Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Fot. J. Kosieradzki

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

Ciąg dalszy artykułu...

Nawiewniki i kratki wywiewne

Projektant ma do dyspozycji wiele rozwiązań rozdziału powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu, takich jak np. nawiewniki z filtrem HEPA (lub bez – w zależności od przeznaczenia danej strefy w szpitalu) czy stropy laminarne, które doprowadzają powietrze do strefy roboczej strumieniem laminarnym.

Nawiewniki montuje się najczęściej w sufitach podwieszonych przystosowanych do sal operacyjnych, które zapewniają nie tylko przykrycie kanałów i innych elementów klimatyzacji oraz instalacji, pełnią także funkcję tłumików akustycznych [3].

Stosowanie sufitów podwieszanych w pomieszczeniach o bardzo wysokim ryzyku infekcji było dotychczas stosunkowo rzadkie. Oferta rynkowa jest jednak coraz szersza i obejmuje np. płyty pokryte farbą antybakteryjną, z silikonowymi połączeniami uszczelniającymi, które jednocześnie zapewniają dostęp do przestrzeni ponadsufitowej (płyty uchylne).

Ciśnienie a sąsiednie pomieszczenia

Sposób usuwania powietrza zależy od rodzaju i funkcji pomieszczeń. Jedne pracują przy nadciśnieniu w stosunku do pomieszczeń sąsiednich, inne w podciśnieniu. Wzajemne relacje ciśnieniowe sąsiadujących ze sobą pomieszczeń powinny być ustalone już na etapie projektu wstępnego.

Architekt i technolog powinni poinformować projektanta klimatyzacji, jak będzie przebiegać komunikacja między poszczególnymi pomieszczeniami, czy tylko poprzez otwarcie drzwi, czy też potrzebna będzie śluza. Zbyt duża różnica ciśnień może spowodować utrudnione otwieranie drzwi lub wystąpienie nadciśnienia w momencie otwarcia drzwi do pomieszczenia, które ma ciśnienie niższe.

Utrzymanie odpowiednich relacji ciśnieniowych wymaga bardzo starannej analizy, uwzględniającej sytuacje, gdy personel zapomina o zamknięciu drzwi lub transport chorego trwa zbyt długo.

Eksploatacja instalacji

Na przykładzie warszawskiego szpitala Medicover można pokazać, jak działa instalacja HVAC w nowoczesnym szpitalu. Wentylacja i klimatyzacja sal operacyjnych to układ w całości oparty na świeżym powietrzu.

Piętro techniczne, gdzie znajdują się centrale klimatyzacyjne, to przykład dobrego zagospodarowania powierzchni – wszystkie urządzenia mieszczą się tam bez problemu (fot. 1 i 2).

Przygotowane powietrze jest doprowadzane nawiewnikami laminarnymi do sal operacyjnych. Zastosowano automatyczną ilościową i jakościową kontrolę nawiewanego powietrza.

Utrzymywana jest stała różnica ciśnień bez względu na warunki atmosferyczne występujące na zewnątrz budynku. Jest to układ samoregulujący się do warunków atmosferycznych i niezależny od stanu filtrów.

W salach operacyjnych możliwa jest regulacja parametrów powietrza w pełnym zakresie. Nowoczesny system BMS (fot. 5) pozwala stale kontrolować ilość, temperaturę i wilgotność powietrza oraz stan zabrudzenia filtrów.

Literatura

1. Kaiser K., Filtry powietrza w szpitalnych instalacjach klimatyzacji i wentylacji, „Rynek Instalacyjny” nr 3 i 4/2012.
2. Charkowska A., Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2011.
3. Materiały techniczne firmy Armstrong.
4. www.clinikka.pl/utrzymanie-czystosci-powietrza-w-bloku-operacyjnym.
5. PN-EN 1822-1:2009 Wysokoskuteczne filtry powietrza (EPA, HEPA, ULPA). Część 1. Klasyfikacja, badanie parametrów, znakowanie (ang.)
6. Charkowska A., Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 11 i 12/2009.
7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU nr 213, poz. 1568, z późn. zm.).

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
   31.03.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl