Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ujęcia wód podziemnych dla wodociągów grupowych i indywidualnych gospodarstw domowych

Fot. everystockphoto.com
Ciąg dalszy artykułu...

Kontrola pracy wodomierza polega na obserwowaniu zmian wskazań jego licznika przy różnych wydajnościach pompy głębinowej. Przy każdej kontroli i odczytywaniu wodomierza należy sprawdzić, czy:

  • plomby są nienaruszone,
  • szkiełko licznika jest całe i właściwie umocowane,
  • wskazówki licznika nie są uszkodzone,
  • korpus wodomierza nie jest uszkodzony (np. przez działanie mrozu),
  • wodomierz nie przecieka.

Kontrolę pracy zaworu zwrotnego przeprowadza się słuchowo i na podstawie obserwacji wodomierza w chwili wyłączenia pompy.

Jeżeli zawór zwrotny jest sprawny, to po wyłączeniu pompy licznik wodomierza się nie obraca. Natomiast gdy po wyłączeniu pompy głębinowej licznik wodomierza obraca się w przeciwną stronę, oznacza to, że zawór zwrotny jest uszkodzony. Odpowietrzenie przewodu tłocznego przeprowadza się za pomocą zaworku spustowego.

Kontrolę poziomu zwierciadła wody w studni przeprowadza się najczęściej metodą akustyczną, czyli za pomocą gwizdka mosiężnego. Kontrolę jakości ujmowanej wody z reguły przeprowadza się w laboratorium technologii wody.

W czasie użytkowania studni kopanej należy dwa razy w ciągu roku przeprowadzić przegląd studni i usunąć wszystkie usterki i odpryski betonu. Raz na trzy lata należy studnię odszlamować, a dno zasypać warstwą dobrze przemytego żwiru.

W tabeli 2 podano typowe uszkodzenia pompy głębinowej, ich przyczyny i sposób usunięcia.

Na podstawie zestawionych w tabeli informacji eksploatator studni sam będzie w stanie podjąć decyzję, czy powstałą awarię w studni jest w stanie usunąć sam, czy do jej usunięcia musi wezwać wyspecjalizowanych fachowców dysponujących odpowiednimi narzędziami.

Przed rozpoczęciem konserwacji studni wierconej lub kopanej należy sprawdzić, czy w szybie studziennym nie występują trujące gazy (siarkowodór, metan). Można to sprawdzić za pomocą analizatora chemicznego albo przez opuszczenie w głąb szybu zapalonej lampy Davy’ego. Gasnący płomień takiej latarni wskazuje na obecność gazu.

Trujące gazy z szybu studni najprościej można usunąć, tłocząc ze sprężarki powietrze do jego wnętrza. Po każdym czyszczeniu, naprawie, renowacji lub stwierdzeniu zanieczyszczenia studni wierconej czy kopanej należy przeprowadzić dezynfekcję. Najprościej zastosować 14-proc. roztwór podchlorynu sodu w ilości 0,5 mg na 1 m3 wody w studni. Roztwór wlewa się do studni i pozostawia na 24 godziny. Następnie wodę tę należy wyczerpać ze studni aż do zaniku zapachu chloru.

Wszystkie uszkodzenia studni, naprawy, remonty, przeprowadzone badania należy zapisywać w książce studni.

Podsumowanie

Studnie wiercone mogą być stosowane do ujmowania wody z dowolnej głębokości, ale nie zawsze w dużej ilości. Zaleca się je stosować do ujmowania wody dla grupowych wodociągów wiejskich i wolnostojących domów. W codziennej eksploatacji nie są uciążliwe, rzadko występują w nich awarie i z reguły są dobrze zabezpieczone przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi.

Od eksploatatora wymaga się prowadzenia dla każdego obiektu książki studni, w której odnotowuje się wszystkie awarie, naprawy i remonty. Natomiast studnie kopane można zastosować do ujmowania wody maksymalnie do 40 m i w zasadzie tylko do zaopatrywania gospodarstw domowych. W studniach kopanych woda może się łatwiej zanieczyścić.

Należy pamiętać, że po każdym czyszczeniu, naprawie, renowacji lub stwierdzeniu zanieczyszczenia studni wierconej czy kopanej należy przeprowadzić dezynfekcję podchlorynem sodu.

Literatura

1. BN-G-02318 Studnie wiercone. Zasady projektowania, wykonywania i odbioru, PKN, 1994.
2. Chlipalski J., Denczew S., Problemy prawno-techniczne eksploatacji ujęć wód podziemnych w Warszawie, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 5/1998.
3. Denczew S., Królikowski A., Podstawy nowoczesnej eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych, Arkady, Warszawa 2003.
4. Elsner Z., Eksploatacja, konserwacja i remonty planowo­‑zapobiegawcze wodociągów wiejskich. Zeszyt 1 i 2, Wydawnictwo SITWM, Warszawa 1981.
5. Gabryszewski T., Wieczysty A., Ujęcia wód podziemnych, Arkady, Warszawa 1985.
6. Kłoss-Trębaczkiewicz H., Kwietniewski M., Roman M., Eksploatacyjne wskaźniki niezawodności działania ujęć wód podziemnych w wodociągach wiejskich, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 1/1991.
7. Mielcarzewicz W.E., Obliczanie systemów zaopatrzenia w wodę, Arkady, Warszawa 2000.
8. Pawełek J., Wybrane zagadnienia wykorzystania wody z rzek i potoków górskich do celów wodociągowych, „Postęp naukowy i techniczny zaopatrzenia w wodę”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2003.
9. Roman M., Poradnik. Wodociągi i kanalizacja. Podstawy projektowania i eksploatacji, Arkady, Warszawa 1991.
10. Strączyński M., Przyczyny i skutki uszkodzeń głębinowych agregatów pompowych, „Informacje Naukowe i Techniczne” nr 3/2003.

   13.02.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl