RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych

Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: (zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne); po lewej: zdjęcie w czasie zjeżdżania; środkowe: bezpośrednio po zjeździe; po prawej: 30 minut po ostatnim zjeździe)
arch. autorów

Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: (zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne); po lewej: zdjęcie w czasie zjeżdżania; środkowe: bezpośrednio po zjeździe; po prawej: 30 minut po ostatnim zjeździe)


arch. autorów

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. W celu zmniejszenia tych strat stosować można docieplenie ścianek zjeżdżalni wodnych, a gdy nie ma możliwości ich montażu, należy maksymalnie ograniczyć przepływ powietrza w zjeżdżalni, gdy nie jest ona wykorzystywana – głównie w okresie nocnym.

Zobacz także

Castorama Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać? Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią...

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią dodatkowe miejsce do pracy. Wybierz kolor, który lubisz, udekoruj meble miękkimi poduszkami i ciesz się niepowtarzalnym charakterem Twojego ogrodu, który docenią goście.

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

ADEY Innovation SAS Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey

Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

Większość współczesnych obiektów basenowych projektowanych jest w formie kompleksów o rozbudowanej funkcjonalności, mających m.in. basen pływacki, rekreacyjny, kompleks atrakcji wodnych, saunę, gabinety SPA, część handlowo-usługową i gastronomiczną. Ich rentowność uzależniona jest nie tylko od liczby korzystających z ich usług klientów, ale też różnorodności oferowanych usług, ich jakości i atrakcyjności.

Zapewnienie wielogodzinnej rozrywki dla całych rodzin możliwe jest tylko dzięki zastosowaniu licznych atrakcji wodnych, gdy w jednej wspólnej przestrzeni funkcjonalnej zlokalizowane są liczne niecki basenowe – basen pływacki, rekreacyjny, brodzik, basen solankowy, rwąca rzeka, wanna SPA, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje.

Niewielkie obiekty miejskie wyposażone są najczęściej w dwie długie zjeżdżalnie zewnętrzne (prowadzone często na zewnątrz budynku, z częścią startową i hamownią wewnątrz) oraz niewielką zjeżdżalnię wewnętrzną i zjeżdżalnię dla małych dzieci.

Parki wodne o zasięgu regionalnym mają zazwyczaj dodatkowo zjeżdżalnię „ciemną”, wykonaną z nieprzepuszczalnego dla światła materiału, oraz zjeżdżalnię pontonową (często dwuosobową), prowadzone na zewnątrz.

W przypadku największych obiektów spotkać można się jeszcze ze zjeżdżalniami typu „cebulka”, zakończonymi niewielkim przepływowym basenem zewnętrznym.

Analiza kosztów związanych z atrakcjami wodnymi

Wymienione atrakcje wodne z jednej strony zwiększają popularność obiektu, generując znaczne dochody z biletów i działalności towarzyszącej, z drugiej zwiększają koszty jego utrzymania. Wstępnie podzielić je można na koszty:

    • nawiewu powietrza na przeszklenia w wieży startowej zjeżdżalni (w części obiektów stosuje się w nich nadciśnienie),
    • obsługi personelu – utrzymania dodatkowych etatów ratowników i służb technicznych,
    • przygotowania wody basenowej – uzupełniania, filtracji, dogrzewania, uzdatniania chemicznego,
    • ogrzewania dodatkowej kubatury i wentylacji,
    • pracy urządzeń pomocniczych – pomp, dmuchaw, bramek, oświetlenia,
    • zakupu, serwisowania i modernizacji urządzeń atrakcji wodnych.

W niektórych obiektach koszty obsługi nie zmieniają się przy zwiększeniu liczby atrakcji, jednak pozostałe wydatki mogą być znaczące dla ogólnej kondycji finansowej obiektu. Należy dążyć do ich ograniczenia bez obniżenia komfortu i atrakcyjności basenu.

Koszty przygotowania wody basenowej zależą głównie od zastosowanej technologii oraz rodzaju źródła ciepła i energii. Pomimo że działania energooszczędne w tym zakresie w pewnym stopniu ograniczone są wymaganiami sanitarno-higienicznymi, wciąż możliwe jest zmniejszenie energochłonności tego procesu, np. poprzez odzysk energii, wykorzystanie ciepła odpadowego czy planowe zarządzanie procesami technologicznymi i energią.

W przypadku kosztów pracy urządzeń pomocniczych możliwe jest ograniczenie ich zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez zastosowanie pomp o zmiennej prędkości obrotowej, optymalizację harmonogramów pracy tych urządzeń i dokładny ich dobór, zapewniający pracę w warunkach najwyższej sprawności.

Możliwości ograniczenia zużycia energii i emisji wilgoci wynikające z zastosowania harmonogramów pracy atrakcji wodnych opisane zostały w publikacji [3].

Koszty zakupu, serwisowania i modernizacji urządzeń atrakcji wodnych zależą od typu tych ostatnich i powinny być każdorazowo analizowane w momencie projektowania i zakupu.

Istotne oszczędności kryją się w wydatkach na ogrzewanie i wentylację dodatkowej kubatury – zjeżdżalni, towarzyszącej jej wieży z punktami startowymi i pomieszczenia wanien hamownych (często stanowiącego część hali basenowej).

Zjeżdżalnie, zarówno w budynkach istniejących, jak i nowo projektowanych, instalowane są zazwyczaj na zewnątrz budynku ze względu na znaczne rozmiary i wysokość przewyższającą wysokość budynku. Typowym rozwiązaniem projektowym jest zastosowanie wieży z klatką schodową i punktem startowym, prowadzenie zjeżdżalni na zewnątrz bryły obiektu i zakończenie jej rynną lub basenem hamownym wewnątrz budynku.

W większości obiektów część zewnętrzna zjeżdżalni pozostaje niezaizolowana ze względu na wagę i koszt wykonania docieplenia. Straty statyczne zewnętrznej części zjeżdżalni wodnej mogą być jednak bardzo wysokie, a docieplenie zjeżdżalni, zwłaszcza w obiektach nowo budowanych, należy do przedsięwzięć termomodernizacyjnych o najkrótszym czasie zwrotu.

Eksploatacyjne straty ciepła zjeżdżalni wodnych

W trakcie eksploatacji zjeżdżalni w jej obrębie występuje bardzo silny przepływ wody umożliwiającej użytkownikowi ślizg. Żeby zapewnić odpowiednią atrakcyjność i bezpieczeństwo zjazdu, konieczne jest wypełnienie zjeżdżalni w odpowiednim stopniu. Przy typowych spadkach zjeżdżalni strumień wody przez nią przepływającej waha się w granicach od 100 do 140 m3/h. (rys.1 - schemat strat ciepła zjeżdżalni w czasie eksploatacji).

Schemat strat ciepła zjeżdżalni

Rys. 1. Schemat strat ciepła zjeżdżalni w czasie eksploatacji


 

Tak duży przepływ, a co za tym idzie prędkość przepływu wpływają na znaczne obniżenie współczynnika oporu przejmowania ciepła przez wewnętrzną ściankę zjeżdżalni.

Strumień wody i zjeżdżający użytkownicy indukują znaczne strumienie powietrza wentylacyjnego „spychanego” w dół zjeżdżalni. Prędkości przepływu powietrza także nierzadko przekraczają 1,5 m/s. Również w tym przypadku współczynnik oporu przejmowania jest bardzo niski.

Tak wysokie prędkości wynikają z kilku przyczyn:

    • nawiewu powietrza na przeszklenia w wieży startowej zjeżdżalni (w części obiektów stosuje się nadciśnienie),
    • prądu zstępującego wynikającego z silnego schłodzenia powietrza (zarówno wywołanego statycznymi stratami ciepła, jak i nawilżania adiabatycznego spowodowanego odparowaniem wilgoci z wody),
    • indukcji powietrza przez strumień wody i zjeżdżających.

Znaczny koszt energetyczny pracy zjeżdżalni wodnych związany jest również z emisją wilgoci z przepływającej wody do powietrza.

Woda, odparowując, wychładza się, powietrze nawilżone powyżej projektowej wartości musi zostać osuszone w celu zapobieżenia wykraplaniu się wilgoci na zimnych przegrodach i wywoływaniu dyskomfortu u użytkowników.

Biorąc pod uwagę, że część obiektów basenowych, zwłaszcza starszych, ma względnie proste instalacje wentylacyjne z odzyskiem o niskiej sprawności, koszt ten może również być wysoki, chociaż trudny do przeanalizowania.

Pozaeksploatacyjne straty ciepła zjeżdżalni wodnych

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w godzinach nocnych czy też w trakcie przerw eksploatacyjnych są często niewiele niższe niż występujące w czasie pracy. Złudne przekonanie, że przepływ powietrza w nieczynnej zjeżdżalni jest niewielki, powoduje, że często są one pomijane w analizach zapotrzebowania energetycznego. (rys.2 - schemat strat ciepła zjeżdżalni w czasie pozaeksploatacyjnym).

Schemat strat ciepła zjeżdżalni w czasie pozaeksploatacyjnym

Rys. 2. Schemat strat ciepła zjeżdżalni w czasie pozaeksploatacyjnym


 

Prowadzone przez autorów badania obejmowały dwie zjeżdżalnie o zbliżonej długości, ale różnej wysokości, zamontowane w Oleśnickim Kompleksie Rekreacyjnym „Atol”.

W okresie nocnym, przy najniższych temperaturach powietrza zewnętrznego zaobserwowano występowanie bardzo silnego prądu zstępującego w zjeżdżalniach.

Powietrze, ochładzając się, „spływa” konwekcyjnie w dół zjeżdżalni, redukując współczynnik oporu przejmowania ciepła, tym samym intensyfikując ten przepływ. (rys.3 - schemat strat ciepła zjeżdżalni wodnej)

Schemat strat ciepła zjeżdżalni wodnej

Rys. 3. Schemat strat ciepła zjeżdżalni wodnej


 

Występujące w takim przypadku sprzężenie dodatnie powoduje, że w okresie umiarkowanych temperatur (temperatura zewnętrzna 3°C, bezwietrzna, bezdeszczowa pogoda) strumień indukowany przez pierwszą badaną zjeżdżalnię osiągnął ok. 3000 m3/h, natomiast przez zjeżdżalnię wyższą ok. 5000 m3/h już w ciągu godziny po jej wyłączeniu. Schłodzenie powietrza w obu przypadkach wyniosło ponad 12 K, dając w sumie stratę ciepła równą prawie 28 kW.

W przypadku niższych temperatur powietrza zewnętrznego statyczne straty ciepła wynikające z jego przenikania wzrastać będą dwojako – ze względu na wzrost różnicy temperatur, a także na przyrost strumienia wentylacyjnego spowodowanego silniejszym schłodzeniem powietrza i wzmaganiem prądu konwekcyjnego.

Obecnie prowadzone są przez autorów dalsze badania, ich wyniki zostaną opisane w kolenych publikacjach.

Metoda obliczeniowa statycznych strat ciepła zjeżdżalni wodnej

Obliczenia współczynnika przenikania ciepła U ścianki zjeżdżalni wodnej prowadzi się poprzez podział obwodu, a co za tym idzie również obliczanej powierzchni, na dwie strefy obliczeniowe – mokrą i suchą. Ewentualne występowanie strefy zwilżonej czasowo czy też stref przejściowych pominięto (uzasadniono to w dalszej części artykułu).

W przypadku strefy suchej występuje obustronne omywanie przegrody przez powietrze, z jednej strony zewnętrzne, dla którego przyjęto współczynnik przejmowania ciepła jak dla przegród budowlanych wg normy PN EN 12831:2006, równy Rse = 0,04 W/(m2·K).

Po wewnętrznej stronie przegrody współczynnik ten obliczono w oparciu o temperatury ścianek mierzone doświadczalnie.

Współczynnik przejmowania ciepła po stronie powietrza wyznaczono na poziomie 25 W/(m2·K). W czasie badań przy temperaturze powietrza zewnętrznego 3°C średnia prędkość przepływu powietrza w zjeżdżalni o wysokości ok. 8 m i długości 80 m wynosiła 1,38 m/s.

W przypadku strefy mokrej określono przepływ wody przez zjeżdżalnię na podstawie wysokości wypełnienia na prostym odcinku zjeżdżalni oraz punktu pracy pompy.

Współczynnik przejmowania ciepła obliczono z założeniem laminarnego przepływu wody przez zjeżdżalnie. Po stronie wody wyznaczono go na poziomie 1088 W/(m2·K). Na podstawie zdjęć termowizyjnych i badań temperatury powierzchni zewnętrznej zjeżdżalni przylgową sondą temperatury zweryfikowano obliczenia uśrednionego współczynnika przenikania ciepła U­zast = 7,54 W/(m2·K).

Powierzchnię zwilżoną oszacowano na podstawie zdjęć termowizyjnych wykonanych w Oleśnickim Kompleksie Rekreacyjnym „Atol” przy temperaturze zewnętrznej ok. 3°C.

Po analizie zdjęć wykonanych w trakcie użytkowania zjeżdżalni, w czasie zjazdu, bezpośrednio po zjeździe użytkownika i ok. 20 min później, stwierdzono, że rozchlapywanie wody przez użytkowników nie ma wpływu na szerokość części zwilżonej zjeżdżalni i może zostać pominięta w obliczeniach.

Opis metod obliczania statycznych strat ciepła oraz wyniki obliczeń zawarto w publikacji [4].

Redukcja statycznych strat ciepła zjeżdżalni w czasie eksploatacji

Ze względu na zaledwie kilkumilimetrową grubość ścianki typowej zjeżdżalni wodnej i niewielkie współczynniki przejmowania ciepła po jej wewnętrznej stronie uśredniony współczynnik przenikania ciepła przyjmuje wartość od 6 do 10 W/(m2·K) w zależności od udziału powierzchni zwilżonej.

Powierzchnia zewnętrzna typowej zjeżdżalni wodnej o długości ok. 80 m i średnicy 1 m to ok. 63 m2.

Wysoka temperatura powietrza i wody wewnątrz (woda wpływająca do zjeżdżalni ma temperaturę ok. 30°C, a powietrze 32°C) powodują, że statyczne straty ciepła pojedynczej zjeżdżalni wodnej w warunkach projektowych mogą wynosić nawet ok. 120 kW.

W przypadku obiektu w II strefie klimatycznej okresu zimowego (badany obiekt) roczne zapotrzebowanie na ciepło tracone w czasie eksploatacji wynosi ok. 275 tys. kWh.

Przy wykorzystaniu wysokosprawnego kotła gazowego, który jest jednym z najczęstszych źródeł ciepła obiektów basenowych, koszt ogrzewania zjeżdżalni wodnej wynosi ok. 55 tys. zł rocznie.

W przypadku docieplenia zjeżdżalni warstwą pianki PIR, wełny mineralnej lub innego materiału termoizolacyjnego możliwe jest znaczne ograniczenie strat statycznych: zastosowanie już 5 cm pianki PIR o współczynniku λ = 0,022 W/(m·K) zmniejsza współczynnik U zjeżdżalni wodnej z ok. 10 W/(m2·K) do 0,48 W/(m2·K), straty w warunkach projektowych do ok. 4,8 kW, a roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą do 11 300 kWh – czyli 25-krotnie!

Dużą przeszkodą jest w takim przypadku koszt dodatkowej izolacji. Chociaż cena samego materiału termoizolacyjnego nie jest bardzo wysoka, szacowany całkowity koszt docieplenia to ok. 1300–1500 zł/mb. zjeżdżalni wodnej.

W przypadku typowej 80 metrowej zjeżdżalni koszt całkowity modernizacji kształtuje się na poziomie ok. 120 000 zł, co wynika przede wszystkim z konieczności montażu dodatkowej warstwy wierzchniej zabezpieczającej materiał izolacyjny przed wpływem środowiska zewnętrznego. Warto zauważyć jednak, że czas zwrotu poniżej 2,5 lat stawia tego typu przedsięwzięcie termomodernizacyjne w gronie najszybciej się zwracających.

Trzeba zauważyć również, że obniżenie kosztów ogrzewania w czasie pracy nie jest jedyną korzyścią wynikającą z docieplenia zjeżdżalni. Również w czasie jej przestoju generowane są znaczne straty energii cieplnej, a wychłodzone, w początkowej fazie działania zjeżdżalni wręcz oblodzone ścianki znacznie obniżają komfort użytkowników.

Redukcja pozaeksploatacyjnych statycznych strat ciepła zjeżdżalni

Podstawowym źródłem strat ciepła w okresie pozaeksploatacyjnym jest zimny prąd powietrza zstępującego przez zjeżdżalnie, którego zasięg oddziaływania może wynosić nawet kilkanaście metrów. W badanym obiekcie przy temperaturze powietrza zewnętrznego ok. 3°C podmuch chłodnego powietrza (ok. 19°C przy temperaturze wewnętrznej w hali basenu na poziomie 28°C) był odczuwalny i mierzalny w odległości 15 m od wylotu zjeżdżalni.

Zwiększony przepływ powietrza przez obiekt basenowy nie tylko generuje straty ciepła, może również zwiększać emisję wilgoci i zaburzać projektowany schemat przepływu powietrza, prowadząc do zawilgocenia elementów budowlanych.

Docieplenie zjeżdżalni w przypadku obiektów istniejących i nowo projektowanych nie zawsze jest możliwe ze względów konstrukcyjnych, finansowych lub też z powodu konieczności „zaciemnienia” zjeżdżalni, co nie zawsze jest pozytywnie odbierane przez użytkowników. Szczególnie w takim przypadku należy rozważyć wprowadzenie procedury ograniczenia prądu zstępującego w okresie pozaeksploatacyjnym (nocnym).

Znaczne ograniczenie prądu zstępującego może zostać uzyskane przez zamknięcie przekroju swego rodzaju korkiem, np. z poliuretanu. „Zatkanie” przekroju zjeżdżalni redukuje straty nocne do minimum.

Procedura zakładania poliuretanowego „korka” po zakończeniu pracy zjeżdżalni generuje znaczne oszczędności, nie wpływając negatywnie na komfort użytkownika, i nie wymaga dużego nakładu inwestycyjnego.

Podsumowanie

Statyczne straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć często pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. (Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne)

Zdjęcia termowizyjne

Rys. 4. Zdjęcia termowizyjne (a) i tradycyjne (b); 1 – zdjęcie w czasie zjeżdżania; 2 – bezpośrednio po zjeździe; 3 – 30 minut po ostatnim zjeździe [4]


 

W okresie eksploatacji straty ciepła zarówno od wody, jak i od powietrza powodują nie tylko znaczne zwiększenie mocy zamówionej i wzrost kosztów eksploatacyjnych, ale też często dyskomfort użytkowników pływalni.

W okresie pozaeksploatacyjnym - pomimo braku przepływu wody - straty ciepła generowane są przez silny prąd konwekcyjny, powstający w wyniku wychłodzenia powietrza w zjeżdżalni. Strumień powietrza przepływający przez budynek może zwiększać odparowanie od spokojnego lustra wody nieużytkowanych basenów.

W celu obniżenia strat ciepła stosować można stosunkowo drogie inwestycyjnie, lecz przynoszące znaczne oszczędności eksploatacyjne docieplenia ścianek zjeżdżalni wodnych. W razie braku takiej możliwości stosowane jest zaślepianie na okres nocny otworów zjeżdżalni w celu zablokowania przepływu powietrza, a co za tym idzie zredukowania strat ciepła do minimum.

Literatura

  1. Hobler T., Ruch ciepła i wymienniki, WNT, Warszawa 1979.
  2. PN-EN 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego.
  3. Cyba B., Czerkawska I., Stopień odparowania wilgoci z atrakcji basenowych w aspekcie całkowitych zysków wilgoci w krytym parku wodnym, „Instal” nr 12/2013.
  4. Jadwiszczak P., Czerkawska I., Cyba B., Statyczne straty ciepła zjeżdżalni wodnych w obiektach parków wodnych, „Air, Heat & Energy in Buildings 2014”, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2014.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi...

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi się do budynków, gdzie rozbrzmiewa wspaniała muzyka. Przykładem jest nowa Filharmonia nad Łabą, której budowa trwała aż 10 lat, ale po ukończeniu zachwyca zarówno pod względem akustyki, jak i wyjątkowej architektury.

Redakcja RI Technologia przyszłości - jak będzie wyglądał świat energii i ekologi?

Technologia przyszłości - jak będzie wyglądał świat energii i ekologi? Technologia przyszłości - jak będzie wyglądał świat energii i ekologi?

„Scientific American” we współpracy z siecią ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego przygotował listę 10 wschodzących technologii, które w 2017 roku pokazały, że mogą zmienić naszą rzeczywistość. Cztery...

„Scientific American” we współpracy z siecią ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego przygotował listę 10 wschodzących technologii, które w 2017 roku pokazały, że mogą zmienić naszą rzeczywistość. Cztery z nich na różne sposoby wiążą się z energią i ekologią. Co ważne, uwaga wszystkich skierowana jest zwłaszcza na trzy dziedziny życia: biotechnologię, sztuczną inteligencję i czystą energię.

Redakcja RI Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek” Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez...

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez nasze serca. Można wręcz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy rzekami. WWF i Geberit połączyły siły w programie „Strażnicy Rzek”, żeby chronić polskie rzeki.

ADEY Innovation SAS Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey

Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

wj Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u. Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

dr inż. Szymon Firląg Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach...

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach jednorodzinnych może spowodować, że w ich bilansie energetycznym wzrośnie udział zapotrzebowania na energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej. W procesie termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania warto zwracać uwagę na ograniczenie zużycia energii przez instalacje c.w.u. Działania te...

Joanna Ryńska Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych? Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje...

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje niezamarzające, stosowane w instalacjach grzewczych okresowo narażonych na zamarzanie oraz biocydy do zapobiegania powstawaniu biofilmu. Środki chemiczne spełnią swoje zadanie, jeśli będą prawidłowo stosowane.

Joanna Ryńska Stosowanie inhibitorów korozji

Stosowanie inhibitorów korozji Stosowanie inhibitorów korozji

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez...

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez grzejniki aż po wymienniki ciepła i inne elementy źródła ciepła.

Joanna Ryńska Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych

Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych

Połączenia rur w instalacji sanitarnej wymagają precyzyjnie wykonanego uszczelnienia. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały uszczelniające pozwolą zachować szczelność instalacji oraz ciągłość ich...

Połączenia rur w instalacji sanitarnej wymagają precyzyjnie wykonanego uszczelnienia. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały uszczelniające pozwolą zachować szczelność instalacji oraz ciągłość ich parametrów także na połączeniu.

Joanna Ryńska Glikole stosowane w instalacjach domowych

Glikole stosowane w instalacjach domowych Glikole stosowane w instalacjach domowych

Glikole w technice sanitarnej wykorzystywane są jako płyny przewodzące ciepło – w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych czy pompach ciepła. W przeciwieństwie do wody nie zamarzają...

Glikole w technice sanitarnej wykorzystywane są jako płyny przewodzące ciepło – w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych czy pompach ciepła. W przeciwieństwie do wody nie zamarzają w temperaturze ujemnej – mogą zachować swoje własności nawet do temperatury -35°C.

dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, dr inż. Sebastian Englart Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających...

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających ponad 50%. Przyjmowanie podczas projektowania instalacji sanitarnych normatywnych wypływów wody dla baterii czerpalnych – ustanowionych ponad 25 lat temu – może powodować duże przewymiarowanie instalacji.

mgr inż. Anna Jurga Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana...

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana także w systemach ziemskich – zarówno w mniejszych układach, takich jak instalacje przydomowe, jak i w oczyszczalniach ścieków.

Katarzyna Cesluk Studzienki wodomierzowe z tworzyw sztucznych – dobór i eksploatacja

Studzienki wodomierzowe z tworzyw sztucznych – dobór i eksploatacja Studzienki wodomierzowe  z tworzyw sztucznych  – dobór i eksploatacja

Studzienki wodomierzowe stosuje się wtedy, gdy zestawu wodomierzowego nie można zamontować w budynku. Ich zadaniem jest ochrona zestawu wodomierzowego przed wpływem warunków atmosferycznych, głównie przemarzaniem,...

Studzienki wodomierzowe stosuje się wtedy, gdy zestawu wodomierzowego nie można zamontować w budynku. Ich zadaniem jest ochrona zestawu wodomierzowego przed wpływem warunków atmosferycznych, głównie przemarzaniem, oraz umożliwienie jego łatwego odczytu. Dlatego dobór studzienki uzależniony jest od lokalnych warunków jej posadowienia.

Joanna Ryńska Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji...

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji wymaga korekt, aby przewody nie ulegały uszkodzeniu czy zapychaniu.

Redakcja RI Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku? Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Magazynowanie wody jest w naszym kraju nadal niezbyt popularne, a jej zużycie jest bardzo duże. W jaki sposób możemy oszczędzić zużycie wody w domu? Jednym ze sposobów jest odzysk wody deszczowej, który...

Magazynowanie wody jest w naszym kraju nadal niezbyt popularne, a jej zużycie jest bardzo duże. W jaki sposób możemy oszczędzić zużycie wody w domu? Jednym ze sposobów jest odzysk wody deszczowej, który nie tylko jest ekologiczny, ale sprawia, że rachunki za wodę są mniejsze. Jednak warto pójść o krok dalej i również recyklingować wodę szarą. Co to jest woda szara i do czego możemy ją wykorzystać?

mgr inż. Anna Jurga Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej

Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej

Zrównoważony rozwój wymaga oszczędnego gospodarowania zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na wodę i naturalne nawozy do produkcji żywności będzie z czasem skłaniało do stosowania skutecznych technologii...

Zrównoważony rozwój wymaga oszczędnego gospodarowania zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na wodę i naturalne nawozy do produkcji żywności będzie z czasem skłaniało do stosowania skutecznych technologii odzyskiwania wody i składników odżywczych ze ścieków. Separacja strumieni uryny i kału może być sposobem na zapewnienie zrównoważonego gospodarowania ściekami. Są to rozwiązania znane, jednak dotychczas nie wdrażano ich na większą skalę, nie znamy też ich zapotrzebowania na energię.

inż. Nikon Gawryluk Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura

Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura

Poprawna nomenklatura w ochronie przeciwpożarowej, w tym w procesie składania wniosków o krajowe oceny techniczne, jest bardzo ważna, gdyż w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie...

Poprawna nomenklatura w ochronie przeciwpożarowej, w tym w procesie składania wniosków o krajowe oceny techniczne, jest bardzo ważna, gdyż w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie wyrobu, a czasem również wymagania prawne. Z tych powodów konieczne jest odwoływanie się do definicji zawartych w prawie – ustawach i rozporządzeniach oraz normach.

Redakcja RI Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne? Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy...

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy ciepła. Na rynku można znaleźć pompę ciepła gazową, jak i elektryczną. Czym one się różnią i jaką wybrać?

dr inż. Florian Piechurski Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających...

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających na zapach wody basenowej oraz powodujących u osób kąpiących się podrażnienie oczu, dróg oddechowych i błony śluzowej nosa. Jednym ze skutecznych sposobów przywracania jakości wody basenowej może być jej okresowe ozonowanie.

inż. Nikon Gawryluk Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015 Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo...

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo określa wymagania dla pompowni pożarowych, ale w innych kwestiach wskazuje jedynie cel, który należy osiągnąć, pozostawiając projektantowi swobodę wyboru sposobu jego realizacji. Z kolei Polska Norma nie reguluje szczegółowo kwestii pompowni i pozostawia projektantom i producentom zespołów pompowych...

mgr inż. Anna Jurga, inż. Bartosz Zięba Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych

Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych

Tak jak Formuła 1 była sprawdzianem dla nowych technologii w przemyśle samochodowym, tak projektowane obiekty kosmiczne mogą być impulsem do rozwoju technologii w inżynierii i ochronie środowiska, zwłaszcza...

Tak jak Formuła 1 była sprawdzianem dla nowych technologii w przemyśle samochodowym, tak projektowane obiekty kosmiczne mogą być impulsem do rozwoju technologii w inżynierii i ochronie środowiska, zwłaszcza w zakresie gospodarowania ściekami.

Redakcja RI Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła? Jak działają pompy ciepła?

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej,...

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można sporo obniżyć.

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.