Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej; Cz. 1. Budowa i rodzaje rur

Selected issues of the design and construction of water-pipe network. Part 1. Construction and types of pipes
collage: J.Sawicki

System wodociągowy to zespół urządzeń technicznych i obiektów budowlanych służących do zaopatrywania ludności i przemysłu w wodę. Do jego głównych zadań należy dostarczanie do odbiorcy wody o odpowiedniej jakości, w odpowiedniej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem.

System wodociągowy może występować z pompowaniem jedno- lub wielostopniowym. W górach można niekiedy spotkać układ grawitacyjny – bez pompowni, bazujący na wodzie źródlanej gromadzonej w wysoko położonym zbiorniku terenowym. Każdy system wodociągowy składa się z ujęcia wody [3], stacji uzdatniania wody, zbiornika wodociągowego, pompowni wodociągowej [4], sieci wodociągowej i instalacji wodociągowej [5].

Ze względu na sposób korzystania z wody systemy wodociągowe można podzielić na [13]:

  • ogólnego przeznaczenia – woda na cele komunalne i przemysłowe dostarczana jest do odbiorców za pomocą wspólnej sieci rurociągów wodociągowych,
  • półrozdzielcze – woda na cele komunalne i przemysłowe dostarczana jest do odbiorców za pomocą dwóch niezależnych układów sieci rurociągów wodociągowych,
  • rozdzielcze – woda na cele spożywcze (do picia), gospodarcze (do utrzymania higieny i czystości) i przemysłowe dostarczana jest do odbiorców za pomocą trzech niezależnych układów sieci rurociągów wodociągowych (rzadko stosowany).

Natomiast ze względu na zasięg terenowy systemy wodociągowe można podzielić na [13]:

  • zagrodowe – swoim zasięgiem obejmują jedno gospodarstwo,
  • lokalne – obejmują jedną miejscowość (wieś albo miasto) lub jeden zakład przemysłowy,
  • centralne – obejmują jedną miejscowość (wieś albo miasto), w której zlokalizowana jest stacja uzdatniania wody, oraz pobliskie miejscowości,
  • grupowe – obejmują kilka miejscowości oraz kilka stacji uzdatniania wody, które mogą współpracować ze sobą dzięki wspólnej sieci wodociągowej.

Budowa sieci wodociągowej

Do budowy sieci wodociągowej stosuje się zarówno wykopy wąskoprzestrzenne o ścianach pionowych odeskowanych i rozpartych, jak i szerokoprzestrzenne o ścianach skarpowych. Wybór rodzaju wykopu i zabezpieczenia ścian wykopu zależy od warunków lokalnych i hydrogeologicznych oraz głębokości wykopu.

W przypadku wystąpienia wód gruntowych wykop należy odwodnić przed ułożeniem rurociągu.
Rurociągi sieci wodociągowej zaleca się układać równolegle do powierzchni terenu, a głębokość przykrycia rurociągu hg powinna być o 0,4 m większa od głębokości przemarzania gruntu (tab. 1), jeżeli nie stosuje się izolacji cieplnej oraz środków zabezpieczających podłoże i rurociąg przed przemarzaniem.

Tabela 1. Zestawienie głębokości przykrycia rurociągu w zależności od głębokości przemarzania gruntu
Tabela 1. Zestawienie głębokości przykrycia rurociągu w zależności od głębokości przemarzania gruntu


Sposób układania rur uzależniony jest od rodzaju podłoża (rys. 1). Gdy jest ono suche, bez kamieni, w gruntach z piasku grubego, średniego i drobnego rury można układać bezpośrednio na wyrównanym podłożu rodzimym z wyprofilowanym odpowiednio dnem, które stanowi łożysko nośne rury (rys. 1a). Natomiast na podłożu z gruntów skalistych (skały, rumosze, zwietrzeliny), gliniastych (piaski gliniaste, gliny) i ilastych (piaski ilaste, iły) rury układa się na zagęszczonej podsypce o minimalnej miąższości 0,1 m (rys. 1b).

W przypadku podłoża z gruntu o niskiej nośności, jak torf, ale małej miąższości, należy usunąć torf i wypełnić zagęszczoną podsypką z piasku do poziomu posadowienia rury (rys. 1c). Natomiast w torfach o dużej miąższości na dnie wykopu należy wykonać płytę fundamentową z betonu lub żelbetu, na której na zagęszczonej podsypce o minimalnej miąższości 0,1 m układa się rury z tworzywa sztucznego (rys. 1d).

Rury z żeliwa sferoidalnego można układać bezpośrednio na ławie fundamentowej (niekiedy na palach) i je zabetonować. Wykop wokół rury wypełnia się warstwami z piasku (obsypka), zagęszczając każdą warstwę. Nad rurą wykonuje się zasypkę z piasku o miąższości 0,4 m, którą zagęszcza się na całej szerokości wykopu. W miejscu łączenia rur kielichowych wykonuje się dołki montażowe o głębokości ok. 10 cm i szerokości 50 cm (rys. 1e), żeby ułatwić ich montaż i nie zabrudzić bosego końca piaskiem.

Rys. 1. Układanie rurociągów wodociągowych na podłożu z gruntów [6]: a) piaszczystych, b) skalistych, gliniastych, ilastych, c) torfowych o płytkim zaleganiu, d) torfowych o głębokim zaleganiu oraz e) sposób układania rur łączonych na kielich
Rys. 1. Układanie rurociągów wodociągowych na podłożu z gruntów [6]: a) piaszczystych, b) skalistych, gliniastych, ilastych, c) torfowych o płytkim zaleganiu, d) torfowych o głębokim zaleganiu oraz e) sposób układania rur łączonych na kielich; 1 – grunt rodzimy lub piasek, 2 – zasypka z piasku, 3 – rurociąg wodociągowy, 4 – obsypka z piasku, 5 – podsypka z piasku, 6 – płyta fundamentowa z betonu lub żelbetu, 7 – dołek montażowy

 

Warto także przeczytać: Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody

 

 

   24.07.2015

Komentarze

(4)
eduinstal | 10.08.2016, 12:34
Ciekawy artykuł :).
1. Spotkał się ktoś może w rzeczywistości gdzie dla rur tworzywowych z PE o średnicy DN
eduinstal | 10.08.2016, 12:38
Ciekawy artykuł :). 1. Spotkał się ktoś może w rzeczywistości gdzie dla rur tworzywowych z PE o średnicy DN mniejszej niż 400mm, ktoś zastosował łuki oporowe? Bo ja nie. Oczywiście w artykule była mowa o łukach oporowych ale przy rurach łączonych poprzez kielichy a nie zgrzewanie. 2.
"Natomiast w trakcie przeprowadzania próby ciśnieniowej wszystkie urządzenia odpowietrzające muszą być zamknięte, a zasuwy pośrednie zamontowane na rurociągach – otwarte."
. W praktyce bardzo często próby ciśnienia robi się na zamkniętych zasuwach i nie widziałem nigdy żeby próba nie wyszła. Nie oszukujmy się - bardzo często od strony włączenia do istniejącego wodociągu, gdy jest istniejąca zasuwa którą się po prostu zamyka i wykonuje próbę ciśnienia. Przy obecnej technologii wykonania zasuw - spokojnie wytrzymają ciśnienie próby 1,0 MPa, skoro mają oznaczenie np. PN16, przy którym najczęściej wykonuje się próby.
eduinstal | 10.08.2016, 12:39
Musiałem kilka razy pisać komentarze ponieważ tekst komentarza kończył się przed wstawieniem znaku "mniejszości".
eduinstal | 10.08.2016, 12:42
Z tego co mi wiadomo większość czołowych producentów nie produkuje już rur PE80 tylko PE100. Nie wiem czy w ogóle na rynku można jeszcze kupić rurę PE80 (?). W tabeli nr 2 i 3 podano rurę PE80.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl