Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych

Selection of renewables technology for heating water in open swimming pools
Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych
Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych
Fot. freeimages.com

Do wyboru technologii sezonowego podgrzewania wody w kompleksie basenów otwartych w Lubinie wykorzystano analizę SWOT. Analiza czynników energetycznych, ekonomicznych oraz oczekiwań i potrzeb inwestora wykazała, że optymalna będzie instalacja kolektorów słonecznych. Rozwiązanie to jest zarówno wariantem najtańszym, jak i niskoemisyjnym.

Do celów grzewczych wykorzystywane są najczęściej konwencjonalne nośniki energii, takie jak węgiel kamienny, gaz ziemny czy olej opałowy lekki. Jednak ich stosowanie wiąże się z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Ponieważ w opisywanym przypadku inwestor chciał uniknąć generowania zanieczyszczeń atmosferycznych, analizowano trzy możliwe warianty źródeł ciepła: kolektory słoneczne, powietrzna pompa ciepła oraz powietrzna pompa ciepła zasilana energią elektryczną z instalacji PV.

Analiza warunków klimatycznych

W opracowaniu skupiono się na charakterystyce warunków solarnych, gdyż dostępna energia słoneczna stanowi podstawę wszystkich trzech analizowanych rozwiązań. Ponieważ w samym Lubinie nie prowadzono pomiarów aktynometrycznych, posłużono się danymi pochodzącymi z modelu r.sun.

Dane wykorzystane w celu stworzenia rozkładu przestrzennego natężenia promieniowania słonecznego dla wybranego obszaru stanowiły:

  • numeryczny model terenu,
  • baza Corine przedstawiająca strukturę użytkowania gruntów w Polsce,
  • depesze synoptyczne z lat 2001–2010 udostępnione w serwisie OGIMET, z których pozyskano informacje o zachmurzeniu ogólnym nieba.

Przestrzenny rozkład promieniowania słonecznego wygenerowano za pomocą modelu r.sun stanowiącego część programu GIS GRASS dostępnego na zasadzie licencji GPL (GNU General Public License) [1, 2].

Warto przeczytać: Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach >> 

Warunki solarne województwa dolnośląskiego na tle Polski można określić jako dobre. Średnia roczna suma natężenia promieniowania słonecznego na obszarze województwa dolnośląskiego wynosi 1200–1300 kWh/m2, natomiast średnia dla Polski to 1000 kWh/m2 [5, 6].

Region Dolnego Śląska jest urozmaicony pod względem rzeźby terenu, co przekłada się także na warunki solarne. Przeprowadzona analiza wskazuje, że najbardziej korzystne pod względem warunków solarnych obszary województwa dolnośląskiego rozciągają się w pasie od Kotliny Kłodzkiej i Niziny Śląskiej po Równinę Opolską.

Roczna suma promieniowania całkowitego dla tego obszaru szacowana jest na 1300–1400 kWh/m2. Najmniej korzystny pod względem warunków solarnych obszar znajduje się w pasie od Pogórza Sudeckiego po Równinę Legnicką. Roczne sumy natężenia promieniowania całkowitego wynoszą tam ok. 1000–1100 kWh/m2. Obszary o największym potencjale solarnym to południowe zbocza gór, gdzie roczna suma natężenia promieniowania całkowitego może przekraczać 2000 kWh/m2.

Charakterystyki warunków solarnych (rys. 2 i 3) posłużyły do obliczeń efektywności energetycznej instalacji PV i kolektorów słonecznych oraz do kalkulacji zysków ekonomicznych i ilości zanieczyszczeń atmosferycznych, które nie zostaną wyemitowane dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej.

Wybór najlepszego rozwiązania

Najlepsze rozwiązanie sposobu podgrzewania wody w basenie wybrano w oparciu o analizę SWOT (tabela 1). Pozwoliła ona obiektywnie ocenić wszystkie wady i zalety rozważanych rozwiązań i znaleźć najlepszą opcję. SWOT jest techniką pozwalającą na przeprowadzenie podstawowej analizy działalności firmy (projektu, przedsięwzięcia) w oparciu o czynniki mające największy wpływ na tę działalność.

Poszczególne analizowane kryteria oraz ich wagi przedstawiono poniżej:

Cena: >50 000: 2 pkt; 50 000–100 000: 1 pkt; 100 000–200 000: –1 pkt; >200 000: –2 pkt.  

Koszty eksploatacji (rocznie): 5000–10 000: 2 pkt; 10 000–15 000: 1 pkt; 15 000–20 000: –1 pkt; >20 000: –2 pkt.

Zajęta przestrzeń: instalacja nie zajmuje dodatkowej przestrzeni: 2 pkt; zajmuje dodatkową przestrzeń, ale nie utrudnia użytkowania terenu: 1 pkt; zajmuje dodatkową przestrzeń, utrudnia użytkowanie terenu, jednak możliwe jest zrealizowanie zaplanowanej inwestycji: –1 pkt; zajmuje zbyt dużą powierzchnię i utrudnia użytkowanie terenu i realizację inwestycji: –2 pkt.  

Obciążenie budynku: instalacja nie jest montowana na budynku: 2 pkt.; częściowo montowana na budynku: 1 pkt; całkowicie montowana na budynku, ale obciążenie nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji budynku: –1 pkt; zamontowanie instalacji na budynku zagraża jego konstrukcji: –2 pkt.  

Uciążliwość (hałas): instalacja nie emituje hałasu: 2 pkt; niska emisja hałasu (prawie niesłyszalny), niepowodująca utrudnień w eksploatacji obiektu: 1 pkt; hałas okresowo utrudnia użytkowanie obiektu: –1 pkt; hałas całkowicie utrudnia użytkowanie obiektu: –2 pkt.  

Emisja zanieczyszczeń: nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery: 2 pkt; niska okresowa emisja: 1 pkt; niska stała emisja: –1 pkt; wysoka stała emisja: –2 pkt.

Ryzyko: instalacja jest sprawdzona – podobne pracują i sprawdzają się w wielu miejscach: 2 pkt; sprawdzona, zawiera parę nowatorskich elementów: 1 pkt; podobne funkcjonują jedynie w kilku miejscach: –1 pkt; instalacja całkowicie nowatorska: –2 pkt.  

Skomplikowanie obsługi: bardzo łatwa obsługa: 2 pkt; łatwa obsługa: 1 pkt; obsługa skomplikowana: –1 pkt; wymaga specjalistycznego serwisu: –2 pkt.  

Uciążliwość instalacji (np. podczas remontów obiektu): nie utrudnia eksploatacji budynków i obiektów: 2 pkt; elementy instalacji utrudniają eksploatację budynków i obiektów: 1 pkt; utrudnia eksploatację budynków i obiektów okresowo: –1 pkt; utrudnia eksploatację budynków i obiektów stale: –2 pkt.  

Efektywność pracy instalacji: bardzo wysoka: 2 pkt; wysoka: 1 pkt; średnia: –1 pkt; niska: –2 pkt.

Możliwość awarii: niska: 2 pkt; średnia: 1 pkt; wysoka: –1 pkt; bardzo wysoka: –2 pkt.

Koszty naprawy: niskie: 2 pkt; średnie: 1 pkt; wysokie: –1 pkt; bardzo wysokie: –2 pkt.

Dofinansowanie: możliwe w ciągu najbliższych lat: 2 pkt; możliwe częściowe dofinansowanie w ciągu najbliższych lat: 1 pkt; możliwe, ale nie w najbliższych latach: –1 pkt; niemożliwe: –2 pkt.

Dodatkowe zyski (np. zastosowanie do ogrzewania budynku): instalacja przez cały rok może pełnić dodatkowe funkcje: 2 pkt; może pełnić dodatkowe funkcje, ale tylko przez wybrany okres: 1 pkt; może pełnić dodatkowe funkcje, ale konieczna jest jej rozbudowa: –1 pkt; nie może pełnić dodatkowych funkcji: –2 pkt.

Analiza SWOT pozwoliła porównać proponowane warianty i wybór najlepszego rozwiązania.

Najwięcej mocnych stron, a zarazem najmniej stron słabych i możliwych zagrożeń przypada na wariant z kolektorami słonecznymi.

Najwięcej stron słabych i możliwych zagrożeń leży po stronie rozwiązania zakładającego montaż powietrznej pompy ciepła zasilanej ogniwami PV.

Czytaj dalej: Kalkulacja energetyczna >>

 

 

   23.03.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl