RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylatory według ekoprojektu

Fot. Flakt Woods
 

Fot. Flakt Woods


 

Dyrektywy 2009/125/WE i 005/32/WE zawierają ogólne zasady ustalania wymagań dla produktów wykorzystujących energię elektryczną. Ich celem jest m.in. ograniczenie zużycia energii i tym samym wpływu na środowisko naturalne. Akty wykonawcze do dyrektyw, czyli rozporządzenia, wprowadzają wymagania ekoprojektu dla poszczególnych grup urządzeń etapowo – są to zwykle 2–3 etapy rozłożone na kilka lat.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

NETECS SP. Z O.O. NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

W przypadku wentylatorów znaczenie mają dwa rozporządzenia: 640/2009 [3] i 327/2011 [4]. Pierwsze zawiera wymagania dla silników elektrycznych o mocy znamionowej od 0,75 do 375 kW, w tym silników stanowiących integralną część innych produktów. Drugie dotyczy wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 do 500 kW.

Rozporządzenie 640/2009 dla silników elektrycznych ustanowiło trzy etapy: 2011, 2015 i 2017 r. Wymagania rosną na każdym etapie, ponadto im większa moc silnika, tym wyższe wymagania. Na przykład od czerwca 2011 r. silnik dwubiegowy o mocy 1,1 kW musi mieć sprawność 79,6, a sześciobiegowy 78,1, natomiast od stycznia 2015 r. analogicznie 82,7 i 81 (ale jeśli ma sterownik bezstopniowy, to sprawność wymagana jest na poziomie z 2011 r.). Z kolei od 1 stycznia 2017 r. każdy silnik będzie musiał mieć sprawność jak z 2015 r. i jednocześnie sterownik bezstopniowy.

O wiele większe znacznie dla wentylatorów ma rozporządzenie 327/2011. Przewidziano dwa etapy wprowadzania wymagań – styczeń 2013 i 2015. Produkty spełniające wymagania muszą być oznaczone etykietą zawierającą szereg istotnych informacji, jak np. kategoria pomiarowa, kategoria sprawności i całkowita sprawność produktu w punkcie optymalnej sprawności energetycznej.

Na produktach spełniających wymagania można umieszczać znak CE. Przed 2015 r., ale i obecnie, wiele firm dodawało własne znaki graficzne informujące o spełnieniu wymagań np. „ErP compliant” czy „ErP 2015”. Od 1 stycznia 2015 wentylatory przeznaczone do systemów wentylacji nie mogą mieć docelowej sprawności energetycznej o wartości niższej, niż określono w tabeli 2 znajdującej się w załączniku nr 1 do rozporządzenia (patrz tabela).

Wymagania dotyczące minimalnej sprawności energetycznej wentylatorów

Tabela. Wymagania dotyczące minimalnej sprawności energetycznej wentylatorów – etap 2. od 1 stycznia 2015 r. (źródło: Tabela 2 Załącznika nr 1 do Rozporządzenia Komisji UE nr 327/2011)


 

W przypadku wentylatorów wyznaczanie sprawności nie jest tak proste jak dla silników elektrycznych. Minimalny wymóg sprawności zespołu wentylatora i silnika zależy też od typu wirnika i sposobu montowania. Inne wymagania dotyczą wentylatorów promieniowych o łopatkach wygiętych do przodu lub do tyłu, wentylatorów komorowych, o przepływie mieszanym czy osiowych. Producenci stosują różne rozwiązania, np. silniki z elektroniczną komutacją (EC), i stale poprawiają charakterystyki wirników oraz modernizują układy regulacji prędkości obrotowej.

Istnieją grupy wentylatorów, których te wymagania nie obowiązują, są to m.in. urządzenia przeznaczone do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (ATEX), do zastosowań awaryjnych, do pracy krótkotrwałej, do pracy w temperaturze roboczej powyżej 100°C. Z kolei dla wentylatorów podwójnego zastosowania – tj. przeznaczonych do wentylacji oraz krótkoterminowego oddymiania w sytuacjach awaryjnych – wymagania są niższe o 5%.

Pokłosiem dyrektywy 2009/125/WE jest też rozporządzenie 1253/2014 z 7 lipca 2014 r. dotyczące wymagań dla systemów wentylacyjnych [5]. Pośrednio dotyczy ono również wentylatorów. Wprowadzono dwa etapy wymagań – pierwszy od stycznia 2016 r., a drugi od stycznia 2018 r. Wymogi te zawarte są w załącznikach do rozporządzenia.

Zmierzają ku temu, by w systemach wentylacyjnych działających całorocznie, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, były wykorzystywane jedynie najbardziej efektywne urządzenia. Najwyżej oceniane są wentylatory o łopatkach wygiętych do tyłu oraz z silnikami EC, z bezstopniowym układem regulacji prędkości obrotowej. Zmiany wymagań idą w takim kierunku, by wszystkie systemy wentylacyjne – przewodowe i bezprzewodowe – spełniały za kilka lat najwyższe normy efektywności. Metody badania i kalkulacji dla wentylacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych są różne.

wj

Literatura

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (DzU UE L 285/10).
  2. Dyrektywa 005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 2005 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię (DzU UE L 191/29).
  3.  Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią (wersja przekształcona) (DzU UE L 153/1).
  4. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 640/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla silników elektrycznych (DzU UE L 191/26).
  5.  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 327/2011 z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym o poborze mocy od 125 W do 500 kW (DzU UE L 90/8).
  6.  Rozporządzenie Komisji (UE) 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (DzU UE L 337/8).
  7. Materiały producentów wentylatorów.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Joanna Ryńska Jakość środowiska wewnętrznego w dyrektywie EPBD – i co dalej?

Jakość środowiska wewnętrznego w dyrektywie EPBD – i co dalej? Jakość środowiska wewnętrznego w dyrektywie EPBD – i co dalej?

W dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) mają zostać wprowadzone nowe, ambitne wymagania dotyczące zapewniania odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego w budynkach nowych...

W dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) mają zostać wprowadzone nowe, ambitne wymagania dotyczące zapewniania odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego w budynkach nowych i remontowanych. Organizacje branżowe opracowały przewodnik dla prawodawców, projektantów oraz inwestorów, dotyczący zarówno wprowadzenia nowych wymogów do przepisów krajowych, jak i ich uwzględniania w projektach budynków nowych i remontowanych.

dr inż. Filip Pawlak, mgr inż. Piotr Kliński Wykorzystanie ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej do podgrzewu c.w.u. w budynku wielorodzinnym

Wykorzystanie ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej do podgrzewu c.w.u. w budynku wielorodzinnym Wykorzystanie ciepła odpadowego z wentylacji wyciągowej do podgrzewu c.w.u. w budynku wielorodzinnym

Nowe i modernizowane budynki wielorodzinne na obszarach objętych nadzorem konserwatorskim, jakimi są np. śródmiejskie ulice wielu polskich miejscowości, aby sprostać aktualnym wymaganiom efektywności energetycznej,...

Nowe i modernizowane budynki wielorodzinne na obszarach objętych nadzorem konserwatorskim, jakimi są np. śródmiejskie ulice wielu polskich miejscowości, aby sprostać aktualnym wymaganiom efektywności energetycznej, muszą korzystać z nietypowych rozwiązań w zakresie ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania c.w.u. Cele te można osiągnąć, stosując różne rozwiązania instalacyjne i korzystając z różnych źródeł ciepła oraz odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego czy odpadowego. Zaletą takich projektów...

dr hab. inż. Anna Bogdan, Marcin Gasiński Warunki środowiska wewnętrznego w budynkach – wymagania do projektowania

Warunki środowiska wewnętrznego w budynkach – wymagania do projektowania Warunki środowiska wewnętrznego w budynkach – wymagania do projektowania

Wymagania dotyczące parametrów środowiska wewnętrznego ewoluują i towarzyszą temu zmiany w normalizacji. W 2019 roku do wykazu Polskich Norm przyjęto europejską normę określającą parametry wejściowe do projektowania...

Wymagania dotyczące parametrów środowiska wewnętrznego ewoluują i towarzyszą temu zmiany w normalizacji. W 2019 roku do wykazu Polskich Norm przyjęto europejską normę określającą parametry wejściowe do projektowania przegród zewnętrznych, ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i oświetlenia. Dzięki zaangażowaniu PZITS nowa norma została przetłumaczona na język polski, a niedawno wzbogaciła się także o załącznik zawierający dostosowane do polskich warunków zalecane kryteria dla środowiska wewnętrznego.

Redakcja RI news Nowe normy – luty 2023 r.

Nowe normy – luty 2023 r. Nowe normy – luty 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Waldemar Joniec Systemy wentylacji budynków muszą być znacznie lepsze

Systemy wentylacji budynków muszą być znacznie lepsze Systemy wentylacji budynków muszą być znacznie lepsze

Rozmowa z: prof. Lidią Morawską (Queensland University of Technology, Australia), prof. Anetą Wierzbicką (Lund University, Szwecja) i prof. Pawłem Wargockim (Technical University of Denmark).

Rozmowa z: prof. Lidią Morawską (Queensland University of Technology, Australia), prof. Anetą Wierzbicką (Lund University, Szwecja) i prof. Pawłem Wargockim (Technical University of Denmark).

Redakcja RI news Purmo przeprowadziło badanie dotyczące gruntownej renowacji budynków

Purmo przeprowadziło badanie dotyczące gruntownej renowacji budynków Purmo przeprowadziło badanie dotyczące gruntownej renowacji budynków

Purmo Group wraz z ekspertami i uczelniami technicznymi, przeprowadziło kompleksowe badanie gruntownej renowacji budownictwa w różnych obszarach klimatycznych na terenie Europy. W rezultacie opracowano...

Purmo Group wraz z ekspertami i uczelniami technicznymi, przeprowadziło kompleksowe badanie gruntownej renowacji budownictwa w różnych obszarach klimatycznych na terenie Europy. W rezultacie opracowano gamę rozwiązań do renowacji i modernizacji istniejących budynków, biorąc pod uwagę wskaźnik maksymalnie niskiego poziomu ich zapotrzebowania na energię (NZEP – Net-Zero Energy Plan).

Redakcja RI news Zestawienie aktualnych norm - stan na marzec 2019

Zestawienie aktualnych norm - stan na marzec 2019 Zestawienie aktualnych norm - stan na marzec 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Krystyna Nowotczyńska, Jerzy Nowotczyński news Zestawienie aktualnych norm - stan na luty 2019

Zestawienie aktualnych norm - stan na luty 2019 Zestawienie aktualnych norm - stan na luty 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017

Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017 Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej oraz ich projekty. Stan aktualny na grudzień 2017.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej oraz ich projekty. Stan aktualny na grudzień 2017.

Waldemar Joniec Zdecentralizowana wentylacja budynków i mieszkań

Zdecentralizowana wentylacja budynków i mieszkań Zdecentralizowana wentylacja budynków i mieszkań

Autor przedstawia nowoczesne rozwiązania techniczne (rekuperatory) gwarantujące wysoką efektywność wymiany powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach budynków.

Autor przedstawia nowoczesne rozwiązania techniczne (rekuperatory) gwarantujące wysoką efektywność wymiany powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach budynków.

dr inż. Maria Kostka Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych

Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych

Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe...

Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe wymogi zobowiązują producentów do podawania informacji istotnych z punktu widzenia późniejszej eksploatacji. Dane te umożliwiają porównywanie urządzeń. Rzeczywiste koszty eksploatacji instalacji zależą jednak od wielu parametrów, z których część ustalana jest indywidualnie dla danego systemu na...

Joanna Ryńska Wentylatory w urządzeniach HVACR – rozwiązania i kierunki rozwoju

Wentylatory w urządzeniach HVACR – rozwiązania i kierunki rozwoju Wentylatory w urządzeniach HVACR – rozwiązania i kierunki rozwoju

Urządzenia i instalacje HVACR powinny być coraz bardziej wydajne, energooszczędne, ciche i dające szerokie możliwości regulacji i sterowania. W wielu przypadkach podstawowym podzespołem warunkującym te...

Urządzenia i instalacje HVACR powinny być coraz bardziej wydajne, energooszczędne, ciche i dające szerokie możliwości regulacji i sterowania. W wielu przypadkach podstawowym podzespołem warunkującym te cechy jest wentylator. Rynek, zaczynając od spełniania europejskich wymagań prawnych, wciąż zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami tych urządzeń.

Waldemar Joniec Wentylatory – przesłanki doboru

Wentylatory – przesłanki doboru Wentylatory – przesłanki doboru

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga...

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem.

Redakcja RI Dobór wentylatorów dachowych

Dobór wentylatorów dachowych Dobór wentylatorów dachowych

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów...

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów oraz różnorodność silników i wyposażenia dodatkowego pozwalają na realizację praktycznie każdego projektu. Ponadto firmy oferują wsparcie informacyjne dla projektantów, a nawet programy komputerowe do doboru.

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Decentralne urządzenia do ogrzewania i klimatyzacji budynków poddawanych renowacji

Decentralne urządzenia do ogrzewania i klimatyzacji budynków poddawanych renowacji Decentralne urządzenia do ogrzewania i klimatyzacji budynków poddawanych renowacji

W dobie dekarbonizacji i zwiększania efektywności systemów HVAC trwają poszukiwania rozwiązań o wysokiej efektywności energetycznej oraz takich, które można zastosować jako decentralne urządzenia wentylacyjno­-klimatyzacyjno-ogrzewcze...

W dobie dekarbonizacji i zwiększania efektywności systemów HVAC trwają poszukiwania rozwiązań o wysokiej efektywności energetycznej oraz takich, które można zastosować jako decentralne urządzenia wentylacyjno­-klimatyzacyjno-ogrzewcze w budynkach poddawanych renowacji. Prowadzone są prace nad nowymi technologiami i urządzeniami, które będą alternatywą dla układów z centralami i kanałami wentylacyjnymi.

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.