Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Artykuł sponsorowany

Ochrona instalacji na terenach zalewowych

Fot. Kärcher

Zagrożenie podtopieniami i powodziami jest zależne od ilości i intensywności opadów, a wczesną wiosną również od szybkości topnienia śniegu. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, warto pomyśleć o działaniach profilaktycznych, które będą minimalizowały straty w sytuacjach kryzysowych.

Budowa domu jest jednym z marzeń i celów Polaków. Tymczasem okazać się może, że na terenie wymarzonej działki przebiegają rury melioracyjne, które są odpowiedzialne za odwodnienie okolicznych budowli lub też powierzchnia działki jest wzbogacona w glinę pochodzącą z budowy domu. Sytuacje takie niosą za sobą ryzyko, że teren może być podmokły i w okresie silnych opadów woda może niewystarczająco szybko wsiąkać w głębsze warstwy gruntu. Innym niebezpieczeństwem jest fakt pojawienia się wilgoci i wody stojącej w niższych kondygnacjach budynku.

Tereny zalewowe

Jak informuje Państwowa Izba Hydrologiczna, na terenie Polski znajdują się obszary zagrożone podtopieniami i powodziami. Część z nich to strefy zalewów wód powierzchniowych (powodzi), jednak zdecydowanie większe zagrożenie niosą ze sobą podtopienia, które są efektem bliskiego położenia zwierciadła wody podziemnej do powierzchni terenu.

Szczególne narażone na przenikanie wody na powierzchnię są rejony w pobliżu ujścia rzek, ale również te, które bezpośrednio sąsiadują z dolinami rzecznymi (źródło: http://www.psh.gov.pl/materialy_do_pobrania/obszary-zagrozone-podtopieniami.html).

Ochrona instalacji na terenach zalewowych

Minimalizacja strat

Woda jest żywiołem, na który w zasadzie nie mamy wpływu. Możemy jednak podjąć działania, które powstrzymają zniszczenia powodowane przez podtopienia i zalania. Jednym z działań prewencyjnych, hamujących przedostawanie się wód gruntowych i opadowych do pomieszczeń, jest odpowiednia izolacja fundamentów i ścian, w szczególności podpiwniczeń i niskich poziomów budynku.

Zabiegi tego typu mogą ograniczyć stopień zalania pomieszczeń, jednak w przypadku silnego i agresywnego działania wody, bardzo ważne są działania w chwili podnoszenia się jej poziomu. Podczas zalania domów i bloków może dojść do uszkodzenia systemów instalacji, które zwyczajowo zlokalizowane są w piwnicy.

Aby nie pozwolić na tego typu zaskoczenie, można zabezpieczyć instalacje elektryczne oraz zawory gazowe folią nieprzemakalną, dodatkowo w rurach kanalizacyjnych zamontować zawory zapobiegające cofaniu się ścieków. Inną metodą jest również wyposażenie sutereny w pompy wodne, które już po pojawieniu się wody na powierzchni z łatwością osuszą przestrzeń z wody – czystej i zanieczyszczonej.

Ubezpieczenie i zabezpieczenie przed wodą

Osoby decydujące się na budowę domu, czy też zasiedlenie terenu, na którym istnieje nawet minimalne niebezpieczeństwo wdarcia się niepożądanej wody do pomieszczeń budowlanych, stosują asekurację w formie ubezpieczenia mienia od powodzi i podtopień. Jednak każdy ubezpieczony zobowiązany jest do podjęcia wszelkich działań zmierzających do ratowania dobytku poprzez stawienie czoła sile sprawczej szkody bądź jej skutkom.

Jedną z metod w przypadku zwiększonej częstotliwości wdzierania się wody do najniżej położonych poziomów budynków jest wyposażenie pomieszczeń we wspomniane już pompy wodne. W celu ochrony wnętrz i instalacji przed wdzieraniem się wody najskuteczniejsze są pompy zanurzeniowe, umożliwiające tłoczenie wody zanieczyszczonej.

Przykładowo pompy Kärcher w zależności od modelu mogą przetłoczyć od 5000 do nawet 18 000 litrów na godzinę. Tego typu pompy zatapialne nadają się znakomicie do odprowadzania wody z zalanych piwnic.Funkcjonalność pomp oraz parametry ich pracy porównać można na stronie producenta

Ochrona instalacji na terenach zalewowych

Powodzie, a także podtopienia, powodują bardzo duże straty gospodarcze i materialne, stanowią również zagrożenie dla życia oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Hamowanie wdzierania się wody do domu jest działaniem zmierzającym do uniknięcia lub zminimalizowania tych szkód.

Artykuł powstał we współpracy z Kärcher

   25.05.2015

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl