• NOWOŚĆ wydawnicza: "Instalacje fotowoltaiczne"

Polecane artykuły

NOWOŚĆ wydawnicza: "Instalacje fotowoltaiczne"

20.07.2021
1
Książka adresowana jest do świadomych inwestorów, monterów i handlowców, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi. Poszczególne rozdziały prowadzą czytelnika od doboru i wyboru optymalnych modułów fotowoltaicznych, przez...
Czytaj całość
Artykuł sponsorowany

Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy

Redakcja RI    |  1
Fibaro Group

2005 rok był przełomem w podejściu do automatyki budynkowej. Opracowanie częstotliwości do stworzonego przez duńską firmą Zynsys protokołu Z-Wave, spowodowało powstanie nowych rozwiązań w automatyce budynkowej, które nie wymagały już tak wielkich nakładów pracy i środków pieniężnych, jak tradycyjne systemy domowej inteligencji.

Do tej pory systemy automatyki budynkowej były zarezerwowane dla osób bardzo majętnych, które budując swój dom, mogły dodatkowo wydać dużą część wartości całej inwestycji na wykonanie takiej instalacji.

Chcąc zautomatyzować dom, konieczne było wykonanie planu i instalacji elektrycznej, która z góry byłaby przygotowana do zapewnienia wszystkich funkcji w naszym domu. Wiązało się to z poprowadzeniem kilometrów przewodów w ścianach, zaplanowania funkcjonalności każdego pomieszczenia, każdego przycisku, żarówki, czujnika itd. z góry i w zasadzie na zawsze. Jakakolwiek modyfikacja zainstalowanej automatyki w późniejszym terminie wiązałaby się z kosztownym remontem i trudnymi, a często niemożliwymi do realizacji przeróbkami.

Cena, ogrom pracy i ograniczenia dotychczas dostępnych kablowych rozwiązań skutecznie zniechęcała zainteresowanych do instalacji takich systemów. Wraz z pojawieniem się protokołu Z-Wave i systemu automatyki budynkowej Fibaro, inteligencja domowa nabrała zupełnie nowego znaczenia.
 

Powszechny i dostępny dla każdego

Fibaro to bezprzewodowy system domowej inteligencji Z-Wave. Dzięki temu, jego instalacja nie ingeruję w strukturę budynku i instalację elektryczną. Można go więc montować w obiekcie, w pełni wykończonym, bez potrzeby dokonywania jakichkolwiek prac remontowych.

System ten opiera się na budowie modularnej. Niewielkie moduły komunikują się ze sobą bezprzewodowo w topologii MESH. Jej najważniejszym założeniem jest komunikacja między elementami instalacji bez angażowania centrali, oraz poprzez inne moduły między sobą na zasadzie połączenia kratowego. Pozwala to na osiągniecie bardzo dużego zasięgu, gdyż jeśli moduł najdalej oddalony od jednostki centralnej nie potrafi nawiązać z nią bezpośredniego kontaktu, może to zrobić poprzez moduły będące w zasięgu.

Zobacz funkcje aplikacji Fibaro >> 

Fibaro jest nie tylko gotowym rozwiązaniem automatyki budynkowej, ale również wiodącym producentem elementów wykonawczych i sensorów komunikujących się w protokole Z-Wave na świecie. Moduły Fibaro to między innymi włączniki, ściemniacz, inteligentne gniazdko, sterownik RGBW czy sensory ruchu, zalania, dymu czy otwarcia drzwi. Dzięki nim, możliwe jest wykonanie najbardziej zaawansowanych elementów systemu domowej automatyki, które w sposób inteligentny potrafi dopilnować bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców, a także zadbać o ich komfort.

Montaż

Moduły do zastosowań wewnętrznych, a więc wszelkiego rodzaju włączniki, jak Relay Switch, Dimmer czy RGBW Controller to takie, które można ukryć w podtynkowych puszkach, pod kontaktami czy klawiszami ściennymi. Ich niewielkie rozmiary, porównywalne do opakowania z zapałkami, z powodzeniem mieszczą się w takich puszkach, a dzięki systemowi zacisków ich montaż jest bardzo prosty i szybki do wykonania.

Przeczytaj także: FIBARO Flood Sensor - ochrona przed zalaniem >>

W ofercie Fibaro są również moduły bateryjne typu Plug & Play, które nie wymagają żadnej ingerencji w instalację elektryczną. Wystarczy je uruchomić, sparować z systemem i zacząć korzystać. Są to między innymi czujniki dymu, zalania, ruchu i światła, jak również inteligentne gniazdko Wall Plug.

Sam system Fibaro, dzięki temu, że działa w bezprzewodowym protokole Z-Wave przy odrobinie wiedzy i umiejętności, można zamontować samodzielnie.

Możliwości systemów bezprzewodowych Z-Wave

Bezprzewodowe systemy inteligencji domowej w żaden sposób nie ustępują tym tradycyjnym, przewodowym. Ich możliwości są przeogromne, żeby nie powiedzieć nieograniczone. Jest to między innymi:

 • Sterowanie ogrzewaniem
 • Sterowanie oświetleniem
 • Symulacja obecności
 • Sterowanie oknami
 • Sterowanie roletami, żaluzjami
 • Sterowanie bramą
 • Sterowanie karniszami
 • Systemy alarmowe
 • Powiadamianie pożarowe
 • Ostrzeganie o ulatniającym się gazie
 • Ostrzeganie o zalaniu
 • Sterowanie sprzętem RTV i AGD
 • Sterowanie podlewaniem
 • System geolokalizacji
 • System wideodomofnów
 • System VoIP
 • System sterowania oddymianiem pożarowym
 • Sterowanie wentylacją
 • Monitoring video

Zalety systemu domowej inteligencji Z-Wave

Bezprzewodowy system Inteligentnego domu Fibaro posiada szereg zalet, dzięki którym na jego instalację może sobie pozwolić każdy, niezależenie od zasobności kieszeni czy wielkości zamieszkiwanego domu czy mieszkania.

System jest w pełni skalowalny. W praktyce oznacza to, że tworząc naszą inteligentną instalację, nie musimy montować wszystkich funkcji od razu. Możemy najpierw kupić moduły do zarządzania oświetleniem, a z czasem dokupić czujniki, sterowniki rolet. Dodatkowo dzięki wprowadzonej nowej centrali Fibaro Home Center Lite, dedykowanej dla mniejszych obiektów, koszt takiej instalacji jest naprawdę niewielki. W przypadku mieszkania o wielkości około 50 metrów, koszt pełnego uzbrojenia wyniesie niewiele więcej niż 3 tysiące złotych, a już 120 metrowego domu zaledwie 6 tysięcy złotych.

Przeczytaj także: System automatyki budynkowej FIBARO trafi na rynek amerykański >>

Jego modułowa budowa sprawia, że jest zawsze gotowy na rozbudowę, która w razie chęci zmiany funkcjonalności, nie wymaga od nas przeprowadzania kosztownego remontu czy nawet wzywania specjalisty. Moduły możemy zamontować sami.

Umiejętność autonomicznej pracy zapewnia normalną funkcjonalność wszystkich urządzeń czy to w przypadku utraty zasięgu, czy uszkodzenia centralnej jednostki sterującej.

Dowiedz się więcej o FIBARO >>

Gdy komunikacja między centralą, a modułem zostanie zakłócona lub zerwana, system skomunikuje się z jednostką poprzez inne moduły. Dzięki temu można uzyskać ogromną przepustowość i zasięg, co w przypadku dużych obiektów może mieć ogromne znaczenie.

System potrafi realnie wpłynąć na oszczędność energii elektrycznej i cieplnej. Sam również jest energooszczędny, gdyż komunikacja występuje tylko na niewielkie odległości pomiędzy bezpośrednio sąsiadującymi elementami

Bezprzewodowy system automatyki Fibaro to same zalety dla Ciebie i Twojego domu.

KONTAKT
Fibar Group sp. z o.o.
ul. Lotnicza 1, 60-421 Poznań
www.fibaro.com

   20.08.2015

Komentarze

(1)
Azzjoon | 24.01.2017, 13:16
Dobrze wiedzieć. Wszystko teraz zacznie być już bezprzewodowe...
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - OZE w budynkach wielorodzinnych
 • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl