Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projektowanie sieci wodociągowych

Design of water-pipe networks
Projektowanie sieci wodociągowych
Projektowanie sieci wodociągowych
fot. freepik.com

W artykule scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań. Przedstawiono zasady: trasowania sieci wodociągowych, wyznaczania przepływów obliczeniowych, doboru średnic rurociągów, obliczania strat hydraulicznych ciśnienia wody, wyznaczania linii ciśnień. Podano również zasady sprawdzania, czy zaprojektowana sieć wodociągowa spełnia wymagania przeciwpożarowe.

W  ramach sieci wodociągowej rozróżniamy rurociągi wodociągowe technologiczne, tranzytowe, magistralne i rozdzielcze oraz przyłącza wodociągowe [6]. Rurociągi technologiczne przeznaczone są do transportu wody w obrębie ujęcia oraz stacji uzdatniania wody.

Rurociągi tranzytowe nie wydatkują i nie zbierają wody po drodze i transportują ją na duże odległości, łącząc poszczególne jednostki osadnicze lub zbiornik wodociągowy z rurociągiem magistralnym (Czytaj więcej na ten temat). Ten ostatni wydatkuje wodę po drodze i doprowadza ją do rurociągów rozdzielczych dostarczających wodę do poszczególnych odbiorców za pomocą przyłącza wodociągowego.

Przeczytaj także: Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe >>

Przyłącze wodociągowe wyposażone jest w opaskę wodną (gdy nie jest budowane razem z siecią wodociągową), zasuwę odcinającą i dwa zawory odcinające, pomiędzy którymi zamontowany jest wodomierz (rys. 1: Przyłącze wodociągowe).

Układ sieci wodociągowej może być otwarty (rozgałęzieniowy) bądź zamknięty (pierścieniowy), uzależnione jest to od zabudowy danej jednostki osadniczej. W warunkach polskich [5] małe miejscowości (wsie) w przeważającej większości mają zabudowę liniową bądź gałęziową, natomiast miasta zabudowę kratową bądź pasmową. W związku z tym, w małych jednostkach osadniczych buduje się najczęściej sieć wodociągową rozgałęzieniową (rys. 2a Sieć wodociągowa rozgałęzieniowa - rys górny), a w dużych – sieć wodociągową obwodową (rys. 2b Sieć wodociągowa pierścieniowa - rys dolny).

Trasowanie sieci wodociągowej

Do projektowania sieci wodociągowej niezbędne są następujące dokumenty i dane:

 • mapa zasadnicza jednostki osadniczej z istniejącą i projektowaną siecią ulic oraz istniejącą i projektowaną zabudową terenu,
 • projekty istniejącego uzbrojenia terenu jednostki osadniczej,
 • dane hydrogeologiczne, geotechniczne.

Projektowanie sieci wodociągowej polega na:

 • zaprojektowaniu układu sieci wodociągowej w planie – trasowaniu sieci wodociągowej,
 • ustaleniu wydatków odcinkowych i węzłowych oraz przepływów obliczeniowych na poszczególnych odcinkach sieci wodociągowej,
 • doborze średnic rurociągów,
 • obliczeniu strat hydraulicznych ciśnienia wody dla poszczególnych odcinków sieci wodociągowej,
 • ustaleniu położenia linii ciśnień i sprawdzeniu, czy w każdym węźle sieci wodociągowej zapewniona będzie niezbędna wysokość ciśnienia ze względu na cele komunalne, gospodarcze i przeciwpożarowe; jeżeli nie, konieczna jest korekta średnic, ponowne przeliczenie strat hydraulicznych i ostateczne ustalenie linii ciśnień w sieci wodociągowej.

 

 

Trasowanie sieci wodociągowej sprowadza się w pierwszej kolejności do wytyczenia tras rurociągów tranzytowych, potem magistralnych, a na końcu rozdzielczych. Przy trasowaniu sieci wodociągowej należy spełnić następujące warunki:

 • rurociągi wodociągowe powinny być projektowane wzdłuż linii regulacyjnych (np. wzdłuż  drogi) i prowadzone najkrótszą trasą, żeby straty hydrauliczne ciśnienia były w nich jak najmniejsze,
 • rurociągi wodociągowe nie mogą kolidować z innymi przewodami w przekroju ulicy (np. przewodami gazowymi, energetycznymi, telekomunikacyjnymi, ciepłowniczymi, kanalizacyjnymi itp.),
 • trasa rurociągów wodociągowych powinna być tak dobrana, by do każdego punktu sieci wodociągowej możliwy był dostęp (dojazd) o każdej porze roku,
 • rurociągi wodociągowe powinny być zaprojektowane powyżej wód gruntowych i zabezpieczone przed obciążeniami zewnętrznymi, a profil podłużny trasy rurociągu wodociągowego nie powinien mieć ostrych załamań,
 • w ulicach zabudowanych jednostronnie rurociągi rozdzielcze powinny być projektowane po stronie zabudowy, a rurociągi tranzytowe i magistralne – po stronie niezabudowanej,
 • rurociągi magistralne powinny być prowadzone przez jednostki osadnicze trasami, wzdłuż których układają się środki ciężkości rozbioru wody,
 • rurociągi magistralne powinny przebiegać w miarę możliwości trasami po grzbietach wzniesień terenowych (wzdłuż warstwic o największych rzędnych terenu), żeby unikać zbyt dużych strat hydraulicznych ciśnienia lub nadmiernych ciśnień w rurociągach magistralnych i rozdzielczych,
 • układ rurociągów rozdzielczych powinien być dostosowany do rozmieszczenia poszczególnych odbiorców,
 • powinny być zachowane zgodnie z wymaganiami normowymi odległości rurociągów wodociągowych od budynków, urządzeń podziemnych i naziemnych.

Wyznaczanie przepływów obliczeniowych

W sieci wodociągowej rozgałęzieniowej w rurociągach rozdzielczych występują skupione rozbiory wody. W związku z tym do wyznaczenia przepływów obliczeniowych na poszczególnych odcinkach sieci wodociągowej można zastosować metodę Krotowa [8] lub program komputerowy: EPANET, WATERPAC, WODOCIĄGOWIEC-CAD GAMRAT 4,0, NET, CFD itp. Idea metody Krotowa polega na wyznaczeniu takiego przepływu zastępczego QZ (rys. 3 Schemat obliczeniowy do metody Krotowa), dla którego straty hydrauliczne ΔH są równe sumie strat hydraulicznych w poszczególnych odcinkach rurociągu (A–B, B–C, C–D) dla przepływów, które występują w tych odcinkach (Q1, Q2, Q3):

   (1)

Przepływ zastępczy QZ (rys. 3) wyznacza się, przenosząc jednostkowe rozbiory wody na danym odcinku rurociągu do jego końcowego węzła.

   15.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl