Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie i wentylacja kurników

Fot. 1 Ferma drobiu w Kobylance
Fot. 1 Ferma drobiu w Kobylance
Fot. FLOWAIR

Budynki przeznaczone do chowu drobiu wymagają specjalnego ogrzewania i wentylacji. Temperatura i wilgotność oraz jakość powietrza wewnętrznego decydują o kondycji i zdrowiu hodowanych ptaków. Dla zapewnienia im komfortowych warunków stosuje się instalacje i urządzenia, które pozwalają bezpiecznie i efektywnie utrzymać stałe parametry wewnątrz pomieszczeń.

Pisklęta i kurczęta do prawidłowego rozwoju potrzebują komfortowych warunków, m.in. odpowiednio wysokiej temperatury. Nie są w stanie na początkowym etapie życia wytwarzać wystarczającej ilości ciepła, dlatego wymagają stabilnego dogrzewania. Także dorosłe ptaki potrzebują odpowiednich warunków – optymalnej temperatury i wilgotności.

Wysoka wilgotność względna może bowiem intensyfikować rozprzestrzenianie się różnych chorób wśród ptactwa, skutkując dużymi stratami hodowcy. Ponadto z obiektów należy usunąć spore ilości gazów – w tym dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru.

Temperatura, wilgotność i jakość powietrza

W przypadku piskląt w początkowej fazie rozwoju, czyli do ok. 3 tygodnia życia, zaleca się bardzo restrykcyjne parametry, tj. utrzymywanie temperatury w zakresie 29—32°C i stopniowe zmniejszanie jej do 21°C przez kolejne 3 tygodnie (Czytaj więcej na ten temat).

Sprawdź dostępne na rynku nagrzewnice >>

Po osiągnięciu dorosłej formy kurczęta mogą być chowane w temperaturze około 12—18°C. Wszystko zależy od rodzaju ptactwa – np. pisklęta indyków wymagają wyższej temperatury w ciągu pierwszych tygodni życia, a gęsi mogą mieć niższą temperaturę, jednak jej wartości na wszystkich etapach rozwoju są zbliżone.

Chłód w kurniku ma niekorzystny wpływ na pisklęta, które ze względu na brak odpowiedniego opierzenia nie potrafią zatrzymać ciepła. Jeśli zatem panuje zbyt niska temperatura, może się to skończyć pozorną śmiercią pisklęcia, a w przypadku bardziej wrażliwych na temperaturę indyków czy gęsi efektem jest padnięcie zwierzęcia.

Także w dorosłym życiu hodowla ptaków wymaga zachowania ściśle określonych warunków. Zaleca się, by temperatura powietrza w pomieszczeniu dla kur niosek nie spadała poniżej 12°C, wilgotność względna nie przekraczała 75%, a wymiana powietrza była zapewniona na poziomie 0,5–1 m3/h na 1 kg masy ciała ptaków.

Fot. 2. Nagrzewnica LEO AGRO SP Fot. FLOWAIR Nagrzewnica wodna Farmer Fot. Blowair
Fot. 2. Nagrzewnica LEO AGRO SP Fot. FLOWAIR Fot. 3. Nagrzewnica wodna Farmer Fot. Blowair

Prawidłowa wentylacja zmniejsza ryzyko rozwoju chorób wśród drobiu, związanych m.in. z wysokim stężeniem amoniaku, dwutlenku węgla oraz siarkowodoru w powietrzu, które są głównymi składnikami odchodów ptactwa.

Zwiększone stężenie CO2 może powodować demineralizację kości oraz podrażnienia skóry i błon śluzowych drobiu. Amoniak przy stężeniu 13 ppm w powietrzu może wywoływać podobne symptomy, jest także szkodliwy dla układu oddechowego i nerwowego.

Prawdziwą trucizną jest zaś siarkowodór, który po przekroczeniu 10 ppm może paraliżować odśrodkowy układ nerwowy. Dlatego zarówno dla zdrowia, jak i wysokiej nieśności bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Nie mniej istotne jest utrzymywanie prawidłowej wilgotności względnej – nieco wyższej niż dla pomieszczeń, w których przebywają stale ludzie, a mianowicie 55–75%.

Warto przeczytać: Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie >>

W fermach drobiu zyski wilgoci mogą być wysokie ze względu na dużą liczbę ptaków i związaną z tym ilość odchodów zwiększających stężenie pary wodnej. Dlatego konieczna jest wentylacja, która pozwoli odprowadzić nadmiar wilgoci powodującej gnicie ściółki i rozwój drobnoustrojów wywołujących choroby, które bardzo szybko się rozwijają i doprowadzają do padnięcia kurcząt.

Tam, gdzie instalacja wentylacji mechanicznej nie może być zastosowana, zaleca się okresowe wietrzenie – przy zachowaniu środków ostrożności, by nie przewiać ptaków.

Systemy ogrzewania

Nowoczesne fermy drobiu mogą być efektywnie ogrzewane na dwa sposoby: przez nagrzewnice powietrza lub ogrzewanie podłogowe. Pierwsza forma pozwala szybko zareagować na zmiany temperatury wewnątrz kurnika, a kierownice strumienia umożliwiają doprowadzenie ciepłego strumienia powietrza tam, gdzie jest to konieczne.

Koniecznie zobacz: Przegląd pomp ciepła >>

Nagrzewnice dostępne obecnie na rynku, a przeznaczone do stosowania w środowisku agresywnym, czyli m.in. w budynkach przeznaczonych do chowu zwierząt, są wykonane z materiałów zabezpieczonych przed korozją i oddziaływaniem takich związków, jak amoniak czy siarkowodór. Dodatkowo są łatwe w montażu i można je stosować w już istniejących obiektach. Mogą stanowić dodatkowy element wspomagający wentylację kurnika.

Ogrzewanie podłogowe ma wyższą bezwładność, zatem czas reakcji na spadek temperatury wewnątrz kurnika jest dłuższy, jednak ten rodzaj ogrzewania wysusza ściółkę i chroni przed rozwojem mikroorganizmów.

Pozwala także utrzymywać temperaturę na stabilnym poziomie przy powierzchni podłogi. Drób, ze względu na jego relatywnie niewielkie wymiary, nie wymaga ogrzewania całej kubatury kurnika, dlatego ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać komfortową temperaturę chowu również w okresach wietrzenia. Minusem jest jednak fakt, że instalacja ogrzewania podłogowego jest rozwiązaniem tylko dla nowo powstających budynków.

 

 

Zaletą obu wymienionych rodzajów ogrzewania jest większa efektywność niż w przypadku konwencjonalnego ogrzewania grzejnikowego, zarówno w kwestii utrzymywania temperatury, jak i osuszania powietrza. Urządzenia nie są również kłopotliwe w eksploatacji oraz czyszczeniu.

Nagrzewnice

Stosowane w obiektach hodowlanych nagrzewnice nie są typowymi urządzeniami spotykanymi w obiektach przemysłowych. Nagrzewnica pracująca w pomieszczeniach przeznaczonych do chowu zwierząt, w szczególności drobiu, musi być odpowiednio chroniona przed działaniem agresywnych czynników oraz wilgoci.

Wydzielane przez ptaki odchody tworzą szczególnie agresywną atmosferę ze względu na duży udział amoniaku. Z kolei ściółka powoduje duże zapylenie powietrza. Dlatego obudowa i elementy nagrzewnic powinny być wykonane z materiałów dobrze zabezpieczonych antykorozyjnie.

W kurnikach stosuje się nagrzewnice gazowe, olejowe i wodne. Pierwsze z wymienionych nie są zalecane z uwagi na ryzyko powstawania ewentualnych nieszczelności w instalacji, gdyż drób jest bardzo wrażliwy na ulatniający się gaz. Ponadto nagrzewnice gazowe oraz olejowe pobierają do spalania powietrze z pomieszczenia, wydzielając przy tym CO2 oraz parę wodną. Tym samym nagrzewnica nie spełnia założonego zadania, czyli nie osusza powietrza.

Optymalnym rozwiązaniem są nagrzewnice wodne, gdyż źródło ciepła znajduje się w ich przypadku poza kurnikiem. Gdy zakłada się okresowe użytkowanie kurników, należy tak zabezpieczyć instalację i urządzenia, by nie uległy one uszkodzeniu pod wpływem niskiej temperatury w okresach zimowych przerw w pracy.

Czytaj dalej: Eksploatacja systemów ogrzewania i wentylacji kurników >>

   24.03.2015

Komentarze

(2)
creon | 30.04.2015, 10:37

Warto wspomnieć, że są dostępne także specjalne nagrzewnice do obiektów inwentarskich

Piotr Calka | 27.04.2017, 06:36
Pani z pewnoscia ma spora wiedze na temat wymagan kurczakow , jednak bardzo mala na temat urzadzen. Najnowsze i najlepsze ogrzewanie to podlogowe na podczerwien. Bardzo niskie koszty zarowno budowy jak utrzymania.
Najgorsze jest rozwiazanie nad\muchowe gazowe
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl