Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Aplikacje do regulacji hydraulicznej
Aplikacje do regulacji hydraulicznej
Grundfoss

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

Duży nacisk w Europie kładzie się na efektywność energetyczną instalacji grzewczych, w tym pracę pomp obiegowych. Dyrektywa 2009/125/WE (tzw. ErP; Energy related Products – produkty związane z energią) i rozporządzenie 641/2009 w sprawie wymagań dotyczących ekoprojektu dla pomp bezdławnicowych wolnostojących i zintegrowanych z produktami oraz zmieniające je rozporządzenie 622/2012, precyzujące wymagania dotyczące pomp obiegowych, wprowadzają współczynnik EEI (Energy Efficiency Index).

Czytaj także: Pompownie przeciwpożarowe - zasady projektowania >>

Bardziej precyzyjnie niż wcześniejsze klasy pozwala on określić, na ile pompa jest efektywna energetycznie i może przynieść realne korzyści w trakcie eksploatacji. Od sierpnia 2015 r. wymagana wartość EEI dla pomp, zarówno wbudowanych w urządzenia grzewcze, jak i wolnostojących, wynosić będzie ≤ 0,23.

Żeby sprostać wymaganiom rynku, stale pojawiają się ulepszone, nowe wersje pomp obiegowych, a także cyrkulacyjnych, które nie tylko spełniają narzucone restrykcje z dużym zapasem – producenci chcą wybiegać w przyszłość, tak aby ich produkty były wysokiej jakości teraz, a także za kilka lat. Konkurencja wymusza poszukiwanie efektywnych rozwiązań, ale ich obsługa również musi być bardziej przyjazna dla instalatora. Nowe pompy wyposaża się także w specjalne moduły komunikujące się z aplikacjami mobilnymi, tak aby użytkownik lub instalator miał pod ręką informacje, których potrzebuje. Niektóre nowe urządzenia o mniejszej wysokości podnoszenia, np. 4 m, mają współczynnik EEI nawet na poziomie < 0,19, przez co jeszcze długo będą spełniały rosnące wymagania efektywności energetycznej.

 

Technologia

Podstawą wysokiej efektywności energetycznej pompy są specjalistyczne rozwiązania w samej budowie oraz zastosowanym silniku. Technologia ECM polega na wykorzystaniu silników komutowanych elektronicznie, a w wirnik wbudowany jest magnes trwały, co pozwala obniżyć straty w tracie eksploatacji poprzez eliminację poślizgu wirującego wirnika.

W przypadku nowych pomp możliwy jest wybór charakterystyki, po której urządzenia te mają dopasowywać wysokość podnoszenia do wydajności, np. stałociśnieniowa Δp-c lub zmiennociśnieniowa Δp-v. Producenci mają także w ofercie urządzenia z kilkustopniową ręczną regulacją obrotów, od trzech do nawet siedmiu stopni, które są stosowane w niektórych, mniejszych instalacjach.

 

Instalacja

Pompa będzie pracowała efektywnie energetycznie, pod warunkiem że zostanie odpowiednio zainstalowana. Bardzo ważne jest, by przy podłączaniu została ustawiona na odpowiedni tryb pracy. W starszych modelach trzeba było w tym celu odkręcić pokrywę z obudowy pompy i tam szukać odpowiednich przełączników.

Obecnie wszelkie przyciski przenosi się na obudowę, by instalator sprawnie ustawił odpowiednie parametry. Pozostawianie urządzenia na parametrach fabrycznych powoduje złą pracę całej instalacji, co w konsekwencji oznacza nie tylko kosztowne użytkowanie, ale także niższy komfort ogrzewania lub chłodzenia. Dodatkowo, żeby jeszcze lepiej kontrolować urządzenie, wprowadza się wyświetlacze LCD, które pokazują zarówno parametry pracy, jak i aktualne zużycie energii.

Niektóre modele mają możliwość podłączenia przez protokół M-Bus lub BACNet do systemu sterowania budynkiem BMS, co pozwala jeszcze lepiej kontrolować działanie całej instalacji, monitorować wystąpienie ewentualnych awarii, a także zużycie energii.

Nowością są także specjalistyczne aplikacje ułatwiające wyregulowanie instalacji. Specjalna nakładka na pompę komunikuje się z aplikacją, podając parametry pracy, dzięki czemu instalator, regulując instalację, nie musi chodzić po całym budynku, wszystkie informacje ma w swoim urządzeniu mobilnym, czyli smartfonie, tablecie czy laptopie.

Projektowanie

Nowością w ofercie producentów pomp jest biblioteka produktowa przeznaczona do programów do projektowania zintegrowanego BIM, co znacznie ułatwia projektantom dobór odpowiedniej pompy, a także pozwala sprawdzić, jak dany model będzie pracował przy konkretnych parametrach.

Przy nanoszeniu zmian lub wymianie urządzeń w projekcie równocześnie mogą się zmienić parametry wody w instalacji – projektant zostanie poinformowany o błędach, dzięki czemu wymieni pompę na inną. W praktyce oznacza to dużo większą wygodę dla projektanta oraz minimalizację dodatkowych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

W trakcie budowy obiektu z przyczyn finansowych urządzenia bywają zamieniane na inne, co wpływa na późniejsze parametry pracy całej instalacji, a co za tym idzie również innych urządzeń, ważne jest zatem możliwie wczesne wprowadzenie wszelkich zmian. Biblioteka pomp dostępna w oprogramowaniu BIM pozwoli projektować łatwiej, szybciej, sprawniej i, co najważniejsze, bezpieczniej.

Nowe pompy to już nie tylko wysoka efektywność pracy zawarta w samej budowie. To także aplikacje oraz odpowiednie oprogramowanie, które polepszą eksploatację.

Nawet najlepsza technologia zastosowana w pompie nie uchroni użytkownika przed dodatkowymi kosztami, jeśli urządzenie nie będzie prawidłowo dobrane i zamontowane. Producenci, żeby zaproponować klientom coś więcej, patrzą szerzej i szukają możliwości w aplikacjach mobilnych oraz programach projektowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

 

   21.07.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl