Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Fot. J. Kosieradzki

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

Duża liczba i różnorodność wymagań dla poszczególnych pomieszczeń, począwszy od sal operacyjnych, izb chorych, poprzez laboratoria i gabinety lekarskie, aż po magazyny i miejsca usuwania odpadów, to dla projektantów instalacji klimatyzacyjnych duże i odpowiedzialne wyzwanie. W Polsce brakuje jednoznacznych, zebranych w jednym opracowaniu i aktualnych wymagań, dlatego projektanci bardzo często korzystają z wytycznych innych krajów.

Koniecznie zobacz: Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne >>

Wstęp do zagadnień poruszonych w publikacji dotyczy relacji w początkowej fazie procesów budowlanych między inwestorem, projektantem co do przygotowania stosownego projektu. Autor wskazuje obszary infrastruktury wymagającej podjęcia sensownych decyzji spełniających specyficzne wymagania, jakim w obiektach służby zdrowia muszą sprostać systemy wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody oraz gazów technicznych, a także całej infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej, w tym przesyłu danych, które dodatkowo wymagają one przestrzeni oraz umożliwienia przeprowadzania czynności koniecznych na etapie eksploatacji – serwisowania, remontowania, czyszczenia, konserwacji itd.

W dalszej kolejności czytamy o problematyce zachowania czystości powietrza, gdzie należy uwzględniać zarówno potrzebę zachowania odpowiedniej jakości powietrza zewnętrznego, jak też wyeliminowania ryzyka wystąpienia zakażeń przenoszonych drogą powietrzną, na którego jakość kapitalne znaczenie mają czynniki klimatyczne: temperatura i wilgotność powietrza. Autor odwołuje się w tej mierze do przygotowywanej normy europejskiej, której sens dotyczy jednoznacznego ustalenia zasady projektowania, budowy, klasyfikacji oraz działania systemów wentylacji i klimatyzacji obsługującej budynki szpitalne, gabinety lekarskie z salami zabiegowymi, centra dializy itp. Przytoczone zostały dostępne regulacje normowe ze zwróceniem uwagi na na francuską normę NF S 90-351.

Kolejne ważne zagadnienia w systemach klimatyzacyjnych poruszone przez autora dotyczą problematyki stosowania odpowiednich nawiewników i kratek wywiewnych, sposobów usuwania powietrza w zależności od rodzaju i funkcji pomieszczeń przy konieczności utrzymania odpowiednich relacji ciśnieniowych uwzględniających np. sytuacje, gdy personel zapomina o zamknięciu drzwi lub transport chorego trwa zbyt długo, a także poprawnego funkcjonowania instalacji w realnych warunkach jej eksploatacji.

Literatura

1. Kaiser K., Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji, „Rynek Instalacyjny” nr 3 i 4/2012.
2. Charkowska A., Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2011.
3. Materiały techniczne firmy Armstrong.
4. www.clinikka.pl/utrzymanie-czystosci-powietrza-w-bloku-operacyjnym.
5. PN-EN 1822-1:2009 Wysokoskuteczne filtry powietrza (EPA, HEPA, ULPA). Część 1. Klasyfikacja, badanie parametrów, znakowanie (ang.)
6. Charkowska A., Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 11 i 12/2009.
7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU nr 213, poz. 1568, z późn. zm.).

 

 

   31.03.2015
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zapewnić stałe ciśnienie w sieci wodociągowej »

ciśnienie w sieci wodociągowej

kompaktowe i zintegrowane urządzenia, które zapewniają (...) czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Skorzystaj z 5 lat gwarancji na wentylatory »   Jak wykryć wyciek gazu »
aplikacja ogrzewanie


  (...) detektory gazów toksycznych i wybuchowych, mikroprocesorowe centrale oraz oparty o (...) czytam więcej »

 


 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
3/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków edukacyjnych
  • - Bezpieczeństwo pożarowe w nowych WT
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl