Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ujęcia wód podziemnych dla wodociągów grupowych i indywidualnych gospodarstw domowych

Fot. everystockphoto.com
Ciąg dalszy artykułu...

Po uszczelnieniu studni przeprowadza się próbne pompowanie, w trakcie którego wyznaczana jest charakterystyka studni (rys. 3), zamieszczana w książce studni.

Na rys. 4 przedstawiono charakterystykę studni zupełnej z napiętym zwierciadłem wody gruntowej i studni zupełnej ze swobodnym zwierciadłem wody. Próbne pompowanie prowadzi się w sposób ciągły przez 24, 48 lub 72 godziny, w zależności od potrzeby.

W trakcie próbnego pompowania następuje oczyszczenie studni i warstwy wodonośnej bezpośrednio przylegającej do filtra z frakcji iłowej, pyłowej i drobnych ziaren piasku.

Następnie na odpowiedniej głębokości (rys. 1) na rurze stalowej stanowiącej rurociąg tłoczny (16) opuszcza się pompę głębinową, sprzężoną z silnikiem elektrycznym (agregat) (18), a około 2 m wyżej pompy automatyczny wyłącznik silnika (17), gdyby zwierciadło wody w studni opadło zbyt nisko.

Ostatnim etapem budowy studni jest wykonanie jej obudowy (3), zamocowanie głowicy studni (12) oraz wyposażenie w urządzenia kontrolno-pomiarowe i regulujące przepływ wody. Do tych urządzeń należą: manometr (5), wodomierz (6), zawór zwrotny (9), zawór odcinający (10) i zawór do pobierania próbek wody (7). W głowicy studni powinien zostać wykonany otwór do pomiaru położenia zwierciadła wody (8).

Wewnątrz obudowy studni powinny być zamontowane drabinki (4), niekiedy oświetlenie, i wykonana wentylacja (1). Obudowa studni powinna być wyposażona we włazy stalowe (2) z pokrywami zabezpieczającymi studnię przed dostępem osób niepowołanych.

Obok studni wskazane jest wykonanie piezometrów (23) do kontroli położenia zwierciadła wody w jej otoczeniu. Przed rozpoczęciem użytkowania studni wierconej należy przeprowadzić dezynfekcję.

Ujmowana woda powinna być chroniona przed przypadkowym lub celowym zanieczyszczeniem.

Według Prawa wodnego (DzU 2013, poz. 165) każde ujęcie wody powinno mieć ustaloną strefę ochrony bezpośredniej i pośredniej. W związku z tym w strefie ochrony bezpośredniej studnia wiercona powinna być ogrodzona wysokim płotem w promieniu do 10 m, furtka zamykana na klucz, a na ogrodzeniu umieszczone tabliczki ostrzegawcze. W strefie ochrony bezpośredniej nie można prowadzić żadnej działalności rolniczej ani przemysłowej.

Na terenie strefy ochrony bezpośredniej należy:

 • odprowadzać wody opadowe w sposób uniemożliwiający ich przedostawanie się do studni wierconej,
 • zagospodarować teren zielenią,
 • odprowadzać poza granicę terenu strefy ochrony bezpośredniej ścieki z urządzeń sanitarnych przeznaczonych do użytku osób zatrudnionych do obsługi studni wierconej,
 • ograniczyć przebywanie osób niezatrudnionych przy obsłudze studni wierconej.

Natomiast za strefą ochrony bezpośredniej rozciąga się strefa ochrony pośredniej, której zasięg zależy od rodzaju gruntu, a wyznacza się ją na podstawie wyników uzyskanych z przeprowadzonych badań hydrologicznych, hydrograficznych i geomorfologicznych.

Zasięg strefy pośredniej powinien obejmować obszar, w którym czas przepływu wody w warstwie wodonośnej od granicy obszaru zasilania do studni wierconej jest dłuższy niż 25 lat, czyli strefa ochrony pośredniej powinna obejmować obszar wyznaczony 25-letnim czasem wymiany wody w warstwie wodonośnej.

W strefie ochrony pośredniej dopuszcza się prowadzenie ograniczonej działalności gospodarczej. Właściciele gruntów położonych na terenie strefy ochrony pośredniej mogą stosować odpowiednie uprawy rolne lub leśne.

Zabronione jest natomiast:

 • wprowadzanie ścieków do gruntu,
 • rolnicze wykorzystanie ścieków,
 • przechowywanie lub składowanie odpadów promieniotwórczych,
 • stosowanie nawozów oraz środków ochrony roślin,
 • budowa autostrad, dróg oraz torów kolejowych,
 • wykonywanie robót melioracyjnych i wykopów ziemnych,
 • lokalizowanie zakładów przemysłowych oraz ferm chowu lub hodowli zwierząt,
 • lokalizowanie magazynów produktów ropopochodnych oraz innych substancji, a także rurociągów do ich transportu,
 • lokalizowanie wszelkich składowisk odpadów,
 • mycie pojazdów mechanicznych,
 • urządzanie parkingów, obozowisk,
 • lokalizowanie nowych ujęć wody,
 • lokalizowanie cmentarzy oraz grzebanie zwłok zwierzęcych,
 • wydobywanie kopalin,
 • wykonywanie odwodnień budowlanych lub górniczych.

Odległości studni od innych obiektów podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

   13.02.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl