Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylatory według ekoprojektu

Fot. Flakt Woods

Dyrektywy 2009/125/WE i 005/32/WE zawierają ogólne zasady ustalania wymagań dla produktów wykorzystujących energię elektryczną. Ich celem jest m.in. ograniczenie zużycia energii i tym samym wpływu na środowisko naturalne. Akty wykonawcze do dyrektyw, czyli rozporządzenia, wprowadzają wymagania ekoprojektu dla poszczególnych grup urządzeń etapowo – są to zwykle 2–3 etapy rozłożone na kilka lat.

W przypadku wentylatorów znaczenie mają dwa rozporządzenia: 640/2009 [3] i 327/2011 [4]. Pierwsze zawiera wymagania dla silników elektrycznych o mocy znamionowej od 0,75 do 375 kW, w tym silników stanowiących integralną część innych produktów. Drugie dotyczy wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 do 500 kW.

Rozporządzenie 640/2009 dla silników elektrycznych ustanowiło trzy etapy: 2011, 2015 i 2017 r. Wymagania rosną na każdym etapie, ponadto im większa moc silnika, tym wyższe wymagania. Na przykład od czerwca 2011 r. silnik dwubiegowy o mocy 1,1 kW musi mieć sprawność 79,6, a sześciobiegowy 78,1, natomiast od stycznia 2015 r. analogicznie 82,7 i 81 (ale jeśli ma sterownik bezstopniowy, to sprawność wymagana jest na poziomie z 2011 r.). Z kolei od 1 stycznia 2017 r. każdy silnik będzie musiał mieć sprawność jak z 2015 r. i jednocześnie sterownik bezstopniowy.

Przeczytaj koniecznie: Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Wentylacja i klimatyzacja >>

O wiele większe znacznie dla wentylatorów ma rozporządzenie 327/2011. Przewidziano dwa etapy wprowadzania wymagań – styczeń 2013 i 2015. Produkty spełniające wymagania muszą być oznaczone etykietą zawierającą szereg istotnych informacji, jak np. kategoria pomiarowa, kategoria sprawności i całkowita sprawność produktu w punkcie optymalnej sprawności energetycznej.

Na produktach spełniających wymagania można umieszczać znak CE. Przed 2015 r., ale i obecnie, wiele firm dodawało własne znaki graficzne informujące o spełnieniu wymagań np. „ErP compliant” czy „ErP 2015”. Od 1 stycznia 2015 wentylatory przeznaczone do systemów wentylacji nie mogą mieć docelowej sprawności energetycznej o wartości niższej, niż określono w tabeli 2 znajdującej się w załączniku nr 1 do rozporządzenia (patrz tabela).

W przypadku wentylatorów wyznaczanie sprawności nie jest tak proste jak dla silników elektrycznych. Minimalny wymóg sprawności zespołu wentylatora i silnika zależy też od typu wirnika i sposobu montowania. Inne wymagania dotyczą wentylatorów promieniowych o łopatkach wygiętych do przodu lub do tyłu, wentylatorów komorowych, o przepływie mieszanym czy osiowych. Producenci stosują różne rozwiązania, np. silniki z elektroniczną komutacją (EC), i stale poprawiają charakterystyki wirników oraz modernizują układy regulacji prędkości obrotowej.

Warto przeczytać: Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych >>

Istnieją grupy wentylatorów, których te wymagania nie obowiązują, są to m.in. urządzenia przeznaczone do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (ATEX), do zastosowań awaryjnych, do pracy krótkotrwałej, do pracy w temperaturze roboczej powyżej 100°C. Z kolei dla wentylatorów podwójnego zastosowania – tj. przeznaczonych do wentylacji oraz krótkoterminowego oddymiania w sytuacjach awaryjnych – wymagania są niższe o 5%.

Pokłosiem dyrektywy 2009/125/WE jest też rozporządzenie 1253/2014 z 7 lipca 2014 r. dotyczące wymagań dla systemów wentylacyjnych [5]. Pośrednio dotyczy ono również wentylatorów. Wprowadzono dwa etapy wymagań – pierwszy od stycznia 2016 r., a drugi od stycznia 2018 r. Wymogi te zawarte są w załącznikach do rozporządzenia.

Zmierzają ku temu, by w systemach wentylacyjnych działających całorocznie, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, były wykorzystywane jedynie najbardziej efektywne urządzenia. Najwyżej oceniane są wentylatory o łopatkach wygiętych do tyłu oraz z silnikami EC, z bezstopniowym układem regulacji prędkości obrotowej. Zmiany wymagań idą w takim kierunku, by wszystkie systemy wentylacyjne – przewodowe i bezprzewodowe – spełniały za kilka lat najwyższe normy efektywności. Metody badania i kalkulacji dla wentylacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych są różne.

wj


 

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (DzU UE L 285/10).
2. Dyrektywa 005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 2005 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię (DzU UE L 191/29).
3. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (wersja przekształcona) (DzU UE L 153/1).
4. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 640/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla silników elektrycznych (DzU UE L 191/26).
5. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 327/2011 z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 W do 500 kW (DzU UE L 90/8).
6. Rozporządzenie Komisji (UE) 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (DzU UE L 337/8).
7. Materiały producentów wentylatorów.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   05.03.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny

Rodzaje i działanie wentylatorów

 

Wentylator to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest chłodzenie. W zależności od przeznaczenia może wspomóc np. działanie wentylacji w domu, chłodzić i utrzymywać odpowiednią temperaturę w zależności od jego zastosowania. Aby wentylator prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do wymogów krotności wymian powietrza dla np. danego pomieszczenia.

Kiedy dobrze wybierzemy wentylator, nie musimy się bać jego użytkowania. Wentylator oprócz chłodzenia zapewnia właściwy obieg powietrza i normuje temperaturę urządzenia lub pomieszczenia. Wentylatory możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie. W przypadku wentylatorów wspomagających wentylację w domu możemy wybrać wentylator: ścienno-sufitowy, kanałowy lub dachowy.

Wentylator dachowy są przeznaczone do odprowadzania odpowiedniej ilości powietrza zanieczyszczonego, żeby utrzymać je na prawidłowym poziomie. Zazwyczaj wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną lub są wykorzystywane w wentylacji mechanicznej.

Wentylator kanałowy to dosyć małe urządzenie, które wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, aby wyprowadzić z nich wilgoć oraz usunąć nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu tego typu wentylatory montuje się w łazienkach i kuchniach.

Wentylator ścienno-sufitowy podobnie jak wentylator kanałowy ma za zadanie wymusić obieg powietrza i odprowadzić z niego wilgoć. Dużym atutem tego typu wentylatorów jest ich montaż zgodny z nazwą, który można swobodnie zainstalować w miejscu mało widocznym.

Oprócz tego dostępne są wentylatory promieniowe, przemysłowe, osiowe i typu ESM.

Zły montaż wentylatora może spowodować obniżenie wydajności jego pracy. Dlatego w przypadku wentylatorów montowanych w pomieszczeniu najlepiej zainstalować go w miejscu najbardziej oddalonym od dostępu świeżego powietrza. Kiedy wentylator montujemy w miejscu, gdzie będzie pracować urządzenie z ogniem, wówczas musimy zapewnić też mu taką samą ilość świeżego powietrza. Ponadto wentylator nie może być podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Instalując wentylator w otworze w ścianie zewnętrznej, powinniśmy stosować wentylator osiowy. W przypadku wentylatorów promieniowych montuje się je zazwyczaj na osobnych fundamentach lub specjalnych ramach.

1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl