Czy centrale wentylacyjne będą musiały być większe? Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych
Fot. freeimages.com

Nowe zasady oceny efektywności energetycznej oraz wymagania wobec systemów wentylacyjnych w budynkach spowodują, że od początku przyszłego roku producenci nie będą mogli wprowadzać do obrotu urządzeń niespełniających ustanowionych dla nich minimalnych wymagań. Oznacza to, że wszystkie opracowywane obecnie projekty dla obiektów, które będą realizowane dopiero w przyszłym roku, już dziś powinny uwzględniać nowe wymagania.

Efektem prowadzonych prac studyjnych w ramach projektów ENTR Lot 6 i ENER Lot 10 są opublikowane w listopadzie 2014 r. rozporządzenia Komisji Europejskiej:

  • 1253/2014 w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych [1],
  • 1254/2014 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej systemów wentylacyjnych przeznaczonych do budynków mieszkalnych [2].

Obie przywołane dyrektywy mają na celu ograniczenie zużycia energii, przy czym pierwsza realizuje to poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań przy projektowaniu urządzeń, natomiast druga poprzez zwiększenie świadomości konsumentów i ułatwienie im racjonalnego wyboru (Czytaj więcej na ten temat). Wdrażające je rozporządzenia są wiążące i obowiązują we wszystkich krajach członkowskich UE od momentu opublikowania (25 listopada 2014 r.) i nie wymagają wprowadzania do prawa krajowego.

Warto przeczytać: Charakterystyka energetyczna budynku według nowych wymagań prawnych >>

Rozporządzenie 1253/2014 określa nowe wymagania, które muszą spełnić systemy wentylacyjne w budynkach w zakresie efektywności energetycznej, przy czym oddzielnie definiowane są wymagania dla systemów w budynkach mieszkalnych oraz dla systemów w budynkach niemieszkalnych.

Z kolei rozporządzenie 1254/2014 określa zasady oznaczania etykietami efektywności energetycznej urządzeń wentylacyjnych dla budynków mieszkalnych, to jest których wydajność nie przekracza 250 m3/h lub 1000 m3/h, jeśli producent deklaruje, że produkt jest przeznaczony wyłącznie do budynków mieszkalnych. Systemy do budynków niemieszkalnych mają wydajność powyżej 1000 m3/h lub powyżej 250 m3/h, jeśli brakuje adnotacji producenta, że są one przeznaczone do budynków mieszkalnych.

Rozporządzenie 1253/2014 wprowadza szereg definicji i nowe wskaźniki służące do oceny efektywności w odniesieniu do zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej. Jego wymagania będą obowiązkowe od 1 stycznia 2016 r., a od 1 stycznia 2018 zostaną dodatkowo zaostrzone, co oznacza że od początku przyszłego roku nie będzie można wprowadzić do obrotu urządzeń niespełniających wymagań minimalnych.

Innymi słowy, przy projektowaniu systemów, które mają być instalowane dopiero w przyszłym roku, już dziś należy uwzględnić nowe wymagania.

Rozporządzenie odnosi się praktycznie do prawie wszystkich instalacji, a przewidziane wyjątki dotyczą rzadko spotykanych sytuacji, takich jak pobór mocy poniżej 30 W, praca w temperaturze poniżej –40 lub powyżej 100°C, albo w atmosferze zagrożonej wybuchem, oraz instalacji, które służą wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego.

Pomimo że w rozporządzeniu występuje sformułowanie "wymagania dla systemów wentylacyjnych", tak naprawdę definiuje ono wymogi dla urządzeń wentylacyjnych. Terminologia ta wydaje się jednak poprawna, gdyż obniżenie energochłonności wymusza zoptymalizowanie wszystkich elementów instalacji, a dostawcą całego sytemu (kratek, kanałów, rekuperatorów) jest często jeden producent.

Systemy dla budynków niemieszkalnych

W odniesieniu do systemów w budynkach niemieszkalnych istotną nowością jest wprowadzenie wskaźnika o nazwie wewnętrzna jednostkowa moc wentylatora części pełniących funkcje wentylacyjne (JMWint). Określa on zużycie energii elektrycznej do pokonania oporów przepływu przez wewnętrzne podzespoły (Δps,int) urządzenia wchodzącego w skład tzw. konfiguracji wzorcowej, przy znamionowym przepływie powietrza (qnom) oraz znamionowym sprężu dyspozycyjnym (Δps,ext).

Konfiguracja wzorcowa urządzenia dwukierunkowego (nawiewno-wyciągowego) obejmuje obudowę, wentylator(-y) nawiewny i wyciągowy, czysty filtr F7 na nawiewie, czysty filtr M5 na wyciągu oraz układ odzysku ciepła.

Konfiguracja urządzenia jednokierunkowego (nawiewnego lub wyciągowego) obejmuje obudowę, wentylator(-y) oraz, jeśli produkt zaprojektowano do stosowania z filtrem, czysty filtr F7 po stronie wlotu.

Przeczytaj także: Audyty efektywności energetycznej >>

Powyższe oznacza, że niezależnie od tego, jak skonfigurowane jest rzeczywiste urządzenie (dodatkowa chłodnica, nagrzewnica, tłumik, nawilżacz itp.) oraz czy pracuje z wydatkiem innym niż nominalny, a strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego nie są równe, wskaźnik JMWint jest zawsze obliczany w odniesieniu do konfiguracji wzorcowej oraz dla znamionowego przepływu powietrza i znamionowego spadku ciśnienia. Dzięki temu wskaźnik ten pozwala – dla przyjętych założeń – sprowadzić porównanie różnych rozwiązań do wspólnego mianownika.

Rodzą się natomiast wątpliwości, jak definiować nominalny przepływ powietrza oraz nominalny spręż dyspozycyjny.

O ile w przypadku dużych urządzeń projektowanych „na miarę” można przyjąć, że są to parametry wynikające z projektu instalacji, o tyle w przypadku kompaktowych, produkowanych seryjnie urządzeń o szerokim zakresie pracy wartości nominalne nie są już tak oczywiste.

Zdefiniowanie tych wartości leży w gestii producentów systemów. Można przypuszczać, że parametry te będą wyznaczane na bazie nominalnego wydatku dla filtrów (przy prędkości napływu 2,7 m/s na powierzchnię czołową wg PN-EN 779:2012 [9]) oraz sprężu, przy którym wentylator osiąga maksymalną sprawność.

Zgodnie z prEN 16798-3 [4], która zastępuje aktualną normę EN 13779:2007 [7], wartość JMWint (SFPint) dla urządzeń nawiewno-wyciągowych określa się z zależności:

gdzie:

SFPint – jednostkowa wewnętrzna moc wentylatora, W/(m³/s) lub Pa;
Δps.int_Naw – suma spadków ciśnienia statycznego konfiguracji wzorcowej po stronie nawiewu przy qnom, Pa;
Δps.int_Wyw – suma spadków ciśnienia statycznego konfiguracji wzorcowej po stronie wyciągu przy qnom, Pa;
ηfan – sprawność statyczna wentylatora uwzględniająca sprawność silnika, napędu i sterowania, odpowiednio dla strony nawiewu i wyciągu,
ηfan = ηstat_wirnika · ηsilnika · ηnapędu · ηsterowania.

Przy czym zgodnie z zapisami rozporządzenia przyjmuje się spadek ciśnienia na filtrze czystym, co stanowi różnicę w stosunku do podejścia prezentowanego w EN 13779:2007 [7], zgodnie z którym moc właściwą wentylatora w odniesieniu do centrali SFPE określa się dla projektowanego spadku ciśnienia, czyli z kolei zgodnie z EN 13053+A1:2011 [8] dla średniego spadku ciśnienia na filtrach. Jeśli strumienie nie są równe, jako nominalny przepływ powietrza należy przyjmować wyższą wartość.

Dopuszczalną wartość jednostkowej wewnętrznej mocy wentylatora (JMWint_limit) określa się zgodnie z metodyką podaną w rozporządzeniu w zależności od zakresu znamionowego wydatku powietrza, typu zastosowanego odzysku ciepła, nadwyżki sprawności odzysku ciepła nad wymaganą sprawnością minimalną oraz ewentualnych odstępstw zastosowanych filtrów od konfiguracji wzorcowej.

Czytaj dalej: Czy centrale będą musiały być większe? >>

   09.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl