Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wpływ bezwykopowej metody układania kabli światłowodowych na przepustowość przewodu kanalizacyjnego

The influence of trenchless technology of laying fiber optic cables on capacity sewage pipe
Schemat przewodu kanalizacyjnego z wbudowaną
komorą w technologii TOP COTE
Schemat przewodu kanalizacyjnego z wbudowaną komorą w technologii TOP COTE
Rys. Autor

Na terenach zurbanizowanych do rozbudowy i przebudowy sieci telekomunikacyjnych można wykorzystać sieci kanalizacyjne. Wymaga to jednak zastosowania odpowiednich technologii i przeprowadzenia starannych obliczeń. Z uwagi na brak wytycznych w artykule zawarto metodykę wyznaczania średnicy komory na kable telekomunikacyjne z uwzględnieniem aspektów hydraulicznych.

Technologia układania kabli w sieciach infrastruktury podziemnej znana jest już od końca XIX wieku.

Pierwsze próby wdrożenia tej metody nie przyniosły spodziewanych rezultatów, głównie ze względu na panującą sytuację polityczną i problemy w trakcie eksploatacji sieci infrastruktury podziemnej.

Dopiero w XX w. dalszy rozwój przemysłu, liczne wynalazki i odkrycia oraz konkurencja między przedsiębiorstwami przyczyniły się do rozwoju technologii układania kabla głównie w kanalizacji ściekowej [3, 5].

Obecnie metody układania kabli teleinformatycznych w sieciach i budowlach infrastruktury podziemnej są znacznie bardziej rozwinięte. Wdrożone rozwiązania pozwalają umieszczać przewody światłowodowe w kanałach przełazowych i nieprzełazowych, tunelach, studniach, zbiornikach oraz rurociągach ciśnieniowych [2, 7, 8, 9].

Metoda TOP COTE jest technologią układania kabli telekomunikacyjnych w kanalizacji ściekowej, na którą warto zwrócić uwagę.

Pomysł stworzenia dwukomorowego linera naprawczego pozwala na zrobienie w trakcie renowacji kanału dodatkowej „rury”, w której można poprowadzić np. kable teleinformatyczne.

Instalacja linera w kanale przebiega analogicznie, jak ma to miejsce w instalacjach klasycznych rękawów renowacyjnych, wymaga jedynie dodatkowego doprowadzenia medium wygrzewającego liner osobno do każdej komory, co nieznacznie komplikuje proces instalacji.

Uzyskiwana finalnie dwukomorowa rura spełnia wszystkie wymagania dotyczące wykładzin renowacyjnych, a więc ma odpowiednią wytrzymałość mechaniczną oraz szczelność.

 

 

W zależności od charakterystyki naprawianej kanalizacji dodatkowa rura może być utworzona na dnie lub pod sklepieniem rury głównej. Z punktu widzenia operatora telekomunikacyjnego mniejsza komora jest idealną przestrzenią do umieszczenia kabli.

Na etapie projektowania w technologii TOP COTE powstaje pytanie o wielkość komory, w której mają być przeprowadzone kable. Nie opracowano jeszcze wytycznych określających maksymalne wymiary takiej komory, z tego względu w artykule omówiono metodykę wyznaczania jej średnicy komory z uwzględnieniem aspektów hydraulicznych.

Metodyka

Podstawą określenia średnicy komory (d) (rys. 1) w technologii TOP COTE jest analiza przepustowości całkowicie wypełnionego przewodu grawitacyjnego. W rozważaniach przyjęto, że ilość ścieków przepływająca istniejącym przewodem kanalizacyjnym (D, J, nist) jest równa natężeniu ścieków przepływających rurociągiem z wbudowaną komorą na kable telekomunikacyjne.

Przepustowość rozważanych przewodów wyrażono za pomocą równania Chezy:

(1)

gdzie:
J – spadek podłużny kanału;
Rh – promień hydrauliczny, m;
C – współczynnik prędkości wyrażony jako C = (8 · g · λ–1)0,50 (m0,5 · s–1); w przeprowadzonych analizach wartość C została określona ze wzoru Manninga:

(2)

gdzie:
n – współczynnik szorstkości, m–1/3 • s.
Do obliczeń pola powierzchni A i promienia hydraulicznego Rh przewodu z umieszczoną powłoką naprawczą wykorzystano następujące zależności:

  (3)

(4)

gdzie:
D – średnica istniejącego przewodu, m;
d – średnica komory, m;
s – grubość powłoki naprawczej, m.

Porównując przepustowość istniejącego przewodu kanalizacyjnego całkowicie wypełnionego Qistn z przepustowością kanału QTC, w którym stworzono komorę na kable telekomunikacyjne, uzyskuje się:

(5)


gdzie:
nproj – współczynnik szorstkości powłoki naprawczej, m–1/3 • s;
nistn – współczynnik szorstkości ścian istniejącego przewodu kanalizacyjnego, m–1/3 • s.

Z równania (5) wynika, że średnica komory d jest funkcją uwikłaną i w celu jej wyznaczenia należy numerycznie rozwiązać powyższe równanie – do tego celu wykorzystano metodę gradientów sprzężonych.

Czytaj dalej: Wyniki obliczeń i ich analiza >>

   09.04.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl