Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych

Redukcja pozaeksploatacyjnych statycznych strat ciepła zjeżdżalni
Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: (zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne); po lewej: zdjęcie w czasie zjeżdżania; środkowe: bezpośrednio po zjeździe; po prawej: 30 minut po ostatnim zjeździe)
Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: (zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne); po lewej: zdjęcie w czasie zjeżdżania; środkowe: bezpośrednio po zjeździe; po prawej: 30 minut po ostatnim zjeździe)
arch. autorów
Ciąg dalszy artykułu...

W przypadku obiektu w II strefie klimatycznej okresu zimowego (badany obiekt) roczne zapotrzebowanie na ciepło tracone w czasie eksploatacji wynosi ok. 275 tys. kWh.

Przy wykorzystaniu wysokosprawnego kotła gazowego, który jest jednym z najczęstszych źródeł ciepła obiektów basenowych, koszt ogrzewania zjeżdżalni wodnej wynosi ok. 55 tys. zł rocznie.

W przypadku docieplenia zjeżdżalni warstwą pianki PIR, wełny mineralnej lub innego materiału termoizolacyjnego możliwe jest znaczne ograniczenie strat statycznych: zastosowanie już 5 cm pianki PIR o współczynniku λ = 0,022 W/(m·K) zmniejsza współczynnik U zjeżdżalni wodnej z ok. 10 W/(m2·K) do 0,48 W/(m2·K), straty w warunkach projektowych do ok. 4,8 kW, a roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą do 11 300 kWh – czyli 25-krotnie!

Przeczytaj także: Wybór technologii OZE do ogrzewania wody w basenach otwartych >> 

Dużą przeszkodą jest w takim przypadku koszt dodatkowej izolacji. Chociaż cena samego materiału termoizolacyjnego nie jest bardzo wysoka, szacowany całkowity koszt docieplenia to ok. 1300–1500 zł/mb. zjeżdżalni wodnej.

W przypadku typowej 80 metrowej zjeżdżalni koszt całkowity modernizacji kształtuje się na poziomie ok. 120 000 zł, co wynika przede wszystkim z konieczności montażu dodatkowej warstwy wierzchniej zabezpieczającej materiał izolacyjny przed wpływem środowiska zewnętrznego. Warto zauważyć jednak, że czas zwrotu poniżej 2,5 lat stawia tego typu przedsięwzięcie termomodernizacyjne w gronie najszybciej się zwracających.

Trzeba zauważyć również, że obniżenie kosztów ogrzewania w czasie pracy nie jest jedyną korzyścią wynikającą z docieplenia zjeżdżalni. Również w czasie jej przestoju generowane są znaczne straty energii cieplnej, a wychłodzone, w początkowej fazie działania zjeżdżalni wręcz oblodzone ścianki znacznie obniżają komfort użytkowników.

Redukcja pozaeksploatacyjnych statycznych strat ciepła zjeżdżalni

Podstawowym źródłem strat ciepła w okresie pozaeksploatacyjnym jest zimny prąd powietrza zstępującego przez zjeżdżalnie, którego zasięg oddziaływania może wynosić nawet kilkanaście metrów. W badanym obiekcie przy temperaturze powietrza zewnętrznego ok. 3°C podmuch chłodnego powietrza (ok. 19°C przy temperaturze wewnętrznej w hali basenu na poziomie 28°C) był odczuwalny i mierzalny w odległości 15 m od wylotu zjeżdżalni.

Zwiększony przepływ powietrza przez obiekt basenowy nie tylko generuje straty ciepła, może również zwiększać emisję wilgoci i zaburzać projektowany schemat przepływu powietrza, prowadząc do zawilgocenia elementów budowlanych.

Docieplenie zjeżdżalni w przypadku obiektów istniejących i nowo projektowanych nie zawsze jest możliwe ze względów konstrukcyjnych, finansowych lub też z powodu konieczności „zaciemnienia” zjeżdżalni, co nie zawsze jest pozytywnie odbierane przez użytkowników. Szczególnie w takim przypadku należy rozważyć wprowadzenie procedury ograniczenia prądu zstępującego w okresie pozaeksploatacyjnym (nocnym).

Znaczne ograniczenie prądu zstępującego może zostać uzyskane przez zamknięcie przekroju swego rodzaju korkiem, np. z poliuretanu. „Zatkanie” przekroju zjeżdżalni redukuje straty nocne do minimum.

Procedura zakładania poliuretanowego „korka” po zakończeniu pracy zjeżdżalni generuje znaczne oszczędności, nie wpływając negatywnie na komfort użytkownika, i nie wymaga dużego nakładu inwestycyjnego.

Podsumowanie

Statyczne straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć często pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. (Fot. Zdjęcia zjeżdżalni wodnej w basenie krytym: zdjęcia górne - termowizyjne, zdjęcia dolne - tradycyjne)

W okresie eksploatacji straty ciepła zarówno od wody, jak i od powietrza powodują nie tylko znaczne zwiększenie mocy zamówionej i wzrost kosztów eksploatacyjnych, ale też często dyskomfort użytkowników pływalni.

W okresie pozaeksploatacyjnym - pomimo braku przepływu wody - straty ciepła generowane są przez silny prąd konwekcyjny, powstający w wyniku wychłodzenia powietrza w zjeżdżalni. Strumień powietrza przepływający przez budynek może zwiększać odparowanie od spokojnego lustra wody nieużytkowanych basenów.

W celu obniżenia strat ciepła stosować można stosunkowo drogie inwestycyjnie, lecz przynoszące znaczne oszczędności eksploatacyjne docieplenia ścianek zjeżdżalni wodnych. W razie braku takiej możliwości stosowane jest zaślepianie na okres nocny otworów zjeżdżalni w celu zablokowania przepływu powietrza, a co za tym idzie zredukowania strat ciepła do minimum.

Literatura

1. Hobler T., Ruch ciepła i wymienniki, WNT, Warszawa 1979.
2. PN-EN 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego.
3. Cyba B., Czerkawska I., Stopień odparowania wilgoci z atrakcji basenowych w aspekcie całkowitych zysków wilgoci w krytym parku wodnym, „Instal” nr 12/2013.
4. Jadwiszczak P., Czerkawska I., Cyba B., Statyczne straty ciepła zjeżdżalni wodnych w obiektach parków wodnych, „Air, Heat & Energy in Buildings 2014”, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2014.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   17.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl