Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wykorzystanie ciepła ze spalin promienników do przygotowania ciepłej wody

The use of heat from the gas radiant heaters flue gases for hot water preparation purposes
Wykorzystanie ciepła ze spalin promienników do przygotowania ciepłej wody
Wykorzystanie ciepła ze spalin promienników do przygotowania ciepłej wody
fot. freeimages.com

Ciepło pochodzące ze spalin promienników gazowych montowanych w halach można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taka inwestycja każdorazowo wymaga przeprowadzenia analizy energetycznej oraz ekonomicznej i rozważenia wykorzystania ciepła ze spalin także do ogrzewania przyległych pomieszczeń socjalnych i biurowych lub do celów technologicznych.

W  halach wielkokubaturowych ogrzewanych promiennikami gazowymi możliwe jest odzyskanie ciepła ze spalin – zarówno w przypadku promienników rurowych, jak i ceramicznych poprzez zastosowanie odpowiednich wymienników ciepła. Ciepło odpadowe ze spalin można wykorzystać m.in. do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Ogrzewanie z promiennikami

Systemy ogrzewania przez promieniowanie są w niektórych obiektach jedynym odpowiednim rozwiązaniem. Eliminują bowiem problemy związane z ogrzewaniem konwekcyjnym, gdyż przegrody i ludzie ogrzewani są za pomocą fal elektromagnetycznych, a ciepło do powietrza w pomieszczeniu oddawane jest w sposób pośredni przez otaczające elementy. W ten sposób w strefie przebywania ludzi utrzymuje się odpowiednia temperatura komfortu [1]. Powszechnie znane są następujące systemy ogrzewania przez promieniowanie: płaszczyznowe (sufitowe, podłogowe, ścienne) oraz za pomocą urządzeń promieniujących (promienników). Z kolei promienniki można podzielić na: elektryczne, gazowe i wodne (sufitowe taśmy promieniujące).

W zależności od konstrukcji promienników gazowych dzielą się one na promienniki o wysokiej intensywności (ceramiczne) i niskiej (rurowe) [7]. Zasadnicza różnica w ich budowie wynika ze sposobu spalania mieszanki powietrzno-gazowej. W promiennikach rurowych spalanie następuje wewnątrz rury, powietrze do spalania jest czerpane z zewnątrz, a spaliny usuwane są przez przewody wyprowadzone na zewnątrz budynku.

Do zasysania powietrza wlotowego i wyrzutu spalin muszą być stosowane przewody o odpowiedniej średnicy i długości oraz z właściwego materiału. W promiennikach ceramicznych spalanie następuje na powierzchni ceramicznej płyty. Powietrze do spalania pobierane jest z wnętrza hali, również spaliny pozostają wewnątrz pomieszczenia, generując specyficzny zapach. W pomieszczeniu z promiennikami ceramicznymi wymagana jest właściwa wymiana powietrza, co najmniej 30 m3/h na każdy 1 kW mocy znamionowej urządzenia. Konieczne jest również prawidłowe rozmieszczenie otworów nawiewnych i wywiewnych w zależności od rodzaju dostarczanego gazu [2].

System z promiennikami gazowymi ma małą bezwładność cieplną i nie wymaga ciągłego działania. Źródłem energii cieplnej jest dla promienników gaz ziemny, gaz płynny lub biogaz. Promienniki gazowe mogą być podwieszane do konstrukcji nośnej budynku za pomocą łańcuchów, drutów, linek lub uchwytów z kształtowników stalowych, a ich niewielki ciężar nie stanowi zagrożenia dla obiektu.

 

 

Promienniki stosowane są głównie do ogrzewania pomieszczeń wysokich i o dużej kubaturze. Montuje się je w halach produkcyjnych, logistycznych i sportowych, kościołach, hangarach, salonach wystawowych i obiektach produkcji rolniczej, a w Stanach Zjednoczonych również w pływalniach [3]. Dobrze sprawdzają się w budynkach o okresowym działaniu, zróżnicowanym przeznaczeniu lub o słabej izolacji cieplnej. W pomieszczeniach tych zapewniają bardzo dobre, w porównaniu do innych systemów grzewczych, efekty ogrzewania oraz niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Promienniki znajdują również zastosowanie na zewnątrz – ogrzewają trybuny sportowe, perony dworców, a także rozmrażają rampy załadunkowe.

Odzysk ciepła ze spalin

Odzysk ciepła ze spalin to wykorzystanie ciepła odpadowego i ciepła kondensacji. Technika ta znana jest od bardzo dawna, przy czym w ogrzewnictwie wykorzystuje się ją od kilkudziesięciu lat.

Hale wielkokubaturowe mogą mieć różną konstrukcję i izolacyjność cieplną, jednak z racji swoich wymiarów charakteryzują się dość dużym zapotrzebowaniem na ciepło.

Czytaj także: Wykorzystanie ciepła odpadowego z rekuperatora do wspomagania pracy pompy ciepła w warunkach miejskich >>>

Jeśli do ogrzewania wykorzystywane będą promienniki gazowe, urządzenia te będą generowały energię odpadową poprzez emisję gorących spalin, z których ciepło można odzyskiwać. Taką możliwość daje zastosowanie wymiennika ciepła spaliny/woda [4]. Ze względu na dużą moc promienników moc wymiennika ciepła będzie również racjonalnie duża.

W układzie z promiennikami rurowymi spaliny wentylatorem wywiewane są przez izolowany układ przewodów i transportowane przez rekuperacyjny wymiennik ciepła. W wymienniku „hydro” typu spaliny/woda czynnikiem wymiany ciepła jest woda, która podgrzewa wodę gromadzoną w zbiorniku buforowym (rys. 1).

 Rys. 1. Schemat układu odzysku ciepła z wymiennikiem „hydro” [4]
 Rys. 1. Schemat układu odzysku ciepła z wymiennikiem „hydro” [4]

 

Temperatura wody w zbiorniku może dochodzić do 90°C. Przed jej przegrzaniem chroni by-pass na wymienniku, a w układzie montuje się zawór trójdrogowy, który zabezpiecza wymiennik przed kondensacją. Spaliny odprowadzane są kominem na zewnątrz budynku. Odzyskaną energię cieplną zmagazynowaną w wodzie wypełniającej zbiornik buforowy można przeznaczyć do dalszego użytku, np. do ogrzania pomieszczeń biurowych i łazienek.

Układ można również dostosować na potrzeby przygotowania c.w.u. Zbiornik buforowy zastępowany jest wówczas podgrzewaczem pojemnościowym ciepłej wody użytkowej z dwiema wężownicami.

Rozwiązanie takie wymaga zastosowania dodatkowego źródła ciepła do przygotowania wody użytkowej poza sezonem grzewczym oraz w przypadku niedoboru energii ze źródła odpadowego. Maksymalna moc wymiennika wynosi 27 kW dla systemu grzewczego o mocy 180 kW [4].

 

   21.07.2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega innowacja w wentylacji dachowej »

wentylatory dachowe

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 Dobierz grzejnik do pomp ciepła i kondensatorów »

Instalatorze sprawdź dostępne webinary »
rozwiązania pomiarowe webinary instalator
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl