RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Ecological solutions for treatment of domestic wastewater

Oczyszczalnia korzeniowa
Fot. www.re-natura.pl

Oczyszczalnia korzeniowa


Fot. www.re-natura.pl

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków to wypadkowa kosztów inwestycji, wymagań prawnych oraz warunków lokalnych – wielkości działki i rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków. Koszty eksploatacji oraz nakłady ekonomiczne, a nie wysoki stopień oczyszczenia, w dalszym ciągu są zasadniczym kryterium wyboru sposobu oczyszczania ścieków przez inwestorów indywidualnych. Preferowane są proste rozwiązania, niskonakładowe i tanie w eksploatacji oraz takie, na które można uzyskać dofinansowanie.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są obiektami inżynieryjnymi służącymi do gromadzenia, oczyszczania, a następnie odprowadzania do środowiska oczyszczonych ścieków [9]. Definiowane są jako obiekty obsługujące do 50 mieszkańców. Ich maksymalna przepustowość przyjmowana według Prawa wodnego to 5 m3/d, a według Prawa budowlanego 7,5 m3/d.

Określenie przydomowa oczyszczalnia ścieków, pomimo że powszechnie stosowane, może wprowadzać w błąd, gdyż sugeruje stosowanie oczyszczalni tylko dla domów jednorodzinnych. Dlatego niektórzy dystrybutorzy i producenci używają pojęcia mała lub indywidualna [7,10]. Średnie dobowe zużycie wody na terenach wiejskich wynosi ok. 100 dm3/(M • d), a ścieki te charakteryzują się znacznie większymi stężeniami zanieczyszczeń w porównaniu ze ściekami miejskimi [3].

Chociaż budowa zbiornika bezodpływowego kosztuje mniej niż przydomowej oczyszczalni ścieków, jego eksploatacja jest droższa i bardziej kłopotliwa. W porównaniu do zbiornika bezodpływowego zwrot inwestycji w oczyszczalnię uzależniony jest od rodzaju zastosowanych rozwiązań i waha się od 2 do 7 lat. Podczas użytkowania oczyszczalni przydomowej inwestor ponosi głównie koszty energii elektrycznej do zasilania pompy oraz koszty wywozu osadu (raz na rok lub na dwa lata).

Koszty eksploatacji zbiorników bezodpływowych są znacznie wyższe, gdyż powinny one być opróżniane regularnie. Na budowę oczyszczalni przydomowej można otrzymać preferencyjny kredyt lub dotację [11,12].

Oczyszczalnie przydomowe to także korzyść ekologiczna, gdyż eliminowane jest ryzyko skażenia gruntu i wód w okolicy. Koszty eksploatacji oraz nakłady ekonomiczne, a nie wysoki stopień oczyszczenia, są w dalszym ciągu zasadniczym kryterium wyboru sposobu oczyszczania ścieków przez indywidualnych inwestorów. Najczęściej rozpatrywane są proste sposoby oczyszczania, niskonakładowe i tanie w eksploatacji oraz te, na które można uzyskać dofinansowanie [14].

Przegląd stosowanych oczyszczalni przydomowych

Firmy produkujące oczyszczalnie przydomowe prześcigają się w oferowaniu różnorodnych konstrukcji i technologii oraz coraz szerszych usług. Jednak zasada działania wszystkich oczyszczalni przydomowych jest podobna i polega na dwustopniowym, biologicznym oczyszczaniu ścieków z wykorzystaniem w pierwszej kolejności bakterii beztlenowych, a później tlenowych [11].

Pierwszym etapem jest podczyszczanie ścieków w osadniku gnilnym w warunkach beztlenowych, ścieki zostają tam oczyszczone wstępnie. Na dno opadają ciała stałe, tworząc osad, który podlega powolnemu procesowi fermentacji. W tym czasie cząstki zanieczyszczeń są rozkładane na substancje rozpuszczalne w wodzie oraz nierozpuszczalne substancje mineralne odkładające się na dnie zbiornika.

W górnej części osadnika gnilnego (na powierzchni ścieków) z zanieczyszczeń lżejszych od wody tworzy się tzw. kożuch – są to najczęściej tłuszcze i piana powstająca w trakcie fermentacji substancji zawartych w ściekach. Żeby proces ten był skuteczny, musi trwać co najmniej trzy doby. Dobrze wykonany i prawidłowo umieszczony osadnik gnilny usuwa ok. 65% zanieczyszczeń [15].

Drugi etap oczyszczania ścieków związany jest z doczyszczaniem tlenowym. Proces ten może być dodatkowo zintensyfikowany poprzez zastosowanie urządzeń napowietrzających. Etap ten może następować w różnych systemach, takich jak drenaż rozsączający, złoże biologiczne, filtr piaskowy czy złoże roślinne. Oczyszczone w ten sposób ścieki wprowadzane są do odbiornika, którym może być woda płynąca lub stojąca bądź grunt.

Wybór odbiornika uzależniony jest od rodzaju zastosowanej oczyszczalni przydomowej oraz warunków gruntowo-przestrzennych [11,15].

W oczyszczalniach przydomowych możliwe jest osiągnięcie wysokiego efektu unieszkodliwiania zanieczyszczeń, zależnego od przyjętego zestawu urządzeń. Stosowane są różne rozwiązania technologiczne, które generalnie można podzielić na układy: z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, z filtrem gruntowo-roślinnym i ze złożem biologicznym z komorą osadu czynnego [11].

Oczyszczalnie  z drenażem rozsączającym

Przydomowa oczyszczalnia z drenażem rozsączającym to najprostsze rozwiązanie, najtańsze i najczęściej stosowane. Można ją zbudować, jeśli pozwalają na to warunki gruntowo-wodne, inwestor dysponuje działką o odpowiedniej wielkości, występuje niski poziom wody gruntowej, a grunt jest dobrze przepuszczalny.

Wymagania te powinny zostać spełnione, by nastąpiło doczyszczenie ścieków w strefie aeracji, co jest istotne dla zatrzymania bakterii i wirusów oraz niedopuszczenia do skażenia środowiska. W przeciwnym wypadku nie zostaną usunięte wszystkie związki organiczne i dodatkowo nastąpi podtopienie złoża rozsączającego [11,16].

Zasadę funkcjonowania i budowę takiej oczyszczalni przedstawia rys. 1. Ścieki odpływają grawitacyjnie z budynku do osadnika gnilnego, gdzie następuje mechaniczne oraz biologiczne ich oczyszczanie za pomocą bakterii beztlenowych. W uzasadnionych przypadkach przed osadnikiem znajduje się separator tłuszczów.

Po przejściu przez osadnik gnilny ścieki bytowo-gospodarcze są pod względem bakteriologicznym bezpieczne, gdyż bakterie oraz jaja pasożytów niszczone są przez orzęski albo zostają w 99% usunięte wraz z sedymentującym osadem.

Po wstępnym podczyszczeniu za pomocą studzienki rozdzielającej ścieki są równomiernie rozprowadzane do poszczególnych nitek drenażowych. Rozsączane są do gruntu przez otwory w przewodach, gdzie następuje doczyszczanie tlenowe. Wszystkie dreny mogą być połączone rurą zbierającą i studzienką zbierającą, która je napowietrza [11,16].

Instalacja oczyszczalni tego typu może być wykonana w różnych wariantach, stosownie do lokalnych warunków gruntowo-wodnych, a jedną z możliwości jest instalacja z kopcem filtracyjnym (rys. 2).

Rozwiązanie to stosowane jest w warunkach wysokiego poziomu wód gruntowych. Drenaż można ułożyć na wzniesieniu usypanym z piasku (kopiec filtracyjny) i zastosować dodatkowo pompę tłoczącą ścieki. Kształt nasypu można dopasować do kształtu działki lub życzenia klienta. Niestety takie rozwiązanie znacznie zwiększa koszt budowy oczyszczalni i jej eksploatacji (pompy i energia do ich zasilania) [17].

Schemat przydomowej oczyszczalni

Rys. 1. Schemat przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym


Źródło: Rys. www.technika.olsztyn.pl

Schemat przydomowej oczyszczalni

Rys. 2. Schemat przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem w nasypie


Źródło: Rys. www.technika.olsztyn.pl

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym

Technologia złóż biologicznych to jedno z najstarszych rozwiązań problemu unieszkodliwiania ścieków, które jednocześnie zapewnia wysoki stopień usunięcia zanieczyszczeń.

Do oczyszczania ścieków wykorzystuje się naturalne, tlenowe procesy rozkładu biochemicznego zanieczyszczeń, które przebiegają na specjalnie przygotowanym wypełnieniu przez mikroorganizmy w postaci błony biologicznej. Podłożem dla mikroorganizmów mogą być: żużel, tłuczeń, torf, keramzyt, koks, pakiety z tworzywa, kształtki z tworzyw sztucznych, włókna poliestrowe [9].

Zasadę funkcjonowania i budowę oczyszczalni przedstawia rys. 3.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach pierwszym elementem tego systemu jest osadnik gnilny. Ścieki są tam przetrzymywane 2–3 doby i wstępnie podczyszczane, a następnie przepływają grawitacyjnie do drugiego zbiornika ze złożem biologicznym. Na powierzchni wypełnienia rozwija się błona biologiczna – zespół mikroorganizmów składający się głównie z bakterii.

Ścieki powoli przesączają się przez złoże, gdzie bakterie i mikroorganizmy rozkładają zanieczyszczenia. Po doczyszczeniu na złożu biologicznym oczyszczone ścieki mogą być odprowadzane do wody lub gruntu [11].

Oczyszczalnie z osadem czynnym

Oczyszczalnie z osadem czynnym to najbardziej zaawansowane technologicznie systemy do oczyszczania ścieków. Osad czynny to skupiska mikroorganizmów tlenowych, dzięki którym zachodzą procesy oczyszczania.

Podczas pierwszego uruchomienia inicjuje się powstanie mikroorganizmów (kłaczków osadu) dzięki zastosowaniu specjalnych biopreparatów lub pobraniu osadu czynnego z komunalnej oczyszczalni ścieków. W takiej oczyszczalni ilość oraz powierzchnia kłaczków osadu czynnego stale wzrastają, dlatego nadmiar musi być zawracany pompą recyrkulacyjną do osadnika wstępnego, z którego jest okresowo usuwany. Osad powinien zostać poddany właściwym procesom unieszkodliwiania i przeróbki. Eksploatacja takich oczyszczalni wymaga starannej eksploatacji i przeszkolenia użytkownika oraz okresowej kontroli wykwalifikowanego technologa [5,11].

Zasadę funkcjonowania i budowę oczyszczalni z osadem czynnym przedstawia rys. 4. Oczyszczalnie takie mają budowę zbliżoną do oczyszczalni ze złożem biologicznym.

Schemat przydomowej oczyszczalni

Rys. 3. Schemat przydomowej oczyszczalni ścieków ze złożem biologicznym [11]


Źródło: Rys. www.technika.olsztyn.pl

Schemat przydomowej oczyszczalni

Rys. 4. Schemat przydomowej oczyszczalni ścieków z osadem czynnym [11]


Źródło: Rys. www.technika.olsztyn.pl

Pierwszym etapem jest podczyszczenie ścieków w osadniku gnilnym. Następnie ścieki są doprowadzane do drugiego zbiornika, składającego się z dwóch komór: komory osadu czynnego i osadnika wtórnego, gdzie następuje drugi etap doczyszczania ścieków. Mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkład zanieczyszczeń w ściekach unoszą się swobodnie w zbiorniku. Do zbiornika, w którym zostały zaszczepione kłaczki osadu, niezbędny jest stały dopływ tlenu, żeby oczyszczanie zachodziło prawidłowo, dlatego też montuje się na dnie specjalne membrany, przez które pompa napowietrzająca dostarcza tlen.

Rozwiązanie powyższe pozwala nie tylko na napowietrzanie samych ścieków, powoduje również stałe unoszenie się kłaczków osadu. W kolejnym etapie ścieki przepływają do osadnika wtórnego, w którym oddziela się pozostały osad. Oczyszczone ścieki mogą być bezpośrednio odprowadzane do wód lub gleby poprzez drenaż bądź studnię chłonną [11].

Systemy hybrydowe

Systemy hybrydowe uznawane są obecnie za jedną z najbardziej skutecznych technologii oczyszczania ścieków, są przy tym mało wrażliwe na niekorzystne warunki pracy. Bazują na rozwiązaniu technologicznym opartym na jednoczesnym wykorzystaniu biomasy zawieszonej (osad czynny) oraz utwierdzonej na złożu biologicznym. W Polsce na większą skalę zaczęto je stosować w ciągu ostatnich lat.

Zauważono, że oczyszczalnie z osadem czynnym nie są odporne na duże nierównomierności ilości i składu dopływających ścieków, natomiast oczyszczalnie hybrydowe z dużą skutecznością usuwają związki węgla i azotu.

Systemy te są bardziej odporne na przeciążenia hydrauliczne i mogą przyjąć większy ładunek zanieczyszczeń niż system klasyczny (z osadem czynnym) ze względu na możliwość zgromadzenia większej ilości biomasy w dwóch postaciach. Są również odporne na okresowe braki energii elektrycznej. Oprócz tego po odpowiedniej modyfikacji (w stosunku do klasycznych rozwiązań) mogą być w nich prowadzone symultaniczne procesy usuwania zanieczyszczeń [4,18].

Zasadę funkcjonowania i budowę oczyszczalni hybrydowej przedstawia rys. 5.

Rys. 5. Schemat przydomowej hybrydowej
oczyszczalni ścieków

Rys. 5. Schemat przydomowej hybrydowej oczyszczalni ścieków


Źródło: Rys. Sotralentz

Ścieki przepływają przykanalikiem do osadnika gnilnego, w którym zachodzą wstępne procesy oczyszczania, głównie na drodze mechanicznej. Dzięki deflektorowi na wlocie dopływające ścieki nie powodują poderwania osadów z dna zbiornika. Tłuszcze i oleje flotują, tworząc na powierzchni tzw. kożuch, natomiast cząstki łatwo opadające sedymentują na dno zbiornika. Na odpływie wbudowany jest filtr szczelinowy, który dodatkowo filtruje ścieki z niesionej zawiesiny. Zachodzą tu procesy fermentacji beztlenowej [20].

Podczyszczone ścieki przepływają grawitacyjnie do komory bioreaktora, która pracuje jako napowietrzane złoże zanurzone. W celu równomiernego wymieszania i napowietrzania ścieków oraz uzyskania odpowiedniego obciążenia hydraulicznego złoża zastosowano powietrzny podnośnik cieczy pracujący jako wewnętrzny cyrkulator bioreaktora. Wywołuje to procesy biologicznego oczyszczania [20].

Ścieki przepływają do drugiej komory reaktora przez dolną szczelinę w przegrodzie oddzielającej obie strefy bioreaktora. W komorze tej ścieki są napowietrzane przez membranowy dyfuzor dyskowy. Komora pełni także funkcję osadnika wtórnego dla obumarłej lub zerwanej błony biologicznej oraz osadu nadmiernego [20]. Filtr szczelinowy końcowy stanowi ostatni element reaktora. Zabezpiecza przed przedostaniem się unoszonej przez pracujący dyfuzor zawiesiny. Filtr ten pełni jednocześnie funkcję komory anoksycznej, która pozwala na częściową denitryfikację ładunku zanieczyszczeń [20].

Głównymi zaletami takich oczyszczalni są: bardzo dobra wydajność przy nierównomiernym zrzucie ścieków, niewielka powierzchnia wykopu, brak konieczności budowania drenażu rozsączającego. Odbiornikiem oczyszczonych ścieków mogą być grunt, urządzenia wodne lub wody płynące [20].

Porównanie wybranych typów przydomowych oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym

tabeli 1 przedstawiono charakterystykę oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Systemy dobrano na zbliżoną wartość RLM 4–5, w taki sposób, by można je było porównać. Osadniki wstępne zostały wykonane z podobnego materiału – polietylenu wysokiej gęstości (PEHD), trwalszego i odporniejszego na napór gruntu, oraz polietylenu (PE).

Zestawienie wybranych oczyszczalni

Tabela 1. Zestawienie wybranych przydomowych oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym [21, 22, 23, 24]

Przy założeniu, że jedna osoba wytwarza dziennie 0,15 m3 ścieków, proponowana przepustowość jest dla każdego z modeli prawidłowa. Jedynie w module In-Dran jest ona większa, ale w żadnym stopniu nie powoduje to gorszej pracy niż w pozostałych przypadkach.

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym wymaga dużo miejsca na działce, gdyż spore są powierzchnie montażu. Dobrym rozwiązaniem jest tu oczyszczalnia In-Dran, w której dzięki modułowi można zmniejszyć powierzchnię zabudowy nawet ośmiokrotnie.

Analizując stopnień oczyszczenia ścieków, można stwierdzić, że liczba nitek drenażu, jego długość oraz materiał, z którego jest wykonany, nie wpływają na efekty końcowe oczyszczania. Wartości procentowe efektu usuwania zanieczyszczeń są bardzo zbliżone. Najważniejsze w oczyszczalniach drenażowych jest to, by ścieki były rozprowadzane równomiernie, wtedy ich działanie będzie najbardziej efektywne.

Oczyszczalnia z osadem czynnym

tabeli 2 przedstawiono charakterystykę wybranych oczyszczalni ścieków z osadem czynnym. Systemy zostały dobrane w taki sposób, żeby można było je porównać – na zbliżoną do siebie wartość RLM (5–6) oraz dla porównania jedna na większą liczbę (RLM 15). Jak widać, jedynie oczyszczalnie Bioekocent 3300 oraz KiwiTreat mają osadnik gnilny i nie są oczyszczalniami kompaktowymi.

Zestawienie wybranych oczyszczalni

Tabela 2. Zestawienie wybranych przydomowych oczyszczalni ścieków z osadem czynnym [21, 25, 26, 27]

Drugi etap oczyszczania opiera się wyłącznie na wykorzystaniu osadu czynnego. Przy założeniu, że jedna osoba wytwarza dziennie 0,15 m3 ścieków, przepustowość jest prawidłowa dla każdego z modeli oprócz KiwiTreat. Jest ona w tym wypadku nieznacznie mniejsza, ale przy większej planowanej liczbie osób nie powinno to mieć negatywnego wpływu na efekty pracy osadnika. Powierzchnia zabudowy jest znacznie mniejsza niż w przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym – zależy od wielkości i liczby posadowionych na działce zbiorników.

Analizując dane poszczególnych oczyszczalni widać, że oczyszczalnia zbudowana z jednego zbiornika podzielonego na trzy komory zajmuje prawie trzy razy więcej miejsca niż oczyszczalnia mająca trzy oddzielne zbiorniki.

Rozpatrując stopnień oczyszczenia ścieków, można stwierdzić, że sposób budowy oczyszczalni nie wpływa na efekt końcowy oczyszczania. Najważniejsze, by ścieki były odpowiednio napowietrzane, wtedy praca oczyszczalni będzie najbardziej efektywna.

Analizując ceny oczyszczalni, widać, że nie zależy ona od liczby mieszkańców – nie działa tu zatem zasada im więcej, tym drożej.

Oczyszczalnie ścieków ze złożem biologicznym

W tabeli 3 przedstawiono dane wybranych oczyszczalni ścieków ze złożem biologicznym. Jedynie w oczyszczalni Bio-Uno nie ma oddzielnego zbiornika, w którym zachodzi pierwszy etap oczyszczania. W pozostałych przypadkach zastosowano osadnik wstępny.

Zestawienie wybranych oczyszczalni

Tabela 3. Zestawienie wybranych przydomowych oczyszczalni ścieków ze złożem biologicznym [24, 28, 29, 30]

Drugi etap oczyszczania w przypadku oczyszczalni ZBR oraz Traidenis NV wspomagany jest matami rozsączającymi lub nisko obciążonym osadem czynnym. W pozostałych oczyszczalniach zastosowano wyłącznie złoże biologiczne.

Przy założeniu, że jedna osoba wytwarza dziennie 0,15 m3 ścieków, przepustowość jest prawidłowa dla każdego z modeli. W oczyszczalniach firm Haba oraz Bioires jest ona większa, ale w żadnym stopniu nie powoduje to gorszej pracy niż w poprzednich przypadkach. Powierzchnia zabudowy jest znacznie mniejsza niż w przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym i podobna do oczyszczalni z osadem czynnym. Zależy od wielkości i liczby posadowionych na działce zbiorników.

W przypadku oczyszczalni ZBR powierzchnia jest większa, ponieważ ścieki nie są odprowadzane bezpośrednio do odbiornika ze złoża piaskowego biologicznego, a zostały zastosowane dodatkowo maty rozsączające.

Podsumowanie

Nie istnieją rozwiązania uniwersalne pod względem ekonomicznym i technologicznym. Porównanie kosztów wskazuje, że najtańsze są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Jednak w przypadku gdy inwestor dysponuje działką o małej powierzchni, nie jest możliwe zainstalowane najtańszych technologii.

Pomimo że oczyszczalnia z drenażem rozsączającym ma najwięcej elementów i jest najbardziej rozbudowana, nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy o jej eksploatacji, tak jak oczyszczalnie z osadem czynnym. Technologia osadu czynnego nie wymaga dużej powierzchni, ale jest wrażliwa na sposób eksploatacji, w tym dostawy energii elektrycznej i nierównomierny dopływ ścieków oraz dbałość o złoże.

Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki (N N304 274840)

Literatura

  1. Burszta-Adamiak E., Kęszycka M., Ryglewska B., Użytkowe i estetyczne walory oczyszczalni hydrofitowych, „Architektura Krajobrazu” nr 2/2008.
  2. Goleń M., Warężak T., Postawy prawne i finansowe budowy oczyszczalni przydomowych. Poradnik dla gmin oraz mieszkańców terenów niezurbanizowanych, Szkoła Główna Handlowa – Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2012.
  3. Obarska-Pempkowiak H., Oczyszczalnie hydrofitowe, Politechnika Gdańska, Gdańsk 2002.
  4.  Reagin M., Nature’s filter: Constructed wetlands, American City & County, April 2002.
  5. Dymaczewski Z., Technologie w przydomowych oczyszczalniach ścieków, „Wodociągi-Kanalizacja” nr 1/2005.
  6. Heidrich Z., Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Poradnik, Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa, Warszawa 1998.
  7.  Ryńska J., Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Poradnik, Log InMedia, 2006.
  8. Dlaczego oczyszczalnie przydomowe? www.przydomowe-oczyszczalnie.pl/podstawowe-informacje-na-temat-przydomowe-oczyszczalnie-ciekow/12-dlaczego-oczyszczalnie-przydomowe.html.
  9. Goleń M., Oczyszczanie ścieków na wsi – którędy droga?, „Wodociągi-Kanalizacja” nr 3/2008.
  10. Błażejewski R., Aktualny status przydomowych oczyszczalni ścieków i perspektywy ich rozwoju, „Wodociągi-Kanalizacja” nr 1/2005.
  11. Brzostowski N., Hawryłyszyn M., Karbowski D., Paniczko K., Przydomowe oczyszczalne ścieków. Poradnik, Podlaska Stacja Przyrodnicza Narew, Białystok 2008.
  12.  Dlaczego warto wybrać oczyszczalnię ścieków? muratordom.pl/instalacje/instalacje-kanalizacyjne/dlaczego-warto-wybrac-oczyszczalnie-sciekow,38_5218.html.
  13.  Wolska M., Przydomowa oczyszczalnia ścieków. 2×EKO czyli ekonomicznie i ekologicznie, www.ladnydom.pl.
  14.  Infrastruktura komunalna w 2012 roku. Informacje i opracowania statystyczne, GUS, Warszawa 2013.
  15.  Rosen P., Przydomowe oczyszczalnie ścieków, Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa PP, Warszawa 2002.
  16.  Kalenik M., Rozwiązania konstrukcyjne przydomowych oczyszczalni, „Wodociągi-Kanalizacja” nr 3/2008.
  17.  Lewandowska M., Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, www.wodkaneko.pl/artykuly/oczyszczalnie-z-drenazem-rozsaczajacym-59678-6.
  18. Makowska M., Kolanko H., Kinetyka przyrostu biomasy w reaktorach hybrydowych, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, „Melioracje, Inżynieria Środowiska”, z. 26, 2005.
  19. Krzanowski S., Wałęga A., New technologies of small domestic sewage volume treatment applied in Poland, „Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich” nr 3/2007, PAN, Oddział w Krakowie.
  20. Katalog firmy Sotrarenz, www.sotralentz.pl/images/Sotralentz_Katalog_Produktow_2014.pdf (5.07.14).
  21.  www.centroplast.com.pl (5.07.14).
  22.  www.ekodren.pl (5.07.14).
  23.  www.pipelife.com (5.07.14).
  24.  instalacjeb2b.pl (5.07.14).
  25. www.aquaeco.pl (5.07.14).
  26. www.conplast.com.pl (5.07.14).
  27.  www.roth-polska.com (5.07.14).
  28.  www.haba.pl (5.07.14).
  29.  www.cozaile.pl (5.07.14).
  30.  www.bioires.pl (5.07.14).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

Redakcja RI Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać? Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania...

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania zastojów wody, kałuż czy błota. Należy też pamiętać, że dobry system odwodnienia może uchronić przed zawilgoceniem fundamentów i ścian zewnętrznych. Z jakich elementów powinno składać się odwodnienie liniowe na zewnątrz? W jaki sposób je ułożyć, żeby dobrze spełniało swoje zadanie?

Waldemar Joniec Odzysk ciepła z kanalizacji

Odzysk ciepła z kanalizacji Odzysk ciepła z kanalizacji

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz...

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz montowane są szczelne okna, a także odzyskiwane jest ciepło z wentylacji. Jednakże w ściekach odprowadzanych do kanalizacji „drzemie” dość dużo energii. Na świecie powstało kilka technologii odzysku ciepła ze ścieków.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody...

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody dla hali produkcyjnej zlokalizowanej we Wrocławiu.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne jest zróżnicowanie intensywności płukania w zależności od temperatury wody, jeżeli oczekujemy tej samej wartości ekspansji latem i zimą. Brak takiego zróżnicowania może prowadzić do utraty ziaren, wody płucznej i energii zimą lub zbyt małej intensywności płukania latem, co skutkuje sklejaniem ziaren...

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem znacznie mniejsza intensywność płukania niż w warunkach letnich.

mgr inż. Jakub Kozicki Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje...

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje metody wykopowe. W zależności od stanu technicznego w kontekście zróżnicowanego toku obliczeniowego, a także warunków panujących w sieci kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej żywicy, zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym.

Redakcja RI Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych

Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych

Jak zapewnić energooszczędną eksploatację i odpowiednie ciśnienie wody w każdym punkcie instalacji wodociągowej? Wiele zależy od doboru hydroforów i ich poprawnej eksploatacji. Priorytetem jest ciągłość...

Jak zapewnić energooszczędną eksploatację i odpowiednie ciśnienie wody w każdym punkcie instalacji wodociągowej? Wiele zależy od doboru hydroforów i ich poprawnej eksploatacji. Priorytetem jest ciągłość i bezpieczeństwo dostaw, ale energoefektywność to nie tylko opłaty za energię, ale też mniejsza awaryjność i dłuższa żywotność przewodów i armatury. Koszty energii elektrycznej na przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach to główny składnik kosztów zaopatrzenia w wodę.

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację...

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację i odwadnianie osadów, opierając się na procesach naturalnych, które nie obciążają środowiska. Mimo wielu zalet nie są jednak powszechnie stosowane w Polsce m.in. z powodu braku doświadczeń wśród projektantów.

inż. Nikon Gawryluk Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych...

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych urządzeniach gaśniczych. Dotyczyć to będzie m.in. agregatów pompowych, kolektorów wlotowych i rozdzielaczy, zaworów i zasuw, filtrów, zaworów zwrotnych, uchwytów i zestawów mocowania przewodów rurowych oraz czujników/przełączników przepływu wody i ciśnienia. Elementy te będą mogły zostać wprowadzone...

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach,...

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach, i charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością odwadniania oraz stabilizacji. Najlepiej sprawdzają się w małych oczyszczalniach ścieków, znacząco obniżając koszty gospodarowania osadami ściekowymi, jednak w dużych oczyszczalniach również dają dobre efekty.

dr inż. Marek Kalenik Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu...

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu warto posiłkować się algorytmem wymiarowania kanalizacji wg ATV-DVWK-A 116 oraz korzystać z metod projektowania opracowanych przez firmy na podstawie doświadczeń eksploatacyjnych.

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni

Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni

Jedną z metod unieszkodliwiania osadów ściekowych jest tzw. metoda trzcinowa. O jej przydatności dla małych i średnich oczyszczalni ścieków decydują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, stanowiące 5–10%...

Jedną z metod unieszkodliwiania osadów ściekowych jest tzw. metoda trzcinowa. O jej przydatności dla małych i średnich oczyszczalni ścieków decydują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, stanowiące 5–10% kosztów powszechnie stosowanych rozwiązań. Rozwiązanie to ma niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną i nie wymaga stosowania dodatkowych substancji chemicznych poprawiających odwadnianie osadów.

wj Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenie  przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają...

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają się bakterie i drobnoustroje, zwłaszcza w odcinkach martwych lub o małym poborze.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji

Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji

Kolejne wprowadzane wymagania dyrektywy w sprawie ekoprojektu nie są z punktu widzenia projektanta skomplikowane, ale wymagają uwzględnienia zmieniających się gabarytów urządzeń oraz możliwości wycofania...

Kolejne wprowadzane wymagania dyrektywy w sprawie ekoprojektu nie są z punktu widzenia projektanta skomplikowane, ale wymagają uwzględnienia zmieniających się gabarytów urządzeń oraz możliwości wycofania z produkcji niektórych modeli. Współpraca projektanta z dostawcą pozwoli uniknąć doboru urządzeń wycofywanych z oferty czy problemu brakującego miejsca na montaż.

Joanna Ryńska Pompy do ścieków

Pompy do ścieków Pompy do ścieków

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio...

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio w obiektach lub odprowadzają z nich ścieki do instalacji ciśnieniowej.

dr inż. Marcin Janczak Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających

Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających

Zastosowanie zmodyfikowanych pomp odśrodkowych zamiast krążeniowych pozwala na oszczędności ok. 35% energii zużywanej na pompowanie. Tym samym w instalacjach przemysłowych, w których wymagana jest zdolność...

Zastosowanie zmodyfikowanych pomp odśrodkowych zamiast krążeniowych pozwala na oszczędności ok. 35% energii zużywanej na pompowanie. Tym samym w instalacjach przemysłowych, w których wymagana jest zdolność do samozasysania cieczy, pompy krążeniowe zastępowane są pompami odśrodkowymi z członami krążeniowymi. Takimi instalacjami są w szczególności bazy paliw płynnych, w tym gazu skroplonego.

mgr inż. Marzena Mucha Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców) Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów...

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów ekonomicznych. Na nakłady inwestycyjne duży wpływ mają koszty wyposażenia w urządzenia technologiczne oraz koszty budowy. Przed wyborem rozwiązania należy przeprowadzić analizę wariantowych koncepcji rozbudowy oczyszczalni i przedstawić inwestorowi przewidywane koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

inż. Martyna Cieniawska, dr inż. Agnieszka Malesińska Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach...

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach znaleźć można wiele niejasności, które z punktu widzenia projektanta mogą być przyczyną błędów projektowych.

Redakcja RI Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Jak dobrać zestaw hydroforowy? Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń...

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń ogranicza możliwość zastosowania w małych miejscowościach turystycznych innych technologii oczyszczania ścieków.

mgr inż. Kamil Świętochowski Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej...

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej powstania. Jedną z metod jest korelacja szumu wycieku.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, mgr inż. Aleksandra Bejnarowicz, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano...

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano pod względem ekonomicznym możliwe do zastosowania na takich obszarach rozwiązania gospodarki ściekowej, w tym małe, lokalne oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii złóż hydrofitowych.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.