Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych

Heat losses in indoors swimming pools
Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: (zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne); po lewej: zdjęcie w czasie zjeżdżania; środkowe: bezpośrednio po zjeździe; po prawej: 30 minut po ostatnim zjeździe)
Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: (zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne); po lewej: zdjęcie w czasie zjeżdżania; środkowe: bezpośrednio po zjeździe; po prawej: 30 minut po ostatnim zjeździe)
arch. autorów

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. W celu zmniejszenia tych strat stosować można docieplenie ścianek zjeżdżalni wodnych, a gdy nie ma możliwości ich montażu, należy maksymalnie ograniczyć przepływ powietrza w zjeżdżalni, gdy nie jest ona wykorzystywana – głównie w okresie nocnym.

Większość współczesnych obiektów basenowych projektowanych jest w formie kompleksów o rozbudowanej funkcjonalności, mających m.in. basen pływacki, rekreacyjny, kompleks atrakcji wodnych, saunę, gabinety SPA, część handlowo-usługową i gastronomiczną. Ich rentowność uzależniona jest nie tylko od liczby korzystających z ich usług klientów, ale też różnorodności oferowanych usług, ich jakości i atrakcyjności.

Zapewnienie wielogodzinnej rozrywki dla całych rodzin możliwe jest tylko dzięki zastosowaniu licznych atrakcji wodnych, gdy w jednej wspólnej przestrzeni funkcjonalnej zlokalizowane są liczne niecki basenowe – basen pływacki, rekreacyjny, brodzik, basen solankowy, rwąca rzeka, wanna SPA, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje.

Przeczytaj także: Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach >>

Niewielkie obiekty miejskie wyposażone są najczęściej w dwie długie zjeżdżalnie zewnętrzne (prowadzone często na zewnątrz budynku, z częścią startową i hamownią wewnątrz) oraz niewielką zjeżdżalnię wewnętrzną i zjeżdżalnię dla małych dzieci.

Parki wodne o zasięgu regionalnym mają zazwyczaj dodatkowo zjeżdżalnię „ciemną”, wykonaną z nieprzepuszczalnego dla światła materiału, oraz zjeżdżalnię pontonową (często dwuosobową), prowadzone na zewnątrz.

W przypadku największych obiektów spotkać można się jeszcze ze zjeżdżalniami typu „cebulka”, zakończonymi niewielkim przepływowym basenem zewnętrznym.

Analiza kosztów związanych z atrakcjami wodnymi

Wymienione atrakcje wodne z jednej strony zwiększają popularność obiektu, generując znaczne dochody z biletów i działalności towarzyszącej, z drugiej zwiększają koszty jego utrzymania. Wstępnie podzielić je można na koszty:

 • nawiewu powietrza na przeszklenia w wieży startowej zjeżdżalni (w części obiektów stosuje się w nich nadciśnienie),
 • obsługi personelu – utrzymania dodatkowych etatów ratowników i służb technicznych,
 • przygotowania wody basenowej – uzupełniania, filtracji, dogrzewania, uzdatniania chemicznego,
 • ogrzewania dodatkowej kubatury i wentylacji,
 • pracy urządzeń pomocniczych – pomp, dmuchaw, bramek, oświetlenia,
 • zakupu, serwisowania i modernizacji urządzeń atrakcji wodnych.

W niektórych obiektach koszty obsługi nie zmieniają się przy zwiększeniu liczby atrakcji, jednak pozostałe wydatki mogą być znaczące dla ogólnej kondycji finansowej obiektu. Należy dążyć do ich ograniczenia bez obniżenia komfortu i atrakcyjności basenu.

Koszty przygotowania wody basenowej zależą głównie od zastosowanej technologii oraz rodzaju źródła ciepła i energii. Pomimo że działania energooszczędne w tym zakresie w pewnym stopniu ograniczone są wymaganiami sanitarno-higienicznymi, wciąż możliwe jest zmniejszenie energochłonności tego procesu, np. poprzez odzysk energii, wykorzystanie ciepła odpadowego czy planowe zarządzanie procesami technologicznymi i energią.

W przypadku kosztów pracy urządzeń pomocniczych możliwe jest ograniczenie ich zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez zastosowanie pomp o zmiennej prędkości obrotowej, optymalizację harmonogramów pracy tych urządzeń i dokładny ich dobór, zapewniający pracę w warunkach najwyższej sprawności.

Możliwości ograniczenia zużycia energii i emisji wilgoci wynikające z zastosowania harmonogramów pracy atrakcji wodnych opisane zostały w publikacji [3].

Koszty zakupu, serwisowania i modernizacji urządzeń atrakcji wodnych zależą od typu tych ostatnich i powinny być każdorazowo analizowane w momencie projektowania i zakupu.

Istotne oszczędności kryją się w wydatkach na ogrzewanie i wentylację dodatkowej kubatury – zjeżdżalni, towarzyszącej jej wieży z punktami startowymi i pomieszczenia wanien hamownych (często stanowiącego część hali basenowej).

Zjeżdżalnie, zarówno w budynkach istniejących, jak i nowo projektowanych, instalowane są zazwyczaj na zewnątrz budynku ze względu na znaczne rozmiary i wysokość przewyższającą wysokość budynku. Typowym rozwiązaniem projektowym jest zastosowanie wieży z klatką schodową i punktem startowym, prowadzenie zjeżdżalni na zewnątrz bryły obiektu i zakończenie jej rynną lub basenem hamownym wewnątrz budynku.

W większości obiektów część zewnętrzna zjeżdżalni pozostaje niezaizolowana ze względu na wagę i koszt wykonania docieplenia. Straty statyczne zewnętrznej części zjeżdżalni wodnej mogą być jednak bardzo wysokie, a docieplenie zjeżdżalni, zwłaszcza w obiektach nowo budowanych, należy do przedsięwzięć termomodernizacyjnych o najkrótszym czasie zwrotu.

Rozwinięcie tematu znajdziesz w artykule: "Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych" »

Eksploatacyjne straty ciepła zjeżdżalni wodnych

W trakcie eksploatacji zjeżdżalni w jej obrębie występuje bardzo silny przepływ wody umożliwiającej użytkownikowi ślizg. Żeby zapewnić odpowiednią atrakcyjność i bezpieczeństwo zjazdu, konieczne jest wypełnienie zjeżdżalni w odpowiednim stopniu. Przy typowych spadkach zjeżdżalni strumień wody przez nią przepływającej waha się w granicach od 100 do 140 m3/h. (rys.1 - schemat strat ciepła zjeżdżalni w czasie eksploatacji)

Tak duży przepływ, a co za tym idzie prędkość przepływu wpływają na znaczne obniżenie współczynnika oporu przejmowania ciepła przez wewnętrzną ściankę zjeżdżalni.

Strumień wody i zjeżdżający użytkownicy indukują znaczne strumienie powietrza wentylacyjnego „spychanego” w dół zjeżdżalni. Prędkości przepływu powietrza także nierzadko przekraczają 1,5 m/s. Również w tym przypadku współczynnik oporu przejmowania jest bardzo niski.

Tak wysokie prędkości wynikają z kilku przyczyn:

 • nawiewu powietrza na przeszklenia w wieży startowej zjeżdżalni (w części obiektów stosuje się nadciśnienie),
 • prądu zstępującego wynikającego z silnego schłodzenia powietrza (zarówno wywołanego statycznymi stratami ciepła, jak i nawilżania adiabatycznego spowodowanego odparowaniem wilgoci z wody),
 • indukcji powietrza przez strumień wody i zjeżdżających.

Czytaj dalej: Pozaeksploatacyjne straty ciepła zjeżdżalni wodnych >>

   17.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - OZE w budynkach wielorodzinnych
 • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl