Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Artykuł sponsorowany

Liczniki energii – podstawowy element systemów do monitorowania i zarządzania energią elektryczną

Liczniki energii Saia PCD
Liczniki energii Saia PCD
Sabur

Jeszcze do niedawna zdalny odczyt danych pomiarowych z liczników energii był możliwy tylko za pomocą wyjścia impulsowego. Informacje o innych mierzonych i parametrach udostępniane były lokalnie na wyświetlaczu licznika. Dopiero zabudowanie interfejsu komunikacyjnego w urządzeniach otworzyło licznikom drogę od zwykłego zliczania danych pomiarowych dotyczących zużycia energii do pracy w rozległych systemy monitorowania i zarządzania zużyciem energii i innych mediów.

Jednym z pierwszych producentów liczników energii, który wprowadził do oferty liczniki z interfejsem komunikacyjnym jest szwajcarska firma Saia Burgess Controls. Najpierw udostępniła liczniki wyposażone w interfejs szeregowy RS-485 z protokołem S-Bus, który umożliwia komunikację ze wszystkimi urządzeniami Saia PCD oraz panelami z aplikacją S-Monitoring, przeznaczoną do kontroli zużycia energii. Bezpośrednia komunikacja liczników z urządzeniami zbierającymi dane pomiarowe pozwoliła na znaczne rozszerzenie ich funkcjonalności. Interfejs pozwala na dostęp za pośrednictwem sterownika lub panelu do wszystkich wartości pomiarowych, które rejestruje licznik energii elektrycznej: moc chwilowa, napięcie i prąd, moc czynna, moc bierna dla jednej i trzech faz, zużycie energii (całkowite i częściowe), cos fi.

Komunikacja w sieciach M-Bus i Modbus

Oprócz liczników z komunikacją w protokole S-Bus zostały opracowane wersje liczników z innymi standardami komunikacyjnymi: M-Bus oraz Modbus. M-Bus pozwala na włączanie liczników energii w systemy zliczające i monitorujące zużycie ciepła czy wody oraz ich kompletną, spójną integrację w systemach rozliczeniowych i zarządzania zużyciem mediów. Modbus zaś pozwala na łączenie liczników Saia PCD do dowolnych systemów opartych o ten standard komunikacyjny.

Zobacz pełną ofertę producenta >>

Za pomocą interfejsu komunikacyjnego liczniki energii Saia PCD mogą być częściowo zerowane (podobnie jak w samochodach "licznik dzienny km"), co jest bardzo przydatną funkcją w przypadku aplikacji bilingowych np. w hostelach czy na kempingach. Pozwala bowiem rejestrować nie tylko całkowitą pobraną energię, ale także umożliwia rozliczanie poszczególnych, korzystających z infrastruktury odbiorców. W interfejsy komunikacyjne zostały wyposażone wszystkie typy liczników energii elektrycznej Saia PCD z ekranem LCD: jednofazowe i trójfazowe, przeznaczone do pomiarów bezpośrednich i półpośrednich z zastosowaniem przekładnika prądowego.

Zgodność z MID i wymaganiami przemysłowymi

Dzięki zgodności z europejską dyrektywą MID i możliwości zastosowania plomb zabezpieczających liczniki energii elektrycznej Saia Burgess Controls są dopuszczone do stosowania w systemach zliczania zużycia energii. Ich kompaktowe gabaryty (szerokość 1 modułu, czyli 17,5 mm dla liczników jednofazowych lub 70 mm w modelach do układów trójfazowych) i montaż na szynie DIN pozwalają na efektywną zabudowę w szafach elektrycznych, małych obudowach czy panelach dystrybucyjnych. Temperaturowy zakres pracy liczników Saia PCD wynosi od -10 do 55°C. Urządzenia charakteryzuje wysoka odporność na warunki klimatyczne i elektryczne, niezawodność, stabilność oraz precyzja pomiarów, którą gwarantuje ich klasa dokładności ‒ B według MID, klasa 1 zgodnie z IEC 62053-21.

Zobacz szegołowe dane dla produktów >>

Saia PCD oferuje także nadal tradycyjne modele liczników elektromechanicznych, wyposażonych w liczydło mechaniczne. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość odczytu danych zebranych przez licznik nawet gdy zaniknie zasilanie. Oba typy liczników energii (elektromechaniczne i elektroniczne z ekranem LCD) są wyposażone w wyjścia impulsowe.

Liczniki energii elektrycznej Saia PCD to podstawowy element systemu zarządzania zużyciem energii i innych mediów S-Monitoring, znajdują one także zastosowanie w systemach rozliczeniowych firm trzecich i są integrowane w wewnętrznych systemach zakładowych.

Czytaj więcej informacji na ten temat >>

   17.08.2015

Komentarze

(0)

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl