Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wpływ przyjętych założeń wyjściowych na ocenę wielorodzinnego budynku mieszkalnego metodą kosztów globalnych

Impact of initial assumptions for assessment of apartment building using global cost method
Fot. Skanska

Wprowadzone w Polsce wymagania dyrektywy 2010/31/UE, tzw. Recast EPBD [1, 2], wskazywały na konieczność przeprowadzania analizy optymalizacyjnej dla budynków opartej na metodzie kosztów globalnych. Algorytm obliczeń został opisany w polskich wymaganiach normatywnych – PN-EN 15459 Charakterystyka energetyczna budynków.

Ekonomiczna ocena instalacji energetycznych budynków [3]. Metoda oparta jest na sumowaniu początkowych kosztów inwestycyjnych oraz zdyskontowanych rocznych kosztów eksploatacyjnych (obejmujących koszty energii, utrzymania, operacyjne i ewentualnie dodatkowe) w okresie obliczeniowym. Dla budynku wielorodzinnego okres ten obejmuje 30 lat.

Założenia początkowe

Obliczenia energii użytkowej i końcowej na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody przeprowadzono w oparciu o algorytm zawarty w rozporządzeniu dotyczącym charakterystyki energetycznej budynku [4] przy założeniu danych klimatycznych dostępnych na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dla lokalizacji budynku w Poznaniu.

Warto przeczytać: Dopłaty do domów energooszczędnych a zużycie energii elektrycznej na wentylację mechaniczną >>

Zakres obliczeń charakterystyki obejmował zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, wentylacji QH,nd i przygotowania ciepłej wody użytkowej QW,nd oraz energię końcową dostarczaną do systemów technicznych budynku: ogrzewania i wentylacji Qk,H, ciepłej wody użytkowej Qk,W.

Energię użytkową na cele ogrzewania i wentylacji QH,nd obliczono, zakładając:

Wyniki obliczeń charakterystyki energetycznej wyznaczono dla 1 m2 powierzchni użytkowej o regulowanej temperaturze. Analizy przeprowadzono, zakładając jako źródło ciepła kocioł gazowy współpracujący z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 500 dm3.

Energię użytkową na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej QW,nd obliczono, zakładając:

 • liczbę osób zamieszkujących budynek L = 32,
 • jednostkowe zużycie c.w.u. jak dla budynku wielorodzinnego V = 38 dm3/j.o./dobę,
 • temperaturę c.w.u. θcwu = 55°C,
 • temperaturę zimnej wody θzw = 10°C,
 • czas użytkowania ciepłej wody tcw = 328,5 dnia.

Budynek i analizowaną w nim instalację techniczną oceniono również, stosując metodykę kosztów globalnych zawartą w PN-EN 15459. Koszty globalne budynków i ich elementów, w tym instalacji, obliczono, sumując początkowe koszty inwestycyjne oraz zdyskontowane roczne koszty eksploatacyjne (obejmujące koszty energii, utrzymania, operacyjne i ewentualne dodatkowe) w okresie obliczeniowym.

Obowiązujący wzór na koszty globalne:

gdzie:
CG(τ) – koszty globalne odniesione do roku początkowego to,
Ci – początkowe koszty inwestycyjne,
Ca,i – roczne koszty eksploatacyjne w i-tym roku dla komponentów j (uwzględniające koszty bieżące i periodyczne koszty likwidacji),
Rd(i) – stopa dyskontowa dla roku i-tego,
Vf,t(j) – wartość komponentu j na końcu okresu obliczeniowego (w odniesieniu do roku początkowego to).

 

 

Koszt globalny obliczono przy założeniu:

 • kosztów początkowych inwestycji (w roku zerowym) według stanu na I kwartał 2012 r. Pominięto koszt działki oraz koszty przyłączy do lokalnych systemów infrastruktury technicznej,
 • kosztów eksploatacyjnych będących sumą kosztów utrzymania i operacyjnych (ustalonych kwotowo), kosztów energii według aktualnych taryf z uwzględnieniem opłat stałych oraz opłat zmiennych, a także periodycznych kosztów likwidacji według stanu na 1.01.2014 r.,
 • czasu życia oraz ewentualnego kosztu utylizacji poszczególnych elementów budynków i systemów technicznych według Aneksu A do normy PN-EN 15459,
 • wartości pieniądza w czasie: inflacja 2,0%, WIBOR 5,91%,
 • współczynnika wzrostu cen: dla gazu 4,8%, dla energii elektrycznej 3,8%,
 • wskaźnika emisji CO2 zgodnie z tabelą 2.

Opis analizowanego budynku

Przeprowadzono analizę dla budynku czterokondygnacyjnego z piwnicą nieogrzewaną, zbudowanego na planie prostokąta o wymiarach 16,6 i 14,8 m i wysokości kondygnacji 2,8 m, o współczynniku zwartości A/Ve = 0,37 m–1. W części ogrzewanej budynku o regulowanej temperaturze Af = 833 m2 znajduje się 16 mieszkań wyposażonych w kuchnię i węzeł sanitarny.

Opis analizowanych wariantów

Analizę wpływu założeń początkowych na wartość energii końcowej dostarczanej do budynku na cele ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz na koszt globalny przeprowadzono przy założeniu wariantowo zmiennej:

  Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
  ZOBACZ >>
 • jakości obudowy budynku (współczynniki przenikania ciepła przegród nieprzezroczystych i przezroczystych, współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego przeszklenia, udział mostków cieplnych oraz szczelność powietrzna budynku),
 • jakości wentylacji powiązanej ze standardem energetycznym budynku (od naturalnej, przez hybrydową, do mechanicznej nawiewno-wywiewnej),
 • zysków wewnętrznych uwzględniających lub nie zyski od przewodów instalacyjnych prowadzonych w osłonie bilansowej budynku.

Jakość systemów różnicowano pod względem standardu energetycznego przez podanie współczynników sprawności regulacji i emisji, dystrybucji oraz akumulacji (tabela 3).

Czytaj dalej: Opis analizowanych wariantów >>

   16.03.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl