Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Fot. J. Kosieradzki

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

Duża liczba i różnorodność wymagań dla poszczególnych pomieszczeń, począwszy od sal operacyjnych, izb chorych, poprzez laboratoria i gabinety lekarskie, po magazyny i miejsca usuwania odpadów, to dla projektantów instalacji duże i odpowiedzialne wyzwanie. W Polsce brakuje jednoznacznych, zebranych w jednym opracowaniu i aktualnych wymagań, dlatego projektanci bardzo często korzystają z wytycznych innych krajów.

Inwestor – projektant – projekt

Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy inwestor już przy wstępnym projekcie bardzo ściśle współpracuje nie tylko z architektem, ale także z projektantem HVAC.

Koniecznie zobacz: Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne >>

Zdarza się, że na wstępnym etapie projektowania obiektu nie uwzględnia się w pełni specyficznych wymagań, jakim w obiektach służby zdrowia muszą sprostać systemy wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody oraz gazów technicznych, a także całej infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej, w tym przesyłu danych. Wymagają one przestrzeni oraz umożliwienia przeprowadzania czynności koniecznych na etapie eksploatacji – serwisowania, remontowania, czyszczenia, konserwacji itd.

Lokowanie takich pomieszczeń jak np. sale operacyjne czy izolatki w obiekcie powinno być powiązane z zapewnieniem im niezbędnej infrastruktury technicznej. Konieczne jest też zapewnienie wygodnego dostępu dla obsługi.

Wiedza, jak dużo przestrzeni wymagają poszczególne urządzenia techniczne, nie jest niestety powszechna i na tym tle powstają niekiedy niepotrzebne napięcia między architektem a projektantem klimatyzacji, który staje przed problemem nie tylko miejsca na centralę klimatyzacyjną, ale także dostarczenia powietrza do odpowiedniej strefy szpitala.

Czystość powietrza

Ustalenie koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, które będzie zasysane przez instalację klimatyzacyjną, nie jest wbrew pozorom łatwe.

Rzadko mamy do dyspozycji wyniki pomiaru zanieczyszczeń i przede wszystkim informację o ich rodzaju. Z tego względu w trakcie eksploatacji instalacji mogą wystąpić problemy wynikające z przyjęcia w projekcie danych rażąco różniących się od rzeczywistych parametrów.

Czytaj dalej: Ciśnienie a sąsiednie pomieszczenia; Eksploatacja >>

Dane rzeczywiste możemy ustalić, dokonując odpowiednich pomiarów dopiero po oddaniu instalacji do użytku. Znany jest przypadek szpitala powstałego wcześniej niż otaczające go budynki. Rozpoczęcie budowy w jego pobliżu spowodowało znaczny wzrost zanieczyszczeń w czerpanym powietrzu, a przez to szybsze, niż założono w projekcie, wymiany filtrów.

Zainstalowanie dodatkowego stopnia filtracji było konieczne, by instalacja pracowała poprawnie. Nie tylko powietrze zewnętrzne podlega filtrowaniu. Zadaniem wentylacji w obiektach służby zdrowia jest bowiem także wyeliminowanie ryzyka wystąpienia zakażeń przenoszonych drogą powietrzną. Są oddziały i laboratoria, gdzie usuwane powietrze musi być filtrowane, by potencjalne źródło zakażeń nie rozprzestrzeniało się po szpitalu i jego otoczeniu.

Przy projektowaniu filtracji powietrza stosuje się stopniowanie filtrów, tak aby uniknąć szybkiego zapychania się ich przez cząsteczki, które można łatwo wychwycić wcześniej.

Filtracja kaskadowa obejmuje najczęściej trzy stopnie filtracji: wstępną, dokładną oraz absolutną – realizowaną za pomocą filtrów HEPA lub ULPA.

Zaleca się badanie jakości powietrza dostarczanego przez instalację klimatyzacyjną po zainstalowaniu filtrów, by móc odpowiednio wcześnie reagować i nie dopuścić do obniżenia skuteczności filtracji, wzrostu oporów na filtrze ponad dopuszczalną dla danej instalacji wartość oraz uszkodzeń mechanicznych filtrów.

Temperatura i wilgotność powietrza

Przygotowywana jest norma europejska, która ma jednoznacznie ustalić zasady projektowania, budowy, klasyfikacji oraz działania systemów wentylacji i klimatyzacji obsługującej budynki szpitalne, gabinety lekarskie z salami zabiegowymi, centra dializy itp. Projekt normy dzieli pomieszczenia na klasy – każda ma przypisane wartości temperatury i zawartości wilgoci (minimum i maksimum dla lata i zimy).

Dla przykładu parametry powietrza dla pomieszczeń określonych literą H1a – obszar chroniony w salach operacyjnych – to: temperatura powietrza 22–24°C, zawartość wilgoci w zimie 6,5 g/kg, w lecie 11,5 g/kg. Z kolei według normy niemieckiej DIN 1946-2 temperatura dopuszczalna wynosi 26°C.

Projektanci korzystają też z francuskiej normy NF S 90-351, która m.in. określa rygorystyczne wymagania związane z ochroną przed skażeniem przenoszonym drogą powietrzną. Wyznacza ona cztery strefy poziomu ryzyka (od minimalnego – strefa 1, do bardzo wysokiego – strefa 4), na jakie narażony jest pacjent przebywający w poszczególnych pomieszczeniach obiektów ochrony zdrowia. Strefa 4 obejmuje m.in. sale operacyjne i transplantacyjne [2].

 

 

   31.03.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl