Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Analiza danych pomiarowych oraz prognozy produkcji energii cieplnej przez kolektory słoneczne

Statistical analysis of measurement data and forecats of thermal energy generation by system of solar collectors – part 1
Panel solarny
Panel solarny
fot. freeimages.com

W artykule przedstawiono wyniki analizy statystycznej danych pomiarowych z systemu kolektorów słonecznych, w tym godzinowych wartości produkcji energii cieplnej oraz związku pomiędzy natężeniem promieniowania słonecznego a efektywnością jego wykorzystania.

W ostatnich latach w Polsce dynamicznie przybywa instalacji z kolektorami słonecznymi. Niezbędne stają się różnorodne praktyczne analizy techniczne parametrów pracy kolektorów. Opracowania naukowe i techniczne przedstawiają wyniki takich analiz [1, 2, 3]. Cennym uzupełnieniem tej tematyki wydaje się analiza statystyczna rzeczywistych danych pomiarowych uzyskanych z monitoringu systemu kolektorów słonecznych oraz testy skuteczności krótkoterminowych prognoz produkcji energii cieplnej.

Czytaj także >> Uwarunkowania środowiskowe projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych. Aktywne i pasywne systemy słoneczne.

Perspektywa budowy mikrosieci sprawia, że wiarygodne prognozy krótkoterminowe energii pozyskiwanej ze słońca nabierają istotnego znaczenia. W szczególności w przypadkach, gdy energia cieplna pozyskiwana byłaby częściowo od dostawcy z sieci elektroenergetycznej, a częściowo z energii słonecznej (kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne).

Charakterystyka systemu i danych z monitoringu

Dane pomiarowe pochodzą z instalacji kolektorów słonecznych pracujących na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z Internatem w Wodzisławiu Śląskim.

Układ 18 kolektorów słonecznych typu KS 2000 SL posadowiono na dachu budynku internatu. System współpracuje z wymiennikiem ciepła I stopnia typu JAD 3,18. Dodatkowo drugi wymiennik JAD 5,38 współpracuje z kotłami węglowymi oraz kotłem gazowym, dogrzewając w razie potrzeby wodę do wymaganej temperatury (maks. 50°C). W układzie pracują także dwa zasobniki ciepłej wody użytkowej o pojemności 2000 litrów każdy.

W celu prowadzenia bieżącego monitoringu instalacji kolektorów słonecznych w układ wbudowano licznik ciepła (ciepło nie jest mierzone w sposób bezpośredni, ale obliczane przez układ całkujący jako suma iloczynów chwilowych pomiarów różnicy temperatury zasilania i powrotu czynnika grzewczego oraz przepływu masowego tego czynnika), z którego wyniki przesyłane są poprzez internet. Natomiast dane meteorologiczne (radiacja całkowita, temperatura zewnętrzna) uzyskiwane są z automatycznej stacji pomiarowej, która jest częścią infrastruktury pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Na rys. 1 przedstawiono uproszczony schemat monitorowanego układu.

Rys. 1. Uproszczony schemat monitorowanego układu [4]

 

Tabela 1 zawiera dane techniczne wykorzystanych kolektorów słonecznych, natomiast tabela 2 listę monitorowanych danych.

Tabela 1. Dane techniczne kolektora KS2000 SL (oprac. na podst. [4])

Tabela 1. Dane techniczne kolektora KS2000 SL (oprac. na podst. [4])

Tabela 2. Lista monitorowanych danych (oprac. na podst. [4])

 

Zobacz analizę danych produkcji ciepła >>


 

   24.06.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl