h < 1, co oznacza obniżenie ryzyka infekcji h razy,

I – liczba źródeł zakażeń, np. aktywnych nosicieli chorób zakaźnych [-],
q – liczba dawek infekcyjnych emitowanych w ciągu minuty przez źródło zakażenia [1/min],
p – wydajność wentylacji płucnej osoby zagrożonej infekcją [l/min],
t – czas ekspozycji osoby zagrożonej infekcją [min],
Q – ilość doprowadzanego świeżego powietrza [l/min].

Badania dotyczyły zakażeń powodowanych przez inhalację bioaerozolem. Przedstawiona zależność zakłada dokładne mieszanie powietrza przez wentylację mechaniczną, powodujące jednorodny rozkład chorobotwórczych mikroorganizmów w całej objętości wentylowanego pomieszczenia. Pomimo pewnych uproszczeń wyniki badań ewidentnie wykazały zdecydowany wpływ wentylacji pomieszczeń na ryzyko infekcji [5].

Szybkość usuwania zanieczyszczeń powietrza z pomieszczenia zależy od krotności wymian i tak np. wg wytycznych zapobiegania zakażeniom Mycobacterium tuberculosis przy 12 wymianach powietrza na godzinę 99-proc.; skuteczność usuwania uzyskuje się po upływie 23 minut, a do osiągnięcia 99,9-proc. skuteczności konieczne jest 35 minut [9].

Biorąc pod uwagę specyfikę tych pomieszczeń, należy zadbać o komfort przebywających w nich pacjentów, dla których sama izolacja jest czynnikiem stresogennym.

Czytaj dalej: Budowa i wyposażenia izolatek >>

   20.02.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
 • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl