Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Analiza wyników cd.
Analizowany budynek jednorodzinny
Analizowany budynek jednorodzinny
Fot. archiwum autorki
Ciąg dalszy artykułu...

Istotne w metodzie zużyciowej są również oddziaływania rzeczywistych odnotowanych przebiegów temperatury zewnętrznej, stąd uzyskiwane wyniki zależą od okresu, dla którego wykonywane są obliczenia, co zobrazowano w zestawieniach przedstawionych w tabeli 3 i na rys. 1.

Zużycie energii określono w trzech przedziałach czasu: 2010–2012, 2011–2013 oraz 2012–2014. Uzyskane skrajne wartości zapotrzebowania na energię pierwotną: 86 i 105 kWh/(m2 rok), różnią się o ponad 18%.

Wyznaczony metodą zużyciową wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną analizowanego jednorodzinnego budynku mieszkalnego zaopatrywanego w energię z nieodnawialnego nośnika – gazu ziemnego – mieści się w zakresie aktualnych wymagań [EPmax = 120 kWh/(m2·rok)] pomimo datowania budynku na lata 60. zeszłego wieku.

Warto przeczytać: Nowa charakterystyka energetyczna. Obliczenia słonecznych zysków ciepła >>

Sama wartość wskaźnika nasuwa przypuszczenie o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej przegród budowlanych zamykających przestrzeń o regulowanej temperaturze, jakże błędne, zważywszy na średnią wielkość współczynnika przenikania ciepła obudowy wynoszącą aż 1,24 W/(m2·K) – w przypadku budynku nowego o takiej samej geometrii i przyjęcia wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła poszczególnych metod średnia przenikalność cieplna obudowy kształtowałaby się na poziomie 0,31 W/(m2·K).

Podsumowanie

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie pozwala na obiektywną ocenę wskaźników energetycznych obiektu. Z uwagi na dużą wrażliwość na warunki eksploatacyjne, indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego jest ona metodą niemiarodajną i zdaniem autorki przeczy idei przyświecającej wprowadzeniu systemu oceny energetycznej budynków, tj. dostarczenia rzetelnej i fachowej oceny budynku.

Wielkość zużycia energii wyznaczona metodą zużyciową w kolejnych okresach obliczeniowych określonych z przesunięciem jednego roku jest istotnie różna i nieporównywalna z wielkością określoną metodą obliczeniową, co w sytuacji np. uzależnienia ceny nieruchomości od jej charakterystyki energetycznej może prowadzić do powstania różnych nieprawidłowości. Może ponadto przyczynić się do błędnej oceny jakości budynku przez osobę postronną, np. przyszłego nabywcę.

Wskazana w artykule rozbieżność wyników pomiędzy obiema metodami będzie również skutkować w dalszych podejmowanych decyzjach – osoba sporządzająca świadectwo charakterystyki energetycznej w obliczu wyników metody zużyciowej, wpisujących się w aktualne wymagania prawne, prawdopodobnie nie zaleci zmian w zakresie poprawy jakości termicznej obudowy. Wynik metody obliczeniowej wskazuje natomiast na konieczność przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji budynku.

Przywołany w artykule budynek charakteryzujący się warunkami eksploatacyjnymi istotnie odbiegającymi od opisanych w przepisach techniczno-budowlanych [6] warunków normatywnych nie jest przypadkiem odosobnionym i może podlegać ocenie energetycznej wykonanej metodą zużyciową, zdaniem autorki błędną w swoich założeniach.

Metoda ta nie zapewnia dostarczenia rzetelnej informacji na temat charakterystyki energetycznej tego obiektu, wskazywanej w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynku [1] jako jeden z głównych celów sporządzania świadectw energetycznych.

Autorka składa podziękowania pani Wiesławie Kopczyńskiej za udostępnienie danych do analizy zaprezentowanej w artykule

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) (DzU UE 2010 L 153/13).
2. Kurtz-Orecka K., Siwińska A., Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach. Cz. 1 – straty ciepła przez przenikanie i wentylację, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2014,
3. Kurtz-Orecka K., Taudul A., Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach. Cz. 2 – obliczenia słonecznych zysków ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2015.
4. Projekt typowy MB-0165/B, arch. Krzysztof Kozłowski, Biuro Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego (brak dalszych danych źródłowych).
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2015, poz. 376).
6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
7. Typowy rok meteorologiczny, http://www.mir.gov.pl/.
8. Wartości opałowe (WO) i wskaźniki emisji CO2 (WE) w roku 2011 do raportowania w ramach Wspólnego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2014, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, Warszawa 2013.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   02.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl