Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Artykuł sponsorowany

Liczniki energii – podstawowy element systemów do monitorowania i zarządzania energią elektryczną

Redakcja RI  |  17.08.2015
Liczniki energii Saia PCD
Liczniki energii Saia PCD
Sabur

Jeszcze do niedawna zdalny odczyt danych pomiarowych z liczników energii był możliwy tylko za pomocą wyjścia impulsowego. Informacje o innych mierzonych i parametrach udostępniane były lokalnie na wyświetlaczu licznika. Dopiero zabudowanie interfejsu komunikacyjnego w urządzeniach otworzyło licznikom drogę od zwykłego zliczania danych pomiarowych dotyczących zużycia energii do pracy w rozległych systemy monitorowania i zarządzania zużyciem energii i innych mediów.

Jednym z pierwszych producentów liczników energii, który wprowadził do oferty liczniki z interfejsem komunikacyjnym jest szwajcarska firma Saia Burgess Controls. Najpierw udostępniła liczniki wyposażone w interfejs szeregowy RS-485 z protokołem S-Bus, który umożliwia komunikację ze wszystkimi urządzeniami Saia PCD oraz panelami z aplikacją S-Monitoring, przeznaczoną do kontroli zużycia energii. Bezpośrednia komunikacja liczników z urządzeniami zbierającymi dane pomiarowe pozwoliła na znaczne rozszerzenie ich funkcjonalności. Interfejs pozwala na dostęp za pośrednictwem sterownika lub panelu do wszystkich wartości pomiarowych, które rejestruje licznik energii elektrycznej: moc chwilowa, napięcie i prąd, moc czynna, moc bierna dla jednej i trzech faz, zużycie energii (całkowite i częściowe), cos fi.

Komunikacja w sieciach M-Bus i Modbus

Oprócz liczników z komunikacją w protokole S-Bus zostały opracowane wersje liczników z innymi standardami komunikacyjnymi: M-Bus oraz Modbus. M-Bus pozwala na włączanie liczników energii w systemy zliczające i monitorujące zużycie ciepła czy wody oraz ich kompletną, spójną integrację w systemach rozliczeniowych i zarządzania zużyciem mediów. Modbus zaś pozwala na łączenie liczników Saia PCD do dowolnych systemów opartych o ten standard komunikacyjny.

Zobacz pełną ofertę producenta >>

Za pomocą interfejsu komunikacyjnego liczniki energii Saia PCD mogą być częściowo zerowane (podobnie jak w samochodach "licznik dzienny km"), co jest bardzo przydatną funkcją w przypadku aplikacji bilingowych np. w hostelach czy na kempingach. Pozwala bowiem rejestrować nie tylko całkowitą pobraną energię, ale także umożliwia rozliczanie poszczególnych, korzystających z infrastruktury odbiorców. W interfejsy komunikacyjne zostały wyposażone wszystkie typy liczników energii elektrycznej Saia PCD z ekranem LCD: jednofazowe i trójfazowe, przeznaczone do pomiarów bezpośrednich i półpośrednich z zastosowaniem przekładnika prądowego.

Zgodność z MID i wymaganiami przemysłowymi

Dzięki zgodności z europejską dyrektywą MID i możliwości zastosowania plomb zabezpieczających liczniki energii elektrycznej Saia Burgess Controls są dopuszczone do stosowania w systemach zliczania zużycia energii. Ich kompaktowe gabaryty (szerokość 1 modułu, czyli 17,5 mm dla liczników jednofazowych lub 70 mm w modelach do układów trójfazowych) i montaż na szynie DIN pozwalają na efektywną zabudowę w szafach elektrycznych, małych obudowach czy panelach dystrybucyjnych. Temperaturowy zakres pracy liczników Saia PCD wynosi od -10 do 55°C. Urządzenia charakteryzuje wysoka odporność na warunki klimatyczne i elektryczne, niezawodność, stabilność oraz precyzja pomiarów, którą gwarantuje ich klasa dokładności ‒ B według MID, klasa 1 zgodnie z IEC 62053-21.

Zobacz szegołowe dane dla produktów >>

Saia PCD oferuje także nadal tradycyjne modele liczników elektromechanicznych, wyposażonych w liczydło mechaniczne. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość odczytu danych zebranych przez licznik nawet gdy zaniknie zasilanie. Oba typy liczników energii (elektromechaniczne i elektroniczne z ekranem LCD) są wyposażone w wyjścia impulsowe.

Liczniki energii elektrycznej Saia PCD to podstawowy element systemu zarządzania zużyciem energii i innych mediów S-Monitoring, znajdują one także zastosowanie w systemach rozliczeniowych firm trzecich i są integrowane w wewnętrznych systemach zakładowych.

Czytaj więcej informacji na ten temat >>

Komentarze

(0)

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

Zapraszamy na III Bieg Instalatora

Bieg Instalatora, organizowany przez redakcję portalu HVACR.pl już po raz trzeci, to zawody na przełajowej trasie 10 km po ścieżkach miejskiego parku położnego na północnym skraju...

Nowe pompy ciepła firmy Bosch

Nowe pompy ciepła Bosch Compress 4000 DW i 5000 DW zapewnią ciepłą wodę użytkową w całym domu o każdej porze roku. Dzięki powietrznej pompie Bosch oszczędności na podgrzewaniu wody w...
3/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja pożarowa garaży
  • - Trigeneracja i produkcja chłodu
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl