RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ bezwykopowej metody układania kabli światłowodowych na przepustowość przewodu kanalizacyjnego

Schemat przewodu kanalizacyjnego z wbudowaną komorą w technologii TOP COTE
Rys. Autor

Schemat przewodu kanalizacyjnego z wbudowaną komorą w technologii TOP COTE


Rys. Autor

Na terenach zurbanizowanych do rozbudowy i przebudowy sieci telekomunikacyjnych można wykorzystać sieci kanalizacyjne. Wymaga to jednak zastosowania odpowiednich technologii i przeprowadzenia starannych obliczeń. Z uwagi na brak wytycznych w artykule zawarto metodykę wyznaczania średnicy komory na kable telekomunikacyjne z uwzględnieniem aspektów hydraulicznych.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Technologia układania kabli w sieciach infrastruktury podziemnej znana jest już od końca XIX wieku.

Pierwsze próby wdrożenia tej metody nie przyniosły spodziewanych rezultatów, głównie ze względu na panującą sytuację polityczną i problemy w trakcie eksploatacji sieci infrastruktury podziemnej.

Dopiero w XX w. dalszy rozwój przemysłu, liczne wynalazki i odkrycia oraz konkurencja między przedsiębiorstwami przyczyniły się do rozwoju technologii układania kabla głównie w kanalizacji ściekowej [3, 5].

Obecnie metody układania kabli teleinformatycznych w sieciach i budowlach infrastruktury podziemnej są znacznie bardziej rozwinięte. Wdrożone rozwiązania pozwalają umieszczać przewody światłowodowe w kanałach przełazowych i nieprzełazowych, tunelach, studniach, zbiornikach oraz rurociągach ciśnieniowych [2, 7, 8, 9].

Metoda TOP COTE jest technologią układania kabli telekomunikacyjnych w kanalizacji ściekowej, na którą warto zwrócić uwagę.

Pomysł stworzenia dwukomorowego linera naprawczego pozwala na zrobienie w trakcie renowacji kanału dodatkowej „rury”, w której można poprowadzić np. kable teleinformatyczne.

Instalacja linera w kanale przebiega analogicznie, jak ma to miejsce w instalacjach klasycznych rękawów renowacyjnych, wymaga jedynie dodatkowego doprowadzenia medium wygrzewającego liner osobno do każdej komory, co nieznacznie komplikuje proces instalacji.

Uzyskiwana finalnie dwukomorowa rura spełnia wszystkie wymagania dotyczące wykładzin renowacyjnych, a więc ma odpowiednią wytrzymałość mechaniczną oraz szczelność.

W zależności od charakterystyki naprawianej kanalizacji dodatkowa rura może być utworzona na dnie lub pod sklepieniem rury głównej. Z punktu widzenia operatora telekomunikacyjnego mniejsza komora jest idealną przestrzenią do umieszczenia kabli.

Na etapie projektowania w technologii TOP COTE powstaje pytanie o wielkość komory, w której mają być przeprowadzone kable. Nie opracowano jeszcze wytycznych określających maksymalne wymiary takiej komory, z tego względu w artykule omówiono metodykę wyznaczania jej średnicy komory z uwzględnieniem aspektów hydraulicznych.

Metodyka

Podstawą określenia średnicy komory (d) (rys. 1) w technologii TOP COTE jest analiza przepustowości całkowicie wypełnionego przewodu grawitacyjnego. W rozważaniach przyjęto, że ilość ścieków przepływająca istniejącym przewodem kanalizacyjnym (D, J, nist) jest równa natężeniu ścieków przepływających rurociągiem z wbudowaną komorą na kable telekomunikacyjne.

rys 1 schemat przewodu kanalizacyjnego z wbudowana komora w technologii top cote

Rys. 1. Schemat przewodu kanalizacyjnego z wbudowaną komorą w technologii TOP COTE


Źródło: Rys. autora

Przepustowość rozważanych przewodów wyrażono za pomocą równania Chezy:

Wzór 1(1)

gdzie:

J – spadek podłużny kanału;

Rh – promień hydrauliczny, m;

C – współczynnik prędkości wyrażony jako C = (8 · g · λ–1)0,50 (m0,5 · s–1); w przeprowadzonych analizach wartość C została określona ze wzoru Manninga:

Wzór 2(2)

gdzie:

n – współczynnik szorstkości, m–1/3 • s.

Do obliczeń pola powierzchni A i promienia hydraulicznego Rh przewodu z umieszczoną powłoką naprawczą wykorzystano następujące zależności:

Wzór 3  (3)

Wzór 4(4)

gdzie:

D – średnica istniejącego przewodu, m;

d – średnica komory, m;

s – grubość powłoki naprawczej, m.

Porównując przepustowość istniejącego przewodu kanalizacyjnego całkowicie wypełnionego Qistn z przepustowością kanału QTC, w którym stworzono komorę na kable telekomunikacyjne, uzyskuje się:

Wzór 5(5)

gdzie:

nproj – współczynnik szorstkości powłoki naprawczej, m–1/3 • s;

nistn – współczynnik szorstkości ścian istniejącego przewodu kanalizacyjnego, m–1/3 • s.

Z równania (5) wynika, że średnica komory d jest funkcją uwikłaną i w celu jej wyznaczenia należy numerycznie rozwiązać powyższe równanie – do tego celu wykorzystano metodę gradientów sprzężonych.

Wyniki obliczeń i ich analiza

Obliczenia i analizy przeprowadzono dla przewodów kanalizacyjnych o średnicach D = 0,25–1,00 m, spadku podłużnym J = 0,2% oraz współczynniku szorstkości powłoki renowacyjnej nproj = 0,009–0,011 m–1/3 • s i istniejącego kanału nistn = 0,013–0,025 m–1/3 • s.

Uzyskane wyniki obliczeń przedstawiono na rys. 2–6 i w tabeli 1.

Tabela 1. Przepustowości Qistn i współczynniki oporów liniowych λ przewodów kanalizacyjnych

Tabela 1. Przepustowości Qistn i współczynniki oporów liniowych λ przewodów kanalizacyjnych (D = 0,50–0,80 m) dla nistn = 0,013 m–1/3 · s


Źródło: Rys. autora


 


 

 Na podstawie analiz (rys. 2, tab. 1) można stwierdzić, że średnica pustki przeznaczonej na umieszczenie w niej kabli telekomunikacyjnych istotnie wpływa na przepustowość istniejącego przewodu. W pewnym zakresie średnicy d następuje wzrost przepustowości kanału, po czym dalsze zwiększanie d prowadzi do znacznego spadku ilości ścieków przepływających przewodem.

Rys. 2. Wpływ średnicy komory

Rys. 2. Wpływ średnicy komory (d = 0,015–0,570 m) i grubości powłoki naprawczej (s) na przepustowość przewodów kanalizacyjnych (D = 0,50–0,80 m)


Źródło: Rys. autora

Przykładowo dla kanałów D = 0,60 m, D = 0,80 m (nistn = 0,013 m–1/3 • s), w których zastosowano powłokę naprawczą o grubości s = 0,006 m, wykonanie komory o średnicy d = 0,05 m powoduje wzrost przepustowości kanału odpowiednio od 0,274 do 0,318 m3/s oraz od 0,588 do 0,707 m3/s.

Natomiast stworzenie w przewodach D = 0,60 m i D = 0,80 m dodatkowej ,,rury” o średnicy d = 0,22 m w trakcie renowacji prowadzi do spadku przepustowości istniejącego rurociągu odpowiednio o 24 i 9%.

Z obliczeń (rys. 3, tab. 1) wynika, że instalacja dwukomorowego linera w istniejącym przewodzie kanalizacyjnym powoduje zmniejszenie współczynnika oporów liniowych (λ).

Rys. 3. Wpływ średnicy komory

Rys. 3. Wpływ średnicy komory (d) i grubości powłoki naprawczej (s) na współczynnik oporów liniowych (λ) dla kanałów D = 0,50–0,80 m


Źródło: Rys. autora

Przykładowo dla przewodu o średnicy D = 0,50 m i współczynniku szorstkości ścian nistn = 0,013 m–1/3 • s wprowadzenie linera (s = 0,006 m) z wykonaną komorą d = 0,10 m prowadzi do zmniejszenia współczynnika oporów liniowych od λ = 0,027 do λ = 0,023.

Ponadto wzrost średnicy d stworzonej komory prowadzi do zwiększenia współczynnika oporów liniowych.

Przykładowo zmiana wartości d z 0,032 m na 0,100 m w przewodach o średnicy D = 0,50 m i D = 0,60 m z zamieszczoną powłoką renowacyjną (s = 0,006 m) powoduje wzrost λ odpowiednio od 0,0205 do 0,0220 oraz od 0,0155 do 0,0163.

Na podstawie rys. 4 można stwierdzić, że zwiększenie współczynnika szorstkości powłoki naprawczej prowadzi do redukcji średnicy komory d pod warunkiem, że Qistn = QTC.

Rys. 4. Wpływ średnicy istniejącego przewodu

Rys. 4. Wpływ średnicy istniejącego przewodu (D) i współczynnika szorstkości powłoki naprawczej (nproj) na średnicę komory (d)


Źródło: Rys. autora

Przykładowo dla D = 0,50 m wzrost wartości nproj = 0,009 m–1/3 • s na nproj = 0,011 m–1/3 • s powoduje zmniejszenie się wartości d z 0,175 do 0,097 m. Ponadto dla D = 0,25 m i D = 1,00 m wzrost nproj = 0,009 m–1/3 • s na nproj = 0,011 m–1/3 • s prowadzi do 2,26-krotnej i 1,93-krotnej redukcji komory d.

Z obliczeń (rys. 5) wynika, że im większa wartość współczynnika szorstkości istniejącego przewodu (nistn), tym większa maksymalna średnica (d) komory przeznaczonej na kable telekomunikacyjne, przy założeniu że Qistn = QTC.

Rys. 5. Wpływ średnicy istniejącego przewodu

Rys. 5. Wpływ średnicy istniejącego przewodu (D) i współczynnika szorstkości (nistn) na średnicę komory (d) dla nproj = 0,01 m–1/3 s


Źródło: Rys. autora

Przykładowo dla D = 0,25 m i D = 1,00 m zmiana współczynnika szorstkości przewodu nistn = 0,013 m–1/3 • s na nistn = 0,025 m–1/3 • s prowadzi do zwiększenia średnicy komory odpowiednio z 0,05 do 0,12 m oraz z 0,24 do 0,54 m.

Na podstawie danych przedstawionych na rys. 6 można zauważyć, że im mniejsza grubość powłoki naprawczej s, tym zwiększa się przekrój poprzeczny komory przeznaczonej na kable telekomunikacyjne, przy założeniu że Qistn = QTC.

Przykładowo dla D = 0,50 m i D = 0,80 m zwiększenie się grubości powłoki s z 0,006 do 0,015 m prowadzi do redukcji średnicy komory d odpowiednio z 0,100 do 0,055 m oraz z 0,177 do 0,135 m.

rys 6 wplyw srednicy istniejacego przewodu d i grubosci powloki naprawczej

Rys. 6. Wpływ średnicy istniejącego przewodu (D) i grubości powłoki naprawczej (s) na średnicę komory (d) dla nproj = 0,01 m–1/3 s


Źródło: Rys. autora

Wnioski

Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że technologia TOP COTE wpływa na warunki przepływu w istniejącym przewodzie kanalizacyjnym.

Wprowadzenie powłoki naprawczej powoduje zmniejszenie wartości współczynnika oporów liniowych, a wzrost średnicy komory przeznaczonej na kable telekomunikacyjne prowadzi do zwiększenia oporów przepływu.

Przeprowadzone analizy wykazały również, że technologia TOP COTE istotnie wpływa na przepustowość przewodu kanalizacyjnego, a obliczenia pokazały, że w pewnym zakresie d zależnym od grubości wprowadzonej powłoki naprawczej z dodatkową komorą zwiększa się przepustowość istniejącego przewodu.

Analizy potwierdziły, że wzrost współczynnika szorstkości powłoki naprawczej powoduje zmniejszenie średnicy komory przeznaczonej na kable telekomunikacyjne, a zwiększenie grubości powłoki renowacyjnej prowadzi do redukcji przekroju poprzecznego komory.

Literatura

  1. Kolonko A., Wykorzystanie istniejącej sieci kanalizacyjnej dla prowadzenia kabli telekomunikacyjnych, „Inżynieria Bezwykopowa” nr 1/2004.
  2. Kubrak J., Szeląg B., Rachunkowa analiza przepustowości przewodu wodociągowego z kablem telekomunikacyjnym, „Instal” nr 7–8/2012.
  3. Kuliczkowski A., Sewage pipes Vol. I., Material Properties (in Polish), Kielce University of Technology, Monograph No. 28, Kielce 2001.
  4.  Kuliczkowski A., Zwierzchowski D., Orman Ł.J., Kielce kickstarts Poland’s sewage upgrade, „Tunnelling and Trenchless Construction” No. 16, 2005.
  5.  Madryas C., Kolonko A., Wysocki L., Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2002.
  6. Szeląg B., Zastosowanie robotów do instalowania kabli teleinformatycznych w kanałach, praca dyplomowa – maszynopis, Politechnika Świętokrzyska, Kielce 2006.
  7. Andrzejewski M., Szeląg B., Metody układania kabli telekomunikacyjnych w obiektach podziemnej infrastruktury miejskiej, Wydawnictwo Inżynieria, Kraków 2011.
  8.  Siwicki P., Szeląg B., Zastosowanie programu CFD FLUENT do określania strat hydraulicznych w przewodach ze światłowodem, „Przegląd Naukowy Inżynieria i Kształtowanie Środowiska” Vol. 50 nr 4/2010.
  9. Szeląg B., Andrzejewski M., Optymalny dobór technologii układania kabli teleoptycznych w przewodach kanalizacyjnych, „Instal” nr 10/2012.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

dr inż. Jerzy Dylewski Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1) Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a...

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a także jego podstawowe obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlane. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, wskazuje na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

Waldemar Joniec Instalacje kanalizacji niskoszumowej

Instalacje kanalizacji niskoszumowej Instalacje kanalizacji niskoszumowej

Coraz częściej wskazuje się na niekorzystny wpływ hałasu na samopoczucie i zdrowie ludzi. Niski poziom dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza pomieszczeniach szpitalnych i hotelowych, jest...

Coraz częściej wskazuje się na niekorzystny wpływ hałasu na samopoczucie i zdrowie ludzi. Niski poziom dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza pomieszczeniach szpitalnych i hotelowych, jest obecnie podstawowym wymaganiem przy projektowaniu budynków. Poziom hałasu emitowany przez instalacje, w tym kanalizacyjne, może być wysoki i przeszkadzać w codziennym życiu, w pracy i odpoczynku mieszkańców.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

TG Instalacje TG Instalacje – poprawa konkurencyjności

TG Instalacje – poprawa konkurencyjności TG Instalacje – poprawa konkurencyjności

Rokrocznie Ogólnopolska Sieć Hurtowni Instalacyjnych TG INSTALACJE na łamach prasy branżowej prezentuje najistotniejsze zmiany w mijającym roku i informuje o wyzwaniach na kolejny. Aby tradycji stało się...

Rokrocznie Ogólnopolska Sieć Hurtowni Instalacyjnych TG INSTALACJE na łamach prasy branżowej prezentuje najistotniejsze zmiany w mijającym roku i informuje o wyzwaniach na kolejny. Aby tradycji stało się zadość, pragniemy podsumować bieżący rok oraz przedstawić cele na przyszły.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.