Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przykłady wykorzystania potencjału solarnego w gminie Choroszcz

The examples of solar energy usage in the municipality of Choroszcz
collage: J.Sawicki

Ze względów ekologicznych konieczne stało się w ostatnich latach zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rodzaj rozwiązania w dużej mierze zależy od lokalizacji inwestycji. Energetyka słoneczna w Polsce to nadal głównie wykorzystanie kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Usłonecznienie wynosi w naszym kraju od 1200 do 1600 godzin, a roczne całkowite promieniowanie średnio ok. 950 kWh/m2.

Realizowane w Polsce programy dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej mają na celu propagowanie rozwiązań proekologicznych. Przykładem są m.in. inwestycje zrealizowane na terenie miasta i gminy Choroszcz w powiecie białostockim, w województwie podlaskim. Gmina ta ma powierzchnię ok. 164 km2 i leży na obszarze objętym programem Natura 2000.

Czytaj także >> Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach. Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych

Opracowana w 2000 r. strategia rozwoju Gminy Choroszcz [6], zgodnie z założonymi kierunkami rozwoju województwa podlaskiego, zakładała dążenie do poprawy warunków życia mieszkańców oraz kładła nacisk na konieczność ochrony środowiska naturalnego.

Pierwsza duża inwestycja realizowana w latach 2006–2008 na terenie gminy polegała na modernizacji miejskiej węglowej ciepłowni zasilającej szpital, szkołę, przedszkole, pocztę oraz budynki mieszkalne na ciepłownię zasilaną gazem ziemnym oraz biomasą [3].

W 2012 roku zgłoszono kolejny projekt związany z energią odnawialną pt. "Odnawialna energia słoneczna sposobem na poprawę czystości powietrza na terenie Gminy Choroszcz". Zgodnie z założeniami miał on obejmować instalacje wykorzystujące kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody użytkowej w 380 budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców gminy, stanowiących ok. 11% domów zlokalizowanych na terenie gminy, oraz siedem systemów w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urząd miasta, przedszkola i szkoły [12]. (fot 1.)

Fot. 1. Kolektory słoneczne zamontowane na dachu przedszkola w Choroszczy
Fot. 1. Kolektory słoneczne zamontowane na dachu przedszkola w Choroszczy- fot. autora

Wstępna dokumentacja projektowa [4] instalacji zestawów kolektorów słonecznych w wybranych budynkach użyteczności publicznej została opracowana jako część wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007–2013. Oś priorytetowa 5. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska. Działanie 5.2. Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska.

Wniosek obejmował instalację kolektorów słonecznych płaskich na budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych. Lokalizacja kolektorów ustalana była indywidualnie dla każdego obiektu, przy uwzględnieniu ich usytuowania względem kierunków świata i pochylenia dachu budynku.

Czytaj także >> Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Ponieważ konieczna była całoroczna eksploatacja urządzeń, założenia projektowe przewidywały wspomaganie procesu przygotowania ciepłej wody użytkowej za pośrednictwem systemu solarnego przez istniejące źródła konwencjonalne pracujące na potrzeby centralnego ogrzewania obiektów.

W części budynków użyteczności publicznej były to istniejące kotły opalane olejem opałowym lekkim, węzły cieplne zasilane z ciepłowni miejskiej oraz podgrzewacze elektryczne. Z kolei w domach mieszkalnych przeważały kotłownie na paliwo stałe.

Zobacz przykładowy schemat technologiczny instalacji solarnej >>


   24.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl