Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki

Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki
Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki
freeimages.com

Instalator wykonujący instalację fotowoltaiczną powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Z kolei użytkownik powinien przestrzegać zasad prawidłowej eksploatacji całego systemu i wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas odbioru.

Dzięki dobrym praktykom stosowanym przez instalatorów i użytkowników instalacja będzie pracowała przez wiele lat, zmniejszając koszty zużycia energii elektrycznej.

System fotowoltaiczny to nietypowy rodzaj instalacji elektrycznej, w skład której wchodzą generatory energii prądu stałego – moduły fotowoltaiczne, urządzenia przekształcające tę energię w energię prądu przemiennego, system montażowy oraz akcesoria elektryczne: kable solarne, konektory, zabezpieczenia elektryczne.

Tak duża liczba podzespołów kompletnego systemu sprawia, że ryzyko uszkodzenia każdego z nich, a tym samym wyłączenia z pracy całości, jest stosunkowo wysokie. Dotyczy to szczególnie modułów fotowoltaicznych poddanych ciągłym działaniom czynników atmosferycznych oraz inwerterów zawierających układy elektroniki i elementy przyłączeniowe.

W tabeli 1 podano dane statystyczne dotyczące uszkodzeń instalacji PV w Niemczech. Spowodowane one były nie tylko wyładowaniami przepięciowymi, na które oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę i dobrać odpowiednie urządzenia zabezpieczające, ale też naciskami śniegu, wichurami, błędami technicznymi.

 Tabela 1. Statystyka uszkodzeń instalacji PV w Niemczech (2010 r., na podst. [1])
Tabela 1. Statystyka uszkodzeń instalacji PV
w Niemczech (2010 r., na podst. [1])

Uszkodzenia powstają zwykle w wyniku błędnego montażu czy eksploatacji. Dlatego nie tylko osoby wykonujące montaż powinny mieć stosowne uprawnienia i doświadczenie, także użytkownik powinien znać zalecenia producentów i ich przestrzegać.

Nacisk śniegu i wichury

Niedostosowanie się do zaleceń producentów to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń urządzeń pracujących w instalacji fotowoltaicznej.

Już na etapie projektowania koniecznie należy się upewnić, czy parametry zastosowanych urządzeń odpowiadają warunkom klimatycznym panującym w przewidzianym miejscu montażu. Dane te podawane są w kartach katalogowych i są to najczęściej:

  • temperatura otoczenia,
  • stopień ochrony IP oraz
  • sposób chłodzenia.

Dodatkowo dla modułów fotowoltaicznych powinny zostać sprecyzowane:

  • maksymalne obciążenie statyczne,
  • parametry kul gradowych mogących padać na urządzenia oraz
  • obszary, w jakich mogą one pracować, np. nadmiernego zasolenia, zapylenia, zakurzenia, występowania związków chemicznych (kwaśne deszcze, sadza, nawozy chemiczne) czy łatwopalnych substancji gazowych.

Czytaj także: Technologia PV – moduły fotowoltaiczne

Powyższe wytyczne dotyczą także systemów montażowych. Przed przystąpieniem do montażu na połaci dachowej lub elewacji na etapie projektowania należy sprawdzić wytrzymałość mechaniczną konstrukcji na obciążenia statyczne, a przy montażu na gruncie – jego zwięzłość. W obu przypadkach system montażowy powinien zapewnić wytrzymałość zarówno na obciążenie wywołane modułami i zalegającym na nich śniegiem, jak i na wiatr. Brak tych obliczeń może być tragiczny w skutkach (zerwane moduły, połamana konstrukcja dachu, obrażenia ludzkie).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

 

   06.08.2015

Komentarze

(1)
Deutsch | 24.08.2015, 12:46
Jeżeli chodzi o fotowoltaikę to polecam rozwiązania Galmet - opracowane przy współpracy z Instytutem Energetyki Odnawialnej.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl